X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Походження назв українських грошей

Завантажити презентацію

Походження назв українських грошей

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Презентація науково-дослідницької роботи МАН учня 10-Е класу гімназії № 107 «Введенська» Сивоненка Богдана – кандидата в дійсні члени МАН.

Слайд 2

Походження назв українських грошей Мета роботи: розповісти про історію українських грошей, починаючи з Античності і закінчуючи сьогоденням. Завдання роботи: дослідити, яким чином історичні події впливали на закріплення за грошима певних назв, на зміну таких назв або тривале закріплення назв за грошовими одиницями. Актуальність: людство до сьогодні не має однозначної й остаточної відповіді на питання, що таке гроші.

Слайд 3

Назвагрошовоїодиниці Дата карбування В якихкраїнах була в обігу Особливості грошової одиниці Наконечникистріл КінецьVII-VIв.в. до н.е. Скіфська країна,в грецьких поселенняхнаостровіБерезаньівОльвії Перший еквівалент у Північномупричорномор’ї,вони не використовувалисяяк зброя Аси V ст. дон.е Ольвія,Тіра, Херсонес, Пантікапей таін Монети круглої форми із зображенням АфіниПалладита дельфіна. На зворотній стороні монети – колесо. Драхми IIIст.до н.е. Ольвія - Статериіззолотаісрібла III ст. до н.е. Кельтськіплемена,щонаселялиПридністров'ятапридунайськуобласть - Куна IXст. Київська Русь Словокуназустрічається в пам’ятках церковнослов’янської писемності (в значені назви куниці). Арабськідирхеми VIII-XIст. Київська Русь Відкарбовані на чисельних дворах Арабського халіфату у Середній Азії, Ірані, та в інших країнах Гривня XIст. Київська Русь НаРусіз'являютьсягривнасрібна(вагова—між160 та 205грамамизалежновідтипу) та гривна кун (лічильна). Талер XVIст. ВКозацькому середовищі . За вагою і розміром левендальдери були подібними до талерів німецьких та австрійських земель, але мали менший вміст щирого срібла Карбованець XXст. Україна Це були перші паперові гроші, на яких було поміщено зображення державного герба України – тризуба і написи українською мовою. Купон XXст. Україна При купівлі товарів разом зі сплатою певної суми у карбованцях треба було віддати продавцю і купон (купони) на таку ж саму суму. Гривня XX-XXIст. Україна Після 16 вересня 1996 р. приймання карбованців було припинено і єдиним законним засобом платежу на території України стала гривня та її розмінна монета – копійка.

Слайд 4

Походження слова «Монета» Назва монета походить з часів Стародавнього Риму. Як оповідає легенда, якось богиня Юнона (покровительниця дівчат, шлюбів і потомства), побачивши, що римляни готуються до бою з вояком Пірром, пообіцяла їм щедру грошову винагороду, якщо бій буде справедливим. Богиня виконала обіцянку, й римляни назвали її Монетою (Juno Moneta), що в перекладі з латини означає «порадниця; застережлива». Звідси начебто й пішло: монета – те, що дає богиня Юнона. До нас слово монета прийшло з латини через польську мову. Закріпилося воно і в англійській мові, проте із загальним значенням «гроші». Це всім відоме англійське money.

Слайд 5

Гроші в Київській Русі В якості грошей використовували хутра лісових звірів (соболя, куниці, білки). Цікаво, що пізніше назви видів хутра або частин тіла пушних тварин були частково перенесені й на грошові одиниці: куна, біла (білка, біль), вевериця, ногата, резана, любки, мордка, ушки. Грошову ж систему тих часів часто називають «кунною грошовою системою». Впродовж VIII-XI ст. на грошовому ринку Київської держави домінують арабські дирхеми. Назва походить від грецького «драхми». Драхма - назва монет у Греції, починаючи з античних часів, що походить від грецького слова драхма – «жменя».

Слайд 6

Грошова система України за умов іноземного панування В XIV ст. в Україну потрапляють і празькі монети – «грош». Назва «гріш» (латинське «grossus» - великий) використовувалась у загальноєвропейському масштабі, давши назву цілому періоду – «періоду гроша». Таляр у ХІХ ст. на Україні – монета вартістю 75 копійок. У Росії ця монета звалася єфимок, у голландській та англійській мовах – долар. Назва рубль походить з російської мови. Це російська назва гривни, частини (обрубків) срібних злитків.

Слайд 7

Гроші в козацькому середовищі та їхні назви Динарій - старовинна срібна римська монета, що послужила основою для створення різноманітних типів монет в Європі і Близькому Сході. Назва походить від вартості монет в 10 ассів (по-латинські denarius – десяток). З-поміж срібних іноземних монет в обігу були талери. Особливо популярними були голландські, що отримали назву левендальдерів, яка, ймовірно походила від зображеного на монеті лева, що стояв на задніх лапах. Динарій Тіта Карізія з зображенням Юнони-Монети Левендальдер

Слайд 8

Назви українських грошей часів визвольних змагань (1917 – 1920 р.р.) Слово купюра означає те, на що можна накупити краму. Проте воно утворено не від дієслова купити. У французькій мові є дієслово couper , що перекладається як «різати, стригти, кроїти, перетинати», від нього утворився іменник coupure, що означає «поріз, розріз, газетна вирізка». Українська мова засвоїла це слово в ХІХ ст. у трьох різних лексичних значеннях: «паперові гроші»; «цінний папір певної номінальної вартості»; «скорочення, вирізка, зроблена в тексті». Назва «карбованець» походить від «карбувати», тобто «створювати рельєфні зображення» на поверхні медалей та монет. Термін виник в ХVІІ ст., коли в Росії почали чеканку рублевих монет з насічками (карбами).

Слайд 9

Назви сучасних українських грошей Національний Банк України ввів в обіг купони багаторазового використання. Слово французького походження купон означає «простий, без особливих умов та додаткових елементів». Спочатку гривнями називали прикраси, що носилися на «загривку» – звідси, ймовірно, й походить назва. У давні часи іменник «гривна» мав кілька значень: «оздоба» (якою нагороджували), «кільце, обруч», «подать, мито» та ін. Згодом назву прикраси «гривна» почали відрізняти у вимові й написанні від «гривні» - назви грошової одиниці. Отже, «гривна» і «гривня» стали різними за значенням словами, які не слід сплутувати. Ця назва збереглася до сьогодні з часів Київської Русі.

Слайд 10

Назву копійка пробували виводити з тюркського «копак» – «собака». Пояснювали це так: на монетах, карбованих за часів Тимура, був зображений гордий і величний лев – символ влади, царювання. Народи Сходу левів не знали, тому зображених на монетах звірів сприймали за собак, саме тому монету назвали «копак»(собака). Проте, більшість дослідників схиляється до того, що копійка – слово слов’янське. Пробували виводити його й від слів копити, копа – «60 снопів», «велика купа».

Слайд 11

Висновок 1. Українські гроші мають багатовікову історію, яка є частиною загальнолюдської історичної спадщини. 2. Історія походження назв грошей України так само, як і історія України, відображає споконвічне прагнення народу України до вільного життя на своїй землі, ідеалів національної гідності і самосвідомості. 3. Побудова Україною ринкової, прогресивної, легітимної економіки базується на багатовіковому історичному досвіді і є законним та логічним продовженням економічної історії нашої держави, у якій значне місце займає історія походження назв грошей, а також історія власних грошей.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Історія України