X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Відомості про тип Молюски

Завантажити презентацію

Відомості про тип Молюски

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тип Молюски

Слайд 2

Тип молюски До цього типу належать близько 130 тисяч видів. Переважна більшість молюсків у процесі еволюційного розвитку пристосувалася до життя у воді – морській і прісній. Близько 100 тисяч видів веде паразитичний спосіб життя. Вони поширені в усіх кліматичних зонах, населяють практично всі глибини до 10 тис. м. Перші представники з`явилися в кембрійський період.

Слайд 3

Характерні ознаки типу: молюски (від лат.moluscus – м`ягкий) – нечленисті тварини, тіло яких складається з голови, тулуба та ноги. На спинній стороні у тулуба шкіра утворює складку – мантію, вона виділяє речовини, які будують захисний утвір – черепашку. Черепашка складається з вапняку, зверху вкрита рогоподібною речовиною. Між мантією і тулубом розташована з`єднана з зовнішінім середовищем мантійна порожнина.

Слайд 4

Характерні ознаки типу: Органи дихання – зябра або легеня. Кровоносна система незамкнена, є серце. Органи виділення – нирки. Нервова система розкидано-вузлового типу, має вигляд пари або кількох пар нервових вузлів, з`єднаних стовбурами, від яких відходять нерви.

Слайд 5

Характерні ознаки типу: Кишечник наскрізний, є печінкова залоза та шлунок, часто язик із зубчиками (“терка”.) Роздільностатеві або гермафродити, розвиток прямий або з перетворенням.

Слайд 6

Різноманітність молюсків До типу Молюски належать класи: Черевоногі, Двостулкові, Головоногі.

Слайд 7

Черевоногі

Слайд 8

Двостулкові

Слайд 9

Головоногі

Слайд 10

Клас Черевоногі Клас налічує понад 85 тис. видів, розміром від кількох міліметрів до 7-15 см. Вони мають легені, а мешканці води зябра, тіло черевоногих молюсків, які живуть на суші, вкрите густим слизом, що захищає тварину від пересихання. Представники класу: ставковик, виноградний слимак, голі слизуни, морські черевоногі молюски.

Слайд 11

Клас Черевоногі Ставковик

Слайд 12

Загальний вигляд ставковика У ставках, озерах і тихих затонах річок водяться ставковики. Черепашка захищає м`яке тіло ставковика. Тіло складається з: тулуба, голови та ноги. Нога в ставковика м`язиста і займає всю черевну частину тіла. Тулуб укритий мантією і має такі саму форму, як і черепашка.

Слайд 13

Травна система Рот веде до глотки. У ній є м`язистий язик, покритий хітиновими зубчиками – теркою. Нею ставковик зіскрібає наліт з різних мікроорганізмів, що утворився на підводних предметах.

Слайд 14

Дихальна система Незважаючи на водний спосіб життя, ставковик дихає киснем повітря. Час від часу піднімається до поверхні води і крізь дихальний отвір набирає повітря, яке потрапляє в особливу кишеню мантії - легеню, яка являє собою тонку ділянку мантії, де розгалужуються кровоносні судини.

Слайд 15

Видільна система Виділення здійснюється ниркою. Одним кінцем нирка сполучається з порожниною тіла, а іншим із мантійною порожниною. Таким чином, усі шкідливі речовини, що накопичуються в тілі, виводяться в навколишнє середовище.

Слайд 16

Нервова система Нервова система ставковика складається з навкологлоткового скупчення нервових вузлів, від яких відходять нерви до всіх органів. На голові є органи дотику – щупальця, при основі яких розташована пара очей; рецептори смаку розташовані в ротовій порожнині. Є органи рівноваги.

Слайд 17

Розмноження Ставковик – гермафродит. Їхня статева залоза продукує як чоловічі, так і жіночі статеві клітини. Самозапліднення в молюсків не спостерігається. Кожен ставковик одночасно є самцем і самкою, а тому стає “батьком” одних “діточок” і “матір`ю” інших. Після парування ставковик відкладає до 200 яєць. Запліднення внутрішнє перехресне. Ставковики в процесі спарювання

Слайд 18

Це цікаво Найчастіше тварини мають симетричну будову: два ока, два вуха, парні кінцівки. А от у дорослого черевоногого молюска відразу і не розбереш, що де: нога лише одна, тіло має асиметричу форму… Проте їхні “діточки” – личинки за будовою подібні до інших тварин і мають двосторонню симетрію тіла.

Слайд 19

Це цікаво Усім любителям акваріумів, звичайно відомий молюск ампулярія. Це істота органи дихання якої є напівзябрами, напівлегенями.

Слайд 20

Це цікаво Чи знаєш ти, що в деяких народів молюски , наприклад черепашки каурі і досі виконують функцію грошей або нагород? Отже, чим більше на шиї аборигена Океанії черепашок, тим він багатший, поважніший.

Слайд 21

Це цікаво Найбільшою кількістю зубів природа наділила садового слимака, який водиться в Північній Америці. Його язик має 135 рядів зубів. Слимак прогризає підземний коридор за допомогою 14175 зубів.

Слайд 22

Отже… Черевоногі молюски – це найчисленніший клас молюсків. Їм властива асиметрична будова тіла, яке складається з голови, тулуба й ноги. Тулуб міститься в черепашці. Ці молюски живуть переважно на дні морів і океанів, проте є й такі, що пристосувалися до життя в мілких прісних водоймах і навіть на суходолі.

Слайд 23

Дякую за увагу!!!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія