X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Хортиця - перлина України

Завантажити презентацію

Хортиця - перлина України

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Хортиця - перлина України

Слайд 2

Слайд 3

Напнувши розозонені вітрила, Як горда чайка на казкових крилах, Пливе пісенна Хортиця в майбуть! Василь Маремпольський

Слайд 4

Ключове питання: Звідки походить назва острова?

Слайд 5

План дослідження питання: Якими іменами називали найбільший острів на Дніпрі? Як називали острів різні народи і чому? До якої версії походження назви схиляється більшість вчених? Висновок.

Слайд 6

Якими іменами називали найбільший острів на Дніпрі? Проблема: Спробуйте згадати, які імена нашого острова вам зустрічалися в літературі? Виявляється: Це і острів святого Георгія, і острів святого Григорія, і Хортич, Хорчик, Хортиць, Кортицький, Ортинський, Інтрський, Хордецький, Хортичий, Хортик і навіть Городецький.

Слайд 7

Вперше назва цього найбільшого острова на Дніпрі зустрічається в праці “Про управління імперією”, складеній візантійським імператором Костянтином Багрянородним. У різних списках зустрічається 2 назви: св. Георгія (від грецького georgia - землеробство) та св. Григорія ( вірменський просвітитель). Григорій бував на цьому острові або ж на догоду святому Георгію Побєдоносцю). Як називали острів різні народи і чому?

Слайд 8

Як називали острів різні народи і чому? На берег Славутича прийшли слов’яни. Бог сонця Хорс був племінним божеством слов’ян. А на острові наші предки під священними дубами приносили різні жертви.

Слайд 9

Як називали острів різні народи і чому? Є грецьке слово “khortos” – луки, галявина, місце для випасання худоби. Звичайно, в хортицьких балках могли пастися домашні тварини. Але під нинішньою назвою острів став відомим уже після “греків”.

Слайд 10

Як називали острів різні народи і чому? Дуже цікавою є версія про існування ловчих собак – хортів на півдні Хортиці. Запорізький історик Володимир Супруненко говорить, що з висоти пташиного польоту сама форма острова нагадує хорта, що переслідує здобич. Але ж наші предки не могли піднятися на таку висоту.

Слайд 11

Як називали острів різні народи і чому? Про те, що земля оточена водою і знаходиться посеред річки, давні слов’яни знали. “Орт”, “орта” – майже всіма мовами тюркських народів означає – посередині. Буква “Х” з’явилася трохи пізніше, коли в мову слов’ян перейшло багато тюркських слів.

Слайд 12

До якої версії походження назви схиляється більшість учених? Проблема: Яка версія здається вам найдостовірнішою? До якої думки схиляєтесь ви? Виявляється: Більшість вчених схиляються до думки, що найбільш раціональною є остання версія, за якою назва визначає місце землі на Дніпрі – в центрі, посередині!

Слайд 13

Висновок: Назва Хортиці є символічною й визначальною для запоріжців: Будь-який клаптик суші, де народився, з яким пов’язане життя твоїх предків, звідки пролягли шляхи їх кораблів та караванів до інших земель – середина, центральна земля, точка відліку.

Слайд 14

Список використаних джерел: Киценко М.П. Хортиця в героїці і легендах: Істор.-краєзн.нарис /Післямова О.М. Апанович. – Дніпропетровськ: Січ, 1991. – с. 5 – 15. Супруненко В. Запорожский край. Популярная энциклопедия. – Запорожье: ОАО ИК «Мотор Сич», 2003. – с.63. Сушко К.И., Литневский Г.Е. Заповедное Запорожье: Путеводитель. – Днепропетровск: Промінь, 1981. – с.7 – 10. Сушко К.І. Острів Хортиця: Історико-публіцистична розвідка. – Запоріжжя, Дике поле, 2001. – с. 22 – 24.

Слайд 15

Питання досліджував: Тонкошкурик Євген, учень 10-Б класу Керівники: Конопка В. А. Стрикало В.М.

Слайд 16

Далеко в глибинах віків народжувалася бурхлива історія Хортиці. Але й сьогодні вона хвилює подіями своєї сивої минувшини, чарує барвами легенд та переказів.

Слайд 17

Легенди та перекази Хортиці

Слайд 18

Тематичні питання: Що таке легенди і перекази? Які тематичні жанри можна виділити в легендах ? 3. Які легенди і перекази про Хортицю дійшли до нас?

