X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Запорозька Січ, її закони та звичаї. Розділи ІІІ-V

Завантажити презентацію

Запорозька Січ, її закони та звичаї. Розділи ІІІ-V

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема Запорозька Січ, її закони та звичаї. Розділи ІІІ-V.

Слайд 2

Епіграф уроку Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!.. М. Гоголь “Тарас Бульба”

Слайд 3

Українське козацтво Бесіда з учнями за прочитаним Опишіть життя українських козаків за повістю М. Гоголя “Тарас Бульба”. Що було їхньою основною справою? Що письменник називає “справжнім ділом козаків”? Якою побачили Січ Тарас із своїми синами? Що привернуло їхню увагу по дорозі? Про що свідчить ця картина? Як розкривається козацька душа у народному танці? Опишіть побут і звичаї козаків. Визначте кодекс честі козака-запорожця за повістю. Що було найсвятішим для козаків? Як у ІІІ розділі описується політичний устрій Січі? Доведіть, що в Запорозькій Січі панувала республіка.

Слайд 4

Козацький танець

Слайд 5

Народження пісні

Слайд 6

Закони та звичаї Запорозької Січі Кодекс честі запорожця В життєвій філософії козаків поєднувались і неписані закони честі (як у дворян), і культ сил природи (як в народній педагогіці), і загартування духу і тіла (як у спартанців). Казацькі закони передбачали: любов і повага до батьків і Вітчизни; вірність у дружбі; чесність; відданість козацьким ідеалам; готовність захищати слабких; взаємодопомога; повага до жінки; розвиток фізичних і духовних якостей, сили волі.

Слайд 7

І. Рєпін “Козаки пишуть листа турецькому султану”

Слайд 8

Робота з репродукцією картини І. Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султану” Запитання для учнів Чи можна сказати, що на цій картині відображена одна із заповідей запорожців? Чи можна скласти враження про характер запорожців, які пишуть цього листа? Кого з героїв можна впізнати на полотні? Які художні засоби використовує митець для створення яскравих, колоритних образів?

Слайд 9

С. Васильківський “Сторожа запорозьких вольностей”

Слайд 10

Закони та звичаї Запорозької Січі Самі тяжкі злочини зрада; убивство товариша; бійка; крадіжка; зухвальство по відношенню до начальства; самовільна відсутність під час походу; провести на Січ жінку (хай навіть матір, сестру, дочку); п’янство. Покарання були найсуворішими! Наприклад, того, хто провів на Січ жінку, садили в мішок, зв’язавши йому руки, туди ж кидали кота, потім зав’язували мішок і кидали у воду. А за крадіжку чи наклеп козака прив’язували до стовпа на площі, ставили поряд різки — і кожен бажаючий міг побити того, хто завинив.

Слайд 11

Обговорення законів та звичаїв Запорозької Січі Бесіда з учнями За що найбільше карали на Січі? Чому закони були такими жорстокими? Як це співвідноситься з “вічними істинами” і біблійними заповідями: “Не вкради”, “Не вбий”? Чи потрібні були, на вашу думку, такі закони на Січі. Чому?

Слайд 12

Закони та звичаї Запорозької Січі Козацьке виховання молоді Коріння козацького виховання сягає часів Київської Русі. Жили тоді волхви-мудреці — духовники і філософи. Ці шановані люди і виховували майбутніх воїнів. Коли хлопчику виповнювалось три роки, волхви брали його на навчання: дитині не тільки прищеплювалися кращі моральні якості, її навчали і бойовому мистецтву. В 7 років проходило “посвячення” і ритуал сажання на коня. В 13 років юнак виступав у свій перший військовий похід, а до 17-18 років уже ставав відмінним воїном, достойним бути обраним князем Київської Русі. Так було з князем Святославом, якого історики вважають першим козаком. Своїх синів, що підросли, а також сиріт, козаки брали на виховання на Січ. Спочатку хлопчики були джурами (зброєносцями) і вчилися бойовому мистецтву у старших товаришів. А до 13 років, як правило, вже ставали справжніми козаками — володіли зброєю нарівні з усіма.

Слайд 13

Волхв

Слайд 14

Закони та звичаї Запорозької Січі Грамота Майже всі козаки були грамотними, більше того, вони читали Біблію та інші духовні книги. На Січі було біля 40 книг, написаних волхвами, які кожний козак був зобов’язаний прочитати. Запорожці на рівних вели дипломатичні переговори з високопоставленими представниками різних держав, тому що знали іноземні мови. Духовність Унікальний елемент козацької педагогіки — увага до духовного світу дитини. Бувалі козаки учили козацьку юнь, як себе поводити, як відстоювати свою думку, дружити… Виховувався дух побратимства (козак козаку — брат) і національна гордість: “Козак знімає шапку тільки перед Богом та перед собою — і то за власним бажанням”.

Слайд 15

Закони та звичаї Запорозької Січі Гра Це один із основних методів козацької педагогіки. Наприклад, ігри-доганяйки, ігри на метання, ігри на перетягування, стрибки, рольові ігри — це і фізичне навантаження, і виховний момент, і початкове розуміння чесного життя, поведінки за правилами. Фізична культура Бойова і физична культура стояли все ж на першому місці, так як “береженого Бог береже, а козака — тільки шабля”. Молоді козаки вправлялися в стрільбі з лука, метанні, верховій їзді, гопаку. Так-так! Козаки — неперевершені майстри гопаку. Але раніше це був не запальний танець, а комплекс бойових технік. Справжній козак досконало володів своїм тілом і зброєю. Наприклад, він міг із заплющеними очима підкинути шаблю і спіймати її за ручку.

Слайд 16

Гопак

Слайд 17

Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Слайд 21

Слайд 22

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

Слайд 26

Закони та звичаї Запорозької Січі Випробування новачків Стати “істинним” козаком міг не кожний. Для кандидатів у степові “лицарі” існувала сувора система відбору, яка включала в себя разноманітні випробування. На острові Хортиця є ущелина, яку називают Січовими воротами. Кажуть, що саме тут влаштовували випробування новачкам. Ось як це відбувалося. Між скелями укреплювали жердину, по якій із зав’язаними очима повинен був пройти хлопець, який вирішив стать козаком. Хто оступався (внизу його ловили дужі січовики), приходив здавати екзамен на наступний рік. Серйозним випробуванням для юнаків був бурхливий Дніпро. Його треба було перепливти туди і назад в районі грізних порогів. Екзамен продовжувався і під водою. Сидів над кручею старий козак, димів люлькою і розповідав про подвиги козацьких героїв. Кругом нього — юрба новобранців. Раптом люлька (ніби випадково) випадала із рук і зникала під водою. Того, хто не роздумуючи кидався за нею і знаходив люльку на дніпровському дні, козаки охоче приймали до себе, зачисляючи в развідувальний загін, що діяв у плавнях.

Слайд 27

Закони та звичаї Запорозької Січі “Не той козак, що на коні, а той, що під конем”, — жартували запорожці. Вміння поводитися з конем було однією із головних вимог до кандидата. Один дослідник козацького побуту писав: “Піймають дикого лошака і велять сідать без сідла, без вуздечки, лицем до хвоста. Хто проскочить степ і повернеться здоровим, той і козак!” Існувала у запорожців ще одна цікава “випробувальна” развага. Новачкам зав’язували очі і ставили посеред площі. Козаки-ветерани довгими батогами збивали з них шапки. Під час цього випробування на обличчі екзаменованого не повинен був здригнутися ні один м’яз…

Слайд 28

Приборкання дикого коня

Слайд 29

Закони та звичаї Запорозької Січі Кращими знахарями серед козаків були пластуни — відважні розвідники, які непомітно подкрадалися до ворога, все видивлялися і так само безшумно поверталися в рідний стан. Для пластунської служби відмінна фізична форма, витримка і ясний розум були не просто необхідністю — питанням життя і смерті. Захоплення “язика”

Слайд 30

У розвідці

Слайд 31

Козаки-характерники Духовним стержнем Січі були козаки-характерники (від арійского “хара” — “душа”). Турки називали їх “урус шайтан” (“урус” — руський, шайтан — “чорт”) і навіть лякали ними дітей. Характерники були наділені надздібностями (отаман Сірко, наприклад) і володіли різними енергетичними практиками: заряджаючись енергією від землі, дерев, води і вогню. Вони могли ухилятися від куль, ловити кулі голими руками, одноосібно утримувати наступ багаточисельного ворожого загону, впливати на свідомість людей, ходити по вуглинах, перескакувати через чотирьохметрові стіни і багато чого ще. Казали, що характерника можна було убити тільки срібною освяченою кулею в серце. Тому “урус шайтан” завжди йшли першими в бій, хоча було їх на Січі не так багато — всього один курінь. Виховували характерників теж особливо – в основному, суворими методами. Наприклад, обливали цілий день холодною водою, потім цілий день держали під палючим сонцем або примушували просидіти всю ніч під водою в озері чи болоті, дихаючи через соломинку.

Слайд 32

Слайд 33

Закони та звичаї Запорозької Січі Політичний устрій Запорозької Січі являв собою своєрідний сплав вічевої демократії і жорстокої військової дисципліни. Всі козаки, які прийшли на Січ, вважалися рівними у своїх правах. Всі життєво необхідні рішення на Січі приймалися на Радах. Посади військових начальників від курінного до кошового отамана були виборними і голосувалися на Радах. До речі, вибори кошового отамана (“главного”) були самими демократичними в Європі: збирались всі 2 тисячі запорожців і кожний кидав свою шапку в одну із двох куп – за одного з двох потенційних кандидатів. В чиїй купі виявлялося більше шапок, той і ставав кошовим. Кошовий отаман, суддя, осавул, писар і хорунжий (“відповідальний” за хоругву – прапор) складали військову старшину. Був і свій монастир при Січі, де козак міг усамітнитися. И, звичайно, був священик, виконуючий обряди.

Слайд 34

Рада на Січі

Слайд 35

Вибори кошового Виразне читання уривку про вибори кошового з коментуванням Запитання до тексту У чому виявляється демократизм виборів? Як Гоголь створює образ маси в даному уривку? Як відбувається посвята Кирдяги в кошові? Історичний коментар У звичаях запорозького козацтва обрання нового отамана супроводжувалося обсипанням землею, що символізувало вірність вітчизні та вдачу в походах. За легендою, кошовий, якого “благословили” землею, міг зачаровувати людей, бачити майбутнє, обходити смерть, уникати лиха й вести за собою інших.

Слайд 36

Слайд 37

Г. Нарбут “Вибори кошового”

Слайд 38

Усне малювання Запитання та завдання для учнів Від імені Тараса Бульби розповісти про бойову підготовку Остапа і Андрія на Січі. До чого готував синів старий Тарас? Що означають слова “… справжнього діла хотів він”? Як змінилися Тарасові сини? Які риси майбутнього ватажка проявилися в Остапові? Як різниться сприйняття війни братами? Чому з вуст батько прозвучало: “Не Остап, а добрий, добрий теж вояка!” Чому Тарас наполягав на поході?

Слайд 39

Слайд 40

Романтичні та реалістичні елементи у творі Запитання для учнів Як готувалися козаки до походу? Коли козаки “нудьгували” і внаслідок цього надміру пили? Коли Січ “тверезіла” і ніде не можна було знайти жодного пияка? Розкажіть про моральні якості козаків? Як вони ставилися один до одного? Наведіть приклади людяності, гуманності запорожців. Чи ідеалізує Гоголь козаків? Доведіть, що він показує їх всебічно. У яких випадках козаки діяли жорстоко? Чим пояснюється їхня жорстокість? Що означає “добре слово” для козаків? У яких випадках воно відіграє вирішальну роль у повісті?

Слайд 41

М. Дерегус “Юрба козаків на поромі”

Слайд 42

Текстологічний аналіз повісті Чому козаки збираються в похід? Які наведені в тексті відомості про підготовку до війни свідчать про згуртованість козаків і розважливість старшини? Що було тією краплею, яка переповнила чашу терпіння козаків і спонукала їх до негайного виступу проти польської шляхти? Як змінилася поведінка кошового? Які висновки про боєздатність Війська Запорозького можна зробити з наказів, що їх віддавав кошовий? Що об’єднує козаків у духовну спільноту? Як сприймають поляки наближення козаків? Знайдіть авторську оцінку подій, передбачення подальшого їх розвитку.

Слайд 43

Прапор Війська Запорозького Низового

Слайд 44

Клейноди Війська Запорозького

Слайд 45

Зброя козаків: шаблі, пістолі, кремнієва рушниця

Слайд 46

Робота з ілюстрацією Розгляньте ілюстрацію М. Дерегуса до повісті “Тарас Бульба”. Яким художник побачив козацьке військо? Як зображено ватажка війська – Тараса Бульбу? Чи можемо ми визначити, який настрій у козаків? Який колір переважає на картині? Чому? Які художні засоби використовує художник для створення яскравих, колоритних образів? Яка провідна ідея зображеної сцени?

Слайд 47

Слайд 48

Ідея патріотизму Робота з текстом Зачитайте епізоди про загибель українських козаків. Що єднає ці описи? З якими словами на вустах гинуть запорожці? Що утверджує за допомогою цього прийому автор? Що є виміром духовної сутності козаків, смислом їхнього життя? Наведіть приклади з тексту, коли це виявляється. Покажіть духовну єдність козаків. У які моменти вона допомагає їм перемагати?

Слайд 49

Слайд 50

Підсумки уроку Запитання та завдання для учнів До чого підводив нас Гоголь, розповідаючи про закони та звичаї Запорозької Січі? Знайдіть у творі перелік козацьких дій, що надають сценам епічного характеру. Порівняйте поведінку Остапа і Андрія у битвах і розкрий їхні психологічні відмінності. Чому Тарас так наполягає на відмінністю між Остапом і Андрієм у бою? Що він має на увазі перш за все?

Слайд 51

Домашнє завдання Читати розділи V-VIII, скласти план. Виписати цитати з розділу VI про Андрія, з розділу VII про Остапа.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література