Філософська проблематика трагедії Шекспіра «Гамлет»
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
«“Гамлет” є не тільки найбільш особистою, але також найбільш філософічною драмою Шекспіра. Герой трагедії — мислитель, а події трагедії підштовхують його думку до розбирання найважливіших, найтяжчих питань про мету існування, про цінність життя, про природу етичних понять та соціального ладу»
Трагедію «Гамлет» називають філософською, тому що в ній порушені проблеми, що пов’язані з основами людського буття. Сукупність проблем у творі називають проблематикою.
Проблема життя та смерті є лейтмотивом усієї п’єси. Більшість героїв твору помирають, майже всі з них розмірковують про смерть та життя. Важливим моментом для усвідомлення швидкоплинності людського життя є сцени на кладовищі.
Проблема боротьби та бездіяльності. Що краще: змиритися чи боротися зі злом? А чи буває добро з кулаками? Чи не перетворюється воно в цей час на зло? Більше питань, ніж відповідей.
Проблема любові та зради. Зрада — поняття, що присутнє у п’єсі майже постійно. На зрадників та шпигунів перетворюються навіть близькі для Гамлета люди. Чому королева зраджує пам’ять батька Гамлета, Офелія — Гамлета, Клавдій — брата, Розенкранц і Гільденстерн — друга? Зрозумілим є одне: справжня любов і зрада — несумісні.
Складіть сенкан на тему «Трагедія “Гамлет”» Гамлет, розумний, шляхетний, думає, бореться, помирає, самотній борець зі злом, мислитель-герой.
Цитати для використання у творі (за бажанням учнів) «“Гамлет” — це художній твір, а не трактат; не повчальна історія, а драма про те, як відкривається людині життя в її найтрагічнійших проявах». (А. Анікст) «Трагедія Гамлета є трагедія пізнання людиною зла». (А. Анікст) «Гамлет упевнений, що сумна повість про його життя потрібна людям — як урок, пересторога і заклик... Своєю долею він свідчить про трагічні суперечності історії, важку, але все більш наполегливу її роботу щодо олюднення людини. І доводить особливе значення мужньої індивідуальної жертви за трагічних обставин». (М. Урнов)
«Від природи Гамлет — людина сильна: його жовчна іронія, його миттєві спалахи, його пристрасні витівки у розмові з матір’ю, гордовите презирство і неприхована ненависть до дядька — все це свідчить про енергію та велич душі». (В. Г. Бєлінський) «Гамлет — синтетичний портрет гуманістів доби Шекспіра». (М. Морозов) «Гамлет не міг розв’язати питання. Велич його полягає у тому, що це питання було ним поставлене». (М. Морозов) «Велич і трагізм Гамлета породжені розривом між обов’язком мислителя та борця». (С. Нельс)
Схожі презентації
Категорії