Слайд 19

Що таке легенди і перекази? За тлумачним словником: Переказ – більш або менш вірогідна розповідь про минуле, яку передають звичайно в усній формі. Легенда – народне сказання або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою.

Слайд 20

Що таке легенди і перекази? Слово “легенда” в перекладі з латини означає те, що варто прочитати. Ці перлини народної мудрості сьогодні записані у книжках. Їх необхідно прочитати. Вони допоможуть усвідомити глибину наших національних коренів, співвіднести сучасні норми життя з віковою народною мораллю, відчути чари народної творчості.

Слайд 21

Які тематичні жанри можна виділити в легендах? До наших днів дійшли різні тематичні жанри: топонімічні ; історичні; релігійні; побутові; астрономічні; демонологічні.

Слайд 22

Топонімічні легенди та перекази Топонімічні легенди та перекази розповідають про походження назв та самих населених пунктів, гір, рівнин, озер. Ознайомтеся з легендами “Діти Лимана”, “Як Юріїв хорт островом став”,

Слайд 23

Історичні легенди та перекази Повідомляють про видатних героїв, що боролися проти ворогів-нападників. До вашої уваги такі легенди: Про Змія-Змієвища та гадів хортицьких Чорногори Родоначальник скитів Про князя Святослава Хортицький дуб.

Слайд 24

Релігійні легенди та перекази У релігійних легендах подавалися з народної точки зору перероблені різні біблійні та євангельські історії. Прочитайте такі легенди: Про бовванів кам‘яних Хохляцький серп та дурні Обережно: скарб!

Слайд 25

Побутові легенди та перекази Цей вид легенд та переказів широко відображає усі сторони соціального життя народу. Переконайтеся в цьому самі. Про що на Хортиці трави шепочуться Весняні суперечки Байки діда Остапа

Слайд 26

Астронімічні легенди та перекази Зоряне небо! Споконвіку воно супроводжувало земне життя наших пращурів. Очевидно, що до наших днів дійшли лише уламки, колись єдиної картини небесного світу наших пращурів. Проте навіть ці, збережені народною пам’яттю, фрагменти говорять про допитливість і високий духовний рівень наших предків. Звідки на небі зоряний “Віз”? Про Чумацький шлях

Слайд 27

Демонологічні легенди та перекази Про козаків говорили, що вони були характерниками (чаклунами), зналися з нечистим. І тому свої уявлення про них вмістили у таких легендах: Чортівня Про характерництво Спокуса Вовкулаки

Слайд 28

Висновок Про що б не розповідали легенди, все проникнуте почуттями гордості і любові до “малої” батьківщини, сутність яких висловлена у такій мудрості: “Місце на Запоріжжі знатне та земля благодатна” Легенди острова Хортиця залучають нас до історичного минулого, пробуджують естетичні почуття, захоплюють нестримною поетичною фантазією, утверджують принципи народної моралі, перевірені віками: “Щоб довго жити, треба землю любити, людей не ображати і про Бога пам’ятати”.

Слайд 29

Використані джерела: Бісикало С.К., Борщевський Ф.М. Український фольклор. Критичні матеріали. – К: Вища школа, 1978. – 287 с. Виженко О. Легенди та казки Хортиці. – Запоріжжя: Просвіта, 2000. – 56 с. Киценко М.П. Хортиця в героїці і легендах: Історико-краєзнавчий нарис. – Дніпропетровськ: Січ, 1991. – 149 с. Лесин В.М. Літературознавчі терміни: Довідник. – К.: Рад. шк., 1985. – 251 с. Михайлов Н., Кузьменко Н. Легенді Хортиці: литературно-художественное издание. – Запорожье: Тандем-У, 2006. – 112 с. Народна пам’ять про козацтво. – Запоріжжя: Интербук, Запорізький центр, 1991. – 160 с. Супруненко В. Запорожский край: Популярная энциклопедия. – Запорожье: Мотор Сич, 2003. – 219 с. Сушко К.И. Наедине с Хортицей: Краевед. очерки. – Днепроперовск: Промінь, 1986. – 102 с.

Слайд 30

Презентацію підготувала Гундер Ольга, учениця 10-Б класу Керівники: Конопка Вікторія Анатоліївна Стрикало Валентина Максимівна

Слайд 31

Історія їхнього кохання давня, як саме життя. І несподівана, як спалах зірниці. Така бурхлива, як розлючене море. Така висока, як недосяжне небо. Що могло поєднати справжню стихію і смиренний спокій? Тільки велике, безмежне, пристрасне кохання. І всепрощення.

Слайд 32

Острів Хортиця – дивовижне природне середовище. Навіть школяр знає, що на Хортиці найбагатша флора в країні.

Слайд 33

Рослинний світ Хортиці Презентацію підготувала Учениця 10-Б класу Ковальова Єлизавета Керівники – Конопка В.А., Стрикало В.М.

Слайд 34

Ключове питання: “Який він є, рослинний світ Хортиці?” Тематичні питання: Які рослини ми бачимо сьогодні на Хортиці? Лікарю, чим зцілишся ти? Які ендеміки слід запам’ятати? Які рослини потрапили до Червоної книги України?

Слайд 35

Які рослини ми бачимо сьогодні на Хортиці? Чи знаєте ви, що на острові розселилося понад 1000 видів рослин? Зверніть увагу: 657 видів - представники місцевої флори; 249 видів – інтродуковані (переселені з інших кліматичних областей). Є й бур'яни – продукт недбалого обробітку землі отрутохімікатами.

Слайд 36

Які рослини ми бачимо сьогодні на Хортиці? Звернули увагу на кількість споконвічних рослин, котрими багата Хортиця? А тепер порівняйте: у всесвітньо відомому Асканійському степу близько 600 видів рослин, у Хомутовському степу – 528, на Кам'яних Могилах - 460…

Слайд 37

Які рослини ми бачимо сьогодні на Хортиці? Слід згадати невисокого зросту, привітну доброзичливу жінку, справжнього інтелігента – Клавдію Євгенівну Корещук. За її ініціативою були зібрані хортицькі рідкісні і ті рослини, що опинилися під загрозою зникнення.

Слайд 38

Лікарю, чим зцілишся ти? Серед великої кількості рослин, які можна зустріти на Хортиці, багато лікарських. Старанно вивчаючи флору острова, можна відкрити такі таємниці цілющих властивостей кожної билинки, яку ми часом нещадно топчимо, знищуємо… Придивіться до них і запам’ятайте:

Слайд 39

Чебрець А ось чебрець. У спекотний день місця, де він зростає, можна відшукати із закритими очима, по одному лише стійкому аромату. Дихайте глибше! У народі говорять, що година, проведена в чебрецях, додає рік життя. І дійсно, в ефірному маслі, яке виділяє ця рослина, є тимол - один з найсильніших природних асептиків, бич хвороботворних бактерій.

Слайд 40

Звіробій Звiробiй здавна використовують в народнiй медицинi як лiкувальну рослину з рiзноманiтною дiєю. Вона зумовлена наявiстю в квiтках ефiрного масла, вiтамiнiв аскорбiновоï кислоти, каротиноïдiв i рiзноманiтних бактерицидних речовин. Тут рослини, вiдчувається, особливо насиченi ними. Збирати ïх потрiбно у пору цвiтiння, обережно зрiзати тiльки верхнюю частину рослини – 15-20 см.

Слайд 41

Цмин піщаний (безсмертник) Рослина мiстить рiзнi бiологiчно активнi речовини, якi використовують для лiкування захворювання печiнки й нирок. Лiкувальною сировиною є квiтучі кошики – верхні частини стеблини iз суцвiттям. Коли збирають лiкарську сировину без ножа, то виривається вся рослина, з коренем. Ось тому цмин уже зникає.

Слайд 42

Ятришник У народній медицині порошок із картоплин визнають дуже корисним при туберкульозі, для підтримання сили в похилому віці і тим, хто переніс тяжкі кровотечі, психічні травми; при захворюваннях шлунку, проносі, дизентерії, виразці шлунку і двенадцатиперсної кишки, виразковому коліті, дистрофії, катарах верхніх дихальних шляхів, запальних захворюваннях ротової порожнини та горла і при харчових та інших отруєннях, коли для лікування запалення тканин шлунково-кишкового тракту потрібний обволікаючий слиз.

Слайд 43

Горицвіт (адоніс) У народі адоніс весняний давно відомий як хороший лікарський засіб при застуді, запаленні легенів, водянці та інших подібних захворюваннях, коли необхідно підняти життєвий тонус організму та нормалізувати серцеву діяльність, при неврозах та недостатності.

