В. Близнець "Женя і Синько"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Я належу до того покоління, якому випав шматочок безкінечно радісного довоєнного дитинства. В. Близнець Віктор Близнець (1933-1981)
Мета: продовжити знайомство школярів із творчістю В. Близнеця, зосереджуючи увагу на пригодницькій повісті «Женя і Синько», а саме: з'ясувати ідейно-тематичне спрямування, особливості композиції, проблематику; охарактеризувати героїв твору; розвивати навички самостійного виразного читання, висловлювати власну думку, узагальнювати, співставляти; формувати естетичні смаки школярів; виховувати почуття поваги, любові до української літератури, рідного краю, природи; цінувати дружбу, порядність, доброту; зневажливе ставлення до крадіїв, брехунів.
І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань Бесіда за питаннями: - Чим вам запам'ятався В. Близнець як дитячий письменник? - Чому В. Близнець у своїх творах значну увагу приділяє взаємостосункам людини і природи? - Яке виховне значення мають твори письменника? - Дайте визначення пейзажу. (Пейзаж — один із композиційних компонентів художнього твору: опис природи, будь-якого незамкненого простору зовнішнього світу.) - Яке значення у творах В. Близнеця мають описи природи? - Чим вас приваблюють пригодницькі і гумористичні твори? - Для чого у своїх творах письменники застосовують різноманітні художні засоби?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності IV. Основний зміст уроку Не той батько, що породив, а той, що до ума довів. Дитині дай волю, сам підеш в неволю. Хто дітям потаче, той сам плаче. Народні прислів'я
Проблематика: - відповідальність за правильне виховання; - взаємостосунки батьків і дітей; - бережливе ставлення до природи; - справжня дружба, її цінність; - порядність, зрада, самотність.
Перша сюжетна лінія твору. Твір розповідає про те, як київська п'ятикласниця Женя знаходить у підвалі будинку малесенького кумедного чортика Синька. Дівчина забирає його, хворого, додому. Женя, яка досі почувала себе самотньою, нарешті знайшла друга, про якого може турбуватись.
Друга сюжетна лінія. У Жені є однокласник Бен-розбишака. Бена, батьки якого повсякчас перебувають у відрядженні, доглядає і виховує його старий дід Андрон Касянович. Хлопець росте неслухняний, найбільше полюбляє слухати розповіді діда про фронтові події, а сам намагається уявити себе генералом, щоб бути командиром серед хлопців. Бен краде з дому їжу, гроші , спиртне, сигарети і пригощає перш за все реального керівника хлопчачого гурту – Вадьку Кадуху. З Беном трапляються різноманітні неприємні ситуації: поламав туї у шкільному парку; катався на чужому інвалідному возику; обікрав з іншими хлопцями професора Гай-Бичковського; намагався проїхати у танку Т-34, що був пам’ятним експонатом. Після втручання міліції (молодший сержант Рябошапка), хлопець залишив своє «військове оточення». Бен залишився сам, бо дід-вихователь потрапив до лікарні через систематичні нервові струси від витівок онучика, а батько поїхав до матері, яка перебувала у відрядженні. Хто ж повинен займатися вихованням хлопця?
Цікавий словничок Синько — вигадана автором фантастична істота. Мілітарист — прихильник загарбницьких воєн і озброєння. Аперкот (у боксі) — удар знизу. Дякан — дядько. Пігмеї — (у творі): люди дрібні, мізерні.
Орієнтовний план до образу Жені. 1) Женя — учениця п'ятого класу київської школи. 2) Портрет героїні. 3) Риси характеру: а) щирість і доброта; б) повага до батьків; в) вміння цінувати дружбу; г) здатність подати руку допомоги; д) правдивість і порядність; е) чемність і співчуття; є) бережливе ставлення до природи. 4) Значення образу Жені.
Орієнтовний план до образу Бена. 1) Бен — єдиний онук діда Андрона. 2) Портрет хлопця, («...патлатий довготелесий хлопчисько з пухким обличчям, з рум'янцем на всю щоку. А очі! Синьо-голубі, безжурно-веселі, як у матері! Добре вгодований дідом, він ріс наче з води, через тиждень вилазив із одежі — рукава сорочок ставали йому по лікті, а нові джинси підскакували до самих литок. У куцій одежі Бен і ганяв по двору як підстрелений») 3) Поведінка, риси характеру «генерала»: а) мілітарист, шибеник; б) знущання над дідом; в) виховання без батьків; г) захоплення розповідями діда; (про війну, жорстокість, мужність, героїзм, винахідливість); д) негативний вплив на Бена Кадухи (потайки від діда виносили вино, продукти харчування, сигарети); е) залучення до негативного; (паління, випивка, брехня, крадіжка) ; є) участь у «непристойних заходах»; ж) організаторські здібності; з) зневажливе ставлення до природи, праці. 4) Бен у зраді і самотності.
