X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Медсестринство в хірургії. Органи шиї

Завантажити презентацію

Медсестринство в хірургії. Органи шиї

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Медсестринство в хірургії захворювання і ушкодження оганів шиї

Слайд 2

Вродженні захворювання шиї Середині нориці і кісти – складають 0,26 % всіх хір. захворювань. Виникають внаслідок порушення розвитку середньої долі ЩПЗ. На 2-му тижні ембріонального розвитку в ділянці передньої стінки ротоглотки виникає потовщення епітелію – в майбутньому сліпий отвір язика. По мірі росту і потовщення епітелію зачатка він спускається на шию до розташування ЩПЗ, формуючи ембріональний хід (щито-язичну протоку), який на 8-му тижні облітерується. Якщо він повністю зберігся – нориця, якщо частково – кіста.

Слайд 3

Слайд 4

Бокові нориці і кісти Бокові нориці і кісти – результат порушення облітерації канала вілочкової залози (зобно-глоточного). Формуються по медіальному краю кивального м'яза. Діагностика не важка. Лікування – оперативне у віці 3-5 років.

Слайд 5

Додаткові шийні ребра Це – нерозвинуті короткі парні ребра 7-го шийного хребця. Можуть бути -6,5,4-го хребця. При цьому нервово-судинний пучок зазнає стискання і подразнення. Клініка: Парестезії, набряк, слабість рук, трофічні розлади (тюленеподібний вигляд тулуба). Діагностика – R-графія, ангіографія, неврологічні розлади. Лікування. Новокаїнові блокади, фізпроцедури, масаж. Резекція шийного ребра і кивального м'яза.

Слайд 6

Кривошия Це - деформація шиї з неправильною установкою голови. Розрізняють: 1) артрогену – вивих, підвивих шийних хребців; гіпопластичну – недорозвиток кивального, трапецієподібного мяза; дерматогену – шкірні рубці, кісткову – при ураженні хребців, неврогену – при ураженні нервово-м'язового утворення та ін. Клініка. Натягнутий кивальний м'яз на одній стороні. Лікування. Редресація, масаж – 1-й рік народження, в старшому віці – операція – підсікання кивального мяза, гіпсова пов'язка; висікання рубців та ін.

Слайд 7

Синдром переднього драбинчастого мяза Синдром Наффцигера (1937 р.) – неврологічні і судинні порушення верхніх кінцівок. Виникає при аномалії драбинчастого мяза, остеохондрозі, травмах шиї та ін. Клініка.

Слайд 8

Захворювання щитоподібної залози. Ендемiчне та спорадичне воло. Тиреотоксикоз. Етіологія, патогенез, клініка, діагностика, лікування.

Слайд 9

Щитоподібна залоза

Слайд 10

Варіанти розташування щитоподібної залози

Слайд 11

Кровопостачання, іннервація

Слайд 12

Щитоподібна залоза

Слайд 13

Слайд 14

КЛАСИФІКАЦІЯ ЗАХВОРЮВАНЬ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ (прийнята на Міжнародній конференції з проблем щитоподібної залози в Софії 1961р.) І. Уроджені аномалії щитоподібної залози. 1. Аплазія, гіпоплазія. Ектопія тканини залози. Незарощення язично-щитоподібної протоки. II. Ендемічний зоб з розподілом. За ступенем збільшення: 0,1, II, III, IV, V. ; 2. За формою: дифузний, вузловий, змішаний. 3. За функціональними проявами: еутиреоїдний, гіпотиреоїдний, гіпертиреоїдний. III. Спорадичний зоб з розподілом, аналогічним ендемічному.

Слайд 15

ІV. Дифузний токсичний зоб з розподілом на легкий, середній, тяжкий ступені тиреотоксикозу. V. Гіпотиреоз з розподілом за тяжкістю: легкий, середній, тяжкий (мікседема). VI. Запальні процеси. 1. Тиреоїдит: гострий, підгострий (де Кервена), хронічний (автоімунний Хашимото, фіброзний Ріделя). 2. Гострий струміт. 3. Рідкісні захворювання: а) специфічні (туберкульоз, сифіліс); б) грибкові й паразитарні (актиномікоз, ехінококоз і т. ін.). VII. Ушкодження: а) відкриті; б) закриті. VIII. Злоякісні пухлини (рак, саркома, метастазуюча аденома, гемангіо-ендотеліома тощо).

Слайд 16

Вади розвитку. З зачатків ємбріональних утворень (жаберні щілини, виводні протоки щитоподібної залози). Вроджені нориці шиї. Виникають з ембріональних залишків протоки щитоподібної залози (ductus thyreoglossus). Розрізняють серединні і бокові нориці. Вродженні кісти шиї. Виникають із тих же самих ембріональних залишків, що і нориці.

Слайд 17

Зоб (Struma) Це патологічне (дифузне або вузлове) збільшення щитоподібної залози, яке супроводжується в багатьох випадках розладами її функції і відповідними порушеннями загального стану організму.

Слайд 18

За поширеністю Ендемічний зоб трапляється у відповідних географічних зонах, переважно в горах (Карпати, Закарпаття). Причинами його виникнення є йодна недостатність і погані санітарно-гігієнічні умови, незбалансоване харчування. Епідемічний зоб часто спостерігається у місцях великого скупчення людей, особливо молодого віку (тюрми, військові частини). Причинами його вважають вітамінну недостатність, недоброякісну питну воду, незбалансоване харчування. Спорадичний зоб трапляється у вигляді окремих випадків у будь-якій місцевості. Зоб в основному буває у жінок молодого віку. Його виникнення переважно пов’язують з нейрогормональними розладами в організмі, які викликають збільшення щитоподібної залози.