Слайд 44

Шавлія У народній медицині шавлію застосовують у вигляді чаю для лікування хвороб горла, застуді, зубного болю, задишці, шлунково-кишкових захворюваннях, запальних процесах печінки. Свіжу траву шавлії використовують зовнішньо для лікування пухлин.

Слайд 45

Медунка Застосовується при захворюванні легенів (легеневая трава), при запаленні легенів, туберкульозі легенів, катарі верхніх дихальних шляхів, бронхіті. Відвар трави п’ють при нервових захворюваннях, хворобах серця, головному болю, захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Зовнішньо застосовується як ранозаживляючий засіб — листя прикладають до ран, порошком із висушеного листя засипають рани. Використовують зовнішньо при золотусі в якості лікувальних ванн.

Слайд 46

Сон-трава (простріл) Сон-трава – допомагає бачити віщі сни. Квітку сушать і кладуть під подушку або біля неї. Входить до складу зілля, яке лікує безсоння. Використовується при нервових захворюваннях, безсонні, бронхіті, коклюші, головному болю, подагрі, ниркових і печінкових коліках, а також при шкірних висипах. Зовнішньо сон-траву застосовують як антимікробний та анестезуючий засіб.

Слайд 47

Фіалка триколірна Фіалка триколірна здавна популярна як чарівна і цілюща квітка. В Давній Греції вважалося, що настояне на ній вино надає силу й бадьорість, оберігає "перед злою силою". Знахарі здавна радили « хворим серцем" для полегшення сердечного болю пити чай з квітів фіалки. ..триколірної. Дикоростучі анютині глазки вживаються в традиційній і народній медиціні як засіб від багатьох хвороб: золотухи, кашля, грижі, зубного болю й багатьох інших.

Слайд 48

Цибуля савранська Зелене листя цибулі савранської має цінні властивості: якщо їхнім соком натерти місце укусу комахи (овода, комара, бджоли та ін.), швидко послаблюється біль та зменшується набряк шкіри. Якщо укуси численні, із зелені цибулі готують кашку, кладуть її в марлеву торбинку та прикладають до уражених місць.

Слайд 49

Деревій Деревій вважається дуже цінною лікарською рослиною. Ще здавна було відомо про його лікувальні властивості. Ацтеки, а так само етруски застосовували цю рослину для загоєння ран. Відомий цілитель Авіценна рекомендував деревій як засіб, що виліковує тромбози, головний біль, подагру і радикуліт. Одна легенда твердить про те, що за допомогою цієї лікарської рослини виліковував рани сам святий Йосип. Цю рослину в народі прозвали кровавником, білою кашкою дерев і порезницею. У цій рослині міститься велика кількість діючих речовин: ефірні масла, цілий комплекс вітамінів і мінералів. Препарати на основі деревію широко застосовуються в традиційній медицині. Ця лікарська рослина має загальнозміцнювальну, болезаспокійливу, бактерицидну, кровоспинну і протиспазматичну властивість. Медикаменти на основі деревію застосовують при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, для нормалізації згортання крові і поліпшення процесу обміну речовин. Високий вміст гірких речовин у деревію робить його відмінною добавкою для підвищення апетиту.

Слайд 50

Конвалія У народній медицині препарати майської конвілії застосовуються при за хворюваннях серця, нервових захворюваннях, хворобах горла, епілепсії, набряках, водянці, від головного болю, для укріплення нервової системи, як сечогонне, що збільшує диурез (сечовиспускання), при базедовій хворобі, нервовому стресі, безсонні, лихоманці та деяких захворюваннях очей.

Слайд 51

Які ендеміки слід запам’ятати? Ендеміки – це рослини, котрі ніде більше, окрім як на острові, не зустрічаються. Запам'ятайте їх: сальвінія плаваюча чилім латаття біле латаття жовте

Слайд 52

Сальвінія плаваюча Чилім Латаття біле Латаття жовте Які ендеміки слід запам’ятати ?

Слайд 53

Які рослини занесені до Червоної книги України? У Конституції України у статті 66 зазначено, що кожен зобов’язаний не завдавати шкоди природі, культурній спадщині. На нашій планеті стає все менше і менше видів рослин. Це турбує людей. Тому в 1948 було створено Міжнародний союз охорони природи та природних ресурсів (МСОП). У 1966 році вперше побачила світ Міжнародна Червона книга. Червону книгу України засновано в 1976 році. До неї занесені всі ендеміки і зникаючі рослини України.

Слайд 54

Які рослини занесені до Червоної книги України? Шафран (крокуси) Росички Півники (іриси) Ковила Любка (нічна фіалка) Лілія

Слайд 55

Висновок Перераховувати трави можна нескінченно. Проте чим красивіші вони або більш цілющі, тим більше підстав турбуватися про їхню долю. Естети-дилетанти не дуже страшні, бо ледачі. Але доморослі лікарі - від них немає порятунку! Вони не збирають трави, вони викорінюють їх, не знаючи міри. Адже цілинних ділянок, де зростають трави, на Хортиці залишилося зовсім небагато. Це схили балок Шанцевої, Черевичків, Липової, Громушиної, Наумової, Широкої, Костіної, Корнетівської, Музичиної, Совутіної, Молодняги та інших.

Слайд 56

Кожен поет має свою музу, якій присвячує найкращі твори. А от Хортиця надихала і надихає на створення найкращих перлин багатьох авторів.

Слайд 57

Учнівська презентація Автор проекту Діброва Софія, учениця 10-Б класу ЗОШ№75 Керівники: Конопка В.А., Стрикало В.М.

Слайд 58

Тема презентації: Хортиця – найцінніший скарб України

Слайд 59

Ключове питання: “Чи справді Хортиця є найціннішим скарбом України?” Тематичні питання: Які бажання викликає Хортиця в душі людини? Чи можна забувати історію острова? Який знак залишила Війна на серці Хортиці? Як можна висловити свою єдність з природою?

Слайд 60

“Чи справді Хортиця є найціннішим скарбом України?” Побувавши хоч раз на острові Сонця, ніколи не забудеш вражень від її природи, відчуття позитивної енергетики цієї загадкової точки рідної землі. Хочеться повернутися…

Слайд 61

Які бажання викликає Хортиця у душі людини? Мені до тебе хочеться, Туди, де під автобусом прокручується Хортиця Зеленощоким глобусом. Мені побачить хочеться Густу зорю над скелями І жолудеву Хортицю З козачками веселими. І хочеться, і хочеться – Зупинки не діждатися – По дідовій по Хортиці В автобусі гойдатися. Славетна земле хортицька! Вишнева, яблунева ти! В тобі, мов риба в неводі Душа моя тріпочеться! Олександр Стешенко

Слайд 62

Які бажання викликає Хортиця у душі людини? Повертаєшся знову і знову. І спілкуєшся з чистою і незайманою природою рідного острова. Бажаєш відпочити – відпочинь, забути про тяготи життя – забудь, хочеш освідчитися у коханні – приведи сюди свою любов, хочеш попросити прощення – саме ця земля відпустить гріхи перед людьми і Богом. А я ще трохи берегом піду І зупинюсь, де дуже круто круча. Де сто джмелів на гілочці гудуть, Де сто думок надію не замучили. Подумаєш: дурні оці слова Про квітку, що всміхнулась необачно У світ нерозполоханих побачень, Де безнадія в острів виплива. Все зацвіте, одсвітиться нехай, Але ж я тут, але ж я тут, як лебідь. Квітуй же, зоре-зоренько, не ледве- Світи батькам, бо завтра буде май! Олександр Стешенко

Слайд 63

Які бажання викликає Хортиця у душі людини? До Хортиці Над Хортицею сонечко встає, І сонний соловей сполохано затьохкав. Повільно новий ранок настає, І тягне вітерець з Дніпра тихенько, вогко. Я хочу, щоб співали солов’ї, І ми з тобою слухали ці співи. І я звертаю всі думки свої До тебе, Хортице, - Вкраїни ненька сива. Валентина Стрикало

Слайд 64

Чи можна забувати історію острова? Тут Січ стояла, тут гули майдани, Димилися козацькі курені, Змагались семиряги і жупани, Лунали горді і сумні пісні. Володимир Солодовников

Слайд 65

Чи можна забувати історію острова? У центрі міста на Дніпрі Перлина цінна є. То острів Хортиця лежить, Там серце виграє. І поки сивий Борисфен Несе води потік, Є місто-красень, і йому Стояти з віку в вік. Олена Кузик, 14 років

Слайд 66

Кічкас – брат Хортиці Кічкас – так само древній, як і Хортиця. Адже саме тут була переправа через Дніпро. А назва нашої частини міста до сьогодні зберігає пам‘ять про кочівників: “кіч-кач” – “швидше, швидше”… Можливо і краще в Парижі. Яскраві Москва і Тамбов. Мій Кічкас, моє Запоріжжя, Моя колискова любов… Це - щастя отут народиться, Під величним серцем Дніпра, Молитви співає синиця, Щоб доля привітна була. Від травня прозоріше небо, З сльозою дніпрова вода. Я тут забуваю про себе, Що там десь панує біда. У травах купаються роси Під сольні пташині пісні, Синочку, як станеш дорослим, Прийди-но сюди навесні. Володимир Солодовников

Слайд 67

Двісті літ, як розтерзано Січ, Ще живі чорні ворони всюди, Що пили наше небо із віч, Додовбали козацькії груди. Обцілуй же зґвалтовану твердь, Скинь тавро всепокірного смерда, Тут за кожною згадкою смерть, Тут у кожній сльозині - безсмертя. Григорій Лютий Хортиця для всього світу є символом козацької слави. І при згадці про легендарний острів не оминається тема козацтва. Тому саме нам, запоріжцям, берегти та увічнювати цю колиску народного лицарства. Чи можна забувати історію острова?

Слайд 68

Який знак залишила війна на серці Хортиці? Чого ж то зірка зелена сяє, Сяє і сяє, зелена й зелена, Чого ж то над Хортицею заграва, Чого ж то мати стоїть і стоїть? Дивіться, мамо, то ваша юність За межами смутку, в човні золотім. На правому березі косить сіно Ваш милий козак у брилі золотім. Отам і поліг він, ріку перепливши У сорок третьому восени. І світиться зірка над ним зелена, З ракетниці пущена перед атакою. Невідомий автор

Слайд 69

Який знак залишила війна на серці Хортиці? Сплять могили в Запорізьких тривожних степах, І на Хортиці скелі поснули в імлі. Тільки вітер, як шал, як поранений птах, Скиглить, плаче і б‘ється об груди її. Хартице, Хортице, пісне кривава, гаряча, Луже Великий, проснися, проснись… (невідомий партизан) Війна… Як тяжко стискається серце, коли слухаєш розповіді очевидців про Другу світову війну! На жаль, війна не дає пощади нікому і нічому. Страждає і людина, і природа. Так, щоб захистити рідний шматочок землі, на острові загинули тисячі радянських солдатів. Навіки залишиться рубець на серці матері-Хортиці.

Слайд 70

Як можна висловити свою єдність з Природою? Ранок. Хортиця. Дніпро. Віковії кручі. Так й до мене все було. Хто би все озвучив? Знаю, є про що співать, Знаю, є що слухать… Синьоока благодать, Рідні ми по духу. І по крові рідні ми, Є хіба рідніші? Ось вітають нас громи, І нікого більше. Володимир СОЛОДОВНИКОВ

Слайд 71

Як можна висловити свою єдність з Природою? Чи знайдете слів, щоб висловити свою єдність з Природою? Напевно, ні. Найкраще виразити своє злиття з нею – відчути себе її частиною. Скажи собі: “Я- син чи донька тобі, мати-Природо! Прийми мене і навчи, як мудро жити з тобою в мирі і злагоді, як залишити тебе такою красивою на довгі віки?” І як мама, вона підкаже тобі: “Не ріж, не ріж, не руш, не убивай!”. А ти слухай і чини так, щоб не було соромно ні самому, ні твоїм майбутнім нащадкам.

Слайд 72

Знайшовши відповіді на питання, які виникли, я можу твердо сказати, що наш острів – це і заповідник, і історична пам‘ятка, яка береже у своїх спогадах і славетні часи, і романтику сучасності. Найбільше підтвердження цьому – поезії, присвячені Хортиці, у яких знайдемо все: від сивої давнини до сьогодення. Це не тільки наша гордість, а й одне із чудес нашої Батьківщини. Таким чином, Хортиця є найкоштовнішою перлиною у намисті України. ВИСНОВОК

