фізичні властивості зір
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Презентація на тему: « Вимушені коливання. Резонанс» Підготувала учениця 11-Б класу КНЗ ХЕЛ Колісник Катерина
У природі і техніці дуже часто реалізуються не власні, а вимушені коливання. Вимушені коливання – коливання під дією зовнішньої (змушуючої) сили. Вимушені коливання можуть бути незгасаючими, якщо зовнішня дія буде компенсувати зменшення енергії в системі, викликане дією сил тертя й опору.
мембрана мікрофона Поршні в циліндрах двигунів голка швацької машини здійснюють дерева і фрагменти споруд під натиском вітру Ці коливання здійснюють:
а також це вимушені коливання моста під ногами людей. У Волгограді (20 травня 2010) закрили новий міст через Волгу після того, як у четвер, на мосту почалися сильні коливання конструкцій, амплітуда яких досягала за різними даними від одного до півтора метрів.
Вимушені коливання може здійснювати не лише машина в цілому, а й, що небезпечніше, окремі її частини: диски й лопатки турбін, крила й оперення літаків, колінчасті вали двигунів, лопасті гвинтів пароплавів тощо. Подібні коливання, якщо не вжити запобіжних заходів, внаслідок виникнення резонансу можуть стати причиною розладу роботи механізму, його руйнування, а іноді й небезпечних аварій.
Особливим проявом дії змушуючої сили є явище резонансу — стрімкого (різкого) зростання амплітуди вимушених коливань за умови збігу частоти власних коливань системи і частоти, з якою змінюється змушуюча сила.
Графік залежності амплітуди коливань від частоти під час резонансу зображено на рис. Резонансна крива тим гостріша, чим менші втрати енергії в системі.
До явища резонансу вдаються водії й пасажири транспорту, який загруз у снігу чи на мокрій ґрунтовій дорозі. Щоразу коли не очікується швидке прибуття рятівних засобів, вони, розгойдуючи машину, прагнуть прикладати зусилля в такт з власною частотою коливань машини за даних умов, тобто прагнуть ввести коливання машини в резонанс, оскільки амплітуда коливань при цьому буде максимальною. В більшості випадків це приносить позитивний результат.
Людське вухо сприймає звуки внаслідок резонансу коливань у вушній раковині. Особливо широкого явище резонансу використовується в радіотехніці для підсилення коливань. Резонанс дає можливість відокремити сигнали даної радіостанції від сигналів інших одночасно працюючих.
У будівельній справі також багато уваги приділяють запобіганню виникнення резонансу Будівлі, в яких встановлені швидкохідні машини, двигуни й верстати, фундаменти й перекриття їх, повинні бути споруджені так, щоб виключити можливість збудження коливань із частотою, яка дорівнює або близька до частоти коливань машини
Шкідливі прояви резонансу доводиться долати під час обробки металів різанням. За певних режимів різання на металорізальних верстатах збуджуються коливання інструменту й оброблюваної деталі, що є шкідливим для верстатів, і для оброблюваних виробів. Якщо не усунути причину виникнення цих коливань, то погіршується якість обробки деталей, точність виготовлення виробів, швидше зношується верстат тощо.
Існують два основні методи запобігання резонансу: забезпечення такого режиму роботи системи, в якому частота змушуючої сили і власна частота коливань системи істотно відрізняються за значенням. Скажімо, швидкість обертання сучасних парових турбін значно перевищує так звану критичну швидкість, яка відповідає резонансу; збільшення затухання коливань системи. Для цього збільшують тертя в системі, застосовують спеціальні загасники коливань, або демпфери.
Отже, резонанс відіграє значну роль для кожної людини, адже його використання дає нам прилади, без яких, здавалося б, неможливе наше існування, він дає можливість розуміти неймовірні явища природи і, звичайно, чути звуки.
Схожі презентації
Категорії