Транскрипція про- та еукаріот!
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Транскрипція – це процес переписування послідовності ДНК в молекулу РНК, при цьому один з ланцюгів використовується як матриця для нової молекули. В процесі транскрипції утворюються молекули рРНК, тРНК та мРНК. Нуклеотидними попередниками для синтезу РНК є 4 рибонуклеозид-5'-трифосфати: ATP, GTP, UTP и СТР. Багато РНК містять модифіковані нуклеотиди, але зміни в основах і рибозних залишках виникають вже після полімеризації, тобто посттранскрипційно. Нарощування РНК йде в напрямку від 5'- до 3'- кінця вздовж матричного ланцюга, оріентованого в напрямку 3'–>5', тобто антипаралельно При цьому в прокаріот за цей процес відповідає 1 фермент - ДНК-залежна РНК-полімераза, а у еукаріот – 3.
Транскрипція прокаріот. За транскрипцію у прокаріот відповідає всього 1 фермент - ДНК-залежна РНК-полімераза. У вигляді корферменту вона складається з 4 субодиниць, а з приєднанням 5-ї стає холоферментом. α2ββ‘ + σ σ =α2ββ‘
~ 70-90 bp Кор σ Розпізнавання промоутера – закриття комплексу Розсувння ДНК – відкриття подвійного комплексу; синтез перших нуклеотидів Від’єднання σ Очистка промоутера – початок елонгації
Початок транскрипції Транскрипція ініціюється при при утворенні стабільного комплексу між холоферментом та специфічною послідовністю – промотором, який знаходиться на початку всіх транскрипційних одиниць. Специфічні послідовності зустрічаються на відстані -10 (ТАТА-бокс, або Прибнов-бокс) та -35. Послідовність ТАТААТ консервативна, є лише невеликі її варіації. Підкреслений Т взагалі не може бути змінним для всіх організмів. Процес ініціації є регульованим процесом. Він може інгібуватися декількома способами через білки репресори та активатори.
T T G A C A T A T A A T A/G 5' 5' 3' 3' +1 -10 -35 16 – 18 основ 5–9 основ 10–12 bp кодуючий ланцюг антикодуючий 5'
Термінація транскрипції Послідовності ДНК, що є сигналами зупинки транскрипції, називаються транскрипційними термінаторами. Є 2 типи сигналів термінації – ρ-залежний та ρ-незалежний термінатори. І той і інший містять інвертовані повороти, Завдяки чому 3'-кінці РНК-транскриптів складаються з утворенням шпильок. Стебла шпильок ρ-незалежних термінаторів містять GC-багаті ділянки. В стеблах ρ-залежних термінаторів, навпаки, міститься лише декілька GС-пар (інколи їх взагалі немає), а уридинові 3'-хвости можуть бути відсутні. ρ – це олігомерний білок, що міцно зв’язується з РНК і в цьому стані гідролізує АТР до ADP та неорганічного фосфату. Процеси термінації також можуть бути регульовані, як і процеси ініціації.
Транскрипція в еукаріот У еукаріотів, на відміну від прокаріотів, є 3 різних РНК-полімерази: I, II і III. РНК-Полімераза І: забезпечує синтез високомолекулярних рРНК. РНК-Полімераза ІІ: відповідає за синтез мРНК, а також мяРНК (малі ядерні РНК). РНК-Полімераза ІІІ: забезпечує синтез 5S pРНК, тРНК, а також інших низькомолекулярних РНК. За будовою вони дуже подібні між собою, а також схожі з бактеріальною РНК-полімеразою. Всі 3 еукаріотичні РНК-полімерази мають по 4 корових субодиниці (з високим ступенем гомології), що формують кор-фермент; по 5 подібних за структурою субодиниць та від 3 до 7 специфічних субодиниць.
Деякі особливості має й розпізнавальна ділянка. В проксимальних та дистальних ділянках можуть знаходитись регуляторні ділянки: Енхансери – посилюють еспресію Сайленсери – послаблюють Орієнтація та відстань не впливають на ефективність їх дії Термінація транскрипції відбувається подібно до прокаріот, але в подальшому “хвіст” зазнає поліаденілювання.
Схожі презентації
Категорії