Міфи та релігія
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ТЕМА УРОКУ : МІФИ ТА РЕЛІГІЯ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ (Історія 6 клас) ВИКОНАВ: вчитель історії Червонополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Кондратьєв Олександр Сергійович
Мета уроку: -дидактична: ознайомити учнів із релігійними уявленнями давніх єгиптян, розкрити роль міфів та релігії в житті єгипетського суспільства, формувати вміння самостійно здобувати знання; -виховна: виховувати інтерес та повагу до культурної спадщини єгипетського народу; -розвивальна: розвивати інтерес до вивчення релігії, культури та історії єгипетського народу; вміння виступати перед аудиторією, формувати вміння міркувати, робити висновки.
№ Етап уроку Час, хв. Форми і методи діяльності вчителя Результат 1. Організаційний момент 1 Привітаннявчителя з учнями Підготовка учнів до уроку 2. Актуалізація опорних знань 5 Вступне слово вчителя Розширити уяву учнів про світогляднукартину світу стародавніх єгиптян 3. Мотивація навчальної діяльності 2 Поясненняучням значення єгипетської культури в контексті історії Усвідомлення учнями поставлених завдань 4. Сприйняттятазасвоєннянавчального матеріалу 25 Написання плану уроку учнями та йогорозгляд по підпунктах Поглиблення та застосування нових знань, засвоєння вивченого матеріалу. 5. Узагальненнязнань 10 Бліц-опитування Закріплення вивченого матеріалу 6. Підсумкиуроку 1 Рецензуваннявідповідей учнів і їх оцінювання Підбиттяпідсумків уроку. 7. Домашнєзавдання 1 Вивчити§11підручника, підготувати реферат. Ефективнезасвоєння навчального матеріалу.
Хід уроку: І.Організаційний момент. - привітання учителя з учнями. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Історичний диктант . 1. На які періоди вчені поділяють історію Давнього Єгипту? 2. Коли відбулося нове об'єднання Єгипту? 3. У яку епоху була створена величезна держава Давній Єгипет? 4. Назвіть найдовшу річку світу. 5. Кому належала вся влада в Єгипті. 6. Назвіть Фараона - реформатора. 5. Назвіть новий культ релігійної реформи в Єгипті. 6. Хто завоював Єгипет у VI ст. до н. е 7. Назвіть прізвище знаменитого мандрівника і історика V ст.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Слово вчителя. У староданьому Єгипті відбуваються значні зміни у розвитку людства, які, насамперед, вплинули на уявлення про навколишній світ, владу, спосіб життя та місця постійного перебування. І пояснення цьому єгиптяни відобразили в своїй релігії та міфології, як влаштований духовний та матеріальний світи і яке місце посідає в ньому людина. І сьогодні на уроці ми ознайомимося із релігійними уявленнями давніх єгиптян, розкриємо роль міфів та релігії в житті єгипетського суспільства.
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу Пояснення вчителя (План): Міфи Стародавнього Єгипту; Найдавніші культи «Суд Озіріса»; Релігія в житті Єгиптян.
Єгиптяни були дивним народом. З одного боку, вони винайшли геометрію,математику, знали астрономію і в усьому полюбляли точність. А з іншого - ніяк не могли навести лад серед власних богів. Мало того, що в кожного міста було своє власне божество, так ще й чимало спільних для всього Єгипту богів - Ра, Озіріс, Ісіда, Тот - у різних місцях відігравали зовсім різні ролі й по-різному один одному підпорядковувалися. Навіть про те, як створювався весь цей світ, єгиптяни думали неоднаково.
Міфологія Давнього Єгипту була дуже складною і заплутаною. Єгипетська держава існувала протягом трьох тисяч років, за цей час кожне місто Єгипту створило свою власну міфологію. Залежно від того, яке місто було столицею, із якого міста походила правляча династія фараонів, офіційно визнавалися головними ті чи інші боги. Так, у Мемфісі найбільше вшановувалася так звана Мемфісська Дев'ятка богів: творець Пта і вісім його дітей, серед яких були бог сонця Атум - око Пта, бог знань Тот - язик Пта, бог родючості Апіс - душа Пта, бог повітря Шу - дихання Пта, богиня вологи Тефнут - слина Пта та інші.
Першим царем Єгипта його мешканці вважали Атума, після нього царював Шу, потім - Геб. Наступником Геба став його син Озіріс, який одружився на своїй сестрі Ісіді. Озіріс навчив людей рільництву, ремеслам, дав їм закони і привчив шанувати богів.
У Геліополі ж уважали, що світ створив Атум. Також він створив першу пару богів - Шу та Тефнут. Їхніми дітьми стали бог землі Геб і богиня неба Нут. Від їхнього союзу народилися Озіріс, Сет, Ісіда, Нефтида. Ці хнього союзу народилися Озіріс, Сет, Ісіда, Нефтида. Ці боги складають Геліопольську Дев'ятку.
Скласти уявлення про релігійні вірування давніх єгиптян нам допомагають міфи, перекази про богів, героїв, демонів, духів, що відбивали фантастичні уявлення людей про світ, природу, життя людини. Особливо популярний міф про Озіріса, одного з найбільш шанованих єгипетських богів. Озіріс був царем Єгипту, молодший брат Сет , убив його, розрубав тіло на чотирнадцять частин і розкидав по Верхньому Єгипту.
Молодший брат Озіріса, Сет дуже заздрив йому, і доки той мандрував по своїм володінням, підготував проти нього змову, знайшовши 72 змовників. Вони таємно виготовили скриню, якій не існувало рівних за красою. Коли Озіріс повернувся, на його честь улаштували бенкет. На бенкеті Сет запропонував скриню в подарунок тому, хто ляже в неї та кому вона підійде за розмірами. Багато хто приміряв скриню, але не було рівних Озірісу за статурою. Йому ж скриня дуже сподобалася, і він вирішив також спробувати. Як тільки бог ліг до скрині, змовники закрили її та залили свинцем, а потім викинули до Нілу.
Але скриня не потонула, води віднесли її до країни Бібл. Там дружина Озіріса - Ісіда - відшукала тіло чоловіка і таємно поховала його. Але якось під час полювання Сет випадково знайшов поховання і розрубав тіло Озіріса на шматки та розкидав по всьому Єгипту. Але Ісіда знову зібрала всі шматки тіла докупи і за допомогою своєї сестри Нефтіди і бога підземного світу Анубіса оживила чоловіка. Тіло Озіріса проросло колоссям, і життя повернулося до нього. Відтоді щовесни, коли з'являються нові пагони, єгиптяни святкують відродження Озіріса.
Однак залишатися з живими після своєї смерті Озіріс уже не міг. Він пішов до підземного царства і почав там правити. Щоночі Озіріс зустрічається з Ра, коли човен бога Сонця повертається із заходу на схід. Простий смертний з'являється перед Озірісом тільки одного разу - коли після смерті суворий, але справедливий суд визначає йому гідну міру покарання або пошани в царстві мертвих. Землю ж Озіріс заповів своєму сину, Гору. Однак перед тим, як Гор став царем, йому довелося вести довгу і важку боротьбу з жорстоким і підступним дядьком, Сетом, у якій він урешті переміг. Сета було вигнано, і він став богом пустелі і зла. о, і він став богом пустелі і зла.
Потойбічний суд Озіріса Душу померлого приводив на суд у підземне царство бог-шакал Анубіс. Перед лицем Озіріса він зважував душі на терезах за допомогою статуетки богині справедливості Маат, визначаючи праведних і грішних. Праведники залишалися жити в царстві Озіріса, де колосилася пшениця і вдосталь було чистої, прохолодної води, а грішників пожирало страшне чудовисько з тілом лева і головою крокодила. Після зважування душа ще мусила виправдатися перед богом Озірісом: «Ось я прийшов до тебе, володарю правди, я приніс правду, я відігнав брехню. Я не заподіяв кривди людям, я не вбиван, я не чинив зла. Я чистий, я чистий, я чистий!».
Єгиптяни не вбивали тварин, бо вважали, що тварини – це живі боги. Коли священні коти, собаки, крокодили, ібіси, мавпи та бики помирали, з них робили мумії і ховали з великими почестями на спеціальних кладовищах.
Обожнювання Нілу. Єгиптяни шанували могутню річку Ніл. Він щороку покривав поля родючим намулом і дарував людям високі врожаї. Ніл під час розливу називали «Хапі» і поклонялися йому як богові. На Його честь склали багато гімнів і молитов. Ось один з таких гімнів: Слава тобі, Хапі! Ти прийшов на цю землю. З'явився, щоб оживити Єгипет, І земля тобі радіє! Фараони наказали викарбувати ці слова на кам'яній плиті і встановити її на березі Нілу.
V. Узагальнення та систематизація знань: Бліц – опитування. Чому в єгиптян усі боги зображені з головами тварин? Розкажіть, про що йдеться в міфі про потойбічний суд Озіріса? Як ставилися в Давньому Єгипті до Нілу?
VII. Домашнє завдання Опрацювати § 11 підручника ; Підготувати реферат на тему «Релігія Стародавнього Єгипту»; Підготувати оповідання на вибір одного з міфів Стародавнього Єгипту. VI. Підсумки уроку: - Оголошення оцінок.
Список викорисаних джерел: 1. Урок на тему «Культура Древнего Египта». Фомин Олег Юрьевич, Большие Полянки, Республика Татарстан. 2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009. 3. Тилдесли Джойс. Египет. Возвращение утерянной цивилизации / Джойс Тилдесли; пер. с. англ. Марии Павловой. – М.: СТОЛИЦА-ПРИНТ, 2007. – 320 с.: ил. – (Non-fiction). 4. Поликарпов В. Лекции по культурологии. Культура древнего Египта. 5. «Усі уроки до курсу «Історія Стародавнього світу». 6 клас.» 6. Книга «Інтегрований курс історії. 6 клас. Дидактичні матеріали»
Схожі презентації
Категорії