X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Ю. Яновський "Вершники"

Завантажити презентацію

Ю. Яновський "Вершники"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Юрій Яновський « Вершники» Я пам'ятаю сиві скроні І зір задуманий такий… (В.Сосюра «Пам'яті Ю.Яновського»)

Слайд 2

«…треба уважно переглянути всю творчість Яновського… для того, щоб над іменем нашого видатного майстра й чесного громадянина засіяло в усій своїй красі сонце ПРАВДИ». М.Рильський

Слайд 3

Портфоліо письменника: При народженні: Яновський Юрій Іванович. Псевдоніми, криптоніми: Юрій Ней, Юрі Юрченко. Дата народження: 27 серпня 1902р. Місце народження: хутір Майєрове, Кіровоградська область. Дата смерті: 25 лютого 1954р.(51р.) Місце смерті: Київ.

Слайд 4

Національність: українець. Громадянство: СРСР. Мова творів: українська, російська. Рід діяльності: прозаїк, поет. Роки активності: 1922 – 1954рр. Напрям: неоромантизм, соціалістичний реалізм. Жанр: новела, роман, оповідання, повість, вірш.

Слайд 5

Збірка «Мамутові бивні» (1925) Збірка «Кров землі» (1927) Повість «Байгород»(1927) Роман «Майстер корабля» (1928) Роман «Чотири шаблі» (1930) Роман «Вершники» (1935) Драматичні твори: «Завойовники»(1932)«Дума про Британку»(1937), «Дочка прокурора»(1954) Творчий доробок митця:

Слайд 6

« В цій невеликій книжці закладено три роки роботи, три роки всіляких думок і самовідчувань, усяких життєвих умов». Ю. Яновський 1935 р. – поява роману «Вершники»

Слайд 7

«Вершники» — потрясли. Вражав кожний образ, кожна фраза, кожне так вдало й точно вжите слово. Творчість Яновського для мене стала яскравим і привабливим маяком» (Юрій Збанацький). «У «Вершниках» творилась нова образність, нова барвами, ритмікою, мелодикою. Образність, що була б неможлива раніш. Тільки співець нового часу міг побачити й розгледіти їх, оті небесні споруди, оті неймовірні й невловні, з самого повітря лиш зіткані, з блакиті неба змуровані вежі, на тлі яких безстрашні витязі революції схрестили шаблі у двобої з минулим» (Олесь Гончар). Літературознавці про роман:

Слайд 8

Новелістичний роман. Роман у новелах –складний за побудовою і великий за розміром епічний прозовий твір, у якому широко охоплені життєві події певної епохи; складається з окремих новел, об’єднаних спільним задумом. Жанр твору:

Слайд 9

Вісім сюжетно завершених новел: «Подвійне коло» «Дитинство» «Шаланда в морі» «Батальйон Шведа» «Лист у вічність» «Чубенко, командир полку» «Шлях армій» «Адаменко» Композиція роману:

Слайд 10

Складається з 8 композиційно й сюжетно пов’язаних новел. Відсутність хронологічної послідовності в розгортанні подій. Використання кінематографічного прийому монтажу «кадрів». Особливості роману :

Слайд 11

Має ознаки народної думи, героїчної поеми, новели. Виняткових героїв автор показує у виняткових обставинах. Головний мотив – розпад людського роду, що почався з революцією. Правдивість і типовість у відтворенні історичних подій та змалюванні дійових осіб. Особливості роману:

Слайд 12

Трагедія роду і народу. Розпад родини заради ідеї. Революція і народ. Політичні платформи різних партій і політичних сил. Відданість справі. Творча праця і духовні цінності. Проблема братовбивчої громадянської війни. Проблеми роману:

Слайд 13

Тема: показ трагічних подій в історії українського народу, коли брат повстає на брата; зіткнення родинних і класових інтересів; романтика громадянської війни. Ідея: засудження братовбивства і недотримання людських законів, моралі, традицій, батьківського заповіту: «Тому роду не буде переводу, в котрому браття милують згоду». Новела «Подвійне коло» (літо 1919р)

Слайд 14

Бій під Компаніївкою, коли на полі битви зійшлися рідні брати Половці, коли брат убиває брата – символ складної ситуації в Україні під час громадянської війни. Дощ під час похорону трьох загиблих братів – символ очищення від усього лихого. Символи новели:

Слайд 15

1. «Подвійне коло» - подвійне коло подій – на фронті і в тилу, у степу й у підпіллі. 2. «Подвійне коло» – це коло правди і неправди, які письменник дає можливість розрізнити за допомогою наскрізного образу Івана Половця. 3. «Подвійне коло» – це клас і рід , у якому замкнуте життя п’ятьох братів. 4 «Подвійне коло» – це боротьба правди і кривди, добра і зла, правди багатих і правди бідних. ВИСНОВОК: Не буде міцного роду – не буде держави! Рід – це частина держави! Тлумачення назви новели:

Слайд 16

Слайд 17

Андрій – денікінець Оверко – петлюрівець Панас – махновець Іван – командир інтернаціонального полку Сашко – чотирнадцятилітній хлопець, з Панасом у загоні махновців. Політичні погляди братів Половців:

Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Слайд 21

Слайд 22

Тема: змалювання дореволюційного українського села; показ дитячих років Данила Чабана, формування його характеру під впливом прадіда Данила. Ідея: возвеличення спадковості поколінь,духовної пам’яті українського народу,одвічного прагнення українців до волі, до боротьби за краще життя. Філософське кредо новели: ствердження невмирущості й волелюбності людської гідності. Новела «Дитинство»

Слайд 23

Новела не має єдиної наскрізної сюжетної лінії. Розділ складається з окремих пейзажних і побутових епізодів. Майстерно відтворено народні звичаї, побут, нужденне життя закріпаченого села. Мандрівка прадіда з правнуком у степ, до моря – символ шукання світлої долі. Новела оспівує міцні родові традиції, здорове існування людини на землі. Особливості новели:

Слайд 24

«Топчи землю, синок,»- такими були останні слова мудрого старого, звернені до нащадка його роду.

