X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Постать Богдана Хмельницького в контексті історичного та художнього відображення подій в українській історії

Завантажити презентацію

Постать Богдана Хмельницького в контексті історичного та художнього відображення подій в українській історії

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Багатостраждальна Україна… Скільки сумних і веселих спогадів зринає у моїй уяві при одному цьому слові. Так-бо, тут, де не ступни, усюди натяк на славне минуле наших предків. Скільки ж то було тут великих і славних героїв! Скільки лунало в повітрі волання і стогони переможених та пісні і вигуки переможців! Д. Яворницький

Слайд 2

Нашої заслуги в тім не бачу, Нашої не знаю в тім вини, Що козацьку бунтівливу вдачу Нам лишили предки з давнини. Нам і те не добавляє слави, Що вони від чужоземних сил Заступили землю кучеряву Горами високими могил… В. Симоненко

Слайд 3

Слайд 4

- розкрити роль постаті в історії українського народу; - навчитися давати об'єктивні оцінки історичним діячам; розвивати вміння логічно мислити та переосмислювати почуте; аналізувати історичні факти; - узагальнювати зібраний матеріал.

Слайд 5

Оспіваний гетьман у багатьох народних піснях і думах, зокрема таких, як “Повстання проти польських панів”, “Хмельницький і Барабаш”, “Хмельницький і Василій Молдавський”, “Перемога над Корсунем”, “Чи не той то хміль”…

Слайд 6

Чи не той то хміль, Що коло тичин в'ється?.. Ой той то Хмельницький, Що з ляхами б'ється. Чи не той то хміль, Що у пиві кисне? Ой той то Хмельницький, Що ляшеньків тисне.

Слайд 7

Добре розумів роль та значення кінноти, тому уклав договір з кримськими татарами, які мали швидку та легку кінноту. Гетьман, враховуючи театр воєнних дій, сам нав'язує супротивнику ініціативу, шукає зустрічі з ним, використовуючи при цьому “пересувний табір”.

Слайд 8

Постійно зміцнює зв'язки з Туреччиною, Кримським ханством, Росією, Швецією, Молдовою, Трансільванією, Венецією. Листувався з талановитим полководцем англійської буржуазної революції Олівером Кромвелем, російським царем Олексієм Михайловичем, польським королем Яном Казіміром, угорським королем Ракаци.

Слайд 9

Бойовий шлях Б. Хмельницького Пройшовши з боями Україну, через Жовті Води, Корсунь, Пилявці, Зборів, Берестечко, Хмельницький привів своє військо до Переяслава.

Слайд 10

Діяльність Богдана Хмельницького отримала різні оцінки класиків української літератури. Образ українського гетьмана зустрічається у творчості Т. Шевченка, Пантелеймона Куліша, М. Старицького, Петра Панча, Євгена Маланюка, Павла Загребельного, Ліни Костенко та багатьох інших письменників. У творах сучасників Б. Хмельницького , авторів козацьких літописів Самовидця та Григорія Грабянки, він був героєм, заступником народу, мудрим державним діячем. Найчастіше образ Богдана Хмельницького зустрічається у творчості Т. Шевченка, який в основному негативно ставиться до його діяльності, зокрема до підписання Переяславської угоди.

Слайд 11

Т. Шевченко “Стоїть в селі Суботові” Стоїть в селі Суботові На горі високій Домовина України, Широка, глибока. Ото церков Богданова. Там-то він молився, Щоб москаль добром і лихом З козаком ділився.

Слайд 12

Т. Г. Шевченко “Розрита могила” ... Ой Богдане! Нерозумний сину! Подивись тепер на матір, На свою Вкраїну, Що, колишучи, співала Про свою недолю, Що, співаючи, ридала, Виглядала волю. Ой Богдане, Богданочку! Якби була знала, У колисці б задушила, Під серцем приспала…

Слайд 13

…І Корсунь кров пролив – пожару не вщухати. І за Пилявцями півні тривожать ніч, І гомін Жовтих Вод бринить за очеретом. Тріпочуть бунчуки перед легким наметом, Минуле ожива, Богдан не зімкне віч. Вождю не можна спать. Вночі не спить Богдан…

Слайд 14

Слайд 15

8 січня 1654 року в Переяславі на Євангелії була складена присяга гетьманом, старшиною, козаками – усього 284 особами. Після цього присягнули царю ще у 117 містах України. Так був створений військово-політичний союз України та Росії.

Слайд 16

1.Права й вольності українського народу будь-якого стану залишаються непорушними. 2.Виборні органи влади та старшина обираються й надалі за тими самими законами, які були. 3.Гетьмана обирає військо вільними голосами й тільки сповіщає про це царя. 4.Гетьман і Військо Запорозьке мають право приймати послів від чужих держав і сповіщають царя тільки про те, з чого йому може вийти шкода. 5.Війська козацького має бути шістдесят тисяч. На жаль, оригінал Березневих статей 1654 р.не зберігся. Цей документ існує лише в копіях. Наслідки входження під протекторат Росії для України були неоднозначними, її державність,не встигши зміцнитись, загасала.

Слайд 17

Діяльність Богдана Хмельницького в оцінках істориків Смолій, Степанков підкреслюють, що угода була зумовлена необхідністю зберегти автономію української національної держави. Для українського філософа ХVІІІ століття Григорія Сковороди Хмельницький був “героєм та батьком вольності”. Для Грушевського гетьман був значним діячем, людиною, що володіла “розкішними можливостями та здібностями”, але “політиком був слабким, козацькою державою керував не досить мудро”.

Слайд 18

Риси характеру: твердість переконань і рішучість; послідовність у діях; сміливість і владний жест; хоробрість; чесність.

Слайд 19

Образ гетьмана пройшов крізь роки і сторіччя. До втілення його в мистецтві зверталися поети, прозаїки, театральні діячі, режисери. Його образ зберіг народ.

Слайд 20

Євсюков Сергій Дмитрович 1919 р.н. – нагороджений 30. 04. 2002. Лук'янченко Олександр Петрович 1916 р.н. нагороджений 30. 04. 2002. Опалєв Ілля Олексійович 1918 р.н. – нагороджений 30. 04. 2002. Поплавський Мар'ян Іванович1913 р.н. – нагороджений 30. 04. 2002. Тютюнник Олександр Васильович 1917 р.н. – нагороджений 30. 04. 2002. Щербатенко Іван Іванович 1922 р.н. – нагороджений 30. 04. 2002. Авдєєв Микола Григорович 1916 р.н. нагороджений 9. 05. 2003. Власов Костянтин Романович 1916 р.н. нагороджений 9. 05. 2003. Друзь Олексій Якович 1919 р.н. нагороджений 9. 05. 2003. Карачун Марія Петрівна 1922 р.н. нагороджена 9. 05. 2003. Савченко Кузьма Кузьмич 1924 р.н. нагороджений 9. 05. 2003. Скрипников Гаврило Іванович 1921 р.н. нагороджений 9. 05. 2003.

Слайд 21

Давайте просто віддавати шану Великому достойному Гетьману! В його гріхах угадувать свої…

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Історія України