О. Генрі. Новела “Останній листок”. Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тема О. Генрі. Новела “Останній листок”. Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів.
Епіграф уроку Дива потрібно створювати своїми руками. О. Грін Добро все переможе. Милосердя дорожче , ніж золото. Народна мудрість
Коментар учителя Комічне і трагічне в долі О. Генрі Життя – нелегка річ. Особливо це стосується людини, яка вболіває за долі інших. А письменники, як відомо, є такими. Дуже часто їхнє життя – це суцільні труднощі. Складною виявилася і доля американського митця О. Генрі. Але він мужньо боровся із негараздами. О. Генрі любив повторювати: “Життя – не трагедія і не комедія. У ньому поєднуються і комічне, і трагічне одночасно…” Можливо, саме тому, читаючи твори письменника, людство ось уже століття весело сміється і невтішно плаче одночасно. Чому? Це секрет письменника, який ми спробуємо розгадати.
Слово про письменника О. Генрі – це псевдонім. Справжнє ім’я письменника – Вільям Сідні Портер. Він народився 11 вересня 1862 р. в містечку Грінсборо у США. Хлопчик залишився без матері у три роки. Малого Вільяма та його брата виховувала тітка. У 15 років він залишив школу і пішов працювати до дядька в аптеку. У 20 років Вільям поїхав до Техасу. Там він жив у друга на ранчо. Згодом одружився з Атол Естес, почав працювати касиром у банку. У молодого подружжя народилася дочка Маргарет. Лихо прийшло зненацька. Ревізія виявила у банку недостачу і Вільяма звинуватили в крадіжці. Він утік з країни, щоб не потрапити до в’язниці. А потім сталося ще одне горе – захворіла і померла дружина. Потера, що приїхав додому, заарештували і посадили до в’язниці. Там він почав писати невеликі оповідання і сталося диво – їх помітили. Після звільнення Вільям продовжував писати і став знаменитим. У 1907 р. він одружився з подругою молодості Саллі Колмен. Але щастя тривало недовго. У 1910 р. після тяжкої хвороби О. Генрі помер.
Словникова робота Новела (італ. novella – новина) – невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом. Новелі властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів, напружений сюжет. Наявність чіткої композиції, зведення до мінімуму персонажів, несподівана розв’язка. Відомими майстрами цього жанру в світовій літературі були Дж. Бокаччо, Е. А. По, В. Ірвінг, П. Меріме, І. Бунін, Гі де Мопассан, В. Стефаник та ін. Парадокс (від др. гр. paradoxon – несподіваний, дивний) – ситуація, яка може існувати в реальності, але не має логічного пояснення.
Літературознавчий коментар Парадокс як основа сюжету новел О. Генрі О. Генрі вважають визнаним майстром новели. У новелах О.Генрі багато комічного, за допомогою якого письменник висміює людські вади. Найчастіше митець використовує гумор і сатиру. Крім того, новели О. Генрі побудовані на основі парадоксу. Як відомо, парадокс у літературі – це художній засіб, що виконує відмінну за смисловим навантаженням функцію. Оповідання О. Генрі починаються із начебто звичайного випадку з буденного життя, але в процесі розвитку сюжету цей епізод перетворюється на несподіваний для читача парадокс, який треба розгадати. Розгадка парадоксу в новелах О. Генрі міститься наприкінці твору.
Бесіда з елементами текстологічного аналізу Де і коли відбувається дія твору? Звідки приїхали до міста героїні? Що трапилося з Джонсі? Чому лікар дуже хвилювався за неї? Для чого хвора дівчина рахувала листки плюща? Яке порівняння використав автор, щоб показати песимізм Джонсі? Як письменник показав байдужість Джонсі до життя?
Запитання для учнів Яка мрія була у Джонсі? Від кого ми про це дізнаємося вперше? Словникова робота Неаполітанська затока – це частина Тірренського моря на західному березі Італії, що славиться красою навколишньої місцевості. Біля Неаполітанської затоки знаходяться руїни античного міста Баіа, вулкан Везувій, розкопки древніх міст Помпеї та Геркуланум, велике місто Неаполь.
Мистецька сторінка Айвазовський Іван Костянтинович (1817–1900) – російський художник. Народився у Феодосії 17 (29) липня 1817 р. в сім’ї вірменського підприємця. Навчався живопису в Петербурзькій Академії мистецтв у художника М. Н. Воробйова. Працював в Криму, Італії, відвідав також Францію, Англію та ряд інших країн. Любив подорожувати, але з 1845 р. працював переважно в рідному місті. Айвазовський, як ніхто інший, зумів показати живу, пронизану світлом, вічно рухому водну стихію. Хоча він виконав немало “чисто земних” пейзажів, серед яких виділяються українські та кавказькі види, саме море зазвичай є у нього універсальною основою природи та історії. Картини І. Айвазовського зберігаються в картинній галереї художника у м. Феодосія та в багатьох відомих музеях світу. Перлиною творчого доробку митця є картини, на яких зображено неймовірну красу Неаполітанської затоки. Чудова природа так вразила митця, що він не раз звертався до цього сюжету.
Запитання і завдання для учнів Знайдіть у тексті портретний опис Бермана. З ким автор порівнює старого художника? Як письменник ставиться до Бермана і його малювання? Якими художніми засобами це передано? Ким були для старого, одинокого невдахи молоді художниці? Знайдіть у тексті сцени, які розповідають про готовність до самопожертви та любові до ближнього. Як їх виявляє Берман?
Образ Бермана Бесіда з елементами текстологічного аналізу Як ви думаєте, чи випадковим є порівняння Бермана з Мойсеєм? Які вади мав Берман? Як ви думаєте, чи зможе Берман намалювати якийсь шедевр? Знайдіть опис нічної негоди.
Рольова гра Завдання для учнів Розкажіть, про що думала Джонсі, поки “лежала й довго дивилася на листок”.
Благородний вчинок Бермана Бесіда з учнями Чому Джонсі стало краще? Що трапилося з Берманом? Як можна оцінювати його вчинок? Проблемні запитання Для чого Берман пожертвував собою? Що змусило його вчинити саме так?
Підсумки уроку Завдання для учнів Доведіть, що твір О. Генрі, який аналізувався на уроці, є новелою. Вікторина на уважність Повне ім’я Джонсі? Назва ресторану, в якому дівчата познайомилися. Штат, з якого приїхала Джонсі? Ім’я старого художника. Яка хвороба поширювалася містом? Про що мріяв старий художник? Їжа, яку Сью готувала для Джонсі. Яку річ попросила Джонсі у Сью, коли їй стало краще?
Домашнє завдання Прочитати новелу В. Стефаника “Кленові листки”, знайти спільні риси з новелою О. Генрі “Останній листок”. Підготувати інсценізацію (уривок з новели “Останній листок”). Автор: Сімон Л. Е.
Схожі презентації
Категорії