Слайд 25

Тема: зображення стосунків Мусія Половця та його дружини Половчихи, яка, провівши чоловіка в море , виглядала його, а потім рятувала і чоловіка, і шаланду. Ідея: уславлення вірності, щастя кохання, материнства; возвеличення людської витривалості, відповідальності за долю своєї землі.. Новела «Шаланда в морі»

Слайд 26

Любляча мати п'ятьох синів, з доброго рибальського роду. Портрет немов різьблений з граніту: «...одежа на ній віялась, мов на кам'яній, вона була висока і строга, як у пісні...». Моральна сила і велика воля. «Маяк невгасимої сили», постійне чекання чоловіка з моря. «...мати стояла на чолі родини...мов скеля в штормі Жіноча ніжність її душі, велика любов до чоловіка , вірність з особливою силою розкривається в її монолозі-голосінні(сучасна Ярославна). В образі старої Половчихи письменник показав горе всіх матерів, чиї діти гинули за чиїсь інтереси, вбивали один одного за чиїсь примарні ідеї, забуваючи про істинні цінності і святий родинний обов'язок. Образи новели:Половчиха

Слайд 27

Батько великої родини, дофінівський рибалка, голова рибальської артілі, член підпільного ревкому. Сильна, вольова, загартована фізично людина, вміє долати труднощі. Сміливий, людяний, мудрий і працьовитий, вміє своїм вчинком врятувати і Чубенка, і шаланду. «Преніжно обнявшись», поверталося додому подружжя, так, як ходили все життя. Образи новели: Мусій Половець

Слайд 28

1.Знайдіть портрет Юрія Яновського: 1) 2) 3) а) 1 р.;б) 2 р.;в) 3 р. Тестові завдання за творчістю Ю. Яновського

Слайд 29

2.Юрій Яновський є лауреатом: а) Шевченківської премії; б) Сталінської премії; в) Нобелівської премії. 3.Знайдіть зайве: а) «Прекрасна Ут»; б) «Мамутові бивні»; в) «Вершники»; г) «Чотири шаблі»; ґ) «Майстер корабля»; д) «Вальдшнепи».

Слайд 30

4.Юрій Яновський працював після закінчення Єлисаветградського реального училища: а) в адміністративному відділі повітового виконкому, у повітовому статистичному бюро; б) в університеті; в) у театрі. 5.Перші поетичні твори мали ознаки: а) неореалізму; б) неоромантизму; в) неонародництва.

Слайд 31

6.Знайдіть відповідності: 1. Андрій. а) махновець (-і). 2. Оверко. б) більшовик(-и) 3. Панас і Сашко. в) петлюрівець (-і). 4. Іван. г) денікінець (-і). 7. Смерть головних героїв новели Юрія Яновського «Подвійне коло», за винятком одного, відбулася в такій послідовності: а) Оверко → Андрій → Панас → Іван; б) Андрій → Оверко → Панас → Іван; в) Оверко → Андрій → Іван → Панас.

Слайд 32

8.Знайдіть відповідності: 1. Андрій. а) «Рiд — це основа, а найперше держава, а коли ти на державу важиш, тодi рiд хай плаче, тодi брат брата зарубає». 2. Оверко. б) «Роде, мiй роде, прости менi, роде, що я не милую згоди. Рiд переведеться, держава стоятиме». 3. Панас. в) «Рiд наш роботящий, та не всi в родi путящi. Є горем горьованi, свiдомiстю пiдкутi, пролетарської науки люди, а є злодюги й несвiдомi, вороги й наймити ворогiв. От i бачиш сам, що рiд розпадається, а клас стоїть, i весь свiт за нас, i Карл Маркс». 4. Іван. г) «Рiд наш рибальський, на морi бувальський, рiд у державу вростає, в закон та обмеження, а ми анархiю несемо на плечах, нащо нам рiд, коли не треба держави, не треба родини, а вiльне спiвжиття?».

Слайд 33

9. Знайдіть відповідності: 1. «Подвійне коло». а) «Одесу видко по другий бiк морської затоки, це мiсто обдував трамонтан, воно височiло на березi, мов кiстяк старої шхуни». 2. «Дитинство». б) «грего навiяв тривалого дощу, навiть зливи, а помiж цим точилися кривавi бої». 3. «Шаланда в морі». в) «степ простелявся перед ним, як чарівна долина, на якій пахне трава, пахнуть квіти, навіть сонце пахне, як жовтий віск».

Слайд 34

10. Наведіть приклади неоромантизму в новелі Юрія Яновського «Шаланда в морі». 11. Наведіть приклади імпресіонізму в новелі Юрія Яновського «Дитинство». 12. Поясніть назви новел Юрія Яновського: «Подвійне коло», «Шаланда в морі», «Дитинство».

Слайд 35

Пам’ятник у Нечаївці Музей Ю. Яновського в Нечаївці

Слайд 36

Видання творів Ю. Яновського

Слайд 37

Він був тоді ще майже молодий, Коли прийшла дванадцята година І зупинила його серця стук - І щедрого учителя не стало. Каштани навіть в Києві на брук Ронили сльози, як його ховали. І щедро так мовчали юнаки, Що йшли ще вчора з творами до нього. О, як він мудро правив їх рядки, Благословляв їх у важку дорогу! Надгробок Ю. Яновського на Байковому кладовищі

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література