Слайд 73

Використані ресурси: Горобинове намисто. Збірка творів юних поетів Запоріжжя. – Запоріжжя, 2009. – 70 с. Киценко М.П. Хортиця в героїці і легендах: істор.-краєзн. Нарис/ Післямова О.М. Апанович; худож.-іл. К.Д. Ткаченко. – Дніпропетровськ: Січ, 1991. – 150 с. Лиходід М.Х. Корінь блискавки. – К.: Дніпро, 1985. – 206 с. Солодовников В. Мить: поезії. – Запоріжжя: Тандем-У, 2004. – 48 с. Стешенко О. На березі думок: поезії. – Запоріжжя: Хортиця, 1999. – 115 с. Фотоальбом із власного архіву Стрикало В.М. Фотоматеріали із сайту www. zp.ua

Слайд 74

Хортиця - національний заповідник

Слайд 75

Туристичний маршрут “Тарасова стежина” на Хортиці

Слайд 76

Влітку 1843 року 29-річний Шевченко подорожував Україною, відвідав Олександрівськ, і, звичайно, не міг не пройти стежками козацької слави на Хортиці. У травні 2005 року за допомогою краєзнавців визначено маршрут, котрим ходив поет. Того ж року на острові відкрито унікальний комплекс "Тарасова стежина".   Історична довідка

Слайд 77

Туристична довідка Маршрут розташований поруч із Музеєм козацької слави, його оздоблено сімома гранітними стелами. На стелах висічені рядки із творів Великого Кобзаря, де згадується Хортиця та Великий Луг Запорозький. Запоріжці та гості міста можуть погуляти "Тарасовою стежкою" самостійно (знайти її зовсім нескладно!) або з екскурсоводом.

Слайд 78

Загальна довжина історичної стежки, яка йде вздовж Дніпра від місця, де зараз розташований Музей Запорозького козацтва, до мосту, який з’єднує острів з правобережною частиною Запоріжжя, складає 1 км. Пройдімося разом і переконаймося, що краєвиди тут надзвичайно красиві.

Слайд 79

Налаштуймося на подорож!

Слайд 80

Данину пам’яті Великому Кобзареві віддають працівники ВАТ “Янцівський гранітний кар’єр” Своїм тяжким стражденним життям Тарас Шевченко доводить думку про те, що вірш починається не з великої літери, а з великого болю. А ще з великої гордості. І любові. До рідної землі також.

Слайд 81

Був я торік на Україні. І на Хортиці… і все плакав… Читаючи ці рядки поета, хочеться також плакати. Але, на жаль, від болю за неувагу, блюзнірське ставлення до рідної землі, нешанобливе ставлення до перлини нашої держави.

Слайд 82

На Хортиці, в Протовчому, зародилося козацтво як явище Темі козацтва великий співець присвятив багато творів. Напевне, не вистачало могутньої лицарської руки для захисту знедоленої України ХІХ ст.

Слайд 83

Ой, повій, вітре, та з Великого Лугу Дух Хортиці та Великого Лугу має розбудити не тільки історичну пам’ять, а й відповідальність, мужність, чесність, порядність у ставленні до рідної землі, рідного народу наших сучасників.

Слайд 84

Чи чуєш, брате Луже? Хортице! Сестро? . Запоріжжя має багату історію, про яку навіть корінне населення зараз рідко згадує, а проте навряд чи знайдеться людина, яка не чула про запорозьких козаків.

Слайд 85

Кінець козацької держави був тяжким У часи, коли жив Тарас Шевченко, пам’ять про смерть козацької держави кров’ю сочилася у серцях українців. І пов’язували цю трагедію з козацькою старшиною, яка перестала жити за законами козацької республіки.

Слайд 86

Хортиця – символ козацтва Хортиця була оплотом запорозького козацтва. Тут на острові знаходилися його сторожові пости, хутірці-зимівники. Про козацьке минуле острова сьогодні нагадують сторожові вишки, хутірець «Козацька застава» на місці древнього Протолче, кінний театр «Запорозькі козаки» у плавневій частині, історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», експозиція в Музеї запорозького козацтва.

Слайд 87

Уже вдруге людина крає серце Дніпра, будуючи мости на Хортицю. Іноді приходить думка: «Варто чи ні?».

Слайд 88

Острів Хортицю зараховано до семи чудес України. Нам, запоріжцям, є чим пишатися! Ім’я Хортиці відоме на весь світ. Нам, українцям, є чим пишатися! Тож наша головна задача сьогодні – зберегти її, найпрекраснішу перлину із цілого намиста чудес України!

Слайд 89

Дякуємо за увагу! До нових зустрічей!!!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Туризм