X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Хімічні токсичні речовини

Завантажити презентацію

Хімічні токсичні речовини

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Пневмоконіози Доцент Боднар Л.П. Кафедра внутрішньої медицини №3

Слайд 2

Професійна патологія розділ клінічної медицини, що вивчає питання етіології, патогенезу, клініки, діагностики, лікування та профілактики професійних захворювань. До професійних хвороб відносять захворювання, викликані професійними шкідливостями.

Слайд 3

Професійні шкідливості це фактори виробничого середовища або трудового процесу, які спричинюють несприятливу дію на організм працюючих і при певній силі та тривалості їх дії здатні викликати патологічні стани або нозологічні форми захворювань.

Слайд 4

Історичні відомості Відомості про вплив умов праці на здоров’я та про існування особливостей професійних захворювань зустрічаються ще в роботах єгипетських, древньогрецьких та римських вчених (Аристотель, Гіппократ, Пленій, Лукрецій, Гален та ін. — VІ-ІV ст. до нашої ери). В працях Гіппократа, що жив приблизно 577-450 рр. до нашої ери, описана хвороба у гірників, що перебігала з важкою задишкою

Слайд 5

Класифікація професійних шкідливостей: І. Хімічні токсичні речовини. ІІ. Виробничий пил. ІІІ. Фізичні фактори (виробничий шум, ультразвук, вібрація, електромагнітне, лазерне та іонізуюче випромінювання, підвищений або знижений атмосферний тиск, висока і низька температура зовнішнього середовища та ін.). ІV. Біологічні виробничі фактори (антибіотики, гриби, мікро- і макроорганізми). V. Перенапруження окремих органів і систем (фізичне, статичне і динамічне перевантаження опорно-рухового апарату, м’язів, нервової системи, органів зору, слуху, гіподинамія та інші).

Слайд 6

Пневмоконіози Пневмоконіози (від грецького pulmon – легеня і conia – пил) – розповсюджені захворювання легень, в основі яких лежить розвиток фіброзу легеневої тканини, викликаний тривалим попаданням в легені виробничого пилу.

Слайд 7

Виробничий пил є аеродисперсною системою (аерозоль), в якій дисперсним середовищем є повітря, а дисперсною фазою – тверді пилові частинки

Слайд 8

Неорганічний Мінеральний Кремнієвий Алмазний Азбестовий Цементний Металевий Залізний Алюмінієвий Кобальтовий та ін. Органічний Рослинний Зерновий Бавовняний Тютюновий Деревинний Тваринний Вовняний Шкіряний Шерстяний Змішаний Складається з мінеральних, металевих та синтетичних частинок Класифікація виробничого пилу

Слайд 9

Слайд 10

Класифікація пневмоконіозів Силікоз – пневмоконіоз, зумовлений вдиханням пилу, що містить вільний діоксид кремнію. Силікатози – пневмоконіози, які виникають від вдихання пилу мінералів, що містять діоксид кремнію в зв’язаному стані з різними елементами: магнієм, алюмінієм, залізом, кальцієм (азбестоз, талькоз, каоліноз, цементний пневмоконіоз). Металоконіози – пневмоконіози від дії пилу металів: заліза, алюмінію, барію, марганцю (сидероз, алюміноз, баритоз).

Слайд 11

Класифікація пневмоконіозів Карбоконіози – пневмоконіози від дії вуглецевмісного пилу: кам’яного вугілля, коксу, графіту, сажі (антракоз, графітоз, сажовий пневмоконіоз). Пневмоконіози від змішаного пилу (антракосилікоз, сідеросилікоз). Пневмоконіози від органічного пилу (бавовняний-бісиноз, корковий-субероз, тростиновий-багасоз, тютюновий-табакоз, зерновий пневмоконіоз та інші)

Слайд 12

За характером форми, величини і контурів затемнень на рентгенограмах розрізняють вузликовий, інтерстиціальний (дифузно – склеротичний) і вузловий пневмоконіоз. За ступенем вираженості клінічних і рентгенологічних проявів поділяють на І, ІІ, і ІІІ стадію пневмоконіозу. За пербігом: швидко прогресуючий, повільно прогресуючий і пізній силікоз. Ускладнення пневмоконіозів: туберкульоз легень, пневмонія, бронхоектатична хвороба, спонтанний пневмоторакс, бронхіальна астма, рак легень.

