X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Ендокринна система

Завантажити презентацію

Ендокринна система

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Класифікація залоз Залози - це органи, які виробляють специфічні речовини, що називаються секретом. Вони бувають одноклітинні (одноклітинні залози шлунка, дихальних шляхів) та багатоклітинні. За функціональною діяльністю залози поділяються на групи: залози зовнішньої секреції, залози внутрішньої секреції та залози змішаної секреції, тобто подвійної дії.

Слайд 4

Екзокринні залози Екзокринні – це залози зовнішньої секреції, які відкривають свої вивідні протоки та виділяють секрети на поверхню тіла або в порожнину організму. До них належать: молочні залози; потові залози; сальні залози; слинні залози; слізні залози; залози слизової оболонки дихальних шляхів і травного каналу.

Слайд 5

Екзокринні залози Молочні залози виділяють молоко для вигодовування потомства. Потові залози виділяють піт на поверхню шкіри, чим допомагають терморегуляції. Сальні залози виділяють шкірний жир також на поверхню тіла. Слізні залози утворюють сльози. Слинні залози продукують слину, яка бере участь у травленні. Залози слизової оболонки травного каналу також виділяють різні ферменти і речовини для процесу травлення.

Слайд 6

Ендокринні залози До залоз внутрішньої секреції належать: - гіпофіз, - епіфіз, - щитоподібна, - прищитоподібні, - загрудинна (тимус), - підшлункова, - надниркові, - статеві.

Слайд 7

Ендокринні залози Ендокринні – це залози внутрішньої секреції, основною ознакою будови яких є відсутність вивідних проток. Їхні секрети виділяються безпосередньо у кров або лімфу, що їх омиває. Секрет ендокринних залоз – гормони, їхня кількість досить невелика, але вплив на життєдіяльність організму життєво необхідний. Науку, що вивчає будову, функції і захворювання залоз внутрішньої секреції, називають ендокринологією.

Слайд 8

Ендокринні залози На функцію ендокринних залоз впливають численні фактори: травма, біль, високі та низькі температури, інфекція, інтоксикація, кисневе голодування, внаслідок яких функція залоз може пригнічуватись або підвищуватись. Порушення функцій залоз внутрішньої секреції відіграють велику роль у виник - ненні різних хвороб. При порушеннях однієї залози у хворобу підключаються інші залози, так як діяльність всіх залоз тісно пов'язана між собою. Отже, залози внутрішньої секреції функціонують як єдина фізіологічна система – ендокринна.

Слайд 9

Слайд 10

Залози змішаної секреції До залоз змішаної секреції належать: підшлункова залоза, що утворює підшлунковий сік, який виділяється через протоку в 12-палу кишку, та виділяє гормони, які регулюють кількість цукру у крові. статеві залози, що продукують статеві клітини для продовження роду та статеві гормони, які формують вторинні статеві ознаки.

Слайд 11

Залози змішаної секреції Залози змішаної секреції виконують водночас дві функції: як залози зовнішньої секреції та залози внутрішньої секреції, тобто вони виділяють секрети безпосередньо у кров і в той же час мають вивідні протоки назовні тіла або в порожнину тіла.

Слайд 12

Слайд 13

Мікроскопічна будова гіпофіза людини

Слайд 14

Слайд 15

Слайд 16

Будова щитоподібної залози

Слайд 17

Прищитоподібні залози Прищитоподібні залози - невеликі тільця, овальної форми. Всього їх є 4: 2 верхні і 2 нижні. Вони розташовані на задній поверхні бічних часток щитоподібної залози. Це паренхімні органи з власними волокнистими капсулами, від яких всередину відходять сполучнотка- нинні перегородки. Продукують прищитоподібні залози паратгормон, який регулює фосфокальцієвий обмін речовин в організмі людини.

Слайд 18

Вилочкова залоза - тимус Вилочкова залоза – надзвичайний орган, який наявний лише в дитячому віці. До 14 років вона зникає. Виробляє тимус Т-лімфоцити, що беруть участь у створенні імунітету дитини.

Слайд 19

Слайд 20

Гіперфункція Гіпофункція Адреналін і норадреналін

Слайд 21

Гіперфункція Гіпофункція Затримка рідини в організмі і збільшення маси тіла. Розвиток артеріальної гіпертензії. З організму з сечею виводяться натрій, хлор, вода і затримується калій. H2O Сl- Na+ K+ Мінералокортикоїди

Слайд 22

Щось цікаве Існує припущення, що агресивний стан людини пов'язаний з виділенням норадреналіну, а почуття страху і невпевненості - з виділенням адреналіну. "Когда человек боится - выделяет адреналин, Это знают собаки и, лая, бегут за ним. Когда ты вбегаешь в комнату в черемуховом платье, за тобой залетают осы - ты выделяешь счастье. Я знаю одного приятеля с тухлым взглядом деляги. Над ним все летают мухи. Зависть он выделяет". Андрей Вознесенский

Слайд 23

Протягом ряду століть висловлювалися вкрай суперечливі думки про функції надниркових залоз. Писали про них як про додаткові нирки, фільтри крові, наділяли статевою функцією, вважали лімфатичними органами. В оповіданні "Живі мощі" І. С. Тургенєва описана клініка їх захворювання, що отримала назву бронзової хвороби (хвороба Аддісона). Тоді ще про гормони наднирників нічого не знали. Щось цікаве

Слайд 24

Слайд 25

Гормони підшлункової залози Інсулін Зниженніконцентраціїглюкозивкрові. Впливнаобмінречовинпрактично увсіхтканинах Стимулюєперетвореннявпечінціім'язахглюкозинаглікоген. Підсилюєсинтезжирівібілків Пригнічуєактивністьферментів,щорозщеплюютьглікогеніжири. Глюкагон Антогоністінсуліну Сприяєутвореннюглюкозивпечінці Викликає розщепленняглікогенав тканинах Соматостатин Регулює виділення травних ферментів Падутін Знижуєкров'янийтисківикликаєрозширеннядрібнихсудинв органах. Ліпокаін Регулюєжировийобмінвпечінці- прийоговідсутностіпорушуєтьсяпроцесзгорянняжиріввпечінціінастаєїїожиріння.

Слайд 26

Гіперфункція Гіпофункція Інсуліновий шок Цукровий діабет Ацидоз При пухлинах підшлункової залози і деяких інших захворюваннях відбувається, навпаки, зниження цукру в крові: при цьому з'являються судоми, відбувається зниження температури тіла, і навіть втрата свідомості. Таке ось стан носить назву інсулінового, або як його ще називають, гіпоглікемічного шоку. Розлад вуглеводного обміну так само призводить до порушення обміну білків і жирів: не відбувається повного окислення жирів, в результаті утворюються кислі продукти розпаду, іменовані кетоновими тілами, а порушення обміну білків призводить до того, що майже 60% надходження в організм білка так само перетворюється на вуглеводи, причому так само з подальшим утворенням великої кількості проміжних кислих продуктів. І ось ці самі кислі продукти розпаду білків разом з кетоновими тілами і викликають зміну реакції крові в кислу сторону - ацидоз. У підсумку, всі ці всі ці недоокислені білки і жири викликають отруєння організму і порушення його функцій: з'являється задишка, слабшає серце, втрачається свідомість - так розвивається діабетична кома, яка, на жаль, часто призводить до смерті.

Слайд 27

У середині XIX століття в підшлунковій залозі виявили якісь скупчення клітин, функції яких з'ясувалися лише в двадцяті роки XX століття. Скупчення отримали назву - "острівці". Думаю, що справедливо. Острів - це завжди щось віддалене від суші, не схоже на неї, іноді невідоме, небезпечне. Дістатися до нього завжди складно. Поступово з'ясували, що згадані клітинні острівці явно володіють якимись важливими властивостями, а учень І. П. Павлова фізіолог Л. В. Соболєв встановив, що виділяється в кров (потім довели, що і в лімфу) хімічна речовина регулює вуглеводний обмін. Причому речовина це виділяє не вся заліза, а саме острівці. Вони по-латині називаються insula, звідси виробляється ними всім відомий гормон інсулін. Щось цікаве «Поступает в кровь гормон. Инсулин зовется он. Островковый аппарат - В железе ее субстрат.»

Слайд 28

Слайд 29

Гормони статевих залоз Чоловічі гормони : 1.Тестостерон 2.Андростерон Впливаютьнастатевийрозвитокчоловіків,підсилюютьдіяльністьстатевихорганівіпочуттястатевогопотягу. Берутьучасть урегуляціїобмінуречовин Жіночі гормони : Естрадіол Прогестин Статеведозріванняжінки,розвитокмолочнихзалозірегулюванняменструацій Відповідаєзанормальнепротіканнявагітності Регуляціїяобмінуречовин

Слайд 30

Гіперфункція Гіпофункція Клінічні прояви у жінок включають гірсутизм, акне і , олігоменорею ( рідкісний менстр. цикл). Вплив на утворення статевих органів у майбутньої дитини, і він може народитися з ознаками як хлопчика, так і дівчинки одночасно. Псевдогермафродитизм Андрогени і естрогени Надвиробництво цих гормонів може призвести до того, що чоловік стане схожий на жінку, а жінка на чоловіка, з усіма наслідками, що випливають звідси бородами, вусами, та іншими волоссям. Андрогени змінюють стать.

Слайд 31

Гіперфункція Гіпофункція Передчасне статеве дозрівання Видалення статевих органів В 1939 році 5-річна Ліна Медіна народила дитину 2.7 кг за допомогою кесаревого розтину Видалення статевих залоз призводить до змін і первинних і вторинних статевих ознак. Наприклад, якщо кастрація, тобто видалення, зроблена в дитинстві - статеві органи не будуть розвиватися і статевий потяг навіть не з'явиться. При цьому зміниться скелет - руки-ноги швидко подовжаться через запізнювання окостеніння хрящів. Жіночий скелет збереже дитячу форму, а молочні залози не розвинуться. У чоловіків не будуть рости вуса і борода, а голос залишиться дитячим. Якщо кастрацію провести в старшому віці, то статеві ознаки піддадуться зворотному розвитку, тобто перестане рости борода і вуса, голос із баса знову перетворитися на дитячий, правда статевий потяг збережеться, але на 20% знизиться обмін речовин і з'явиться схильність до ожиріння. Але найприкріше те, що відбудуться глибокі зміни психіки і особливо це стосується людей змінили стать - зміна психічного стану настільки сильне, що люди з пересадженими статевими органами живуть ледь більше 30 років і часто закінчують життя самогубством.

Слайд 32

Щось цікаве Змінився гормональний настрій надниркових залоз, і обличчя жінки набуло чоловічого тип оволосіння. До речі, іспанському живописцю Хусепе Рібера належить картина, що зображає Магдалену Вентура. Літня жінка з густою бородою годує грудьми дитину. Поруч стоїть її чоловік, якому, як свідчить переказ, до цього вона вже народила двох дітей. Але борода в жінок - це, звичайно буває в кінцевій стадії ураження надниркових залоз. Одне з найбільш незвичайних творів Хусепе Рібери (1591 - 1652) - «Портрет бородатої жінки». Його повна назва звучить як «Портрет Магдалени Вентура з чоловіком (і сином)» («Magdalena Ventura con su esposo e hijo»; «Mujer barbuda»). Ця картина, що зберігається у Шпиталі Тав'ері (Толедо, Іспанія), є типовим прикладом інтересу епохи бароко до дивовижного і жахливого.

Слайд 33

Щось цікаве Зазвичай роль статевих залоз демонструють на курей. Після кастрації у півня різко зменшується гребінь, зникає характерне оперення, кігті, він перестає співати і за зовнішнім виглядом нагадує курку. Після видалення у курки яєчників вона набуває риси, властиві півневі. Якщо кастрованій курці пересадити насінники півня, то у неї з'являються зовнішні ознаки і риси поведінки півня (розростається гребінь, виростають півнячий хвіст, кігті, вона починає співати). При пересадці яєчника півневі він набуває куряче оперення, хвіст і характерні риси поведінки курей.

Слайд 34

Порівняння залоз Будова залоз зовнішньої та внутрішньої секреції

Слайд 35

Порівняння залоз Продукт секреції екзокринних залоз – це рідка суміш речовин, а не чиста речовина, як у випадку внутрішньої секреції. Секрети екзокринних залоз містять воду, іони, ферменти, слиз та інші речовини. Екзокринні залози являють собою вп’ячування епітелію, що складається з щільно упакованих секреторних клітин. Ендокринні залози – це цілі органи, які мають певну будову та місцезнаходження.

Слайд 36

ЕНДОКРИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Слайд 37

Гігантизм - захворювання, що виникає при надлишковій секреції гормону передньої долі гіпофіза - гормону росту. Частіше спостерігається у чоловіків. Проявляється зазвичай у 9—10-річному віці або в період статевого дозрівання. Гігантизм

Слайд 38

Великани при патологічному рості мають слабе здоров’я, до старості доживають рідко, психіка подібна до дитячої, статевий потяг знижений або відсутній. Гігантизм

Слайд 39

Карликовість – захворювання, що викликається дефіцитом соматотропного гормону. Карлик – це доросла людина маленького росту. Карликовість

Слайд 40

Причини карликовості: Спадкова схильність; Вроджені дефекти(порушення формування гіпофіза у зародка); Травми голови, в тому числі під час пологів; Пухлини гіпофіза та оточуючих його структур; Такі захворювання, як: туберкульоз,сифіліс, саркоїдоз; Перенесена променева чи хіміотерапія. Карликовість

Слайд 41

Симптоми Уповільнення окостеніння кістяка, порушення розвитку і зміни зубів; Слабкий розвиток м'язової системи; Недорозвинення статевих органів; Схильність до артеріальної гіпотонії; За наявності пухлини гіпофіза або навколишніх ділянок мозку поряд з перерахованими симптомами відзначається порушення зору. Карликовість

Слайд 42

Найменший чоловік у світі китаєць Хі Пінпін Кенаді Джоурдін Бромлі– відома у всьому світі як "маленьких ангел"

Слайд 43

Акромегалія— захворювання,пов’язане із порушенням функції передньої долі гіпофіза. Акромегалія

Слайд 44

Супроводжується розширенням або потовщенням кистей,стоп,черепа, особливо лицьової частини:збільшення надбрівних дуг, виличних кісток, нижньої щелепи. Акромегалія

Слайд 45

Виявляється гіпертрофія м’яких тканин носа, губ, вух і, навіть, язика. Збільшення нижньої щелепи призводить до зміни прикусу за рахунок розходження міжзубних проміжків. Виникає акромегалія в основному після завершення росту організму. Розвивається поступово і триває багато років. Акромегалія Боксер Моріс Тілле

Слайд 46

Хвороба Аддісона - захворювання, що виникає в зв`язку з порушенням функцій надниркових залоз, яке найчастіше є наслідком їх туберкульозу. Хвороба Аддісона

Слайд 47

Спостерігається приблизно в 30-50 років. Розвивається поступово,супроводжується слабкістю, розладами травлення, бронзовим забарвленням шкіри й слизових оболонок. Хвороба Аддісона

Слайд 48

Кретинізм - природжений гіпотиреоз - ендокринне захворювання, що викликається недоліком гормонів щитовидної залози, характеризується порушенням функції щитовидної залози і затримкою розвитку. Кретинізм

Слайд 49

При цьому захворюванні спостерігається затримка росту, порушення пропорцій тіла, фізичного, статевого та психічного розвитку. Кретинізм

Слайд 50

Базедова хвороба – захворювання, що виникає в зв`язку з підвищенням функції щитовидної залози, до крові при цьому надходить надмірна кількість її гормону – тироксину. Зустрічається в жінок віком 20-40 років. Базедова хвороба

Слайд 51

Мікседема - захворювання, обумовлене недостатнім забезпеченням органів і тканин гормонами щитовидної залози. Мікседема

Слайд 52

Розглядається як крайня, клінічно виражена форма гіпотиреозу. Внаслідок порушення білкового обміну органи і тканини стають набряклими. Термін "мікседема" (слизовий набряк шкіри) по відношенню до важких форм гіпотиреозу став вживатися з 1878 року. У хворих відзначається збільшення маси тіла за рахунок надмірної кількості міжтканинної рідини, одутлість обличчя,психічна загальмованість, сонливість, зниження інтелекту, порушення статевих функцій та всіх видів обміну речовин. Мікседема

Слайд 53

Розвивається внаслідок виділення недостатньої кількості гормону інсуліну, в результаті чого розвивається гіперглікемія - стійке збільшення глюкози в крові. Захворювання характеризується хронічним перебігом та порушенням всіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, мінерального та водно-сольового. Цукровий діабет

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія