Санітарно-гігієнічна характеристика ґрунту. Поняття про санітарну очистка населених місць.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ґрунтом називають складну багатокомпонентну малодинамічну дисперсну систему, в якій дисперсне середовище представлене мінеральними речовинами (кристалічним кварцем, алюмосилікатами, глинистими мінералами, природними макро- й мікроелементами), а дисперсними фазами є органічні речовини, всі види ґрунтової вологи (гігроскопічної, плівкової, капілярної, вільної гравітаційної), повітря, мікро- та макроорганізми.
Грунт - поверхневий шар літосфери (завтовшки від декількох міліметрів на скельних породах до 10 км в низинах), сформований після появи життя на Землі внаслідок дії клімату, рослинності та живих організмів.
Основні властивості грунту пористість, повітропроникність, проникність, фільтраційна здатність, капілярність, вологоємність.
Склад грунту Мінеральні сполуки, Органічні сполуки, Органо-мінеральні комплекси, Грунтові розчини, Грунтова волога, Повітря, Грунтові мікроорганізми.
Ендемічне значення грунту Ґрунт є середовищем, в якому відбуваються процеси трансформації сонячної енергії. Ґрунт є тим елементом біосфери Землі, який формує хімічний склад харчових продуктів, питної води і частково — атмосферного повітря
Класифікація показників санітарного стану грунту Санітарно-фізичні Фізико-хімічні Показники хімічної безпеки: Санітарно-хімічні Санітарно-мікробіологічні Санітарно-гельмінтологічні Санітарно-ентомологічні Показники радіаційної безпеки Показники самоочищення грунту Класифікація показників санітарного стану ґрунту
Санітарно-хімічний показник- число Хлебникова – відношення кількості грунтового білкового азоту (азоту гумусу) до кількості органічного азоту. Вираховується на 100 г абсолютно сухого грунту. Чим більше наближається до одиниці це число, тим чистіша проба
Виживання патогенних мікробів у ґрунті Збудники хвороб Середній термін (тижд.) Максимальний термін (міс.) Тифо-паратифозної групи 2-3 Понад 12 Дизентерійної групи 1,5-5,0 Близько 9 Холерний вібріон 1-2 До 4 Паличка бруцельозу 0,5-3,0 До 2 Паличка туляремії 1-2 До 2,5 Паличка чуми Близько 0,5 До 1 Паличка туберкульозу 13 До 7 Віруси поліомієліту, Коксакі, ЕСНО - До 3-6
Санітарно-хімічний показник Ступінь забруднення грунту Число Хлебникова Чистий 0,98 – 1,00 Слабо забруднений 0,97 – 0,75 Помірно забруднений 0,74 – 0,50 Сильно забруднений Менше 0,50
У процесі життєдіяльності кожен мешканець протягом року утворює приблизно 6 т покидьок. З них від 0,7 до 1,0 тонн складають екскременти, 200-250 кг - сміття, а решта - помиї. Ще по 10 кг сміття утворюється на кожному квадратному метрі вулиць з твердим покриттям. При цьому не враховуються забруднені атмосферні й промислові води.
Рідкі покидьки, оскільки містять велику кількість поживних речовин, є добрим середовищем для розмноження не тільки мікроорганізмів, а і мух. На поверхні нечистот, в скупченні гною або сміття муха за один раз відкладає приблизно 100-150 яєць, з яких через 5-7 днів виростають дорослі мухи. З одного ящика для відходів, який знаходиться в антисанітарних умовах, влітку виплоджується кілька тисяч мух на добу
Етапи очищення населених місць від твердих побутових відходів І — збирання і тимчасове зберігання твердих побутових відходів; II —вивезення; III — знешкоджування та утилізація.
Методи знешкоджування твердих побутових відходів утилізаційні (перероблення відходів на органічні добрива, біопаливо, виділення вторинної сировини, наприклад, металевого брухту, для промисловості, використання як енергетичного палива) ліквідаційні (поховання в землю, скидання в моря, спалювання без використання тепла).
Методи знешкоджування твердих побутових відходів 1) біотермічні (поля заорювання, удосконалені звалища, полігони складування, поля компостування, біокамери, заводи біотермічного перероблення; у сільській місцевості в особистих господарствах — компостні купи, парники); 2) термічні (сміттєспалювальні заводи без або з використанням теплової енергії, що утворюється при цьому, піроліз з одержанням горючого газу та нафтоподібних мастил); 3) хімічні (гідроліз); 4) механічні (сепарація відходів з подальшою утилізацією, пресування в будівельні блоки); 5) змішані.
Класифікація промислових відходів за ступенем небезпечності 1-й клас - надзвичайно небезпечні речовини; 2-й клас - високонебезпечні речовини; 3-й клас - помірнонебезпечні речовини. 4-й клас - малонебезпечні речовини.
Схожі презентації
Категорії