X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Патологічна анатомія туберкульозу"

Завантажити презентацію

"Патологічна анатомія туберкульозу"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Патологічна анатомія туберкульозу

Слайд 2

Туберкульоз Туберкульоз – це хронічне специфічне інфекційне захворювання, яке викликається мікобактерією туберкульозу із ураженням всіх органів людини, але найчастіше легень. Йому притаманний хвилеподібний перебіг із чергуванням загострень та ремісій.

Слайд 3

Етіологія Збудником хвороби є мікобактерія туберкульозу, яка відкрита Кохом у 1882р. Розрізняють чотири її різновиди: людський; бичачий; пташинний; Холоднокровний.

Слайд 4

Патогенез Переважні шляхи зараження: Повітряно-крапельний Аліментарний. Виникнення, перебіг та наслідок хвороби залежить від реактивності організму.

Слайд 5

Клініко-морфологічні форми туберкульозу Основні морфологічні форми: Первинний; Вторинний; Гематогенний. Основні клінічні форми: Туберкульозна інтоксикація у дітей та підлітків; Туберкульоз органів дихання; Туберкульоз інших органів та систем.

Слайд 6

Характеристика туберкульозного процесу Локалізація та поширеність: В легенях по часткам; Інших системах за локалізацією; Фази: Інфільтрації, розпаду, обсеменіння, розсмоктування, рубцювання, звапнення. Виділення бактерій: БК+, БК-

Слайд 7

Первинний туберкульоз Морфологічним виразом первинного туберкульозу є первинний туберкульозний комплекс, який складається із первинного туберкульозного афекту, лімфангіту, специфічного лімфаденіту.

Слайд 8

Варіанти протікання первинного туберкульозного комплексу: загоєння; прогресування; хронічний перебіг.

Слайд 9

Загоєння первинного туберкульозного комплексу Загоєння первинного комплексу незалежно від його локалізації розпочинається із розсмоктування перифокального запалення. Звапнені і осифіковані загоєні вогнища первинного афекту називають вогнищем Гона. Паралельно відбувається склероз по ходу лімфангіту і склероз первинно уражених лімфатичних вузлів. У вогнищі Гона десятки років зберігаються мікобактерії, що зумовлює нестерильний імунітет.

Слайд 10

Форми прогресування первинного туберкульозу ріст первинного афекта; гематогенна генералізація; лімфогенна генералізація; інтраканалікулярна генералізація; змішана генералізація.

Слайд 11

Схеми форм прогресування первинного туберкульозу Ріст первинного афекту (первинні сухоти) Лімфозалозиста генаралізація. Туберкульозний бронхоаденіт. Гематогенна генералізація.

Слайд 12

Хронічне протікання первинного туберкульозу Спостерігається у тих випадках, коли первинний афект загоюється, а у лімфозалозистому комплексі процеси загоєння ще чергуюються із загостренням. Це спричинює сенсибілізацію організму. У відповідь на це у внутрішніх органах спостерігаються параспецифічні прояви.

Слайд 13

Морфологія параспецифічних проявів туберкульозу Дифузна або вузликова проліферація лімфоцитів і макрофагів, гіперплазія органів кровотворення, фібриноїдні зміни сполучної тканини, артеріол, диспротеїноз іноді амілоїдоз. Параспецифічна реакція в суглобах при хронічному протіканні первинного туберкульозу відома під назвою ревматизм Понсє.

Слайд 14

Причини смерті Смерть при прогресуванні первинного туберкульозу переважно наступає від туберкульозного менінгіту, перитоніту, або ж генералізованого ураження внутрішніх органів. При своєчасному лікуванні вогнища інкапсулюються, але вони можуть бути джерелом розвитку гематогенного туберкульозу.

Слайд 15

Гематогенний туберкульоз Гематогенний туберкульоз виникає в осіб, які клінічно одужали від первинного туберкульозу, але у них зберігається інфекція у повністю загоєнних вогнищах і збережена підвищена чутливість до туберкуліну на фоні виробленого імунітету до мікобактерій.

Слайд 16

Форми гематогенного туберкульозу Генералізований (Блискавичний туберкульозний сепсис Ландузі); Дисемінований, з переважний ураженням легень; Дисемінований, з переважно позалегеневими ушкодженнями.

Слайд 17

Генералізований гематогенний туберкульоз Найбільш важка форма. Виникає з вогнищ відсівів, які потрапили в різні органи в період прогресування первинного туберкульозу і тривалий час не проявляли себе. Запалення проявляється у виникненні у внутрішніх органах множинних горбиків з переважанням некрозу над ексудацією і проліферацією (блискавичний туберкульозний сепсис), або ж просовидних горбиків з переважанням продуктивної реакції (гострий загальний міліарний туберкульоз).

Слайд 18

Гематогенний туберкульоз з первинним ураженням легень Виникає внаслідок інфікування їх із вогнищ відсівів, які переважно розміщуються в статевих органах, або лімфатичних вузлах. Через те, що мікобактерії поступають з током крові ураження легень завжди двобічне, дзеркальне.

Слайд 19

Форми гематогенного туберкульозу з первинним ураженням легень Розрізняють гостру і хронічну форму. При наявності дрібних горбиків говорять про міліарний туберкульоз, при наявності крупних – крупновогнищевий. При хронічному протіканні можливе рубцювання горбиків, розвиток емфіземи, каверни і як наслідок гіпертензія малого кола кровообігу з розвитком легеневого серця.

Слайд 20

Гематогенний туберкульоз з первинним ураженням легень

Слайд 21

Гематогенний туберкульоз з перважно позалегеневим ураженням Розвивається із вогнищ – відсівів, шляхом занесення збудника в той чи інший орган гематогенним шляхом в період первинного інфікування. Може бути гострим і хронічним. Ушкоджуються переважно кістки, сечостатева система, шкіра.

Слайд 22

Гематогенний туберкульоз з перважно позалегеневим ураженням

Слайд 23

Вторинний туберкульоз Туберкульоз, який виникає після перенесенного первинного, на тлі певного, хоча і нестабільного імунітету. Причиною його є повторна суперінфекція, або реактивація процесу на місці вогнищ-відсівів, у легенеях після первинного туберкульозу.

Слайд 24

Особливості вторинного туберкульозу локалізується лише в легенях; має інраканакулярне поширення (спутогенне) від верхівки до основи; у лімфатичних вузлах відсутнє специфічне запалення; зміна клініко-морфологічних фаз є його клініко-морфологічними формами.

Слайд 25

Морфогенез вторинного туберкульозу Осередок Гона Осередок Симона Осередок Ашофа-Пуля Осередок Абрикосова

Слайд 26

Клініко-морфологічні форми Гострий вогнищевий Фіброзно вогнищевий Інфільтративно-пневмонічний (Асмана-Редекера

Слайд 27

Клініко-морфологічні форми Лобіт. Казеозна пневмонія Туберкулома Циротичний Гострий кавернозний. Фіброзно кавернозний.

Слайд 28

Морфологія хронічної каверни Стінка каверни щільна, в ній морфологічно розрізняють три шари: некротичний (піогенний), багатий лейкоцитами; туберкульозна грануляційна тканина; сполучнотканинний.

Слайд 29

Ускладнення туберкульозу Ускладнення туберкульозу багаточисленні: так при первинному туберкульозі можуть розвинутись менінгіт, плеврит, перикардит, абсцеси. нориці, перифокальні запалення; вторинному – кровотеча, пневмоторакс, емпієма плеври, амілоїдоз. Смерть переважно наступає від вказаних ускладнень, хронічної недостатності легеневого серця, уремії.

Слайд 30

Дякую за увагу !

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Біологія