Гомологи метану. Молекулярні та структурні формули. Значення моделювання в хімії. Фізичні властивості гомологів метану
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Гомологи метану. Молекулярні та структурні формули. Значення моделювання в хімії. Фізичні властивості гомологів метану
Бесіда Назвіть причину використання метану як палива. Назвіть види хімічного зв’язку в молекулі метану. Чому молекула метану має не пласку, а тетраедричну будову? Обчисліть масову частку Карбону й Гідрогену в молекулі метану. Чому число атомів Гідрогену в молекулах вуглеводнів парне? Які ланцюги можуть утворювати один з одним атоми Карбону? Які речовини називаються ізомерами?
Гомологи метану Розгляньте отримані молекули. Чим відрізняються отримані моделі молекул за складом і будовою?
Гомологія — це явище існування подібних за будовою та властивостями органічних речовин, що відрізняються на групу −CH2. Група −CH2 називається гомологічною різницею. Речовини, що подібні за будовою й відрізняються одна від одної на одну або кілька груп −CH2, утворюють гомологічні ряди. Речовини, що входять в один гомологічний ряд, називаються гомологами.
Загальна формула гомологів метану — CnH2n+2. Завдання. Для вуглеводню складу C4H10 складіть формули двох найближчих гомологів і можливих ізомерів.
Номенклатура алканів Ознайомлення з міжнародною номенклатурою органічних сполук IUPAC У структурній формулі вуглеводню знаходимо головний ланцюг. Головний ланцюг — це найдовша безперервна послідовність атомів Карбону. Частинки, що не ввійшли до головного ланцюга, — замісники. Головний ланцюг нумерується з того кінця, який ближче й де більше замісників.
В основу назв і головного ланцюга, і замісників покладено корінь, що вказує на кількість атомів Карбону в головному ланцюзі: У назві головного ланцюга алканів до кореня додається суфікс -ан. У назві вуглеводневих замісників до кореня додається суфікс -ил.
Назва насиченого вуглеводню: номер атома головного ланцюга, біля якого є замісник, — назва замісника + назва головного ланцюга + суфікс -ан. Наприклад:
Якщо до головного ланцюга приєднано кілька однакових замісників, то в назві цифрою вказується положення кожного з них, а перед назвою замісника ставляться префікси: ди- (два замісники), три- (три замісники), тетра- (чотири замісники) і т. д. Наприклад:
Якщо два однакові замісники перебувають біля одного атома головного ланцюга, то в назві його номер пишеться двічі. Наприклад:
Якщо до головного ланцюга приєднано кілька різних замісників, то в назві вони перелічуються за абеткою. Наприклад:
Увага! У цьому випадку важливо уважно перевіряти правильність вибору головного ланцюга. Наприклад: у сполуці вибираючи головний ланцюг, слід урахувати, що радикал C2H5 містить два атоми Карбону, і лише після цього вибирати головний ланцюг.
Складаючи структурну формулу за назвою, спочатку слід написати головний ланцюг, потім пронумерувати його (у довільному порядку), потім до головного ланцюга «приєднати» замісники. Наприклад:
Тренувальні вправи Дайте назви за номенклатурою IUPAC ізомерам C5H12. Складіть структурні формули речовин за їх назвами: а) 3-етилгептан; б) 2,4-диметилгексан; в) 2-метил-4-етилгептан; г) 3,3-диметил-5-етилоктан.
Домашнє завдання Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи. Творче завдання. Скласти ізомери гексану, записати їх структурні формули, дати назви за номенклатурою.
Схожі презентації
Категорії