Слайд 19

Методика пальпації щитоподібної залози

Слайд 20

Ступені збільшення щитоподібної залози (п’ять ступенів) При І ступені пальпується тільки перешийок залози; при ІІ ступені пальпується не тільки перешийок, а й частки, збільшену залозу видно при ковтанні; при ІІІ ступені залоза набуває значних розмірів (товста шия); при ІV ступені зоб має великі розміри і різко впадає в очі; при V ступені зоб є гігантським, інколи опускається на груднину – висячий зоб

Слайд 21

Морфо-функціональний стан За будовою зоб поділяють на дифузний, вузловий і змішаний. Залежно від функції щитоподібної залози зоб може бути: 1)еутиреоїдним (без порушення функції); 2) гіпотиреоїдним (зі зниженою функцією); 3) гіпертиреоїдним (токсичний – з підвищеною функцією залози

Слайд 22

Клінічні ознаки Основними ознаками зобу є прогресуюче дифузне або вузлове збільшення щитоподібної залози.

Слайд 23

Дифузний зоб У ступеня

Слайд 24

Зоб 5 ступеня

Слайд 25

Зоб У ступеня (висячий зоб)

Слайд 26

Атипічна локалізація зобнозміненої залози

Слайд 27

Рідкі форми зобу

Слайд 28

Скенування ЩПЗ

Слайд 29

Сканограма (гарячі вогнища)

Слайд 30

Сканограми: а-гіпотиріоз; б-холодний вузол

Слайд 31

Скенограма ЩПЗ

Слайд 32

Скенограма ЩПЗ (гарячий вузол)

Слайд 33

Скенограма (вузловий зоб)

Слайд 34

Загруднинний зоб (рентгенограма)

Слайд 35

Загруднинний зоб (рентгенограма і скеногнрама)

Слайд 36

УЗД щитоподібної залози

Слайд 37

Препарат зобнозміненої ЩПЗ

Слайд 38

Препарат ЩПЗ

Слайд 39

Лікування Проводять у терапевта або ендокринолога. З цією метою застосовують препарати йоду (Люголівський розчин, йодид калію), призначають тиреоїдин, при необхідності – мерказоліл й ін. При безуспішності консервативного лікування, а також при явищах гіпертіреоїдизму, стисненні зобом сусідніх органів, підозрі на злоякісне перетворення і всіх формах вузлового зоба застосовують оперативне втручання (резекція щитоподібної залози або енуклеацію – видалення вузла щитоподібної залози).

Слайд 40

Резекція щитоподібної залози

Слайд 41

Препарати щитоподібної залози

Слайд 42

Дифузний токсичний зоб (ДТЗ) (Базедова хвороба) Тажке автоімунне і нейроендокринне захворювання, зумовлене підвищеною секрецією тиреоїдних гормонів, дифузнозбільшеною щитоподібною залозою з ураженняи усіх органів і систем організму характеризується комплексом нервових і вісцеропатичних симптомів, що з’явилися внаслідок функціональних розладів (гіпертиреозу, дистиреозу) і морфологічних змін щитоподібної залози.

Слайд 43

Дифузний токсичний зоб, тяжка форма

Слайд 44

Дифузний токсичний зоб, тяжка форма

Слайд 45

Очні симптоми Екзофтальм – випинання очних яблук; Симптом Грефе – відставання верхньої повіки від верхнього краю зіниці при погляді вниз; Симптом Штельвага – рідке мигання, що зумовлює особливий виражений (нерухомий) погляд; Симптом Мебіуса – порушення конвергенції (сходження) – при наближенні предмета по середній лінії до очей останні розходяться; Симптом Меліхова – гнівний погляд; Симптом Резенбаха – тремтіння повік при їх змиканні; Симптом Зенгера – припухлість і мішкоподібне звисання повік. До додаткових симптомів відносять “руку мадонни” – руки з довгими і тонкими пальцями.

Слайд 46

Екзофтальм

Слайд 47

Симптом Грефе

Слайд 48

Симптом Меліхова

Слайд 49

Ступені тяжкості тиреотоксикозу За ступенем тяжкості виділяють легку, середню і тяжку форми тиреотоксикозу. Легкий ступінь тиреотоксикозу характеризується збудливістю, незначною стомлюваністю і зниженням працездатності хворих. Поряд із цим, відмічається тахікардія до 100 ударів за хвилину, тремтіння пальців рук, збільшення основного обміну до 30 %. Середній ступінь характеризується значною стомлюваністю, зниженням працездатності, схудненням. Спостерігають виражений тремор пальців рук, тахікардію (до 120 ударів за хвилину), підвищується основний обмін до 40 %. При тяжкому ступені спостерігаються виражені порушення живлення, різка стомлюваність, втрата працездатності, настають глибокі нервові, серцево-судинні і обмінні розлади в організмі (психози, миготлива аритмія, серцева недостатність, різке виснаження й ін.), температура тіла підвищується до 37,6-37,8 ˚С, посилюється потовиділення.

Слайд 50

Лікування ДТЗ. Існує три методи лікування ДТЗ: а) медикаментозне. Його проводить ендокринолог на початкових і легких стадіях захворювання; б) лікування радіоактивним йодом (0,1 мКи на 1 г маси ЩЗ); в) хірургічне лікування-найефективніше і радикальне.

Слайд 51

Показання до хірургічного втручання Хірургічному лікуванню підлягають хворі з первинним тиреотоксикозом у середній і тяжкій формах після неефективного консервативного лікування їх протягом 3-6 місяців, а також усі хворі з вторинним тиреотоксикозом. Методом вибору хірургічного втручання у хворих на тиреотоксикоз є операція за О.В. Ніколаєвим (субтотальна субфасціальна резекція щитоподібної залози).

Слайд 52

Трахеостома

Слайд 53

Дякую за увагу !

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина