Презентація за твором Оноре де Бальзака “ Гобсек ”
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Презентація за твором Оноре де Бальзака “ Гобсек ” Виконала Учениця 10-Б класу Гуменчук Юлія
Повість “Гобсек” існує в двох варіантах, досить між собою відмінних. Перший варіант, що має назву “Небезпеки безпутнього життя ”, був написаний 1830 році і того ж року зявився у першому томі згадуваної збірки “ Сцени приватного життя ”, а в 1842 році він включив її до першого видання “Людської комедії” під остаточною назвою “ Гобсек ”. Історія cтворення повісті
Побудова повісті Повість побудована як розповідь юриста Дервіля про події, що відбувалися десять років тому. Дервіль розповідає цю історію віконтесі де Гранльє, щоб довести, що молодий граф де Ресто може бути гідним нареченим її доньки Каміли.
Гобсек (фр. Gobseck) - твір французького письменника Оноре де Бальзака, написаний в 1830 році і згодом увійшов до « Людської комедії ». Лихвар Гобсек, якого Бальзак називає то людиною-автоматом, то людиною-векселем, оточений ореолом таємничості. Ніхто не знає, хто він, звідки, чи є в нього родичі, друзі, навіть багатий він чи бідний. Зате звернувшівсі до нього в скрутну годину люди точно знають, що від нього не можна чекати ні пощади, ані милосердя. Йому байдужі людські нещастя так само, як політичні пристрасті. Борг, віра і все інше ні в якій мірі не можуть вплинути на нього. Його служіння золоту, яке єдине визначає радості й прикрості його життя.
Образ головного героя повісті “Гобсек” Герой Бальзака - особистість внутрішньо суперечлива. Сильна людина, виняткова і піднесена натура, геніальний філософ, він разом з тим наділений негативними рисами - підлістю, жадібністю і черствістю. Даючи гроші в борг під великі відсотки, лихвар фактично грабує своїх клієнтів, користуючись їх потрібності і повною залежністю від нього. Про його хитру натуру, жорстокості і дріб'язковості говорить навіть портрет героя: «очі, немов у тхора». З іншого боку, в його портреті відображена і величезна енергія, і могутній розум, і смак до життя, і мужня холодність. Ця характеристика доповнюється і промовою Гобсека: убогий набір стандартних сухих слів у поводженні з клієнтами показує його презирство до людей.
Сам будучи лихварем, людиною, яка накопичувала гроші, він у той же час не відчуває ні найменшої жалості до багатих представників аристократії. «Плати за всю цю розкіш, плати за свій титул, плати за своє щастя, за свої привілеї, якими ти користуєшся, - подумки говорить Гобсек графині де Ресто. Для охорони свого статку багаті вигадали суди і гільйотину, до якої, як метелики на згубний вогонь, тягнуться дурні. Але для вас, для людей, які сплять на шовках і під шовками, є щось інше: муки сумління, скрегіт зубів, прихований усмішкою, що встромлюють ікла вам у серце ». І все ж до вечора «людина-вексель ставала звичайною людиною, а злиток металу в її грудях - людським серцем». Образ головного героя повісті “Гобсек”
Закінчивши навчання, Дервіль влаштовується на посаду стряпчого в адвокатське агентство. Одного разу йому випала можливість викупити заклад. З цією пропозицією він звертається до Гобсека. Лихвар бере з нього дуже великий відсоток, пояснюючи це тим, що позбавляє його від почуття обов'язку перед ним. За п'ять років, не без участі Гобсека, Дервіль повністю сплачує борг. Одного разу блискучий денді граф Максим де Трай впросив Дервіля звести його з Гобсеком, але лихвар навідріз відмовився дати позику людині, у якого боргів на триста тисяч, а за душею ні сантима. Сюжет повісті Тоді де Трай приводить Гобсекові свію коханку - графиню де Ресто. Та, бачачи награні страждання підлого коханця, погоджується на умови Гобсека.Після відходу коханців до Гобсеку увірвався чоловік графині з вимогою повернути заставу. Дервіль мирно вирішує питання, а Гобсек радить передати надійному другові все своє майно шляхом фіктивної продажної угоди - це єдиний спосіб врятуватися від розорення хоча б дітей. Граф приймає пораду і починає за допомогою Дарвіля здійснювати цю операцію. Він хоче передати своє майно Гобсеку.
Дервіль, так і не отримавши зустрічної розписки про фіктивність угоди, дізнається, що граф де Ресто важко хворий. Графиня, відчуваючи підступ, робить все, щоб не допустити стряпчого до чоловіка. До цього моменту графиня вже переконалася в підлості Максима де Трая і порвала з ним. Вона настільки ревно доглядає за вмираючим чоловіком, що багато хто схильний пробачити їй колишні гріхи - насправді вона хоче тільки отримати спадок. Граф, не в змозі добитися зустрічі з Дервілем, хоче передати документи старшому синові - але дружина відрізає йому і цей шлях, намагаючись ласкою впливати на хлопчика. В останній страшній сцені графиня благає про прощення, але граф залишається непохитним. У ту ж ніч він помирає, а на наступний день в будинок зявляються Гобсек і Дервіль. Їх очам постає моторошне видовище: у пошуках заповіту графиня вчинила справжній розгром у кабінеті, не соромлячись навіть мертвого. Зачувши кроки чужих людей, вона кидає у вогонь папери, адресовані Дервілю, - майно графа тим самим безроздільно переходить у володіння Гобсека. Сюжет повісті
Лихвар здав в найми особняк, а літом став проводити по-панськи - у своїх нових маєтках. На всі благання Дервіля зглянутися над раскаявшейся графинею і її дітьми він відповідав, що нещастя - найкращий вчитель. Нехай Ернест де Ресто пізнає ціну людям і грошей - ось тоді можна буде повернути йому стан. Дізнавшись про любов Ернеста і Камілли, Дервіль ще раз відправився до Гобсека і застав старого при смерті. Все своє багатство старий скнара заповідав Дарвілю, а замок графа віддав Ернесту! До кінця життя скупість Гобсека обернулася в манію - він нічого не продавав, боячись Сюжет повісті продешевіти. В його будинку накопичилася величезна кількість зіпсованої їжі. На закінчення Дервіль повідомляє, що Ернест де Ресто незабаром знайде втрачений стан. Віконтеса відповідає, що молодому графу треба бути дуже багатим - тільки в цьому випадку він може одружитися на Каміллі.
Висновок На прикладі свого героя Бальзак показує, що людина не тільки піддається впливу з боку середовища, але й активно її формує. Крім того, письменник утверджує думку про неможливість з'єднання в приватновласницького суспільства внутрішньої свободи і піднесення людських прагнень. Життя трагічне в такому суспільстві, де людина змушена з метою самозбереження задушити в собі все людське і стати накопичувачем і здирником. І Гобсек - не просто образ окремо взятої людини, це втілення тієї хижацької сили, яка наполегливо пробивається до влади. Через розкриття характеру героя, через демонстрацію його духовної еволюції письменник показує з середини буржуазну систему, в якій головним двигуном, визначаючим суспільне життя, є гроші.
Схожі презентації
Категорії