Польша
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
1. Перша світова війна і «польське питання». 2. Польща в 1920-х рр. 3. Польща в другій половині 1930-х рр. План
7 листопада 1918 р. – утворення у Любліні Народного уряду на чолі з І. Гашинським; проголошення Польської республіки. 11 листопада 1918 р. – передача Ю. Пілсудському військової влади. 18 листопада 1918 р. – за розпорядженням Ю. Пілсудського – формування нового уря ду на чолі з Є. Морачевським; введення громадянських свобод; оголошені вибори до сейму; установлено 8-годинний робочий день; Ю. Пілсудського оголошено тимчасовим начальником держави. Листопадова революція 1918 р. в Німеччині» 1. Перша світова війна і «польське питання». Польща в 1920-х рр. Революції в Росії, Австро-Угорщині, Німеччині створили сприятливі умови для відновлення незалежності Польщі.
Польсько-радянська війна 1920-1921 рр. Передумови: 21-24 квітня 1920 р. – укладення Варшавського договору між представниками УНР та Польщі: уряд Ю. Пілсудського відмовлявся від претензій розширити кордони Речі Посполитої і визнавав територію Наддніпрянської України, яка була окупована більшовицькими військами, за УНР; досягнуто домовленість про спільні воєнні дії проти більшо виків на території України та про підпорядкування збройних сил УНР польському командуванню.
Хід подій 25 квітня 1920 р. – початок наступу польсько-українських військ, форсування р. Збруч та витіснення червоноармійських частин із Житомира, Бердичева та Козятина. 6 травня 1920р. – вступ польської армії і УНР до Києва. 14–26 травня 1920 р. – початок контрнаступу ЧА. 12 червня 1920 р. – захоплення Києва більшовицькими війсь ками. Липень 1920 р. – відступ польсько-українського війська, перенесення військових дій на тери торію Польщі та Галичини; Серпень-вересень 1920 р. – контрнаступ польських військ, Червона армія залишила Польщу та Західну Україну; початок переговорів про укладення перемир'я 12 жовтня 1920 р. – підписання радянсько-польського перемир'я, що означало розрив Польщі з УНР; 18 березня 1921 р. – укладення Ризького мирного договору між Польщею, РСФРР та УСРР: Західна Україна (Східна Галичина) та Західна Білорусія ввійшли до складу Польщі; Польща визнала існування УСРР.
Становлення Польської держави в 1921-1926 рр. Конституцією 1921 р. проголошувалася парламентсько-демократичний лад, задекларовано демократичні свободи, запроваджено двопалатний парламент (верхня палата – Сенат, нижня – Сейм). Глава держави – президент – мав представницькі повноваження. «Форма державного правління Польщі за конституцією 1921 р.»
Політичний розвиток: • Обрання президентом С. Войцеховського після вбивства президента Г. Парутовича. • Боротьба за владу двох політичних сил – ендеків і прихильників Пілсудського. • Загострення боротьби унаслідок виборів до парламенту у листопаді 1922 р., на яких перемогу здобули ендеки, християнські. Орієнтація на демократичний розви ток країни, консолідацію польської. • Прихильники Пілсудського надавали перевагу авторитарним ме тодам управління. Економічний розвиток: • 1923-1924рр. – реформи уряду В. Грабського, які сприяли ста білізації. • Переважання с\г, в якому зайнято 70% населення. • Розвинуті галузі промисловості – вугільна і текс тильна. • Відставання за рівнем економічного розвитку східних районів, де проживали українці, білоруси та литовці. • Велика залежність, економіки Польщі від іноземного капіталу.
Прихід Ю. Пілсудського до влади (1926 р.) Передумови державного перевороту: часта зміна урядів правих і центристських партій; політична нестабільність; загострення соціально-економічних проблем: зростання безробіт тя, скорочення зарплат і пенсій; активізація сил, Ю. Пілсудського. Хід подій 12 травня 1926 р. – початок походу на Варшаву військ, Пілсудському. 14 травня 1926 р. – виступ робітників, який пере ріс у загальний страйк. Склали повноваження президент С. Войцеховський та уря д В. Вітоса. Призначений главою уряду професора К. Бартеля, пре зидентом І. Мосцицького (за вказівкою Пілсудського). Результати: Пілсудський відхилив пропозицію посісти посаду президента, він обійняв посаду військового міністра; фактичне керівництво Пілсудським внутрішньою та зовнішньою політикою країни; значне обмеження можливостей парламенту контролювати діяль ність уряду; перебування Пілсудського на посту прем'єр-міністра (1926-1929 рр. та 1930-1935 рр.).
Режим «санації» («оздоровлення») Санація – авторитарний режим в умовах кризи парламентаризму, спря мований на консолідацію нації, держави шляхом досягнення балансу різних верств. Прихід Пілсудського до влади в умовах часткової стабілізації зумовило вливання іноземного капіталу, створення нових картелів, підвищення рівня промислового виробництва, скорочення безробіття, послаблення соціальних конфліктів, посилення економічних проблем в умовах економічної кризи 1929-1933 рр. Пілсудський прагнув централізувати управління країною, спираючись на військову силу, Перемогу на виборах до Сейму 1928 р. отримала опозиційна партія, а на виборах 1930 р. – прихильники Пілсудського. Намагався Пілсудський на початку 30-х рр. зміцнити свою вла ду, покращити міжнародне станови ще країни. Здійснював репресивні акції щодо українського населення, придушував ук раїнський національно-визвольний рух. 1935 р. прийнято нову конституцію, яка зміцнила авторитарний режим.
Е двард Ридз-Смі гли (Edward Rydz-Śmigły, *11 березня 1886—†2 грудня 1941) — польський військовий і політичний діяч, Маршал Польщі. З 1921 — інспектор армії, по смерті Пілсудського 1935 — генеральний інспектор польських збройних сил і фактичний диктатор Польщі, з 1936 Маршал Польщі. Начальний вождь польської армії у війні з Німеччиною 1939; після поразки польських військ інтернований до Румунії, але 1941 нелегально повернувся до Варшави. Помер 2 грудня 1941 від сердцевого нападу. Як уроджений на Бережанщині (Галичина) Бережанської гімназії мав чимало особистих зв'язків з українцями, але до національних прагнень українців у межах польської держави ставився неприхильно і до деякої міри відповідальний за протиукраїнську політику польського уряду в другій половині 1930-х pp.
Схожі презентації
Категорії