X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Слід Тарасів. Втілення в образі Тараса Бульби суперечливих рис запорозького козацтва. Героїчна смерть Тараса. Розділ ХІІ

Завантажити презентацію

Слід Тарасів. Втілення в образі Тараса Бульби суперечливих рис запорозького козацтва. Героїчна смерть Тараса. Розділ ХІІ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема Слід Тарасів. Втілення в образі Тараса Бульби суперечливих рис запорозького козацтва. Героїчна смерть Тараса. Розділ ХІІ.

Слайд 2

Епіграф уроку Та хіба знайдуться на світі такі вогні, муки і така сила, що пересилила б руську силу? М. Гоголь “Тарас Бульба”

Слайд 3

Коментар учителя Сьогодні в центрі нашої уваги – образ Тараса Бульби. Ми розлучилися з Тарасом у страшний момент його життя – на площі у Варшаві, де він був присутній під час страти свого сина, відповів йому, підтримав у останні хвилини життя. Вороги не змогли затримати старого козака, за голову якого була призначена велика нагорода. Останній, дванадцятий розділ повісті “Тарас Бульба” М. Гоголь розпочав урочистими рядками, сповненими високої патетики, героїки, патріотизму: “Віднайшовся слід Тарасів. Сто двадцять тисяч козацького війська з’явилася на кордонах України. Це вже не була яка-небудь мала частина або загін… Ні, піднялася вся нація, бо переповнилося терпіння народу…”

Слайд 4

Слайд 5

Проблемні запитання Що ж то за людина Тарас, який залишив по собі слід на Україні? І який слід він залишив? Заради чого жив Тарас? Як він жив? Що було головним у його житті? Які риси українського козацтва він втілює? Чому його ім’я Гоголь ставить поряд з поняттями “нація” і “народ”?

Слайд 6

Текстологічний аналіз повісті Дім Тараса Пригадайте опис помешкання Тараса. Гоголь детально описує предмети побуту і трофеї, що були в світлиці. Як цей опис характеризує героя? Прокоментуйте призначення цих предметів. Що вони можуть розповісти про Тараса?

Слайд 7

Текстологічний аналіз повісті Втілення рис українського козацтва в образі Тараса Бульби У чому полягає значення історичного екскурсу у минуле, у XV ст., при характеристиці Тараса? Чим можна підтвердити слова про “невгамовність” Тараса? Наведіть приклади з тексту. Розкрийте ставлення Тараса до віри. В яких випадках він говорить про неї? Коли не лише словом, а й ділом захищає її? Які ще речі були священними для Тараса? За що він ладен був покласти свою голову? Які надії покладав Тарас на своїх синів? Чому він везе їх на Cіч не гаючи жодного дня і сам вирушає разом з ними?

Слайд 8

М. Дерегус “Тарас Бульба”

Слайд 9

Текстологічний аналіз повісті Тарас і козаки Доведіть, що Тарас був дуже розумним козаком. Гоголь пише : “Йому не до душі було таке порожнє життя – справжнього діла хотів він…” Що означають слова “справжнього діла” в розумінні Тараса? Чого він прагнув? Як у сцені розмови з кошовим розкриваються погляди Тараса на сенс буття? Наведіть приклади гуманізму, людяності Тараса. У яких випадках він діє занадто жорстоко? Чим пояснюється його жорстокість? Коли Тарас звелів відкоркувати старе добре вино, яке зберігав для виняткового випадку? За що піднімав свій келих Тарас Бульба разом із козаками? Як Тарас готував козаків для вирішальної битви?

Слайд 10

Д. Шмаринов “Тарас Бульба”

Слайд 11

Є. Кибрик “Тарас Бульба”

Слайд 12

Текстологічний аналіз повісті Слово Тараса З якою метою Тарас виголошує промову перед козаками? Що було на серці в Тараса, коли він виступав перед товариством? Визначте основні теми промови. Знайдіть ключові слова у промові Тараса. Що негативно оцінює Тарас? Чи мав когось конкретно на увазі Тарас, говорячи про зраду? У фіналі промови йдеться про смерть. Яку лише смерть визнає Тарас? Яке враження справила промова Тараса на козаків? Чому на очах деяких з них з’явилися сльози?

Слайд 13

Слайд 14

Текстологічний аналіз повісті Тарас і його сини У кінці повісті розкривається ставлення Тараса до своїх синів – Остапа і Андрія. Як Тарас оцінює їхні вчинки? Що було головним критерієм оцінки для нього? Чому Тарас зважився на вбивство рідного сина? Чи є зв’язок між словами Тараса про “мишачу натуру” і зрадою Андрія? Як Тарас намагається врятувати Остапа? Чому він пішов на площу, де відбувалася страта? Навіщо Гоголь вводить у текст повісті українські слова, коли описує сцену страти Остапа і козаків? Як Тарас помстився за смерть Остапа?

Слайд 15

Слайд 16

Слайд 17

Текстологічний аналіз повісті Героїзм Тараса Де відшукався слід Тараса? Чи можна сказати, що цей похід на Польщу відрізнявся від попередніх? Чому козаки нічого не брали? Що зробив польський уряд для приборкання козаків? Чому Тарас Бульба не захотів залишити люльку, яка впала на землю? Чи можна цей вчинок назвати безглуздим? Чому ворогам вдалося схопити Тараса і яку придумали для нього страту? Про що думав Тарас в останні хвилини? Чи дбав про себе? Чому “спалахнули радісні очі” Тараса перед смертю?

Слайд 18

К. Трутовський “Тарас упустив люльку”

Слайд 19

Захоплення Тараса у полон

Слайд 20

Поляки ведуть Тараса на страту

Слайд 21

“Та не на багаття дивився Тарас, не про вогонь він думав, яким збиралися палити його; дивився він, сердешний, у той бік, де відстрілювалися козаки…”

Слайд 22

“Коли отямився Тарас Бульба від удару і глянув на Дністер, козаки вже були на човнах і гребли веслами; кулі сипалися на них зверху, та не діставали.”

Слайд 23

М. Дерегус “Козаки у човні”

Слайд 24

Слово учителя Зверніть увагу на дату написання повісті “Тарас Бульба” – 1842 рік. Через 100 років поет К. Симонов написав вірш “Тарас Бульба” (1942). Як ви гадаєте, про що розповідає поет? Які рядки у вірші, на вашу думку, особливо важливі? Чи погоджуєтеся ви з думкою про те, що повість Гоголя “Тарас Бульба” не втратила своєї актуальності і у наш час?

Слайд 25

“Тарас Бульба” К концу уже близок геройский рассказ. Багровое солнце висит над степями. В дыму задыхается старый Тарас, Прикрученный к дубу стальными цепями. Хрипит волосатая грудь на костре. До грузных плечей добралось ему пламя. Он смотрит туда, где на синем Днепре Гуляет по ветру казацкое знамя. Сквозь пламя и дым куренным он велит Рубиться весь век с бусурманскими псами, И ветер степной над огнём шевелит Готовыми вспыхнуть седыми усами. Мы вспомним Тараса и песню споём, Как пули свистели в клубящемся прахе. Как трое танкистов сгорели живьём, Не сдавшись в неволю, на Киевском шляхе. Я знаю: Отчизна им силу дала, Им службу Тарасова кровь сослужила. Я знаю: она в это время текла В их чёрных, от пламени вздувшихся жилах. Мы шапки над павшими снимем не раз. С отцами бывало, и снами бывает… …Горит над стремниною старый Тарас, И пламя седые усы обвивает. (К. Симонов)

Слайд 26

Підсумки уроку Запитання та завдання для учнів За що помирає Тарас Бульба? Знайдіть у повісті підтвердження тому, що Тарас помирає непереможеним. Як М. Гоголь уславлює подвиг героя? До кого ще з героїв повісті можна віднести ці слова? Яким було життя Тараса і його героїчна загибель? Що говорили козаки про свого отамана? Чи є у повісті згадка про те, що про Тараса Бульбу говорять, як про народного героя?

Слайд 27

Домашнє завдання Написати чернетку твору-мініатюри на тему: “Про що говорили козаки, згадуючи свого отамана?”

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література