X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Артур Конан Дойль. “Собака Баскервілів”. Захоплююча інтрига – основа детективного твору

Завантажити презентацію

Артур Конан Дойль. “Собака Баскервілів”. Захоплююча інтрига – основа детективного твору

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема Артур Конан Дойль. “Собака Баскервілів”. Захоплююча інтрига – основа детективного твору.

Слайд 2

Епіграф уроку Працюючи з любові до свого мистецтва, а не заради грошей, Холмс ніколи не брався за розслідування звичайних, буденних справ, його завжди приваблювали справи, в яких є щось незвичайне, а подекуди навіть фантастичне. Артур Конан Дойль “Пригоди Шерлока Холмса”

Слайд 3

Слово про письменника Артур Конан Дойль народився 22 травня 1859 р. у Единбурзі. Основна роль у вихованні сина належала його матері. Вона виховувала Артура згідно з кодексом лицарської честі: “Бути безстрашним і сильним, лагідним із слабкими. Допомагати кожній людині, хто б вона не була.” Таким був і літературний герой Конан Дойля – Шерлок Холмс. У 1881 р. Конан Дойль закінчив медичний факультет Едінбурзького університету. Займався лікарською практикою, здобув ступінь доктора медицини. Вільний час Конан Дойль присвячував літературній діяльності. Знання з медицини допомагали письменнику в процесі створення циклу про Шерлока Холмса. Конан Дойль наділив Шерлока Холмса зовнішністю і рисами свого вчителя – професора медицини Дж. Белла, якого можна вважати прототипом знаменитого детектива. Твори про Шерлока Холмса мали величезну популярність. Письменника не стало 7 липня 1930 р.

Слайд 4

Словникова робота Літературний детектив – різновид пригодницької літератури, в якому розкривається якась таємниця, злочин. Інтрига (лат. іntricara – заплутувати) – у літературному творі – конфлікт, основна ситуація, зазвичай заплутана і загадкова, навколо якої розгортається дія. Агент (інакше – детектив) – людина, яка веде розслідування злочину. Цикл – низка пов’язаних між собою явищ, які створюють певну замкнутість. У літературі – сукупність художніх творів одного жанру, які об’єднуються задумом автора в естетичну цілість. Прототип – конкретна особа, факти з життя чи риси характеру якої покладено в основу літературного образу.

Слайд 5

Особливості детективного жанру В основі детективного жанру лежить захоплююча інтрига, навколо якої і розгортається дія. У центрі детективного твору – опис певної загадкової події та епізод переслідування злочинця і розслідування злочину. У творі діють, як правило, три центральні персонажі: детектив, злочинець, жертва. Виклад твору повинен бути виразним і емоційним. Мова героїв – чітко індивідуалізована. У творах А. Конан Дойля розслідування Шерлока Холмса не позбавлені інтелектуальної гри.

Слайд 6

Шерлок Холмс – знаменитий детектив

Слайд 7

Основні особливості детективного циклу про Шерлока Холмса Єдність жанру (детектив). Головні герої циклу – детектив Шерлок Холмс і доктор Ватсон. Схожість у побудові творів: розповідь про злочин або таємницю, процес розслідування, розкриття секретів дедуктивного методу Шерлока Холмса. Внутрішній зв’язок між творами (характери героїв розвиваються, в деяких творах згадуються колишні справи тощо.) Форма оповіді – записки доктора Ватсона про Шерлока Холмса.

Слайд 8

Шерлок Холмс і доктор Ватсон (кадр із фільму)

Слайд 9

Бесіда з елементами текстологічного аналізу Як відбувається наше знайомство із Шерлоком Холмсом? Який предмет обговорюють вони з доктором Ватсоном? Що ви помітили незвичайного у розмірковуваннях знаменитого детектива? У який спосіб він робить висновки про хазяїна забутої палиці?

Слайд 10

Шерлок Холмс розгадує таємницю ціпка, якого забув відвідувач

Слайд 11

Логічний аналіз методом дедукції

Слайд 12

Словникова робота Є два методи логічного аналізу: індукція і дедукція. Індукція (лат. inductio — наведення) – спочатку пошук фактів, на яких базується доведення. Метод роздумів від конкретного випадку до загального. Протилежна дедукції. Дедукція (лат. deductio — виведення) — метод роздумів, при якому конкретний випадок логічним шляхом виводиться із загального, висновок за правилами логіки; ланцюжок роздумів (ідей), ланки якого (висловлювання) пов’язані внаслідок логічних висновків. Дедукція — основний засіб доказовості.

Слайд 13

Дедуктивний метод Шерлока Холмса Метод, яким користувався Шерлок Холмс під час розкриття злочинів такий: На основі всіх зібраних фактів та доказів будується повна картина злочину. Відповідно до отриманої картини злочину, шукається підозрюваний. Під час складання враження про картину злочину, Холмс використовує строгу логіку, яка дозволяє по розрізненим і мало значущим окремо деталям відновити єдину картину так, ніби він бачив випадок своїми очима. Холмс вважав, що по одній краплі води, людина, яка вміє мислити логічно, може зробити висновок про можливість існування Атлантичного океану або Ніагарського водоспаду, навіть якщо вона не бачила ні того, ні іншого і ніколи про них не чула.

Слайд 14

Дедуктивний метод Шерлока Холмса Всяке життя – це величезний ланцюг причин і наслідків, і природу його ми можемо пізнати по одній ланці. Спостерігач, що досконало вивчив одну ланку в серії подій, повинен бути у змозі точно встановити всі інші ланки, і попередні, і наступні. Але щоб довести мистецтво мислення до найвищої точки, необхідно, щоб мислитель міг використовувати всі установлені факти, а для цього йому потрібні найширші знання…

Слайд 15

Дедуктивний метод Шерлока Холмса Ключовими моментами методу являються спостережливість і експертні знання в багатьох практичних і прикладних областях науки, що найчастіше відносяться до криміналістики. Тут проявляється специфічний підхід Холмса до пізнання світу, сугубо професійний і прагматичний, що часто здається більше, ніж дивним людям, які мало знайомі з особистістю Холмса. Маючи глибинні знання в таких специфічних для криміналістики областях, як грунтознавство або типографська справа, Холмс може не знати елементарних речей. Наприклад, Холмсу не відомий той факт, що Земля крутиться навколо Сонця, тому що ці відомості абсолютно не потрібні в його роботі.

Слайд 16

Дедуктивний метод Шерлока Холмса “Мені уявляється, що людський мозок схожий на маленьке пусте горище, яке ви можете обставити, як захочете. Дурень натягає туди всілякого непотребу, який потрапить під руку, і корисні, потрібні речі вже нікуди буде засунути, або в кращому випадку до них серед всіх цих завалів і не докопаєшся. А людина тямуща ретельно відбирає те, що вона помістить в своє мозкове горище”. Шерлок Холмс (А. Конан Дойль “Етюд в багряних тонах”)

Слайд 17

Розвиток зв’язного мовлення Рольова гра Від імені доктора Мортимера розповісти про старовинний манускрипт і загадкову смерть сера Чарльза Баскервіля. Від імені сера Генрі Баскервіля розповісти про перші дні його перебування у Лондоні та загадкові випадки, які з ним трапилися. Сер Генрі Баскервіль і доктор Мортимер

Слайд 18

Словникова робота Манускрипт – старовинний рукопис. Йомен – заможний селянин в Англії XIV-XVIIIст.

Слайд 19

Доктор Мортимер на Бейкер-стріт

Слайд 20

Загадковий манускрипт

Слайд 21

Шерлок Холмс зацікавився справою

Слайд 22

Бесіда з елементами текстологічного аналізу Чому доктор Мортимер завітав до Шерлока Холмса? Який рукопис знаходився у його кишені? Кому був адресований манускрипт? Про кого з родини Баскервілів розповідалося у документі? Який злочин вчинив Гуго? Як дівчині вдалося втекти? Що вказує на жорстокість Гуго? Чому приятелі Гуго були страшенно налякані? Як виглядав жахливий звір? Що заповідав автор рукопису?

Слайд 23

Погоня Гуго за дівчиною

Слайд 24

Собака над тілом Гуго Баскервіля

Слайд 25

Собака Баскервілів

Слайд 26

Бесіда з елементами текстологічного аналізу Чому події, описані у манускрипті, спочатку не зацікавили Шерлока Холмса? Яке повідомлення було опубліковане у “Девонширській хроніці”? Якою людиною був сер Чарльз? Які деталі розповіді здаються важливими? Як сер Чарльз Баскервіль ставився до історії з минулого свого роду? Що пригнічувало сера Чарльза? Який випадок трапився напередодні трагедії? Що помітив доктор Мортимер біля тіла сера Чарльза?

Слайд 27

“Протягом останніх місяців… нервова система сера Чарльза була напружена до краю. Він узяв цю легенду… дуже близько до серця… він був переконаний у тому, що над його родом тяжіє жахливе прокляття.”

Слайд 28

“Проте я помітив – недалеко від тіла – свіжі і чіткі…” Доктор Мортимер на мить якось дивно подивився на нас і майже пошепки відповів: “Містере Холмс, то були сліди величезного собаки!”

Слайд 29

Бесіда з елементами текстологічного аналізу Як виглядав сер Генрі Баскервіль? Чому баронет прийшов до Холмса? Які дивні події трапилися із сером Генрі у Лондоні? Які версії одразу почав відпрацьовувати Шерлок Холмс? Чи можна вважати, що він дарма це зробив? Яким чином Холмс розкрив те, як була написана записка? Як Холмс встановив, що за сером Генрі хтось слідкує? Яку роль грають у детективному творі деталі? Який, на вашу думку, найцікавіший хід Шерлока Холмса на початку розслідування справи?

Слайд 30

Сер Генрі Баскервіль

Слайд 31

Сер Генрі Баскервіль у Шерлока Холмса

Слайд 32

Таємничий лист, який отримав сер Генрі

Слайд 33

Загадковий пасажир кеба, який слідкував за Генрі Баскервілем

Слайд 34

Шерлок Холмс обмірковує справу

Слайд 35

Підсумки уроку Запитання та завдання для учнів Що ви дізналися про Шерлока Холмса та його дедуктивний метод розкриття злочинів? Які деталі та події дали Шерлоку Холмсу можливість зрозуміти, що справа сера Генрі Баскервіля дуже важлива і небезпечна? Знайдіть ці епізоди у тексті. Чому він не розповів серові Генрі про те, що його життю загрожує страшна небезпека? Який план дій намітив Шерлок Холмс? Хто допомагав детективу вберегти Генрі Баскервіля від небезпеки? Чому Холмс послав у Девоншир доктора Ватсона, а не поїхав туди сам?

Слайд 36

Домашнє завдання Дочитати твір до кінця. Переказувати уривки тексту від імені героїв твору (на вибір).

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Зарубіжна література