Вплив етанола на організм людини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
«Від алкоголю щороку гине 1,5 млн чоловік — це вибухи 13 атомних бомб Хіросіми у вигляді спиртних напоїв».
Чи то зустріч, чи то свято — Треба пить і пить до дна! Пий одну і другу, й п'яту, Сьому, восьму і дев'яту — Тиснуть «друзі», ладні бити! А коли мені багато? А коли не можна пити? А коли якась причина Завтра з ранку в формі бути? То це я вже не мужчина? Хоч давись, а мусиш дути!
30 квітня 2010 року Інтегрований урок хімії, біології та ОБЖ “ Вплив етанолу на організм людини ” Підготували урок : Вчитель біології та ОБЖ Підлісна Л.Д. та вчитель хімії Рачинська І.М.
Цілі уроку: підвищити рівень поінформованості підлітків з проблем, пов'язаних з алкоголем, профілактика поширення та вживання алкоголю, пропаганда наукових знань щодо проблем алкоголізму, вироблення активної життєвої позиції та розвиток навичок, що запобігають вживанню алкогольних напоїв.
Форми та методи: індивідуальна робота, робота в групах, фронтальна робота, ілюстративний, пізнавально-пошуковий, творчий методи, метод співпраці «вчитель — учень», ігровий.
Міжпредметні зв'язки: інформатика (комп'ютерна підтримка, створення презентацій), хімія (лабораторний дослід, історія виникнення), біологія (дія на організм людини), ОБЖ ( негативний вплив на здоров΄е), правознавство ( законодавство України).
Арабський письменник 12 століття Абуль-Фарадж писав: "Вино передає кожному, хто його п΄є чотири якості. Спочатку людина стає схожою на павича - вона лужиться, її рухи плавні та величаві. Потім вона уподібнюється до мавпи і починає з усіма жартувати і загравати. Далі стає схожою на лева, самовпевненою, гордою, нахвалюється своєю силою. Однак, нарешті, перетворюється на свиню і подібно до неї качається в багні".
Історія алкоголю: походження та розвиток • Про властивості спиртних напоїв дізналися не менше ніж за 8000 років до н. е. • Чистий спирт почали одержувати в VI—VII столітті араби. Вони назвали його «аль коголь», що означає «одурманюючий». • У Західній Європі вперше одержав міцний спиртний напій, переганяючи вино, італійський чернець-алхімік Валентіус. • Русь була однією з «тверезих» держав в історії. У давнину русичі споживали бражку, а на Півночі — пиво. • Першим провів заходи з монополізації винної торгівлі Іван Грозний. • У 1913 році в Україні продавалося 3,4 літра спиртного на людину на рік, а наприкінці 80-х XX ст. ця цифра зросла до 13,2 літра. • У наш час на одного мешканця планети на рік припадає 2,4 літра спирту, 8,3 літра вина, 17,6 літра пива.
А чи знаєте ви, що... • ...боротьба з алкоголізмом має таку саму давню історію, як і самі спиртні напої? У Стародавній Греції пити нерозведене водою вино вважалося негідним вільного громадянина. • ...в Афінах правитель Соломон запровадив сухий закон, за яким службових осіб карали за пияцтво: уперше — чималим штрафом, у разі повторення — стратою? • ...у Давній Індії вживання спиртних напоїв було категорично заборонено? Замішаних у пияцтві змушували пити кипляче вино доти, поки не наставала смерть. • ...за часів Петра І п'яницям, які потрапили в тюрму, вішали на шию важку чавунну медаль із написом «За пияцтво»? • ...У 20-х роках минулого століття в США було введено «сухий закон», який відмінили в 1933 році? • ...у 1985 році війну пияцтву було проголошено і в СРСР?
Що таке алкоголь? Спиртні напої – це напої, яки містять в собі ароматичну воду та алкоголь. Алкоголь – рідина отримана при бродінні цукру в присутності дріжджів, де цукор перетворюється на спирт . Алкоголь − С6H12О6 глюкоза дріжджі Sacharomyces 2 С2H5ОН + 2 СО2 етанол + вода + добавки алкогольні напої Всі алкогольні напої містять етиловий спирт − етанол Концентрація 6-7 мл чистого етанолу в 1 л крови є смертельною дозою для людини
Алкоголь − ШЛЯХ АЛКОГОЛЮ В ОРГАНІЗМІ ЛЮДИНИ Ротова порожнина Стравохід Шлунок Кров Печінка Видалення з організму
Хімічна дія алкоголю на білки Етанол (C2H5OH) + білок Швидка денатурація білка Етанол (C2H5OH) + білок концентрований Розчин 40% Денатурація білка Етанол (C2H5OH) + білок Денатурація білка Розчин 20% Висновок: Будь-яка концентрація спирту приводить до денатурації білка
МЕТАБОЛІЗМ АЛКОГОЛЮ В ПЕЧІНЦІ Алкоголь на відмінність від більшості харчових продуктів та напоїв не перетравлюється, а з шлунка потрапляє одразу в кров. Алкоголь зберігається в організмі до тих пір, поки не буде перероблений печінкою. Це відбувається дуже повільно: 1 CЕС/година. В печінці проходять хімічні процеси окиснення етилового спирту: С2H5ОН етанол система алкоголь-ДГ СН3СОН оцтовий альдегід (ацетальдегід) [О] СН3СООН оцтова кислота Ацетил-СоА Синтез жирних кислот СО2+Н2О
ВИДАЛЕННЯ СПИРТА З ОРГАНІЗМУ С2Н5ОН 10% в незмінному вигляді 90% в виді СО2 и Н2О Через легеня, нирки та шкіру Через легеня та нирки Етанол окислюється до конечних продуктів розпаду тільки в тому випадку, якщо його добове споживання не перевищує норми!
ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ БІЛЬШЕ НОРМИ Первинне ураження Вторинне ураження С2Н5ОН етанол Проміжні продукти розпаду Гибель клітин мозку (100 г горілки = гибель 7500 клітин мозку) СН3СООН Оцтова кислота СН3СОН Оцтовий альдегід Жирове переродження печінки Гибель еритроцитів Денатурація білків-ферментів
ФАКТОРИ, ЯКИ ВПЛИВАЮТЬ НА ФОРМУВАННЯ ЗАЛЕЖНОСТИ — стать — возраст — частота вживання — кількість — міцність — якість — стаж — особисті особливості
АЛКОГОЛІЗМ — це динамічний процес, який протікає в декілька стадій: I стадія Патологічна тяга до алкоголю, його систематичне вживання 1-2 года II стадія наростаюча тяга до алкоголю, часткова втрата пам΄яти та контролю над собою 3-5 лет III стадия повна (психічна та фізична) залежність від алкоголю. Деградація особистості Необоротні зміни організму.
ВПЛИВ АЛКОГОЛЮ головний мозок Гибель нервових клітин серце Жирове переродження печінка Цироз, алкогольний гепатит шлунок Гастрит виразка рак нирки Гибель ниркових клубочків, отруєння продуктами обміну речовин Статеві залози Імпотенція смерть
Смертність від алкоголю в 2009 році Чоловіки Жінки Отруєння 9 689 2 370 Цироз 1007 468 Алкогольний психоз 589 64 Хронічний алкоголізм 3 344 545
Захистіть дітей!!! Проблема вживання алкоголю дуже актуальна в наші дні. Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу під загрозу ставиться підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоровіє майбутніх матерів. Алкоголь особливо активно впливає на несформований організм, поступово розрушає його.
Алкоголь: за і проти За • Антисептичний засіб. • Розчинник рідких лаків, розтирок для компресів. • Синтез органічних речовин. • Виробництво лаків і фарб. • Осушувач та промивний засіб в оптиці й електроніці. • Виробництво синтетичного каучуку. • Рятувальний засіб у разі отруєнь метанолом та етиленгліколем. • Розчинник для приготування одеколонів, парфумів. • Консервування анатомічних препаратів. Проти • Народження дітей з каліцтвами. • Збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод. • Зменшення тривалості життя. • Патологія внутрішніх органів. • Затримка розвитку інтелекту. • Антисоціальна поведінка. • Порушення роботи центральної нервової системи.
Якщо від життя потрібно взяти все, тоді спробуй: Стрибнути з 9-типоверхового будинку з парасолею Випити склянку сірчаної кислоти Пограбувати банк ЗМІНИТИ СТАТЬ
Алкоголь — наркотична речовина, здатна спричинити в того, хто випив, відчуття розслабленості, полегшення, приємності — так називану ейфорію. Саме завдяки цьому він одержав поширення в усьому світі. Роботами І. П. Павлова доведено, що алкоголь не і справляє збудливого впливу на центральну нервову систему, а навпаки, спричиняє гальмування клітин кори великих півкуль. Чутливість людини до токсичної дії алкоголю тим вища, чим вона молодша. Так, для дітей смертельною є доза алкоголю близько 3 г на 1 кг маси тіла (для однорічної дитини — 100 г горілки), для підлітків — 4-5 г (0,25-0,5 л горілки).
Міф 5 Вживання невеликої кількості алкоголю не шкодить здоров'ю Щоб не стати алкоголіком, головне знати міру
У п'яної людини в мозку відбувається велика кількість дрібних крововиливів, закупорка судин, у результаті чого клітки мозку не одержують кисню й гинуть. При вживанні 100 г пива гине близько 300 клітин мозку, 100 г вина — 5 000 клітин, 100 г горілки — 7 500 клітин. Протягом років у питущої людини гинуть мільйони клітин, що не відновлюються. Не існує безпечних видів спиртного. Не існує безпечних кількостей спиртного. Кількість спиртного, яку можна випити не п'яніючи, залежить від ваги, статі, віку і швидкості обміну речовин.
