Етапи розвитку української державності
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Початок формування української державності. Київська Русь (IX-XII ст.) Створення держави потребувало правового регулювання суспільних відносин.Феодальне право Русі виникло на основі звичайного права.Перше юридичне зведення в русько-візантійських договорах 911 і 944 рр.- “Устав і закон руський”. У роки князювання Володимира Великого з'явився новий закон,так званий “Устав земляний”. Правові устави IX-X ст. увійшли до “ Руської правди ”найдавнішу частину якої склала “ Правда Ярослава ”,видана ним у Новгороді в 1016р. Подальший розвиток давньоруського законодавства пов'язаний з діяльністью синів Ярослава Мудрого . У 1072р. Ізяслав,Святослав,Всеволод затвердили у Вишгороді “ Правда Ярославичів ” . Нову кодифікацію правових норм здійснив Володимир Мономах. “Утав” Мономаха було затверджено на раді в селі Берестове в 1113р
У XIV-XVI ст. українські землі перебували у складі Великого князівства Литовського. Важливими правовими пам”ятками цього періоду були Литовські статути 1529 та 1566 рр. Ці документи включали в себе елементи звичайного права і положення “ Руської правди ”. Третій Литовський статут 1588 р. було прийнято вже після створення Речі Посполитої . Він став класичним кодексом феодального права.
Українські землі у складі Речі Посполитої (1569-1648). У 1641 р. Литовський статут 1588 р. було надруковано в місті Вільно . Тоді вперше було створено єдиний для Речі Посполитої кодекс – “ Посполите право ”. Велике значення для українських міст мало магдебурзьке право . Воно звільняло міста від правління й суду феодалів та надавало місцеве самоврядування. За часів Богдана Хмельницького під час визвольної війни було підписано Зборівський (1649) та Білоцерківський (1651) договори, що підтвердили існування Гетьманщини.
Гетьманщина (1654-1764) Найбільш відома пам'ятка української правової думки ХVII ст . – це Березневі статті 1654р. Цей документ надавав Гетьманщини самостійності у діяльності адміністрації й судочинства,у відносинах з іншими державами. Важливим документом цієї епохи є Конституція П.Орлика – “ Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорізького ”, що був прийнятий в 1710 р.
Україна у складі двох імперій (кінець ХVIII –початок ХХ ст.) Оскільки в цей період українські землі не мали своєї державності,то важко назвати правові документи,що сприяли державотворенню.Але деякі винятки існують . Наприклад,таємні організації декабристів (“ Правила ”, “ Конституція ”, “ Руська правда ”), а пізніше Кирило – Мефодіївське товариство ”(“ Статути Слов'янського товариства Св. Кирила та Мефодія ” , “ Книга буття українського народу ”) намагалися створити подібні проекти.
Україна в 1917 – 1920 рр. Серед документів Центральної Ради заслуговують на увагу 4 Універсали,що стали віхами на шляху розбудови української державності.IV Універсалом 9 січня 1918 р. проголошено незалежність УНР.
Радянська Україна За цей час було прийнято чотири Конституції – Конституція Радянської України 1919 р..конституція УСРР1929 р. Конституція УРСР 1937,1978рр. У 1991р. Україна проголошена незалежною державою.
Українська незалежність в наш час Здобувши незалежність, народ України розпочав активну діяльність по створенню своєї демократичної держави. Прапор України Герб України Конституція України
Схожі презентації
Категорії