X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Біосфера як єдина екосистема Землі"

Завантажити презентацію

"Біосфера як єдина екосистема Землі"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Біосфера як єдина екосистема Землі Структура і склад біосфери. Функції живої речовини. Співвідношення маси живих організмів і геологічних середовищ біосфери

Слайд 2

Біосфера Землі має складну структуру і склад. Структурно вона поділяється на три геологічні сфери: атмосферу (повітряну), гідросферу (водну) і літосферу (тверду оболонку - верхню частину земної кори). Жива речовина - четверта компонента біосфери - об'єднує три оболонки, «цементуючи» і перетворюючи їх у єдину систему - біосферу - живу оболонку Землі.

Слайд 3

До складу біосфери входять різні речовини: Жива речовина - всі нині живуть організми; Відсталу речовину - магматичні, осадові, метаморфізує гірські породи - речовини неживої природи; Біогенна речовина - вугілля, нафта, сланці, торф, вапняки - в основі утворення якого лежить колишнє жива речовина (живі організми минулих епох);

Слайд 4

Біокосна речовина - грунту - продукт тривалої взаємодії живої речовини з відсталим речовиною і чинниками неживої природи; Космічне речовина - осідає на поверхню Землі космічний пил (до 10 тонн щорічно); Радіоактивна речовина.

Слайд 5

Основні функції живої речовини: Енергетична: всі наземні організми - діти «Сонця», але тільки зелені рослини здатні поглинати світлову енергію Сонця і трансформувати її в енергію хімічних зв'язків простих цукрів (глюкоза, фруктоза), передаючи її потім по харчового ланцюга іншим організмам, вибудовуючи ланцюжок: рослина → травоїдна тварина → хижа тварина → організми-руйнівники мертвої органіки (гриби, мікроорганізми).

Слайд 6

З енергетичної функцією тісно пов'язана газова функція живої речовини - зелені рослини в результаті фотосинтезу утворюють кисень, збагачуючи ним атмосферу і гідросферу. Всі живі організми в процесі дихання поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ, а в процесі гниття після відмирання - різноманітні гази: аміак, метан, сірководень та інші.

Слайд 7

Концентраційна функція : живі організми в процесі життя накопичують у тілах різні елементи.        У тілі ссавців і людини в даний час знайдено близько 80 елементів таблиці    Д.І. Менделєєва. У першу чергу це вуглець , кисень і водень , які входять до складу всіх молекул , що будують живі організми , кальцій (у всіх скелетних організмів ) , кремній (особливо у діатомових водоростей) , залізо ( у всіх організмів ) , марганець , фософор , сірка та деякі інші макроелементи ( їх концентрація в організмі не менш 10-2 % від маси тіла).

Слайд 8

Інші елементи , такі як цинк , мідь , кобальт , йод , бром і багато інших не перевищують рівень 10-3 - 10-12 %. Це мікроелементи , їх називають « елементами життя » , так як навіть у невеликих , слідових , зникаюче малих кількостях вони відіграють надзвичайно важливу роль у життєдіяльності організмів . Вони входять до складу не тільки білків , жирів , вуглеводів , але і є найважливішими компонентами вітамінів , ферментів , гормонів , пігментів , відіграють найважливішу роль у процесах росту , розмноження , обміну речовин , збудження і гальмування , і при їх відсутності або нестачі організми гинуть.

Слайд 9

Відомі явища специфічного концентрування мікроелементів, так рослини тютюну концентрують кадмій, діатомові - кремній, асцидії - ванадій і т. д. У дослідженнях на морських водоростях було показано, що деякі види концентрують відразу декілька елементів.

Слайд 10

Деструктивна функція. У біосфері існують організми , яких називають « санітарами Землі». Це деструктори - організми , що розкладають мертву органіку і звільняють поверхню Землі від трупів тварин і рослин , які , не будь редуцентов , покривали б її багатометровим шаром. Це гриби і бактерії. Роль їх , також як і рослин , планетарна - одні створюють органіку , інші її руйнують , доводячи до простих речовин (вода , аміак , метан , сірководень , вуглекислий газ) та елементів , які залучаються знову в кругообіг , поглинаючись корінням рослин.

Слайд 11

Транспортна або біохімічна функція виражається в розмноженні , зростанні і переміщенні живих організмів по поверхні планети на малі і великі відстані , завдяки чому жива речовина як би розтікається по Землі , займаючи нові території , заповнюючи живою масою усі куточки планети. Міграції тварин і птахів , пересування їх у грунтах і водної товщі , з одного континенту на інший , зграї перелітних птахів , хмари сарани - це все приклади транспортної функції живої речовини. При цьому треба враховувати постійне зростання біомаси в процесі розмноження і росту організмів - біохімічна функція .

Слайд 12

Найважливіша функція живої речовини на Землі - біогеохімічна.    Тільки завдяки живим організмам здійснюються кругообіг всіх хімічних елементів і речовин, що знаходяться в біосфері. Так, наприклад, повне оновлення кисню планети відбувається за 5200 - 5800 років. Вся його маса засвоюється тваринами за 2 тис. років, а вся вуглекислота за 300 - 400 років.

Слайд 13

Таким чином, за час існування біосфери всі гази атмосфери, вся вода океанів, всі речовини літосфери багаторазово, хоча і з різною швидкістю, пройшли через живі організми і вчинили знову в біосферу в оновленому очищеному вигляді. Саме тому В.І. Вернадський назвав жива речовина «потужною геологічною силою». В.І. Вернадський

Слайд 14

Біомаса організмів Землі Група організмів Маса (1012т) Співвідношення Континенти Зелені рослини. 2,40 99,2 Тварини і мікроорганізми 0,02 0,8 Разом: 2,42 100 Океани Зелені рослини 0,0002 Тварини і мікроорганізми 0,0030 93,7 Разом: 0,0032 100 Біомаса організмів Землі 2,4232 -

Слайд 15

Відомо більше 2 млн. видів рослин, тварин, грибів, бактерій, яких розділяють на 5 царств живої природи. Біомаса живих організмів Землі дорівнює 2420 - 2250 млрд. тонн (в сухій вазі).

Слайд 16

Ця величезна маса мізерно мала в порівнянні з масою геологічних оболонок. Якщо масу живої речовини умовно прийняти за 1, то маса оболонок біосфери відносно маси живої речовини буде виражатися дуже великими величинами.

Слайд 17

Співвідношення мас в біосфері Маса в тоннах Відносні одиниці Жива речовина 2,4 x 1012 1 Атмосфера 5,15 x 1015 2 146 Гідросфера 1,5 x 1018 602 500 Земна кора 2,8 x 1019 1 670 000

Слайд 18

І вся величезна маса речовини оболонок проходить через одиничку, тобто через живу речовину, в результаті постійно протікають на Землі процесів кругообігу речовин і елементів.

Слайд 19

Розподіл живих організмів у біосфері Живі організми розподіляються на поверхні планети строго певним чином, у відповідності зі своїми вимогами до умов проживання, і, насамперед, до клімату та інших фізичних факторів середовища.

Слайд 20

Основні середовища життя на Землі такі: водна; Наземно-повітряна; Грунти як середовище проживання; Живі організми як середовище проживання;

Слайд 21

Життя на планеті Земля має різну густоту. Збагачені життям ділянки В.І. Вернадський назвав плівками і згущеннями життя. Самостійно розглянути «Розподіл життя у біосфері» по: Н.К. Христофорова. Основи екології, 1999. Стор. 414 - 422.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія