Альбер Камю. Життя та спадщина
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
…Людина в боротьбі з долею не має інших аргументів, окрім того єдиного, що вона - людина, ось чому потрібно рятувати людину, якщо хочемо врятувати те уявлення, яке люди склали собі про життя . А.Камю
Французький есеїст, письменник, драматург. один із засновників французького “атеїстичного ” екзистенціалізму. Справив значний вплив на інтелектуальне життя повоєнної Європи. Творчість письменника розкриває абсурдність людського існування, єдиним виходом з якої є бунт. Лауреат Нобелівської премії, яку йому присуджено за “ великий внесок у літературу, що висвітлив значення людської совісті ”.
Словник: Екзистенціалізм – (лат. еxistentia - існування) – 1) один із провідних напрямів філософії; 2) літературна течія, що набула найвищого розвитку у 30-60 р. Її представники – А.Камю, Ж.П.Сартр, С. де Бовуар – виступали водночас і як письменники , і як філософи. У літературі екзистенціалізму закарбувалися переживання духовної кризи західної цивілізації. Відчуття втрати сенсу буття, зображення нездоланного трагізму людського життя – його приреченості на самотність, відчуженість, змалювання ситуації морального вибору особистості в “ межовій ” ситуації тощо.
Причини виникнення екзистенціалізму Моральна, економічна, політична криза, що охопила людство перед Першою, Другою Світовими війнами Стрімкий розвиток науки й техніки та використання технічних досягнень проти людини (військова техніка, зброя) Наближення знищення людства (відкриття й застосування ядерної зброї, наближення екологічної катастрофи) Посилення жорстокості (знищення людей в концтаборах, поява тоталітарних режимів, що зумовлюють знищення особистості) Безсилля людини перед природою, техногенним суспільством
Проблеми екзистенціалізму Унікальність будь-якої людини, глибина її почуттів, переживань, сподівань, життя в цілому Протиріччя між внутрішнім і зовнішнім світом Проблема відчуження людини (суспільство, держава пригнічує її “Я”) Проблема самотності, непотрібності людини Проблема відсутності смислу життя Проблема внутрішнього вибору Проблема пошуку людиною свого внутрішнього “Я” Проблема пошуку людиною свого місця в житті
Основні твори: “ Сторонній ” (1942) “ Чума ”, “ Падіння ” (1956) П'єса “ Калігула ”, есе “ Міф про Сізіфа ” (1942) “ Бунтівна людина ” (1951)
Філософський роман-притча “ Чума ” “ Явний зміст “ Чуми ” – це боротьба європейського руху Опору проти фашизму ” А.Камю
Чума як хвороба Гостре інфекційне захворювання людини і тварин, належить до карантинних хвороб. Збудник – чумний мікроб – яйцевидна, біополярно забарвлена паличка, добре розвивається на харчових продуктах, реагує на хімічні і фізичні фактори і дезинфікуючі засоби. Гине при температурі 1000 С протягом 1 хвилини. Лікування – стрептоміцин і інші антибіотики. Профілактика – знищення гризунів у житлах і в польових умовах. Відомо три епідемії: 1) 6ст. У Східному Римі; 2) 14 ст., 3) 19ст.
Чума як прояв фашизму Фашизм – відкрита терористична диктатура найбільш реакційних елементів. Встановлення фашизму виражає неспроможність влади утримувати контроль над народом демократичними засобами. Вперше був встановлений в Італії (1922), а потім в Німеччині (1933) і ряді інших країн. В Німеччині виступав під маскою крайнього націоналізму і расизму (ідея вищої раси)
“ Чума ” – роман-хроніка, роман-пересторога. Люди доброї волі здатні перемогти конкретне зло, але вони не можуть його знищити як категорію світобудови. І тому у фіналі роману під радісні вигуки городян, які святкують звільнення від страшної хвороби, доктор Ріє думає про те, що ця радість тимчасова, він знає, “…можливо, настане день, коли на лихо і науку людям, чума розбудить пацюків і пошле їх конати на вулиці щасливого міста ”
Схожі презентації
Категорії