Слід Тарасів. Втілення в образі Тараса Бульби суперечливих рис запорозького козацтва. Героїчна смерть Тараса. Розділ ХІІ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тема Слід Тарасів. Втілення в образі Тараса Бульби суперечливих рис запорозького козацтва. Героїчна смерть Тараса. Розділ ХІІ.
Епіграф уроку Та хіба знайдуться на світі такі вогні, муки і така сила, що пересилила б руську силу? М. Гоголь “Тарас Бульба”
Коментар учителя Сьогодні в центрі нашої уваги – образ Тараса Бульби. Ми розлучилися з Тарасом у страшний момент його життя – на площі у Варшаві, де він був присутній під час страти свого сина, відповів йому, підтримав у останні хвилини життя. Вороги не змогли затримати старого козака, за голову якого була призначена велика нагорода. Останній, дванадцятий розділ повісті “Тарас Бульба” М. Гоголь розпочав урочистими рядками, сповненими високої патетики, героїки, патріотизму: “Віднайшовся слід Тарасів. Сто двадцять тисяч козацького війська з’явилася на кордонах України. Це вже не була яка-небудь мала частина або загін… Ні, піднялася вся нація, бо переповнилося терпіння народу…”
Проблемні запитання Що ж то за людина Тарас, який залишив по собі слід на Україні? І який слід він залишив? Заради чого жив Тарас? Як він жив? Що було головним у його житті? Які риси українського козацтва він втілює? Чому його ім’я Гоголь ставить поряд з поняттями “нація” і “народ”?
Текстологічний аналіз повісті Дім Тараса Пригадайте опис помешкання Тараса. Гоголь детально описує предмети побуту і трофеї, що були в світлиці. Як цей опис характеризує героя? Прокоментуйте призначення цих предметів. Що вони можуть розповісти про Тараса?
Текстологічний аналіз повісті Втілення рис українського козацтва в образі Тараса Бульби У чому полягає значення історичного екскурсу у минуле, у XV ст., при характеристиці Тараса? Чим можна підтвердити слова про “невгамовність” Тараса? Наведіть приклади з тексту. Розкрийте ставлення Тараса до віри. В яких випадках він говорить про неї? Коли не лише словом, а й ділом захищає її? Які ще речі були священними для Тараса? За що він ладен був покласти свою голову? Які надії покладав Тарас на своїх синів? Чому він везе їх на Cіч не гаючи жодного дня і сам вирушає разом з ними?
Текстологічний аналіз повісті Тарас і козаки Доведіть, що Тарас був дуже розумним козаком. Гоголь пише : “Йому не до душі було таке порожнє життя – справжнього діла хотів він…” Що означають слова “справжнього діла” в розумінні Тараса? Чого він прагнув? Як у сцені розмови з кошовим розкриваються погляди Тараса на сенс буття? Наведіть приклади гуманізму, людяності Тараса. У яких випадках він діє занадто жорстоко? Чим пояснюється його жорстокість? Коли Тарас звелів відкоркувати старе добре вино, яке зберігав для виняткового випадку? За що піднімав свій келих Тарас Бульба разом із козаками? Як Тарас готував козаків для вирішальної битви?
Текстологічний аналіз повісті Слово Тараса З якою метою Тарас виголошує промову перед козаками? Що було на серці в Тараса, коли він виступав перед товариством? Визначте основні теми промови. Знайдіть ключові слова у промові Тараса. Що негативно оцінює Тарас? Чи мав когось конкретно на увазі Тарас, говорячи про зраду? У фіналі промови йдеться про смерть. Яку лише смерть визнає Тарас? Яке враження справила промова Тараса на козаків? Чому на очах деяких з них з’явилися сльози?
Текстологічний аналіз повісті Тарас і його сини У кінці повісті розкривається ставлення Тараса до своїх синів – Остапа і Андрія. Як Тарас оцінює їхні вчинки? Що було головним критерієм оцінки для нього? Чому Тарас зважився на вбивство рідного сина? Чи є зв’язок між словами Тараса про “мишачу натуру” і зрадою Андрія? Як Тарас намагається врятувати Остапа? Чому він пішов на площу, де відбувалася страта? Навіщо Гоголь вводить у текст повісті українські слова, коли описує сцену страти Остапа і козаків? Як Тарас помстився за смерть Остапа?
Текстологічний аналіз повісті Героїзм Тараса Де відшукався слід Тараса? Чи можна сказати, що цей похід на Польщу відрізнявся від попередніх? Чому козаки нічого не брали? Що зробив польський уряд для приборкання козаків? Чому Тарас Бульба не захотів залишити люльку, яка впала на землю? Чи можна цей вчинок назвати безглуздим? Чому ворогам вдалося схопити Тараса і яку придумали для нього страту? Про що думав Тарас в останні хвилини? Чи дбав про себе? Чому “спалахнули радісні очі” Тараса перед смертю?
“Та не на багаття дивився Тарас, не про вогонь він думав, яким збиралися палити його; дивився він, сердешний, у той бік, де відстрілювалися козаки…”
“Коли отямився Тарас Бульба від удару і глянув на Дністер, козаки вже були на човнах і гребли веслами; кулі сипалися на них зверху, та не діставали.”
Слово учителя Зверніть увагу на дату написання повісті “Тарас Бульба” – 1842 рік. Через 100 років поет К. Симонов написав вірш “Тарас Бульба” (1942). Як ви гадаєте, про що розповідає поет? Які рядки у вірші, на вашу думку, особливо важливі? Чи погоджуєтеся ви з думкою про те, що повість Гоголя “Тарас Бульба” не втратила своєї актуальності і у наш час?
“Тарас Бульба” К концу уже близок геройский рассказ. Багровое солнце висит над степями. В дыму задыхается старый Тарас, Прикрученный к дубу стальными цепями. Хрипит волосатая грудь на костре. До грузных плечей добралось ему пламя. Он смотрит туда, где на синем Днепре Гуляет по ветру казацкое знамя. Сквозь пламя и дым куренным он велит Рубиться весь век с бусурманскими псами, И ветер степной над огнём шевелит Готовыми вспыхнуть седыми усами. Мы вспомним Тараса и песню споём, Как пули свистели в клубящемся прахе. Как трое танкистов сгорели живьём, Не сдавшись в неволю, на Киевском шляхе. Я знаю: Отчизна им силу дала, Им службу Тарасова кровь сослужила. Я знаю: она в это время текла В их чёрных, от пламени вздувшихся жилах. Мы шапки над павшими снимем не раз. С отцами бывало, и снами бывает… …Горит над стремниною старый Тарас, И пламя седые усы обвивает. (К. Симонов)
Підсумки уроку Запитання та завдання для учнів За що помирає Тарас Бульба? Знайдіть у повісті підтвердження тому, що Тарас помирає непереможеним. Як М. Гоголь уславлює подвиг героя? До кого ще з героїв повісті можна віднести ці слова? Яким було життя Тараса і його героїчна загибель? Що говорили козаки про свого отамана? Чи є у повісті згадка про те, що про Тараса Бульбу говорять, як про народного героя?
Домашнє завдання Написати чернетку твору-мініатюри на тему: “Про що говорили козаки, згадуючи свого отамана?”
Схожі презентації
Категорії