Сузір`я “Водолій”
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Водолі й — велике зодіакальне сузір'я, розташоване між Козорогом та Рибами.Найяскравіші зорі: Садалмелек (α Aqr) — 2,93m, Садалсууд (β Aqr) — 2,87m, Скат (δ Aqr) — 3,28m. Займає на небі площу в 979,8 квадратного градуса. Хоча Водолій складається із слабких зірок, в ньому є чим помилуватися. Відомий астеризм у Водолії – "Глек", маленька Y-подібна група . Центральна з цих зірок – чарівна подвійна. У сузір'ї знаходиться цікаве кулясте скупчення М2 та планетарна туманність Равлик. Сонце перебуває у сузір'ї Водолія з 16 лютого до 12 березня. У Водолії лежить радіант метеорного потоку Дельта Акваріди, активного в кінці липня. Короткі відомості
У сузір'ї Водолія можна нарахувати близько дев'яноста зірок. Вони розташовані у вигляді нерівної дуги. У середній частині п'ять найбільш яскравих зірок утворюють фігуру, що віддалено нагадує судно, з якого випливає вода. Стародавні греки бачили в цьому сузір'ї юнака із глечиком, з якого струменіє вода. Саме так картографи зображували це сузір`я в стародавних зоряних атласах . Коли з настанням осені над південною частиною обрію піднімається сузір'я Водолія, відразу починаються осінні дощі .
Міфологія зв'язує сузір'я Водолія з тим всесвітнім потопом, який Зевс наслав на землю, щоб знищити людський рід. У древніх шумерів Водолій був одним з найважливіших і священних сузір'їв, оскільки втілював бога неба Ана, що дає землі цілющу воду. Тому його називали "великим сузір'ям". Арат і Птолемей називали його "Водолієм" і представляли як хлопця, що ллє воду з глека в рот Південній Рибі. Згідно грекам, Водолій змальовує відразу декілька міфічних персонажів, наприклад, Ганімеда – троянського хлопця, що став виночерпієм на Олімпі; Девкаліона – героя усесвітнього потопу і Кекропа – древнього царя Афін. Міфи
Сузір'я Водолія - так сузір'я називалося в греків Гидрохос, у римлян - Акуариус, в арабів - Сакиб-аль-ма. Все це означало одне й теж: чоловік, що ллє воду. Із сузір'ям Водолія зв'язаний грецький міф про Девкалионе і його дружину Пирре - єдиних людях, що спалися від всесвітнього потопу. Назва сузір'я дійсно приводить на "батьківщину всесвітнього потопу" у долину рік Тигр і Євфрат. У деяких письменах древнього народу - шумерів - ці дві ріки зображуються, що випливають із посудини Водолія. Одинадцятий місяць шумерів називався "місяць водного прокльону". По поданнях шумерів, сузір'я Водолія перебувало в центрі "небесного моря", а тому передвіщало дощову пору року. Воно ототожнювалося з богом, що попередив людей про потоп. Ця легенда древніх шумерів аналогічна біблійному сказанню про Ное і його родину - єдиних людях, що спалися від потопу в ковчегу.
У Єгипті сузір'я Водолія спостерігалося на небі в дні найбільшого рівня води в ріці Нил. Уважалося, що бог води Кнему перекидає в Ніл величезний ківш. Так само вважалося, що з посудин бога випливають ріки Білий і Голубой Нил - припливи Нила. Можливо, що із сузір'ям Водолія зв'язана легенда про одному з подвигів Геракла - очищення Авгієвих стаєнь (для чого героєві знадобилося загатити три ріки).
Схожі презентації
Категорії