Чарівність древнього Провансу
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
По старовинній легенді, статут після створення світу, Бог вирішив створити місце для власного відпочинку - так з'явився Прованс. Всупереч крилатому вираженню, побачивши Париж, не варто квапитися покидати цей світ - хоч би тому, що в нім ще є Прованс! Він як роман, написаний рукою великого майстра: кожен прочитає в нім те, що співзвучно душі, але багато що залишиться нерозгаданим.
Прованс – південна частина Франції, що тягнеться від Верхніх Альп до Середземного моря. Весь Блакитний берег з Каннами і Ніццей, Марсель, Тулон, Сіна – Стежці, фешенебельні гірськолижні курорти, виноградники гирла Рони – все це Прованс.
По Провансу краще всього подорожувати на автомобілі або велосипеді, зупиняючись на ніч у маленьких затишних готелях. Це ідеальний спосіб по-справжньому зрозуміти і полюбити країну – подорожувати не по туристичних або курортних пам'ятках, а по місцях, де люди просто живуть.
Але якщо раптом вас потягне до цивілізації, їдьте в історичну столицю Провансу – Екс-ан-Прованс. Це містечко придивилося ще древнім римлянам в II столітті до нашої ери. І тоді ж отримало своє ім'я. Столицею ж Провансу місто стало в ХV столітті.
К_востоку_от Екса знаходиться Арль - найбільше за площею місто Франції. Він ставно розлігся на берегах Рони. Арль (Arles) оточений виключно красивими околицями: річкою Роной, сухими рівнинами Кро і місцевістю Камарг
Неподалеку_от Арля розташований заповідник Камарг, де живуть рожеві фламінго, вільно носяться табуни білих коней і пасуться стада синяво – чорних биків
На замітку мандрівникам Багато готелів в Провансі розташовано прямо в старовинних замках. Перед від'їздом купите мішечок з травами Провансу, щоб довгими зимовими вечорами згадувати неповторний аромат французької провінції. Любителям довгих прогулянок пропонується відправитися в подорож по самому глибоко і широкому в Європі Вердонському ущелині - двадцять чотири кілометри пішки.
Ради мандрівникові 1 1. Обов'язково віддайте належне традиційному французькому сніданку! Це чашка ароматної кави, свіжий круассан і свіжовичавлений апельсиновий сік. Щоб вам легко було розібратися в пропонованому кавовому меню, звернете увагу на назви кави: Cafe noir- чорний кава, що подається в маленьких чашках (подібність еспрессо); Cafe creme - кава з молоком (близький до капучино); Cafe au lait- велика чашка кави з молоком (користується популярністю у місцевих жителів, саме її зазвичай п'ють вранці); Cafe decaffeine - тут коментарі не потрібні, кава без кофеїну; Cafe а la torque - кава по-турецьки.
Ради мандрівникові 2 2. Обід зазвичай з 12.00 до 14.00 - в цей період все просто завмирає. Це своєрідна провансальська сієста. У ресторанах у вас є дві можливості зробити замовлення: меню і карта. Карта - це вже складений обід або вечеря, що включає закуску, основне блюдо і десерт. Вартість визначена заздалегідь. Але вибір не надається.
Ради мандрівникові 3 3. Рекомендуємо спробувати знаменитий рибний салат «Нісуаз», цибульний пиріг і дуже смачний рататуй зі свіжих баклажанів і цуккині. На окремі захвати заслуговує рибний суп-асорті «буйабес». Колись це було найдешевше блюдо, що готувалося з риби, що залишилася від продажу. Тепер суп - головна прикраса кухні Провансу. До речі, соус «Провансаль» і соус «Майонез» - це різні речі.
Схожі презентації
Категорії