Латаття біле
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Латаття біле - багаторічна водяна трав'яниста кореневищна рослина, яка росте в стоячих водоймах або водоймах із повільною течією. Інші назви: жіноче латаття, водяна лілiя, водяний лопух, збаночки, листоплуг, ломич, лопатник, русальний квіт, умич білий, купава.
До дна водойми прикріплюється великим міцним кореневищем товщиною до 10см, вкритим бурими лусками. Від нього на поверхню води на довгих черешках піднімаються плаваючі великі цілісні листки овальної форми з серцевидною основою. Великі красиві квітки також відходять від кореневища. Черешки і квітконіжки дуже міцні й еластичні.
Квітки двостатеві, правильні, великі, до 16 см у діаметрі, що сидять по одній на кінцях довгих бурих квітконіжок. Пелюстки білі, трохи довші за чашолистки, до центру зменшуються і поступово переходять у тичинки. Цвіте у червні - серпні. Плід - ягодоподібний, зелений, багатонасінний, його поверхня вкрита рубцями. Достигає у серпні - вересні.
Всі частини квітки розміщуються по спіралі. Віночок з численних білих пелюсток оточений зеленими (із зовнішнього боку) і білуватими (з внутрішнього) чашолистками. Пелюстки зменшуються до середини і переходять у численні тичинки з довгими жовтими пиляками. В центрі квітки — маточка з оранжевою променистою приймочкою.
Квітки на ніч ховаються у воду, але тільки-но зійде сонце, вони спливають на поверхню у вигляді великих овальних бутонів, які через деякий час поволі розкриваються у білосніжні квітки. О 5-6-й годині вечора квітки починають поволі закриватися і опускатися у воду.
Цибулини білого латаття їстівні, нагадують за смаком їстівний каштан. Кореневище служить цінним кормом для багатьох тварин, зокрема для бобрів, ондатр і навіть лосів. Рослина медоносна. Окремі екземпляри живуть до 22 років. Єдиний в Україні вид цього роду, що росте в дикому стані, підлягає охороні і занесений до Червоної книги.
Настій білосніжних пелюсток, відвар квіток та відвар кореневища використовують в народній медицині. Насіння використовують як сурогат кави, а в Японії вживають у їжу. Нарізане шматочками свіже кореневище використовують проти тарганів.
В Італії, поширена легенда про красуню Мелінду, яку викрав болотяний цар - страховисько одружився з нею. Від того шлюбу і народилося латаття біле, пелюстки якого нагадують колір обличчя Мелінди, а тичинки - золоті коси красуні. Щороку красуня Мелінда вкриває трясовину квітами, нагадуючи своїй матері, що вона жива, вічно юна і царює над болотами.
Схожі презентації
Категорії