- Що побачила Женя, вийшовши на балкон? - Про що свідчить опис двору, прочитайте. («Перед їхніми вікнами стояла кочегарка — незграбна цегляна споруда з високою трубою, чорною від диму. За кочегаркою стримів баштовий кран, а поряд поволі підіймалися стіни дев'ятиповерхового будинку, позираючи на сонце порожніми вікнами. Тут валялися купи цегли, глини, піску») - Що залишилося у дворі, де жила Женя, після колишніх стареньких особняків? («...залишки дикого винограду; квітників, кілька фруктових дерев, струхлявілі парканчики, вже де-не-де повалені, з діромахами вибитих дощок, крізь які зручно було пробиратися в сусідні двори, а той на заводський стадіон») - Чому Андрія Кущолоба було названо Беном? ' - Яких записів боялася Женя на двері будинку, де жив Бен? Про що вони свідчили? - Яким чином Женя потрапила до Кущолобів? Що вона побачила? - В яких умовах виховувався Бен? Чому? - Чим батьки «балували» Бена? («...наймодніші джинси з ярликами - тиграми, пістолі й автомати, що працювали на батарейках, розкішні ковбойські пояси, справжні біноклі й гумову жувачку») - Ким був дід для Бена? Чому вихований Бена для нього вважалося каторжною працею? - Чому Бен виростав шибеником? Як розповіді діда впливали на характер вихованця? - Яку казку розповідав дід онукові? - Яким зростав Бен? - Як онук ставився до діда? («Дід Андрон любив свого онука, нишком плакав без нього і в душі називав його тираном і мучителем.... Бен примушував діда підходити до себе строго по команді, козиряти і доповідати про чергування на кухні й про виконання його, Бенових, домашніх завдань»)
- Про що розповідала Ізольда Марківна учням 5-А класу? - Як її сприймали школярі? - Яку територію світу охопив «гонконг»? - Що запропонувала учням вчителька під час тимчасового припинення занять? Як це сприйняли школярі? - Про що згадала Женя, читаючи книгу «Битва за Київ»? - Які труднощі долали наші війська у битві з фашистами? («…наші бійці, мокрі й промерзлі, буквально на руках виконували ці тридцятип’ятитонні велетні на кручу, на берег Дніпра, і скільки бійців, підкошених кулями, падало у воду й гойдалось, уже мертвих, на хвилях») - Чому Женя подумала, що біля танка на постаменті краще помовчати? З чим це було пов'язано? - Що згадала Женя, прогулюючись на стадіоні неподалік від пустирища? - Свідком якої події стала Женя під час прогулянки? - Хто і через що зупинив гру хлопців у парку?
- Що відбувалося у 5-А класі? Чому виникла необхідність у проведенні зборів? - 3 яким питанням звернувся директор до Бена? - Чим ризикувала Женя, говорячи правду про заподіяну шкоду? («Вона розуміла: одне її слово — і шлях їй у двір обрубано: Бен уже ніколи не підставить плеча («Вадька, не чіпай її!»), навпаки, — стане одвічним ворогом. Розуміла, що втратити може щось дороге — підвали; гру, таємниці, — але стримати себе не могла») - Як Бен сприйняв звинувачення на свою адресу? - Яким чином Бен почав виправдовуватися перед директором школи? - Чому директор школи не повірив Бену? Що він довів хлопцю про брехню? - Через що дід вирішив більше не займатися вихованням Бена? - Прокоментуйте слова діда Андрона: «...одна дитина, і та росте сиротою при живих батьках!» - Чому директор вирішив знову завітати на урок праці до 5-А класу? - 3 яким проханням керівник школи звернувся до Бена? Що той йому розповів? - Опишіть зовнішність Миколи Максюшка. («...рудий, найдовший у класі, а ніс - ота розплескана кирпа, над якою люблять сміятися дівчатка») - Про що розповів директор замість Миколи? - Як зрозуміти слова батька Миколи: «...найкраща агітація — виходь і роби»? - Що свідчить про працьовитість Миколи? - На запитання директора школи Миколі, чи той ламав коли-небудь дерево, хлопець відповів: «Хто садить — хіба той ламає!» Прокоментуйте відповідь хлопця. Як пояснити те, що Микола ставиться до дерев, наче до живих істот? - Що запропонував директор Бену для виправлення тієї шкоди, яку він завдав парку? - Як пояснити те, що Микола ставиться до дерев, наче до живих істот? - Що запропонував директор Бену для виправлення тієї шкоди, яку він завдав парку? - Як Віола поставилася до Бена після закінчення класних зборів у 5-А класі?