Тест «Міф чи реальність» Позначте: міф (М) чи реальність (Р). Алкоголь — це стимулюючий засіб, його вживання веде до підняття духу. Чашка міцної кави, ковток свіжого повітря або холодний душ поможуть вам протверезитись, якщо ви збираєтесь вести машину в нетверезому стані. 3. Людям стає веселіше, якщо вони випили. Якщо хочеш випити, то краще випити пива чи віскі. Коли вагітна жінка п'є, палить або вживає наркотики, це впливає на внутрішньоутробний плід. Люди ніколи не вмирають від алкогольного отруєння. Молоді люди, які починають пити алкогольні напої до 15 років, можуть удвічі частіше почати вживати наркотики, ніж ті, хто не вживав алкоголю в цьому віці. Коли діти вірять, що алкоголь не може завдати їм шкоди, існує велика вірогідність того, що вони почнуть вживати наркотики. 9. Келих спиртного зігріває взимку.
Законодавство України Закон України «Про захист суспільної моралі» Стаття 2. Загальні положення Забороняються виробництво та розповсюдження продукції, яка пропагандує споживання наркотиків, токсичних речовин, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів та інші шкідливі звички.
Закон України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» Стаття 1. Визначення основних понять і термінів Пиво — будь-який продукт, який утворюється внаслідок зброджування зернопродуктів, з умістом алкоголю від 2,8 до 4,0 відсотків, що належить до товарної групи Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодом 22 03. Стаття 15-1. Основні засади обмеження шкідливого впливу споживання алкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів Лікування алкогольної, пивної та тютюнової залежності. Стаття 15-2. Обмеження щодо споживання алкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів Забороняється споживання алкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів: у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо - виховних закладах; у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення); у закладах культури; у закритих спортивних спорудах; у ліфтах і таксофонах; на дитячих майданчиках; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ, організацій. Забороняється споживання алкогольних напоїв та пива на вулицях, у відкритих спортивних спорудах та на відкритих спортивних майданчиках, скверах, парках та в інших громадських місцях, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, в яких в установленому законодавством порядку дозволено продаж алкогольних напоїв та пива на розлив.
Стаття 15-3. Обмеження щодо продажу алкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів Забороняється продаж алкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів: • особами, які не досягли 21 року; • особам, які не досягли 21 року; • у місцях, зазначених у частинах першій та п'ятій статті 15-2 цього Закону. У разі, якщо у продавця алкогольних напоїв, пива та/або тютюнових виробів виникли сумніви щодо досягнення покупцем 21 року, він зобов'язаний перевірити це за документом, що засвідчує вік такого покупця.
Закон України «Про рекламу» Стаття 22.1. Реклама алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються (знаходяться в товарному обігу) алкогольні напої, пиво, тютюнові вироби, забороняється. Дозволяється внутрішня реклама зазначених товарів та об'єктів під час проведення спеціальних виставкових заходів.
Кодекс України про адміністративні правопорушення Стаття 156. Порушення правил торгівлі алкогольними напоями, пивом і тютюновими виробами Порушення особою правил торгівлі алкогольними напоями, пивом та/або тютюновими виробами тягне за собою накладення штрафу від п'яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Стаття 177-2. Виготовлення, придбання, зберігання або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв, пива або тютюнових виробів Стаття 178. Порушення обмежень щодо споживання алкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів, поява в громадських місцях у стані сп'яніння Порушення встановлених законодавством обмежень щодо споживання алкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів або поява в громадських місцях у стані сп'яніння, що ображає людську гідність і громадську мораль, тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Стаття 179. Споживання алкогольних напоїв, пива на виробництві Споживання алкогольних напоїв, пива на виробництві (на робочих місцях, у приміщеннях і на території підприємств, установ, організацій) або перебування на роботі в стані сп'яніння тягне за собою накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних І мінімумів доходів громадян.
Ми дізналися, що алкоголь завдає шкоди • Діти алкоголіків часто народжуються з каліцтвами: розщепленням верхньої губи, пороками серця, недорозвиненими кінцівками та змінами в інших органах. • Алкоголізм призводить до порушення функціонування всіх систем організму. порушується вітамінний обмін, гормональна діяльність різних органів і систем, пригнічується функція головного мозку. • Алкоголіки живуть приблизно на 17 років менше, ніж ті, хто не п'є. • 90% порушень закону пов'язані зі зловживанням алкоголю.
«Алкоголь набагато більше горя завдає, ніж радості всьому людству, хоча його вживають саме задля радості. Скільки талановитих людей загинуло через нього!» І. П. Павлов
Схожі презентації
Категорії