X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ: АЛКАЛОЇДИ, ТОКСИНИ, АНТИБІОТИКИ ТА ІНШІ

Завантажити презентацію

БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ: АЛКАЛОЇДИ, ТОКСИНИ, АНТИБІОТИКИ ТА ІНШІ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ: АЛКАЛОЇДИ, ТОКСИНИ, АНТИБІОТИКИ ТА ІНШІ

Слайд 2

Що таке алкалоїди Група нітрогеновмісних органічних речовин. Речовини при потраплянні до інших організмів виявляються біологічно активними. У малих дозах алкалоїди активізують нервову систему людини, у великих — її пригнічують. Найбільш різноманітні алкалоїди вищих рослин, серед яких 25 % видів мають свій специфічний алкалоїд, є вони і в грибах, знайдені у шкірі деяких видів тропічних безхвостих амфібій.

Слайд 3

Алкалоїди мають лужні властивості. Деякі алкалоїди рослин, у яких вони містяться (опіумний мак, кок), були відомі людині з античних часів. Вже тоді їх використовували як отруту для стріл. Мабуть найуживанішими людством алкалоїдами є нікотин і кофеїн. Перший виділений у чистому вигляді алкалоїд — морфін, та кокаїн. Хінін тривалий час був основним засобом боротьби з малярією і врятував мільйони життів. Його отримують із кори хінного дерева.

Слайд 4

Найвідомішим алкалоїдом грибів є мускарин, що міститься в червоному мухоморі. Індіанці Південної Америки використовують отруту кураре, яку вони отримують із кори тропічної рослини стріхнос. Кураре, навіть у незначній кількості потрапивши в ранку, вражає нерви дихальних м’язів, що майже відразу призводить до задухи. Навіщо ж алкалоїди потрібні рослинам або грибам, якщо їх біологічна активність жодним чином не проявляється в організмах, де вони синтезуються. Більшість вчених вважають, що алкалоїди — це непотрібні організму кінцеві продукти біосинтезу, у яких просто накопичуються відходи обміну речовин. На думку інших вчених, у такий спосіб рослини відлякують рослиноїдних тварин. Найчастіше рослини, що містять сильні алкалоїди, рідкісні й не численні, а широко поширеними стали тому, що людина ввела їх у культуру й розселила по земній кулі.

Слайд 5

Токсини отруйні речовини, викликають порушення функціонування організму, залежно від дози й характеру ураження, спричинюють смерть. Токсини виробляються: бактеріями, грибами, рослинами, тваринами (медузами, павуками, скорпіонами, комахами, рибами та ін.). За типом дії на організм людини отрути поділяються на кілька груп: ушкоджують кров, знижують проникність судин (отрути деяких бактерій, рослин і багатьох видів змій); ушкоджують внутрішні органи (отрута блідої поганки та ін.); викликають омертвіння тканин (отрути змій); нервово-паралітичні (отрута кобри, риби фугу, а також токсини зі шкіри деяких видів тропічних жаб).

Слайд 6

Отруйні види тварин, грибів, рослин У фауні й флорі нашої країни є багато отруйних видів: два види гадюк, скорпіон кримський, павук каракурт , комахи, що жалять, метелики строкатки, у гемолімфі яких містяться сполуки синильної кислоти, земноводні (червоночеревна і жовточеревна кумки і ропуха зелена). Серед представників царства Рослин до сильно отруйних відноситься цикута (болиголов), вовчі ягоди.

Слайд 7

Серед бактеріальних токсинів найбільш небезпечним є ботулотоксин, що викликає ботулізм — смертельно небезпечну хворобу, яка вражає нервову систему. Більшість дослідників, як і у випадку з алкалоїдами, доводять, що це простий наслідок недосконалості обміну речовин, у результаті якого в клітинах накопичується «метаболічне сміття», яке не заподіює особливої шкоди організму. Токсичність не дає їм у порівнянні з «їстівними» побратимами ніяких особливих переваг. Найбільш не безпечною отруйною істотою нашої країни слід вважати представника царства Грибів — бліду поганку.

Слайд 8

Що таке антибіотики Антибіотики— речовини, які виробляються в мікроорганізмах (бактеріях і грибах) і здатні вбивати або пригнічувати ріст інших мікроорганізмів або злоякісних пухлин багатоклітинного організму. Перший антибіотик пеніцилін було виділено з мікроскопічного грибка Penicillium notatum у 1929 р. анг.мікробіологом Флемінгом. Другий антибіотик — стрептоміцин, який виділили також з грибка — Streptomyces, з’явився в 40-х рр. ХХ ст. Широковідомим є й інший антибіотик — тетрациклін, що приводить до пригнічення синтезу білка. За його допомогою сьогодні лікують інфекції дихальних шляхів, зокрема пневмонію, сечостатевих органів, шкіри та м’яких тканин.

Слайд 9

Інші вторинні метаболіти Фітонциди — це особливі леткі речовини, які виділяються рослинами в дуже незначній концентрації і здатні пригнічувати й навіть убивати різноманітні мікроорганізми. Ці речовини є важливими факторами імунітету рослин. Як і інші вторинні метаболіти, фітонциди не мають чіткого функціонального призначення в межах організму, в якому синтезуються. Дерева нашої кліматичної зони мають сильний фітонцидний ефект: фітонциди сосни згубні для бактерій, що викликають туберкульоз, а також кишкової палички, берези — для золотистого стафілококу.

Слайд 10

Феромони — леткі речовини тварин, які у надмалій кількості продукуються спеціальними залозами. Феромони завжди видоспецифічні. З їх допомогою одні особини подають сигнали іншим і спонукають до того або іншого способу поведінки. Статеві феромони комах приваблюють особин протилежної статі, готових до спарювання, на відстані кількох кілометрів. Феромонами тварини мітять свою територію, а бджолина матка визначає, якій особині бути робочою, а якій стати маткою.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія