Використання інноваційних технологій на уроках трудового навчання
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ВИКОРИСТАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА УРОКАХ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ В СПЕЦІАЛЬНИХ ШКОЛАХ-ІНТЕРНАТАХ Підготувала Сербіненко Лариса Василівна, заступник директора з навчально – виховної роботи Яхницької спеціальної загальноосвітньої школи – інтернату
Правильно організована трудова діяльність дає можливість учням спеціальної школи -інтернату досягти такого рівня психологічної, практичної, соціальної підготовки, який допомагає їм стати на шлях самостійного життя і праці, виховує звичку, приносити користь собі й іншим.
Праця – джерело всіх цінностей і багатств людства, а уроки трудового навчання – це фундамент, на якому будується його майбутнє. Майбутнє освіти за: 1)традиційними формами і методами навчання; 2)інноваційними формами і методами навчання; 3)за розумним поєднанням традиційних та інноваційних форм.
Застосування інтерактивного навчання здійснюється через використання фронтальних та кооперативних форм організації навчальної діяльності учнів на уроках. З огляду на це, найбільш уживаними є такі технології: - у фронтальній формі роботи – «Мікрофон», «Мозковий штурм», «Незакінчені речення», «Навчаючи – учусь»; - у кооперативній формі роботи – робота в парах, робота в малих групах; - інтерактивні ігри: «Рольова гра», «Драматизація»; - технологічні навчання в дискусії - «Обери позицію», «Інтерв'ю».
Різновидом загальногрупового обговорення є технологія «Мікрофон», яка дає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі відповідаючи на запитання, або висловлюючи свою думку. «Мікрофон»
Цей метод широко використовують для вироблення у школярів вміння розв’язувати конкретні проблеми. Ця форма роботи сприяє розвитку в учнів уяви та мислення, дає їм можливість вільно висловлювати свої думки. На дошці записуються всі ідеї учнів. Жодної з них не відкидають, не критикують, дозволяється розвивати попередні ідеї направляючи їх в правильне русло. «Мозковий штурм»
Клас ділиться за партами на пари. Кожен учень, що сидить ліворуч «кореспондент», а праворуч – «майстер». Тематику запитань підбирають відповідно до мети уроку. Технологія - рольова гра «Інтерв’ю»
Зараз в наш час широкого використання набули нестандартні уроки. Розробка нестандартних уроків відбувається у двох напрямках: - поєднання різних форм навчання ( урок - залік, урок конференція, урок - диспут, урок - конкурс, урок - подорож, урок - аукціон, урок - майстерня); - власне нестандартні уроки, на яких використовують технологічні картки, шаблони, картки - завдання, тестові завдання.
Практика роботи показує, що використання технологічних карток на уроках є необхідною умовою в оволодінні трудовими уміннями і навичками. Технологічна карта являє собою план виконання даного завдання, або план виготовлення даного виробу. У навчальних технологічних картах регламентується послідовність операцій, вказуються матеріали, інструменти і пристосування на кожну операцію, подаються ескізи. Так на уроках трудового навчання у 5 класі (шевська справа) під час вивчення теми «Ремонт взуття. Наклеювання латки на взуття» у практичній частині уроку, під час самостійного виконання завдань, школярі користуються технологічними картами при цьому досягаючи хороших результатів. За допомогою технологічних карток учні на уроках можуть самостійно виконувати дане завдання, досягаючи хороших результатів.
Технологічна карта Наклеювання латки на взуття № П / П Послідовність операцій Поопераційний ескіз Інструменти, обладнання, матеріали 1 2 3 4 1 Вирізаннязі шкірилатки однакової з верхом взуття по виду і кольору. Шкіра,ножиці, олівець, лінійка, паперова викройка, дошка.
2 3 Зачищення ремонтної частини верху взуття із зовнішньої сторони. Спускання країв латки із внутрішньої сторони (по всьому периметру) Рашпіль, наждачний папір, ремонтне взуття. Латка, взуттєвий ніж, дошка.
4 Нанесення клею на ремонтне місце і на латку. Час на висихання клею (20-25хв) Щіточка, клей, ремонтне взуття. 5 Приклеюваннялатки на ремонтну частину іпритисканняїї рукою. Латка, ремонтне взуття, дошка. .
Вчителі трудового навчання розробили проект по виготовленню кімнатних капців. Задачі проекту Формувати вміння виготовляти кімнатні капці шляхом виконання обробки заокруглених зрізів виробу; вчити порівнюват, аналізувати свою роботу, робити висновки, формувати соціально-трудову, комунікативну компетентність. Розвивати і коригувати пам’ять, логічне мислення, увагу, окомір, дрібні м’язи рук. Виховувати позитивне ставлення до праці, вміння працювати в колективі і доводити справу до завершення.
Вибір матеріалів для виготовлення кімнатних капців Вибір тканини : у роботі використовується тканина, що залишилася від шиття різних виробів та старий одяг: пальта, шкільні форми, шалі, куртки. Тканина, з якої будемо виготовляти кімнатні капці- драп. Драп – це шерстяна тканина, яка гарно зберігає тепло, повітря, також добре тримає форму виробу. Для верхніх деталей капців виготовляти підкладку, а також навскісні обшивки треба з тканини, яка б була б міцною, але не товстою. Для цього підійдуть габардин, шерсть, фланель. Габардин - синтетична тканина, дуже міцна і стійка до тертя, добре зберігає форму. Шерсть - натуральна тканина, також досить міцна, стійка проти зношування, зберігає тепло людини. Для утеплення капців беремо ватин. Ватин - це допоміжний матеріал, який гарно зберігає тепло, його можна замінити синтепоном. Підошву капців підшиваємо дермантином, його також можна взяти зі старих курток, плащів. Прикрашаємо капці шматочками хутра, тасьмою. Нитки : бавовняні або синтетичні.
Капці можна шити на сучасних швейних машинах, якщо вони в змозі прошити декілька шарів тканини і в тому числі дермантин. Швейні машини, старих моделей, прошивають товсті тканини. І тому ми використовували в своїй роботі таке обладнання.
Практична робота виконується за технологічною картою Лекало Розрахунки собівартості однієї пари кімнатних капців Витрати електроенергії на обробку тканини для однієї пари капців. Ціна за 1 кВт = 25,9 коп. Потужність праски – 2 кВт. Робота з праскою – 5 хв. Таким чином буде використано 0,166 кВт. Витрати на виготовлення капців складають 2 грн. 44 коп. Найменування матеріалу Витрати Вартість тканина 2. нитки 40 м 2 грн.00 коп.
Технологічна карта «Виготовлення кімнатних капців» Послідовність операцій 1. Розмістити лекала капців на тканині так, щоб було якнайменше відходів, приколоти, обвести сухим милом деталі лекал по контуру та відрізати. 2. Накласти вирізані деталі капців виворітним боком на ватин,приметати, пришити, відступивши від зрізу 0,5 см, витягнути нитки приметування, залишки ватину обрізати. Ескіз
3. Підшити підкладкою з бавовняної тканини верхні деталі капців, закривши ватин, залишки підкладки обрізати. 4. Виготовити навскісні обшивки з тканини яка була б міцною. Для цього підійде габардин, бавовна, сатин.
5. Обробити обкантувальним швом зрізи верхніх деталей капців. 6. Зметати верхні деталі капців з нижніми деталями, зшити шириною шва 0,5 см
7. Обробити зрізи капців обкантувальним швом за допомогою навскісних обшивок з відкритими зрізами 8. Накласти капці на виворітний бік дермантину, пришити ( без зметування) машинною строчкою, залишки дерматину обрізати.
Очікуване від проекту Результатами даної роботи є те, що діти навчалися самостійно розкроювати, за допомогою лекал, кімнатні капці. Вони дізналися, в якій послідовності їх треба виготовити. Під час виконання даної роботи, використано поопераційне розділення праці, що сприяло тому, що всі діти з даним завданням справилися. Учні закріпили навички виконання різних видів швів і повторили властивості тканин, прийоми роботи з ними. Учні побачили, як людина може створювати своїми руками такі гарні та корисні речі з такого непотребу. Знання, вміння і навички які учні отримали на уроці, знадобляться їм у самостійному житті. І тому праця дітей буде педагогічно ефективнішою тільки тоді, коли вони усвідомлять її суспільну значимість, коли процес праці приноситиме їм радість, задоволення й насолоду. Для цього необхідно правильно дозувати фізичне навантаження, встановлювати такий регламент, організовувати таке чергування роботи й відпочинку, при яких усувається втома й поновлюються фізичні сили.
Під час проведення уроків трудового навчання використання комп’ютера повинно бути максимальним та корисним. З його допомогою можна створювати належні умови самостійної роботи з вивчення нового матеріалу, закріплювати та систематизувати вже вивчені, а також відповідно контролювати знання без упередженого ставлення до учня. Дидактичні можливості комп’ютера дозволяють: 1) залучити учнів до активної навчально-пізнавальної діяльності; 2) активізувати, стимулювати роботу; 3) поліпшити сприймання матеріалу за рахунок динамічної наочності; 4) розвивати мислення; 5) індивідуалізувати навчання; 6) підвищити процес керування навчанням; 7) забезпечити об’єктивність контролю.
Одним із засобів роботи вчителя на уроках трудового навчання є використання інтерактивної дошки, яка дозволяє широко використовувати різноманітність колірної палітри, анімаційні ефекти, приєднані відеофайли. З її допомогою утримувати увагу учнів спеціальних шкіл – інтернатів значно легше. І як наслідок, діти з великим задоволенням працюють на таких уроках, отримуючи необхідні знання і вміння. Дуже важливо, що робота з цим досягненням техніки не вимагає спеціальних знань і навиків — досить того, аби вчитель мав базовий рівень комп'ютерних компетенцій і це сприяє тому, що учні оволодівають даними навичками спочатку з допомогою вчителя, а потім працюють самостійно. І тому впровадження в освіті інтерактивних технологій підвищує загальний рівень учбового процесу, підсилює мотивацію навчання і пізнавальну активність учнів, постійно підтримує вчителів в стані творчого пошуку, дидактичних новацій, а саме використання у роботі комп’ютерної техніки.
Широкого використання в спеціальних школах - інтернатах набули інтерактивні заняття, різноманітні комп’ютерні і мультимедійні технології. 1. Інтерактивні заняття Цей вид роботи застосовується здебільшого для вивчення нового матеріалу, де учень працює в режимі “запитання – відповідь”. Ефективність цього виду роботи значно залежить від складеної навчальної програми.
2. Різноманітні комп’ютерні вправи Цей вид діяльності спрямований на практичне застосування та засвоєння відповідних умінь і навичок на основі попередньо вивченого теоретичного матеріалу. Дуже корисним є те, що вчитель або учень (залежно від навчальної ситуації) можуть вільно розширювати комплекс вправ, доповнювати його. Практично це означає, що під час вивчення, теми з трудового навчання(швейна справа)«Елементи машинознавства», а саме будови швейної машини, учні спочатку вивчають внутрішню будову за допомогою комп’ютера, маючи можливість побачити її ніби «зсередини», а потім можуть відповісти на питання про типи з'єднань, які використовуються у швейній машині; знайти несправності у роботі і навіть запропонувати методи ліквідації цих несправностей.
3. Мультимедійні технології Ці технології використовують у вигляді компакт-дисків навчальних програм із різних предметів: загальнотехнічних і спеціальних дисциплін. Цей вид роботи сприяє поліпшенню знань учнів, розширяє їх світогляд, надає можливість спостерігати явища та процеси, які на звичайному уроці продемонструвати неможливо. Так на уроці трудового навчання (шевська справа) при вивченні теми «Ремонт взуття: заміна підошви» можна використати такі фотослайди.
4. Тестові програми Програми такого типу значно можуть полегшити роботу вчителів і, що досить суттєво, виявити реальний рівень знань учнів. Вони корисні ще й тому, що кожний учень може самостійно перевірити свої знання, або з допомогою вчителя звернути увагу на недостатньо засвоєний матеріал. Так на уроках трудового навчання при вивченні теми «Технологія вирощування рослин. Технологія догляду за тваринами». 1. Сільське господарство має галузі: а) тваринництво, птахівництво, рослинництво; б) тваринництво і рослинництво; в) фермерство і рослинництво; г) тваринництво, птахівництво, рослинництво, фермерство. 2. Пшениця, жито, ячмінь, кукурудза – це… а) овочеві культури; б) фрукти; в) зернові культури; г) ягоди. 3. Цукровий буряк є сировиною для виготовлення …. а) цукру; б) повидла; в) цукерок; г) мармеладу. 4. Огірки, дині, кабачки, картопля, томати – це… а зернові культури; б) фрукти; в) овочеві культури; г)ягоди.
На думку нашого колективу головним показником якості роботи є те, як складаються долі вихованців після закінчення школи. Ми не можемо перерахувати всі професії які мають наші вихованці, але ми впевнені, що більшість випускників стали хорошими людьми.
Схожі презентації
Категорії