"Харчові добавки Е"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Харчові добавки Харчові добавки – природні й синтетичні сполуки, що вводять у харчові продукти під час їхнього виробництва для надання заданих властивостей і/або збереження якості.
Буквенні коди «Е» Для класифікації харчових добавок у країнах Євросоюзу розроблено систему нумерації. Кожна добавка має унікальний номер.
Класифікація добавок: Е 100… Е 182 – барвники Е200 і далі – консерванти Е300 і далі – антиокиснювачі (антиоксиданти) Е 400 і далі стабілізатори консистенції Е 450 і далі, Е 1000 – емульгатори Е 500 і далі – регулятори кислотності, розпушувачі Е 600 і далі – підсилювачі смаку й аромату Е 700 – Е 800 – запасні індекси для іншої можливої інформації Е 900 і далі – глазуровані агенти, піногасники, поліпшувачі хліба
Використання харчових добавок Морська і кам’яна сіль, мед, оцет, прянощі, рослинні барвники, селітра, сірчаний газ, якими обкурювали винарі й винні діжки, - харчові добавки, які здавна використовували люди.
Е 100… е 182 барвники Продукти з червоними і жовтими барвниками, наприклад, тартразин Е102 (використовують в цукерках, морозиві, кондитерських виробах, напоях)
КУРКУМІН або Е 100 Куркумін — основний куркуміноїд, що входить до складу кореня куркуми. Саме завдяки куркуміноїдам корінь куркуми має характерне жовте забарвлення. Барвник куркумін дає яскраво-жовтий колір і використовується як харчовий додаток з маркуванням E100.
РИБОФЛАВІН або Е 102 В чистому вигляді — помаранчево-жовтий порошок, слабо розчинний у воді. На світлі швидко руйнується під впливом ультрафіолетових променів. Тому його препарати та продукти харчування, багаті на В2, зберігають у місцях, захищених від сонця.
ПОНСО або Е 124 Понсо 4R (англ. Ponceau 4R) — синтетичний барвник, зареєстровний як харчовий додаток E124. Застосування — безалкогольні напої, пресерви із фруктів, кондитерські вироби, морозиво, їстівні оболонки сирів, фруктові вина. Схвалений в ЄС, Україні.
ЕРИТРОЗИН або Е 127 Еритрози н (англ. Erythrosine, Red No.3) — харчовий барвник, зареєстровний як харчовий додаток E127. Схвалений в ЄС, США. В Україні барвника немає в переліку дозволених харчових добавок
САЖА або Е 153 Са жа або технічний вуглець — порошкоподібний залишок від неповного окиснення вуглецевмісних речовин. Сажа складається переважно з аморфного вуглецю. Сажа — аморфний вуглець, продукт неповного згоряння чи термічного розкладання вуглеводнів в неконтрольованих умовах. У великих кількостях її використовують для приготування чорної фарби в поліграфічній і лакофарбовій промисловості. У Франції за часів Карла II виготовляливаксу з використанням сажі.
ТАНІНИ або Е 181 Тані ни або тані ди - група фенольних сполук рослинного походження, що містять велике число гідроксильних груп (-OH).Молярна маса 500—3 000 г/моль. Таніни мають дубильні властивості та характерний в'язівний смак. Дубильна дія заснована на їхній властивості утворювати міцні сполуки з білками, полісахаридами та іншими біополімерати.
Е 200… Е 299 КОНСЕРВАНТИ Консерванти - збільшують термін зберігання харчових продуктів шляхом захисту їх від мікробного псування. Нітрити та нітрати натрію – це Е250 і Е251 застосовуються повсюдно.
СОРБІНОВА КИСЛОТА або Е 200 Сорбінова кислота застосовується з метою консервації та запобігання пліснявіння безалкогольних напоїв, соків плодовоягідних, хлібобулочних кондитерських виробів (мармелад, джеми, варення, креми), а також зернистої ікри, сирів, напівкопчених ковбас та при виробництві згущеного молока для запобігання його потемніння (перешкоджає розвитку шоколадно-коричневої плісняви). Так само застосовується також для обробки пакувальних матеріалів для харчових продуктів.
МЕТИЛПАРАБЕН або Е 218 Мети лпарабе н, харчова добавка Е218 —консервант, який широко використовується для харчових продуктів і косметики, білий порошок, погано розчинний у воді, добрерозчинний в ацетоні, етиловому спирті, хлороформі, бензені. Виводиться з сечею у незмінному стані. Є дані про підвищений вміст парабенів в пухлинах при раку грудей. Проте шкідливість парабенів не доведена.