Слайд 13

Варіанти перебігу Повільно прогресуючий силікоз виникає через 10-15 років після початку роботи в контакті з пилом, що містить в собі двоокис кремнію. Швидко прогресуючий - виникає через 3-5 років роботи в контакті з пилом. До цієї форми силікозу слід віднести так званий гострий, який є швидко прогресуючою формою хвороби. Пізній силікоз – це захворювання, яке виникає через 5-10 років після припинення контакту з кварцевим пилом.

Слайд 14

Слайд 15

Силікоз Силікоз – найрозповсюдженіший пневмоконіоз, який виникає від вдихання пилу кремнозему, що містить SiO2 у вільному стані.

Слайд 16

Обробка каменю

Слайд 17

Будівництво тунелей

Слайд 18

Будівництво доріг

Слайд 19

Добування руд

Слайд 20

Добування руд (залізної, свинцевої, мідної, золота) Залізна руда Мідна руда Золота руда Свинцева руда

Слайд 21

Слайд 22

Патогенез силікозу Виробничий пил Слизові оболонки дихальних шляхів Плевра Міжальвеолярні перегородки Лімфатичні шляхи П н е в м о ф і б р о з

Слайд 23

Теорії розвитку фіброзу в легенях Механічна Токсико-хімічна Імунологічна Біологічна

Слайд 24

Клініка силікозу Тріада скарг: задишка, біль в грудній клітці, кашель.

Слайд 25

Клініка силікозу І стадія. Задишка виникає при значному фізичному навантаженні, непостійні колючі болі в грудній клітці, незначний сухий кашель. При рентгенографії легень відмічається симетричне підсилення легеневого малюнка, його деформація. На фоні сітчастого легеневого малюнка в середній частині легеневих полів виявляються в невеликій кількості вузликові тіні діаметром 1-3 мм. Корені легень розширені, ущільнені, збільшені лімфатичні вузли.

Слайд 26

ІІ стадія. ІІ стадія. Характерна більш виражена задишка, яка появляється при незначному фізичному навантаженні. Підсилюються болі в грудній клітці, кашель сухий або з невеликою кількістю слизистого харкотиння.

Слайд 27

При рентгенографії легень визначається підсилення сітчастості легеневих полів, збільшення кількості і розміру вузликових тіней, які розміщуються переважно в середніх і нижніх відділах легень. При вузликовій формі - на фоні дрібносотового сітчастого фіброзу видно велику кількість густо розміщених вузликових тіней у вигляді ,,снігової хуртовини”. При інтерстиціальній - вузлики відсутні або є в невеликій кількості.

Слайд 28

ІІІ стадія. Клінічно проявляється легенево-серцевою недостатністю. Задишка турбує хворого в спокої. Болі в грудній клітці часто носять інтенсивний характер, відмічається кашель з харкотинням, можливі приступи ядухи.

Слайд 29

Рентгенографія легень вказує на злиття вузликових тіней у масивні гомогенні, інтенсивні тіні з нерівними і нечіткими контурами, які розміщуються переважно в середніх відділах легень. Зустрічаються масивні плевральні злуки, потовщення міждолевої плеври.

Слайд 30

Силікотичний вузлик

Слайд 31

Фіброзні зміни в легенях

Слайд 32

Кольорова Ro-грама при силікозі

Слайд 33

Рентгенограма при силікотуберкульозі

Слайд 34

Ускладнення силікозу. Легеневі: туберкульоз легень хронічний бронхіт, емфізема легень, бронхіальна астма, пневмонія, спонтанний пневмоторакс, рак легень, легенева недостатність. Позалегеневі: серцева недостатність, хронічне легеневе серце, серцева недостатність

Слайд 35

Силікатози Силікатози – пневмоконіози, які виникають від вдихання пилу силікатів – мінералів, що містять оксид кремнію у зв’язаному стані з іншими елементами (магнієм, кальцієм, залізом, алюмінієм. та ін.). Найбільш розповсюдженими видами силікатів, що викликають розвиток силікатозів є: азбест, тальк, цемент тощо.

Слайд 36

Добування руд та корисних копалин

Слайд 37

Слайд 38

Морфологічні зміни в легенях при азбестозі

Слайд 39

Діагностичні ознаки азбестозу Наявність в харкотинні азбестових волокон. Азбестові тільця – це різної форми утворення (у вигляді ниток з потовщеними кінцями, барабанних паличок, гімнастичних гир), золотисто-жовтого кольору. Азбестові бородавки – виникають внаслідок проникнення волокон азбесту в епітеліальний покрив шкіри. На місці їх проникнення відмічається виражене ороговіння епітелію та інтенсивна проліферація клітинних елементів з появою гігантських клітин. Азбестові бородавки появляються на пальцях рук і ніг, кистях і стопах.

Слайд 40

Клініка азбестозу Виділяють три стадії. Скарги на: задишку, яка з”являється раніше рентгенологічних змін, нападоподібний кашель, спочатку сухий, потім із в”язким харкотинням, біль в грудній клітці при кашлі. Хворі худнуть, сіро-земнисте забарвлення шкіри, акроціаноз. Аускультативно – постійні сухі хрипи та шум тертя плеври, переважно в нижньо-бокових відділах. Рентгенологічно – дифузний інтерстиціальний фіброз, що має сітчасту і дрібнопетлисту структуру Ускладнення: Рак легень Туберкульоз Важкі пневмонії Бронхоектатична хвороба

Слайд 41

Талькоз Талькоз – пневмоконіоз, який виникає від вдихання пилу тальку. Талькоз відноситься до доброякісних форм пневмоконіозів. Виникає він через 15-20 і більше років від початку роботи в контакті з пилом тальку. Переважно зустрічається талькоз І - рідше ІІ стадії.

Слайд 42

Комп'ютерна томографія. Двобічні осередки фіброзу.

Слайд 43

Карбоконіози-обумовлені впливом вуглецевмісного пилу ( вугілля, сажа, графіт, кокс) Антракоз- повільний розвиток, у осіб із стажем роботи в контакті з вугіллям 15-20 років

Слайд 44

Антракоз Клінічна картина характерна для бронхіту та емфіземи легень (3 стадії захворювання) Рентгенологічна картина – дрібновогнищеві тіні на фоні деформованого легеневого малюнку в середніх відділах (більше справа), корені розширені, ущільнені Ускладнення антракозу і антракосилікозу –туберкульоз легень

Слайд 45

Харкотиння при антракозі

Слайд 46

Карбоконіоз (антракоз)

Слайд 47

Пневмоконіози від органічного пилу Бісиноз – виникає від дії пилу рослинних волокон (бавовни, льону, конопель) і характеризується порушеннями бронхіальної прохідності з бронхоспастичним синдромом.

Слайд 48

Клініка бісинозу І стадія. При виконанні роботи після перерви (вихідних днів, відпустки) “симптом понеділка”- появляється затруднене дихання, відчуття стиснення в грудях, кашель, слабкість. У більшості хворих симптоматика з боку легень відсутня, іноді виявляють початкові ознаки емфіземи і бронхіту. В легенях прослуховуються сухі хрипи. Іноді незначно підвищується температура тіла.

Слайд 49

ІІ стадія. Приступи задишки і кашлю стають більш вираженими і зустрічаються протягом всього часу роботи, але понеділок залишається ,,важким” днем. Хворих турбує постійний кашель – сухий або з виділенням невеликої кількості харкотиння, що важко відхаркується. Підсилюється задишка, появляються приступи ядухи. В легенях вислуховується жорстке дихання, велика кількість сухих хрипів, які часто можна чути на відстані. Виражені порушення ФЗД

Слайд 50

ІІІ стадія. Світлі періоди зникають, суб’єктивні розлади спостерігаються протягом всього тижня і поза виробничою обстановкою. Об’єктивно виражена симптоматика хронічного бронхіту, емфіземи легень. Рентгенологічно спостерігають ознаки емфіземи, ущільнення коренів легень, підсилення легеневого малюнку, гіллястий пневмосклероз, з переважною локалізацією в прикореневій зоні.

Слайд 51

,,Фермерська легеня” своєрідне алергічне захворювання легень, яке виникає у робітників сільського господарства, при обмолочуванні ячменю, вівса та інших злаків, при переробці сільськогосподарської продукції.

Слайд 52

Патогенез ,,легені фермера” Мають значення термофільні мікроорганізми, різні гриби і особливо спори термофільного актиноміцину, що містяться в гниючих рослинах і мають антигенні властивості. Попадаючи в легені вони викликають реакцію підвищеної чутливості альвеолярної тканини внаслідок продукції преципітинів. Найбільш типовим для ,,фермерської легені” є гострий, рідше підгострий або хронічний алергічний альвеоліт, що супроводжується ураженням дрібних бронхів і васкулітами.

Слайд 53

Клінічна картина Гостра - через 4-12 год. після роботи з зацвілим зерном з’являються гарячка, кашель, слабкість. Аускультативно – вологі хрипи і крепітація. Рентгенологічно-множинні плямисті тіні Хронічна – при тривалому повторному контакті з гниючими рослинами (проявляється ознаками легеневої та легенево-серцевої недостатності)

Слайд 54

Диференціальна діагностика пневмоконіозів Дисемінований туберкульоз Саркоїдоз або хвороба Беньє-Бека-Шаумана Дифузний фіброзуючий альвеоліт (синдром Хаммена-Річа) Міліарний карциноматоз легень

Слайд 55

Периферичний рак правої легені

Слайд 56

Експертиза працездатності Робітники з виявленим пневмоконіозом І стадії при повільно прогресуючому перебігу, при нормальних показниках функції зовнішнього дихання можуть продовжувати роботу, при умові динамічного спостереження у цехового лікаря. Протипоказана при цій стадії робота в умовах високої концентрації аерозолів у закритих приміщеннях. При пневмоконіозах ІІ і ІІІ стадії з ознаками легенево – серцевої недостатності групу інвалідності призначають залежно від ступеня вираженності легенево – серцевої недостатності та наявності ускладнень

Слайд 57

Лікування пневмоконіозів Фармакотерапія спрямована на стабілізацію процесу і запобіганню його прогресування, а також усунення ускладнень. Показано негайно повне припинення контакту з виробничим пилом. Покращення дренажної функції миготливого епітелію бронхів (відхаркуючі засоби –амброксол, мукалтин, АЦЦ, флавомед, лазолван та інші) Покращення функції сурфактантної системи легень (вітаміни А 10тис. ОД на добу, С- 300-500 мг на добу)

Слайд 58

Лікування пневмоконіозів Препарати які покращують реологічні властивості крові (гепарин 5тис. – 10тис. ОД 4 рази на добу Глюкокортикостероїди при швидкому прогресуванні хвороби (преднізолон 20-25мг на добу протягом 1,5-2 місяці) Фізіотерапевтичні процедури (лужні інгаляції, УФО, електрофорез), дихальна гімнастика Санаторно-курортне лікування при пневмоконіозах І-ІІ стадіях (південний берег Криму, гірські курорти)

Слайд 59

Профілактика Дотримування встановлених санітарних норм ГДК окремих видів пилу Широко використовувати засоби знепилення (вентиляція, вологе прибирання, зрошування) Індивідуальні засоби захисту дихальних шляхів Проведення після роботи інгаляцій 2-3% розчином гідрокарбонату натрію Проведення профілактичних медичних оглядів – 1 раз в рік

Слайд 60

Дякую за увагу! Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Хімія