Зюскінд "Запахи"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ПАТРІК ЗЮСКІНД (1949) Модернізм(початок ХХ ст.) -особлива увага до внутрішнього світу особистості, - орієнтир на вічні закони буття і мистецтва Постмодернізм(60-80-ті рр.) -руйнування і заперечення модерністських засад, реакція на кризу цивілізації
Коли відбувається дія роману і чому в цей час? “Народивши дитину, жінка знепритомніла. Дитина закричала. Крик почули люди, і це врятувало їй життя, бо усіх попередніх дітей Гренуєва мати вбивала”
“Він був із самого початку чудовиськом. Він проголосував за життя з чистої впертості і з чистої злостивості”
Що ми дізнаєнаємося про дитинство Гренуя? Годувальниця відмовилась від хлопця, бо він не пахне Патер Терр’є поспішив його позбутися, бо той пронюхував філософа “крізь шкуру” У притулку Гренуя цуралися й уникали Зроби висновки: Ще не зробивши нічого поганого, Гренуй виявляється винним у тому почутті відрази, яке він викликає у оточуючих, а його нюх названо джерелом зла і засуджено
Як Гренуй пізнавав світ? Абстрактні поняття осягалися ним дуже важко, вони не пахли:”він не міг їх запам’ятати, вживав їх неохоче і часто неправильно: право, совість, Бог, радість, відповідальність, подяка тощо – те, що мало виражатися ними, було і залишилося для нього мрячним”
Яка мета Гренуя в його житті “Опанувати всіма запахами, які міг запропонувати йому світ”, і знайти ідеальний аромат, бо “якщо він не оволодіє цим ароматом, його життя буде позбавлене будь-якого сенсу”
Нарешті Гренуй знаходить АБСОЛЮТ. Який? Тепер залишається оволодіти “технікою” привласнення цього абсолюту…
Аромат дівчини стає для Гренуя вказівним у світі запахів, він конституює його внутрішній світ, який є відображенням світу зовнішнього як суми запахів, він надає сенс його пошукам – пошукам абсолютного у світі
Яка ціна вчинка Гренуя, за його розумінням? А ціна життя, чужого, та й власного, у світі, де абсолютом є досконалість, причому летюча і безтілесна, майже чистий дух, - ціна ця немає жодного значення…
Що лежить в основі вчинків Гренуя В основі його вчинків лежав естетичний критерій, але естетичне почуття Гренуя не залежало від моралі (естетичне “пахне”, а моральне – ні)
Чим закінчуються експерименти у паризького парфумера Балдіні Гренуй потрапив у глухий кут, - він припинив досліди, захворів і ледь не вмер
Через сім років самотнього життя сталася катастрофа “Смердючий туман, що піднімався з глибин його душі, був його запахом. Повністю потопаючи в самому собі, Гренуй не міг його винести…”
Перебування у маркіза, який шукає спосіб залишатися молодим завжди, навчає Гренуя мистецтву удавння: він став виготовляти парфуми,привласнюю- чи чужий запах
Якого висновку приходить Гренуй у пошуках людської прихильності? Підкорити світ шляхом привласнення чужого аромату і використання його як маски
Чому Гренуй перетворюється на вбивцю? Йдеться про створення “надлюдського аромату, янгольського аромату, такого надзвичайного і гарного, що відчувши його, кожен буде зачарованим і муситиме усім серцем полюбити його, Гренуя, носія цьго аромату. Так,він змусить їх полюбити себе”.
Головне завдання-оволодіння ароматами незайманих дівчат. Та їх треба вбивати, бо вони не хочуть добровільно віддавати свій запах…
Батько красуні вирішує рятуватися втечею з донькою, не підозрюючи, що обдурити нюх Гренуя неможливо…
Гренуй прагнув любові людей Але не можна змусити кохати, а тим більше грунтувати любов на злочині
Яким чином день страти обернувся на тріумф Гренуя? “Людина в голубій куртці постала перед усіма найчудовішою, найпривабливішоюі найдосконалішою істотою, яку вони могли тільки собі уявити”
В момент смерті Гренуя відкривається істина: мистецтво народжується з любові і воно живе любов’ю В образі Гренуя Зюскінд зобразив художника, митця ХХ століття, який перебуває в захопленні від свого генія І бажає владарювати світом “Парфумер” є найпесимістичнішим твором, тому що не залишає жодної надії на краще…
Схожі презентації
Категорії