X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ПРИРОДА У ХОКУ ЯПОНСЬКОГО ПОЕТА МАЦУО БАСЬО

Завантажити презентацію

ПРИРОДА У ХОКУ ЯПОНСЬКОГО ПОЕТА МАЦУО БАСЬО

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ПРИРОДА У ХОКУ ЯПОНСЬКОГО ПОЕТА МАЦУО БАСЬО

Слайд 2

Тема: Мацуо Басьо (1644-1694). Хоку Одухотворення природи — характерна ознака японської культури. Природа як джерело натхнення, а її зображення — засіб вираження почуттів японців. Характерні ознаки хоку. Поняття про хоку, його жанрові ознаки. Мета: знайомство учнів з творчістю Мацуо Басьо із жанровими ознаками його поезії.  - розвиток аналітичного мислення учнів;   - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.

Слайд 3

Сьогоднішній урок - подорож чудовою країною Японією разом з поетом-мандрівником Мацуо Басьо. І хоч ця прогулянка буде умовною, символічною, але в ній будуть справжні сходинки, що ведуть до вміння творчо мислити, аналізувати, здобувати нові знання, формувати свою особисту думку.

Слайд 4

На невеликих островах у Тихому океані розташована «країна, де сходить сонце» - Японія. Протягом тривалої історії вона створила свою самобутню національну культуру. Для жителів цієї країни є традиційним тонке відчуття прекрасного, пошуки краси, їм властивий тісний зв'язок з природою, любов до якої виховується з дитячих років. Японці говорять: «Лобіть природу, любіть квіти, любіть дерева, небо, красу у великому й малому - і ви навчитеся любити життя». Щож це за країна, Японія?

Слайд 5

Географічна хвилинка «Подорож до Японії»: Знайдіть на карті, де знаходиться Японія. (Японія розташована на Сході, на островах). Води якого океану омивають береги Японії? (Води Тихого океану, Японського, Охотського та Сх.-Китайського морів). Назвіть столицю Японії. (Токіо).

Слайд 6

Знайдіть прапор Японії, що він символізує? Згадайте символи або слова, що пов’язані з культурою Японії. (Ікебана – мистецтво складання букетів; орігамі – мистецтво рукоділля, мистецтво паперової іграшки; сумо – боротьба товстунів; сакура – вишня; кімоно – вид одягу). В Японії назнак дружби двох держав була висаджена алея сакури

Слайд 7

Японія – країна вулканів, гір. Назвіть священну гору Японії. (Фудзіяма). Згадайте, як називають японську мініатюрну скульптуру? (Нецке – фігурка від 2,5 до 15 см). Які основні поетичні форми японської поезії вам відомі? (Хоку, танка).

Слайд 8

Запам’ятайте найяскравіші культурні традиції Японії: •    орігамі (Традиційне японське мистецтво: з квадратного аркуша паперу шляхом складання виходять різні фігурки та предмети). •    ікебани (Прикладне мистецтво комбінування квітів та гілок у вазі. Ці композиції не продаються і не даруються, вони виготовляються для себе, для своєї родини).

Слайд 9

•    бонсай (Вирощування карликових дерев у горщиках, які обмежують їх ріст). •    чайної царемонії (Мистецтво приготування чайного напою в присутності гостей). •    боротьби сумо (Борці, що відрізняютьсямогутньою статурою, їх вага більше 130 кілограм). Сьогодні ми з вами познайомимся з жанр японської поезії Хоку.

Слайд 10

Сьогодні ми з вами познайомимся з жанр японської поезії Хоку. Хоку -  віршована форма, яка складається із трьох рядків, в перекладі означає «початкова форма». Класичні хоку містять 17 складів. Складаються із трьох ритмічних рядків (5, 7, 5 складів). Така форма примушувала поетів приділяти велику увагу техніці вірша. Відкидалося все зайве, наприклад, слова, які можна домислити. Збірки віршів впорядковувалися за порами року. У хоку картини природи справжні, а почуття глибоко приховані і вгадуються через натяк на стан природи. Тут використовуються не тільки прийоми живопису, а й звукові образи.

Слайд 11

Перлиною світової поезії можна назвати хоку Мацуо Басьо, якого вважають співцем природи. Японська земля дуже красива: чудові японські пейзажі вулканів, бухт, гір, островів, озер є багатством самобутньої культури. Японії . Але природа Японії сувора і так просто не віддає своїх багатств тим, хто не розуміє її краси, не відчуває себе  щасливим від споглядання цвітіння сакури.

Слайд 12

У світі техніки, бетону й заліза людина не може побачити краси природи, тому потрібно зупинитися і вчитися бачити красу навколо тебе, виховувати в собі почуття уваги до народу, який в суворих природних умовах зумів зберегти й подарувати всім уміння бути щасливим.