ЯБЛУЧНА КИСЛОТА або Е 296 Я блучна кислота HOOC-CH(OH)-CH2-COOH — двоосновна органічна оксикарбонова кислота. Яблучна кислота — проміжний продукт при тканинному диханні, різних типах бродіння. Одержують з плодів горобини і барбарису, застосовують у кондитерському виробництві, у медицині
Е 300… Е 399 АНТИОКИСЛЮВАЧІ Е300 - Е399- Антиокислювачі - збільшують термін зберігання харчових продуктів шляхом захисту їх від псування, викликаного окисленням, наприклад, прогірклість жирів та зміна кольору. В одному харчовому продукті може використовуватися тільки один антиоксидант
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА або Е 300 Аскорбíнова кислотá C6H8O6, відносно проста органічна кислота, яка міститься у свіжих фруктах (яблука, сливи, персики і т.д.) та овочах (морква, капуста, буряк, картопля та ін.).
ОРТОФОСФАТНА КИСЛОТА або Е 338 О ртофосфа тна кислота - неорганічна сполука, кислота складу Н3PO4, яка утворює ряд солей ортофосфатів (фосфатів). За кімнатної температури є білою кристалічною речовиною, а при нагріванні до 42,35 °C перетворюється на безбарвну в'язку рідину.
БУРШТИНОВА КИСЛОТА або Е 363 Буршти нова кислота , янта рна кислота , сукцина т (бутандіова кислота, етан-1,2-дикарбонова кислота) НООССН2СН2СООН — органічна двохосновна насичена карбонова кислота. Бурштинову кислоту та її похідні використовують для синтезу деяких барвників, інсектицидів, пластма,ароматичних сполук, лікарських засобів
Е 400 І ДАЛІ СТАБІЛІЗАТОРИ. ЕМУЛЬГАТОРИ Е400 - Е499- Стабілізатори - зберігають потрібну консистенцію продукту. Загущувачі - підвищують в'язкість продукту. Практично завжди їх додають в продукти зі зниженою жирністю – майонези і йогурти. Густа консистенція створює ілюзію «якісного продукту».
АЛЬГІНОВА КИСЛОТА або Е 400 Альгінова кислота нерозчинна у воді і в більшості органічних розчинників. 1 частина альгінової кислоти адсорбує 300 масових частин води, що обумовлює її застосування як загусника.
КАМЕДЬ РІЖКОВОГО ДЕРЕВА або Е 410 Камедь (або ґлей) бобів ріжкового дерева (Е410) — харчова добавка, відноситься до групи стабілізаторів. В'язкість 3100. Розчиняється тільки в гарячій воді (повне розчинення при 85 °C), але існують модифікації, що розчиняються в холодній воді. Сильний синергіст, здійснює вплив на функціональні властивості інших колоїдів. Зберігає і передає смак різних ароматів в продукті.
МАНІТОЛ або Е 421 Маніто л, маніт або гексан-1,2,3,4,5,6-ол (C6H8(OH)6) — шестиатомний спирт, що міститься в багатьох рослинах. Манітол і його похідні використовуються для отримання смол, лаків, вибухових речовин, в харчовій промисловості (харчова добавка Е421), в парфумерії і в медицинію
Правда життя Проблема в тому, що не всі харчові добавки, що використовуються в промисловості, добре вивчені. Окремі добавки можуть заважати дії лікарських препаратів. Глутамат натрію негативно впливає на головний мозок, погіршує стан хворих на бронхіальну астму, призводить до руйнування сітківки ока та глаукому.
Висновок Уважніше читати написи на етикетках. Не дивлячись, цілком можна купити крохмаль зі смаком, запахом і кольором ковбаси. Деякі добавки шкідливі тільки у великих кількостях але, канцерогени мають властивість - накопичуватися в організмі. Так що, з часом це дасть про себе знати. Будь-яка модифікація продуктів робить їх потенційно небезпечними для здоров'я. Вживання синтетичних підсилювачів смаку та кольору - це обман власного організму. Вживати екологічно чисті продукти - свіжі сирі овочі, фрукти та ягоди. Не купувати продукти з великим терміном зберігання, зазначеним на етикетці - ознака того, що там багато консервантів.
Схожі презентації
Категорії