Умови, що сприяють виникненню і припиненню горіння
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Подібно до фосфору, сірки, вуглецю й заліза з киснем сполучається більшість металів і неметалів. При цьому завжди виділяється теплота, а реакції часто супроводжуються горінням. Горіння – це хімічна реакція, під час якої відбувається окиснення речовин із виділенням теплоти і світла.
Умови виникнення горіння 1. Нагрівання до певної температури – температури займання. 2. Доступ кисню.
1. Щоб запалити речовину в повітрі, її треба спочатку нагріти до певної температури – температури займання. У різних речовин температура займання різна. Сірка, дерево займається за температури близько 2700°С, вугілля – близько 350°С, а білий фосфор – близько 40°С. 2. Якщо кисень має доступ до речовини, що загорілася вона продовжує горіти, оскільки теплота, що виділяється, підтримує температуру речовини, вищу від температури її займання.
Горіти в кисні можуть не тільки прості, а й складні речовини. Так, у газовій плиті згоряє природний газ, основна складова якого – метан CH4. CH4 + 2O2 =CO2 + 2H2O; Так само згоратимуть у кисні й інші складні речовини, наприклад сірководень: 2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O; Отже, під час взаємодії складних речовин з киснем утворюються оксиди тих хімічних елементів, які входять до складу складної речовини.
Повільне окиснення Взаємодія речовин із киснем не завжди супроводжується горінням, але при цьому завжди виділяється теплота. Такі процеси називаються повільним окисненням. У кам’яновугільних шахтах завжди, незважаючи на посилену вентиляцію, спостерігається підвищений вміст вуглекислого газу, який утворюється там за рахунок повільного окиснення вугілля. Ми знаємо, що металеві вироби з часом темнішають, оскільки більшість металів повільно окиснюється на повітрі навіть за стандартних температур. Повільне окиснення гною використовується як джерело теплоти в парниках. У разі повільного окиснення речовин і матеріалів на виробництві, якщо теплота не відводиться температура підвищується так, що може трапитися самозаймання – повільне окиснення переходить у горіння.
Умови припинення горіння 1. Охолодження речовини до температури нижчої за температуру займання. 2. Припинення доступу кисню.
Обидва ці способи використовуються під час гасіння пожежі водою. Під час випаровування вода відбирає теплоту від предметів, що горять, і температура різко знижується, а водяна пара утруднює доступ до них кисню повітря. Крім того, для гасіння пожежі використовують вогнегасники. Вогнегасники бувають: вуглекислотні, порошкові, водяні і водопінні. Під час їх роботи виділяється карбон (IV) оксид CO2, який змішується зі спеціальною рідиною, утворюючи піну. Насичена вуглекислим газом піна перешкоджає доступу кисню повітря, і горіння припиняється.
Схожі презентації
Категорії