Слайд 13

Хоку – можна назвати не лише  жанром літератури, його можна позиціонувати як  окремий вид мистецтва. А засновником цієї поетичної школи був Мацуо Басьо,  його  школастворила переворот в японській літературі. Стиль Басьо біля 2000 років.

Слайд 14

Він народився в 1644 році, в місті Уена, столиці провінції Іга, в сім'ї самурая низького рангу. Його справжнє ім'я - Дзінситіро Гиндзаемон. Після декількох років служби у молодого князя Еситада, чий батько управляв замком Уено, він відправився в імператорську столицю Киото, де попав під вплив видатного поета хайкай Китамура Кигина.

Слайд 15

Після того як  поет прийняв ім'я Басьо, під яким він понад усе і відомий. Він насолоджувався спокоєм, тишею і красою навколишнього світу, він складав вірші і вивчав основи дзен - буддизму. Не можна усвідомити місце Басі в світовій літературі і сповна оцінити його геній, не розуміючи, що він був дійсним буддистом, що саме дзен був джерелом його геніальності. Дзен це більше, ніж релігія, і більше, ніж спосіб життя, це більше, ніж філософія...

Слайд 16

Вважається, що Басьо був стрункою людиною невеликого зросту, з тонкими витонченими рисами обличчя, густими бровами і виступаючим носом. Як це прийнято у буддистів, він голив голову. Здоров'я у нього було слабке і він все життя страждав розладом шлунку. По його листах можна передбачити, що він був людиною спокійною, помірною, незвичайно дбайливою, щедрою і вірною по відношенню до рідних і друзів. Хоча все життя він страждав від убогості, він майже не приділяв уваги цьому, будучи дійсним філософом і буддистом.

Слайд 17

Змалку Мацуо Басьо віддано любив природу, милувався засніженими гірськими вершинами, слухав шум водоспадів, вдивлявся у морську далечінь, дихав ароматом квітів, дивувався нескінченній фантазії солов’їв

Слайд 18

Дослідницька робота Аналіз жанрових особливостей ліричних творів Мацуо Басьо, визначення їх характерних ознак: постійна кількість рядків; відсутність рими; надзвичайна стислість; увага до деталі.

Слайд 19

Милуюсь місяцем, Навколо ставка проблукав Цілісіньку ніч. Перед вродою квітів Страшно стало місяцю Сховався за хмари. Повний місяць Подивись на поверхню озера- Куди там усім красуням! Хоч з чим його поівнюй - Все даремно! Він ні на що не схожий, Триденний місяць молодик. Воістину, місяць - Така споруда, що тільки зовнішність, - Тисячу золотих віддав би.

Слайд 20

Старий ставок! Жабка стрибне - Сплеск пролунає. Кукуючи на льоту, Пронеслась зозуля - Яказаклопотаність.

Слайд 21

На голій гілці самотній ворон тихо старіє. Осінній вечір.

Слайд 22

Влюблённые коты Умолкли. Смотpит в спальню Тyманная лyна. [Басё]

Слайд 23

Вконец отощавший кот Однy ячменнyю кашy ест... А ещё и любовь! [Басё]

Слайд 24

Холод, ніч, нудьга... Чути плюскоти весла десь од берега.

Слайд 25

Тиша, мир і лад. Десь там тоне межи скель цвіркотня цикад.

Слайд 26

Осінь із дощем... Навіть мавпа лісова вкрилась би плащем.

Слайд 27

Японці вміють насолоджуватись красою соснової гілки, краплинки роси, тоді як європейці прагнуть охопити поглядом весь світ. У японській культурі мистецтво і природа, мистецтво і буденне життя взаємопов’язані, тому будь-яка річ поєднує в собі красу і практичність. Для японця природа – це скарбниця прекрасного, вона є мірою усіх речей. Що є природнім, то не може бути повторним.

Слайд 28

Уміння цінувати красу і насолоджуватися нею потрібно виховувати усе життя, Давайте і ми зараз спробуємо доторкнутись до краси, осягнути сенс миті, яка вже не повториться.

Слайд 29

До кінця свого життя Басьо подорожував, черпаючи сили в красі природи. Його прихильники  ходили за ним  і завжди створювали натовп, всюди його зустрічали ряди шанувальників - селян і самураїв. Його подорожі і його геній дали новий розквіт ще одному прозаїчному жанру, настільки популярному в Японії, - жанру путніх щоденників, що зародився ще в X столітті.

Слайд 30

Завдання на закріплення нової теми: •    Яку поетичну школу заснував Мацуо Басьо? •    Які нові теми, підказані подорожами, зявляються у його творчості; •    у Басьо хоку - це не лише вірш про природу, за природою приховані настрої автора, глибокі роздуми та переживання.

Слайд 31

Домашнє завдання: Вивчити напам’ять вірш на вибір Мацуо Басьо.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література