X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Народні та релігійні свята України

Завантажити презентацію

Народні та релігійні свята України

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Народні та релігійні свята України

Слайд 2

КАЛЕНДАРНІ СВЯТА Й ОБРЯДИ – складний фольклорний комплекс, в якому поєднуються раціональний досвід і релігійно-магічні вірування, високоестетич- ні традиції та звичаї.

Слайд 3

Український письменник Олекса Воропай

Слайд 4

Новий рікНОВИЙ РІК – одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят.

Слайд 5

Традиційна новорічна обрядовість українців – це ціла низка зимових свят, серед яких виділяється період дванадцятидення з кульмінаційними точками: Різдво, Новий рік і Хрещення. Традиційна новорічна обрядовість українців – це ціла низка зимових свят, серед яких виділяється період дванадцятидення з кульмінаційними точками: Різдво, Новий рік і Хрещення. Навколо цих дат церковного та громадянського календаря протягом віків склався надзвичайно багатий комплекс звичаєвості. Останній день старого і перший день нового року українці відзначали як свята Меланки (Маланки) і Василя.

Слайд 6

СВЯТ-ВЕЧІР напередодні Різдва.СВЯТ-ВЕЧІР напередодні Різдва. Широко побутував звичай ставити на покуті сніп із жита, пшениці або вівса (дідух). Іноді в нього встромляли косу, серп, граблі, що символізувало успішну працю в наступному аграрному сезоні.

Слайд 7

Слайд 8

ХРЕЩЕННЯ (Водохрещі, Водохреща, Ордань, Ардан, Йордан) - народний варіант християнського свята Богоявлення. Саме свято Xрещення відбувалося на річці або біля струмка; в місцевостях, бідних на воду, збиралися коло криниці. Напередодні на льоду річки вирубували великий хрест, пробивали ополонки, з льоду й снігу робили одне або кілька скульптурних зображень хреста.Кульмінаційний момент свята – занурення священником хреста у воду, після чого вона вважалася освяченою.

Слайд 9

СтрітенняЦе свято символізує зустріч Зими й Весни.

Слайд 10

Масляна – давньослов'янське свято на честь весняного пробудження природи. У наші часи деякі елементи традиційної Масляної використовуються у святі «Проводи зими»

Слайд 11

Великденьнайзначніше християнське свято на честь воскресіння Іісуса Христа. Багатим був репертуар традиційних великодніх ігор. Діти залюбки грали у цоканьє – биття яєць. Той, кому вдавалося розбити яйце суперника, забирав його собі. Парубочі ігри являли собою змагання у спритності, швидкості й силі. У дівочих іграх випробовувалися художні здібності учасниць – вміння танцювати, співати, перевтілюватися у певний образ.

Слайд 12

Слайд 13

Свята ТрійцяЗЕЛЕНІ СВЯТА – українська назва християнського свята Трійці.троіцько-русальна обрядовість знаменувала завершення весняного і початок літнього календарного циклу. Напередодні зеленої неділі, у суботу, що називалася клечаною, обов'язково прикрашали подвір'я та господарські будівлі клечанням – зеленими гілками клену, верби, липи, акації, ясеня, горіха, дуба тощо.

Слайд 14

КУПАЛА (Івана Купала) – давньо-слов'янське свято літнього сонцестояння. Вірили, що трави, зібрані на Купалу, мають особливо ціллющі властивості. Багато повір'їв було пов'язано з квіткою папороті. Вірили, що, стрибаючи через багаття, можна позбутися хвороб.

Слайд 15

Свято МаковіяЦього дня у церквах разом із хлібним колоссям святили садові квіти і головки маку.Вдома пекли пироги і коржі з маком. Освячені на Маковія квіти й трави зберігали за іконами як помічне зілля. Якщо захворювала якась свійська тварина, її годували засушеними квітами, поїли відварами із трав. Освячений у церкві мак, особливо дикий (видюк), використовували для охорони житла, худоби, двору від усякої нечистої сили.

Слайд 16

СПАС – свято православної церкви, встановлене на честь Преображення Господнього За традицією святили яблука, груші, мед. За народною прикметою, на Спаса літо зустрічається з осінню. Цієї пори у природі вже відчувалися перші ознаки майбутніх холодів, тому й казали: «Прийшов Спас, готуй рукавиці про запас».

Слайд 17

Свято хліба-свято першого снопа, який є символом добробуту і щастя.Центральна подія свята – момент, коли виносять великий коровай на вишитому рушнику. Його славлять піснями, йому вклоняються і виявляють свою шану.

Слайд 18

Свято Покрови-християнське свято Покрова святої Богородиці. Божу матір (її називали у тому числі й Покровою) вважали своєю покровителькою запорізькі козаки. Щорічно 1 жовтня(ст. календар) з великою урочистістю вони відзначали це свято на Січі у своєму головному храмі св. Покрови. У селянському побуті за станом погоди на Покрову намагалися передбачити характер майбутньої зими: якщо на Покрову вітер з півночі, то зима буде дуже холодна і з хуртовинами, якщо з півдня – то тепла. Казали також, що Покрова покриває або листом, або снігом. До початку жовтня закінчували сівбу озимих.

Слайд 19

Свято Миколая Цей святий є захисником усіх бідних і знедолених. Та найбільше його вшановували діти, для яких він був почесним охоронцем.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Я і Україна