- Що вирішив Бен після дідової розповіді, яка стосувалася викрадення танка? - Як сприйняв дід власну знахідку в джинсах онука? («...то були кубинські сигарети, привезені зятем із Гавани. Отже, Бен — непокаянна душа! — не тільки курив, а й крав дорогі сигарети, які подавали в їхньому домі тільки найкращим гостям!») - Яким чином дід Андрон виявив, що його внук займається крадіжкою? Чи можна виправдати хвилювання діда? - Де шукав дід онука, який десь зненацька подівся? Які думки були у діда стосовно його зникнення? - Чому дід Андрон вирішив звернутися в міліцію? - Чи відчував дід власну провину за виховання внука? - Прочитайте і прокоментуйте хвилювання діда. («...обличчя його посіріло й осунулось, очі глибоко позападали, а довге порохняве тіло, в якому - від переживання і безсонних ночей — не залишилось, здається, ні краплі живої крові, вже не хотіло волочитися по землі»)
- Куди втік Бен із товариством? Що він вирішив зробити? - Про що Бену розповів курсант стосовно танка Т—34? - Що намагався відобразити Бен на піщаній карті? - Який план запропонував Бен для викрадення танка? - Чим план Бена не сподобався Вадькові Кадусі? - Де хлопці збиралися придбати пальне для танка? - Яку трагікомічну історію нагадав інвалідський возик Бену? - Як були розподілені обов'язки між хлопцями стосовно управління танком? - Чому хлопці, побачивши рибалку, поплигали у воду? - Який намет був у хлопців? Чим він їх влаштовував? - Де дід розшукував свого внука? - На що скаржився міліції доктор біологічних наук, професор Гай- Бичковський? - Про що повідомила сторожиха міліцію? - Чому дід Андрон вважав себе винним перед батьками, школою, людьми. - Що планував Гай-Бичковський на власну відпустку? - Як дід сприймав те, що Бен був заарештований міліцією? - Які речі були конфісковані у хлопців після їх арешту? - Чому діду було соромно за свого внука? - Чи можна вважати вчинок Бена злодійським? - Чим пояснити те, що Дід Андрон вирішив вмерти, бо не бачив сенсу жити далі? - Як поставився батько до вчинку Бена?
- Які «два моменти свого життя» Бен хотів забути? - Чому Бен був обурений на курсанта? - Що відчували хлопці, перебуваючи в міліції? Чого вони боялися? - Чому люди називали Бена тираном і грабіжником? - Чим пояснити вислів, що для Бена найстрашніше — це зрада і самотність? - Як зрозуміти думку автора про те, що Бен залишився генералом без армії? - Чому Бена обминали у дворі всі хлопці після «танкової катастрофи»? - Як Бен сприйняв зраду «своєї армії»? За що він її дорікав? - Для чого Женя покликала Бена до себе додому? - Як батьки Жені поставилися до Бена та його батьків?
Тестові завдання «Бен. 101-ша армія юних шибеників» 1. Звідки Жені було видно весь двір? а) 3 вікна; б) балкона; в) даху будинку. 2. Який будинок споруджувався баштовим краном, що знаходився за кочегаркою? а) Дванадцятиповерховий; б) дев'ятиповерховий; в) п'ятиповерховий. 3. Чого не було у дворі, який «зберіг сліди колишніх стареньких особняків»? а) Трухлявої лави; б) залишків дикого винограду; в) кількох фруктових дерев. 4. Бена, товариша Жені по школі, звали: а) Семеном Борисовим; б) Андрієм Кущолобом; в) Борисом Барвним. 5. Для чого Женю мати вперше попросила сходити до батьків Бена? Щоб позичити: а) цукор; б) сірники; в) ключ, щоб відкривати консервні банки. 6. Як автор називає Бена? а) Хуліганом; б) злочинцем; в) мілітаристом. 7. Двері квартири Бена були, схожі на вхід: а) у печеру розбійників; б) кімнату жахів; в) небезпечне приміщення. 8. Зайшовши до Бена, Женя побачила картину: хлопець сидів на дідові. Він: а) намагався приборкати його; б) хотів уявити себе великим лицарем; в)відпрацьовував сцену приручення мустангів. 9. В якій телепередачі Бен побачив свято ковбоїв у Канаді? а) «Клуб кіноподорожей»; б) «Міжнародна панорама»; в) «Таємниці світу». 10. Батько Бена часто від'їжджав за кордон, він був: а) водієм; б) науковцем; в) інженером-конструктором.
«Туман. «Гонконг» і туї, що ганялися одна за одною» 1. Про що повідомила учням Ізольда Марківна Книш? а) Про початок військових подій; б) епідемію грипу; в) нещасний випадок у школі. 2. Ізольда Марківна — це вчителька: а) ботаніки; б) математики; в) малювання. 3. Події, що описуються у творі, відбуваються: а) в Харкові; б) Києві; в) Львові. 4. «Гонгонком» було названо: а) погодні умови; б) форму грипу; в) музейний експонат. 5. Школярі із сумом сприйняли інформацію про вірус грипу, бо: а) закриваються кінотеатри;б) не працюватиме школа;в)не можна виходити на вулицю. 6. Учнів затримала вчителька і попросила: а) записати пам'ятку про небезпечність грипу; б) записати домашнє завдання на тиждень; в) прибрати в кабінеті. 7. Яку книгу на військову тематику читала Женя? а) «Битва за Київ»; б) «Прапороносці; в) «Воля до життя». 8. З класом Женя їздила на екскурсію: а) до Севастополя; б) у Ново-Петрівку; в) до зоопарку. 9. На якій машині хотів покататися Бен? а) Танку; б) тракторі; в) комбайні. 10. Які дерева посадили школярі під час «закладення парку»? а) Ялинки; б) туї; в) яблуні.
«Ябеда чи боягузи» 1. Що було знайдено молодшим сержантом міліції Рябошапкою у парку? а) Учнівський портфель; б) чорний лаковий козирок; в) підручник з математики для 5-го класу. 2. Фантомас, за висловленням директора школи, — це: а) фантастична підступна істота; б) розбійник і брехун; в) тупий французький кіноганстер. 3. Яку шкоду вчинили хлопці в парку? а) Витоптали квіти; б) поламали дерева; в) на стовбурах дерев вирізали такий напис: «5-А клас. Уб'ю! Фантомас». 4. У 5-А класі навчалося учнів: а) тридцять п'ять; б) двадцять сім; в) тридцять. 5. На думку директора школи, яка втрата для людини є найстрашнішою? | а) Пунктуальність; б) совість; в) гроші. 6. За якою шкодою колись директор школи спіймав Бена? Хлопець: а) розбив вікно; б) виривав ручку з класних дверей; в) обписував парти. 7. Чого не любив Микола Максюшко? а) Щоб його викликали на уроці; б) сидіти за останньою партою; в) допомагати вдома. 8. Ким працював батько Миколи Максюшка? а) Водієм тролейбуса; б) лісничим; в) нейрохірургом. 9. Допомагаючи батькові садити дерева, Микола натер мозолі: а) як у шахтаря; б) коваля; в) хлібороба. 10. Яких рослин насадили на вулиці батько з Миколою? а) Горобини; б) шипшини; в) грецьких горіхів.
«Синько, син свого діда» 1. Яку назву мав англійський танк, який дід Андрон, за його словами, викрав у Денікіна? а)»Лорд ІІ»; б) «Ричард III»; в) «Бер І». 2. Що знайшов дід у джинсах онука, коли перед їх пранням засунув руку до задньої потайної кишені? а) Гроші; б) золотий годинник; в) сигарети. 3. Для діда Андрона Бен був: а) халамидником і чудовиськом; б) коханим і вражим; в) любим і шкідливим.
«Літні маневри. План захвату Т—34» 1. Яка книга «підказала» Бену ідею втечі з дому? а) Д. Дефо «Пригоди Робінзона Крузо»; б) М. Твена «Пригоди Тома Сойєра»; в) Я. Маховського «Історія морського піратства». 2. За допомогою якої карти Бен розробляв захоплення Т—34? а) Піщаної; б) дерев'яної; в) залізної. 3. Керування танком Вадька Кадуха з усмішкою порівнював з пересуванням на: а) милицях; б) велосипеді; в) інвалідному возику. 4. Якою мовою не був оформлений «Ілюстрований військово-технічний словник»? а) Німецькою; б) англійською; в) іспанською. 5. В якій річці купалися хлопці? а) Дунай; б) Десна; в) Дніпро. 6. З якої країни привіз Гай-Бичковський намет, спінінги, човен? а) Австрії; б) Кореї; в) Японії.
«Бен: зрада і самотність. Хто б знав, звідки прийде допомога ?» Чим саме курсант обдурив Бена стосовно танка? Що він: а) не охороняється; б) немає мотора; в) не справжній. 2. Бена у дворі обминали, наче: а) злодія; б) інфікованого; в) злу тварину. 3. Який ярлик «повісив» на Бена Кадуха? а) «Дзиґа»; б) «відступник»; в) «шкура». 4. Що сталося з дідом Андроном наприкінці твору? Він: а) перебував у лікарні; б) помер; в) виїхав до санаторію.
Дидактичний матеріал (картки) 1. Для чого, на ваш погляд, директор розповів учням класу про озеленення, проведене Миколою і його батьком уздовж Дніпра біля новобудови? Свої міркування обґрунтуйте. 2. Розкрийте зміст фрази «... дід Андрон не знав, щоб коханого внука (під впливом Кадухи) починається друге, таємне життя». Особисту думку доведіть, посилаючись на зміст твору. 3. Про яке курортне місто згадує Женя, розмірковуючи над посадженими деревами в парку? а) Ялту; б) Алушту; в) Євпаторію.
1. Чи можна Бена, як і Женю, вважати зрадником під час проведення зборів у 5-А класі з приводу шкоди у шкільному парку? Відповідаючи, посилайтесь на зміст твору. 2. Чому діда Андрона названо у творі вірним Бененим батьком-матір’ю-дідом? Особисті думки вмотивуйте. 3. Скільки буде коштувати посадковий матеріал для насадження плантації на місці знищених дерев у парку? Карбованців: а) п'ятдесят; б) сто; в) тридцять.
1. Вмотивуйте, чому Бенів батько звинуватив діда Андрона в поганому вихованні внука? Чи правильно він поставився до старого? 2. «Тиран ... казала: доведе свого діда до смертельного нападу»? Кого і чому стосуються ці слова? 3. Яку медаль мав дід Андрон, пройшовши три війни? а) «За бойові заслуги»; б) «За визволення Києва»; в) «За врятування на водах».
1. Прокоментуйте слова Галини Степанівни, що стосувалися батьків Бена: «Що це за батьки, га? Кинути дитину напризволяще й поїхати — та у мене б серце розірвалося!» 2. Чому Женя вирішила сказати директорові школи правду про тих, хто завдав шкоди шкільному парку? Чи можна її вважати зрадницею? Свою думку аргументуйте. 3. Яку казку на свій лад розповів дід Андрон Бену? а) «Івасик-Телесик»; б) «Лисичка-Сестричка»; в) « Котик-Муркотик».
1. Чи правильне покарання визначив директор школи Бену за його провину у шкільному парку? Що запропонували б ви? Свої міркування обґрунтуйте. 2. На вашу думку, чи відчув Бен себе винним? Чи все зрозумів він у своєму негативному вчинку? Власну думку вмотивуйте. 3. Під впливом дідових розповідей Бен: а) малював картини на військову тематику; б) організував у дворі армію; в) став відвідувати гурток юних техніків.
VI. Підсумок уроку 1. Бесіда за питаннями: - Чому твір має назву «Женя і Синько»? Хто такий Синько? - Яким, на ваш погляд, повинно бути виховання? - Чи правильно виховував дід свого внука? - Хто і чому винен у неправильному вихованні Бена? - Які стосунки складаються з батьками у вашій родині? 2. Своїм твором автор примушує читача замислитись над проблемами моралі, духовності. З жалем відзначає, що у великих і багатолюдних містах людина часто почуває себе самотньою, наголошує на важливості мати вірного друга, бути відповідальним за долю інших людей* берегти і охороняти природу. VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
Своїм твором автор примушує читача замислитись над проблемами моралі, духовності. З жалем відзначає, що у великих і багатолюдних містах людина часто почуває себе самотньою, наголошує на важливості мати вірного друга, бути відповідальним за долю інших людей, берегти і охороняти природу.
Презентацію “ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. В. БЛИЗНЕЦЬ «ЖЕНЯ І СИНЬКО»” підготувала вчитель української мови та літератури Халаїдівської ЗОШ I-IIІ ступенів Черкаської області Вахівська Віра Михайлівна 2012 р.
Схожі презентації
Категорії