"Еукаріоти"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Еукаріоти, або Ядерні ( лат.Eukaryota від грец. εύ- - Добре і κάρυον - Ядро) - організми, клітини яких мають ядро, оточене мембранною оболонкою. До еукаріотів належать найпростіші, гриби, рослини і тварини. Одноклітинні еукаріоти- це організми, що складаються лише з однієї клітини, у якій здійснюються всі процеси життєдіяльності, властиві багатоклітинним організмам.
Будова одноклітинних еукаріотів наявність ядра: одного, двох, у деяких організмів число ядер може досягати сотень і тисяч; цитоплазма містить різні органели – одно- і двомембранні, що виконують функції травлення, виділення, руху,сприйняття світла; поверхневий апарат представників має різну будову і хім. склад; плазматична мембрана з глікокаліксом (у деяких однокл.); пелікула-щільний підмембранний шар цитоплазми в інфузорій, евглен тощо; захисна черепашка, яка складається з органічних речовин і просочена мінеральними сполуками – у фораменіфер, діамантових водоростей; наявність скоротливих волоконець під плазматичною мембраною – здійснення рухів, захоплення поживних часток.
Колоніальні одноклітинні еукаріоти Складаються з багатьох клітин одного або різних типів, к-сть яких може бути постійною або змінюватися із часом. Зв’язок між клітинами може здійснюватися за доп. плазматичних містків – плазмодесмів або слизової оболонки. Колонії здатні утворювати водорості (зелені, золотисті, діатомові), інфузорії, джгутиконосці, радіолярії, дріжджі.
Процеси життєдіяльності одноклітинних еукаріотів Клітина одноклітинних організмів – цілісний організм, для якого характерні всі прояви життя: обмін речовин, подразливість, ріст, розмноження та інші властивості живого.
Типи живлення автотрофне – під час фотосинтезу (більшість водоростей); гетеротрофне – шляхом піноцитозу або фагоцитозу (одноклітинні сапротрофи); міксотрофне – змішане живлення (евглена, хламідомонада).
Адаптації Інцистування – пристосування до несприятливих умов і розселення (стадія спокою – циста); Вирости черепашки, клітинної стінки: шипи, голки; включення жироподібних речовин у цитоплазмі; утвори прикріплення до субстрату (променяки, панцирні джгутикові, інфузорії – сувійки)
Поведінка Реакція на вплив довкілля (зовнішні подразники): таксиси – спрямовані в напрямку руху подразника або від нього (фототаксиси, термотаксиси, геотаксиси)
Розмноження Поділ клітини навпіл за допомогою мітозу (амеба, евглена, інфузорія тощо); множинний поділ (малярійний плазмодій); брунькування (деякі інфузорії); рухомі або нерухомі спори (водорості, гриби); статеве – у формі злиття статевих клітин гамет (хламідомонада, вольвокс, форамініфери тощо); кон’югація – обмін генетичною інформацією (інфузорії, водорості гриби).
Роль у природі та житті людини участь у ланцюгах живлення; участь у грунтоутворювальних процесах; утворення покладів вапняних і сіліцієвих порід; є паразитами рослин і тварин; постачання органічних речовин і кисню; участь у процесі природного очищення водойм; застосування у виробництві хлібобулочних виробів.
Схожі презентації
Категорії