"Типи взаємодії між живими організмами"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
У XVIII ст. перші поселенці завезли до Австралії кролів. Природних ворогів у них не було. Як ви гадаєте, які екологічні наслідки виникли через кілька років? Запропонуйте можливі заходи з обмеження поширення кролів
В екосистемах спостерігаються різні види симбіозу (форми співіснування двох різних видів). До них належать : мутуалізм, паразитизм, коменсалізм. Також формами взаємодії живих організмів є хижацтво й конкуренція
— Пригадайте, з якими формами співіснування організмів ви ознайомилися під час вивчення представників рослинного і тваринного світу?
Конкуренція — співіснування особин одного (внутрішньовидова конкуренція) або різних (міжвидова конкуренція) видів, за якого вони змагаються за ресурси середовища існування. Слід відзначити, що внутрішньовидова
Як ви розумієте поняття «внутрішньовидова конкуренція»? Внутрішньовидова конкуренція — це суперництво між особинами одного виду за життєво важливі ресурси.
До яких наслідків може призвести внутрішньовидова конкуренція? Конкуренція між особинами одного виду може зменшувати виживання і плодючість тварин, вона тим сильніша, чим більша щільність особин.
Наведіть приклади внутрішньовидової конкуренції Боротьба за самку, боротьба за територію в територіальних тварин тощо.)
Як ви розумієте поняття «міжвидова конкуренція»? Міжвидова конкуренція — це суперництво між особинами різних видів за життєво важливі ресурси.
Мутуалізм — взаємовигідне співіснування двох видів (найпростіші, що здатні перетравлювати клітковину, і рослиноїдні тварини, у кишечнику яких вони живуть). Прикладом мутуалізму є відносини термітів та мікроорганізмів їх кишечника, які забезпечують розщеплення целюлози в травному тракті термітів.
Паразитизм — співіснування двох видів (людина й стьожкові черви), за якого один вид використовує інший як середовище існування і джерело харчування. Прикладів паразитизму можна навести багато. Найзручніше згадати паразитів людини, як зовнішніх (воші, клопи), так і внутрішніх (аскарида, гострик, ціп’як, ехінокок).
Коменсалізм — співіснування двох видів, за якого один вид використовує інший вид або житло іншого виду як середовище існування, але не завдає йому шкоди, а харчується відходами його життєдіяльності. Прикладом таких співвідносин є кліщі, які харчуються шерстю, що випала, у норах гризунів.
Хижацтво — тип відносин між популяціями двох видів організмів (хижака і жертви), за якого організми-хижаки харчуються організмами-жертва - ми, нападаючи на живу жертву.
Форма співжиття двох різних видів, коли жоден з них не відчуває впливу іншого, називається нейтралізмом. Також екологи виділяють такий тип взаємодії різних видів, як аменсалізм. Прикладом аменсалізму може бути взаємодія ціанобактерій, які насичують водне середовище киснем, і анаеробних сапрофітних бактерій, чий розвиток розчинений кисень пригнічує.
Бесіда : ♦ Які типи взаємодії живих організмів в екосистемах вам відомі? ♦ Які приклади взаємодії організмів у екосистемі можна назвати хижацтвом? ♦ Які приклади взаємодії організмів у екосистемі можна назвати паразитизмом? ♦ Чим мутуалізм відрізняється від коменсалізму?
Схожі презентації
Категорії