X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Життєвий і творчий шлях Лесі Українки

Завантажити презентацію

Життєвий і творчий шлях Лесі Українки

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Життєвий і творчий шлях Лесі Українки Підготувала учениця 8-А класу Новікова Наталя

Слайд 2

Лариса Петрівна Косач народилася 25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському. Мати, Ольга Петрівна Драгоманова-Косач — письменниця, яка творила під псевдонімом Олена Пчілка (її поезію й оповідання для дітей українською мовою добре знали в Україні), була активною учасницею жіночого руху, видавала альманах «Перший вінок». Батько — високоосвічений поміщик, який дуже любив літературу і живопис. Михайло Петрович Косач (псевдонім Михайло Обачний)- брат Лесі Українки український вчений-метереолог та письменник,, автор ряду оповідань, друкованих в періодиці.

Слайд 3

Дитинство Ларису по-домашньому кликали Леся, а в п’ять років вона попросила, щоб її завжди називали Лесею. Коли ще Леся не вміла читати, батько навчив її переказувати за ним байки Л. Глібова, казки О. Пушкіна. Улюбленими творами дівчини стали вірші Тараса Шевченка.Рано (у 4 роки) навчилася читати. Деякий час Лариса навчалася в школі Олександра Мурашка в Києві. З цього періоду залишилась одна картина намальована олійними фарбами. Пізніше їй довелося здобувати освіту самостійно, в чому допомагала мати. Вона знала багато європейських мов, включаючи і слов'янські мови (російську, польську, болгарську та ін.), а також давньогрецьку, латинську, що свідчило про її високий рівень інтелектуальний. Олена Петрівна виховувала її як сильну людину, яка не мала права до надмірного виявлення своїх почуттів.

Слайд 4

Доля розпорядилася так, що наділила Лесю дивовижними здібностями і в той же час примусила виборювати життя в щоденних муках і стражданнях. Під час свята Водохреща в Луцьку дівчинка промочила ноги в крижаній воді. Спочатку боліла нога, потім рука. Діагноз – туберкульоз кісток, а потім і легень, нирок. Та ще в дитинстві поетеса засвоїла правило: щоб не плакать, треба сміятись. Часто їй доводилось їздити на лікування до Криму. Прожила Л. Українка всього лише сорок два роки, і тридцять з них плідно працювала на літературній ниві. Похована вона в Києві на Байковому кладовищі.

Слайд 5

Михайло Олійник про Лесю Українку Лесина доля була незвичайна. Щедро обдарована талантом, наділена ніжним чутливим серцем, сповненим палкої любові до людей, поетеса зазнала і великого горя. Протягом усього життя її переслідувала хронічна невигойна тоді хвороба. Але ніщо не могло зламати Лесю Українку. Її життя – це сонячний промінь, що благовістом нового дня пробивається з темряви і кличе, і вабить до світла. Іншої такої жінки – посьменниці, борця немає у світі.

Слайд 6

Поетична творчість Писати поезії Леся Українка почала рано, 9-літньою дівчиною (вірш «Надія»). Леся написала цей перший про долю своєї тітки Олени Антонівни Косач, засланої за участь у революційному русі. 1892 р. - «Книга пісень» 1893 р. -“Давня казка”. У поемі йдеться про роль поета і його творів в суспільному житті. Тому головний герой цього твору – поет. 1899 р. - друга збірка «Думи і мрії» 1902 р. - третя збірка «Відгуки» Тематично багату її лірику трохи умовно можна поділити на особисту, пейзажну та громадянську. Головні теми її ранніх ліричних поезій: краса природи, любов до рідного краю, особисті переживання, призначення поета й роль поетичного слова, соціальні та громадські мотиви. У перших творах її помітні впливи Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Михайла Старицького, Генріха Гейне, але й у них видно виразні впливи Ольги Петрівни і Михайла Драгоманова на вибір її мотивів.

Слайд 7

Надія Ні долі, ні волі у мене нема, Зосталася тільки надія одна: Надія вернутись ще раз на Вкраїну, Поглянути ще раз на рідну країну, Поглянути ще раз на синій Дніпро, – Там жити чи вмерти, мені все одно; Поглянути ще раз на степ, могилки, Востаннє згадати палкії гадки… Ні долі, ні волі у мене нема, Зосталася тільки надія одна. [Луцьк, 1880]

Слайд 8

Драматургія У другій половині 90-х років Леся Українка звертається до драматургії. Перша її драма «Блакитна Троянда» (1896) з життя української інтелігенції поширює тематику тогочасної української драми, що доти показувала переважно життя селянства. Далі Леся Українка, широко використовуючи теми й образи світової літератури, розвинула новий жанр — драматичну поему. 1901р. - «Одержима» 1905р. - «У катакомбах» 1907р. - «Кассандра» 1911р. - «Лісова пісня» 1912р. - «Камінний господар»

Слайд 9

Вікторіна 1. Назвіть дату народження Лесі Українки. 2. Який псевдонім брата Лесі Українки? 3. У скільки років Леся Українка навчилася читати? 4. В якій школі навчалась Лариса Косач? 5. Під час якого свята дівчина промочила ноги? 6. Скільки років прожила Лариса Петрівна Косач? 7. Де похована письменниця? 8. У скільки років Леся Українка почала писати поезії? 9. Який перший вірш написала письменниця? 10. Яка книга вийшла у 1892 році? 11. Як називається перша драма Лесі Українки? 12. Яку поему письменниця написала у 1911 році?

Слайд 10

Відповіді 1. 25 лютого 1871 року. 2. Михайло Обачний 3. У 4 роки. 4. В школі Олександра Мурашка в Києві. 5. Під час свята Водохреща. 6. Сорок два роки. 7. В Києві на Байковому кладовищі. 8. В дев`ять років. 9. “Вірш Надія”. 10. “Книга пісень”. 11. “Блакитна троянда”. 12. “Лісова пісня”

Слайд 11

Давня казка Країна, в якій відбуваються події казки: а) Франція; б) невідома; в) фантастична; г) Англія. 2. Хто раз у раз відвідував поета? а) Селянські діти; б) молодь; в) місцеве панство; г) люди похилого віку. 3. Герой твору не відчував ні голоду, ні холоду, бо отримував допомогу від: а) Господа ; б) простого люду; в) кобзарів; г) князя. 4. Поет не сподобався лицарю через те, що він: а) образив лайливим словом вельможу; б) відмовився піднятися, бо лежав на самісінькій стежині; в) виявився розумнішим за пана; г) не став на коліна перед ним. 5. Музичний інструмент, за допомогою якого поет мав можливість продемонструвати свою майстерність: а) сопілка; б) гармонь; в) гітара; г) мандоліна. 6. Щастя для поета – мати: а) великий гонорар за свої поезії; б) волю; в) графство; г) повагу до себе від лицаря.

Слайд 12

7. Щоб привернути до себе увагу Ізідори, Бертольдо вирішує для неї: а) виконати серенаду; б) станцювати; в) запропонувати поїхати з ним на полювання; г) подарувати смарагд. 8. «Не легким полюванням» для лицаря Бертольдо було: а) спіймати пташку; б) дібрати ноти для виконання музики; в) скласти поезію; г) віднайти музичний інструмент. 9. Яку подяку отримав Бертольдо від Ізідори, виконуючи для неї серенаду? а) Перстень; б) маленьку хустку; в) червоне яблуко; г) квітку троянди. 10. Після виконання серенади у Бертольда зникла: а) туга; б) лиха думка; в) надія; г) жорстокість. 11. У військовому поході солдат розважала: а) пісня; б) музика; в) Ізідора; г) вільна думка 12. Залишивши рідний край воїни відчули: а) тугу за Батьківщиною; б) смертельну небезпеку; в) радість від того, що тепер матимуть можливість отримати багато грошей за перемогу над ворогом; г) сильними і мужніми.

Слайд 13

Відповіді 1. б) невідома 2. б) молодь 3. б) простого люду 4. б) відмовився піднятися, бо лежав на самісінькій стежині; 5. г) мандоліна 6. б) волю 7. а) виконати серенаду 8. в) скласти поезію 9. г) квітку троянди 10. а) туга 11. а) пісня 12. а) тугу за Батьківщиною

Слайд 14

Список літератури Підручник восьмого класу М.М.Сулима, К.Н.Баліна, І.А.Тригуб. 2008р. Леся Українка “Вибрані твори” 1974р. Інтернет.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біографія