Виготовлення солом'яного капелюха
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Майстер – клас Базалицького Михайла Юрійовича учителя трудового навчання Лука-Мелешківської ЗШ І – ІІІ ступенів Вінницького району “Виготовлення солом'яного капелюха”
Варіативних модулів чимало, але для багатьох із них потрібно дороге обладнання та не дешеві матеріали. На пришкільній дослідній ділянці завжди можна знайти декілька квадратних метрів для жита чи пшениці. Виходом з положення може бути соломоплетіння.
З історії Виготовленню господарських та художніх виробів передувало широке використання покрівлі, утеплення стін тощо. Пізніше із соломи почали робити тару для зберігання зерна, корзини, господарські сумки, хлібниці, килими, капелюхи, різноманітні художні вироби (фігурки людей, звірів, птахів, ляльок, декоративні панно, прикраси для сільських та сімейних свят тощо).
Для заготівлі соломи використовують серп або великі ножиці. При виготовленні виробів потрібні: гострі ножиці для відрізання колінець і підрівнювання кінців у готових виробів; штопальні голки і наперсток для зшивання елементів; праска для вирівнювання косичок і готових виробів; емальовані або пластмасові місткості.
Солома – це трубчасте стебло трав'янистих злакових культур(жита, пшениці, ячменю, вівса). Вибір матеріалу Найкращі фізико-механічні властивості має житня солома, тому її найчастіше використовують. У нього довгі (до 500мм) міжвузля Ячмінна солома дещо товстіша, ніж житня, міжвузля коротша. Використовується здебільшого для виготовлення прошивних виробів(капелюхів, сумок та ін.) Пшенична солома менш міцна, але більш еластична і світліша за житню. Використовується для тонких робіт. Вівсяна солома блідо золотистого кольору, шовковиста, еластична, зручна в роботі. Міжвузля короткі.
Підготовка до плетіння Вирізання колінець і сортування соломин по товщині стебла. Замочування в холодній воді (3-4 години) або відпарювання (15-20 хвилин).
Схожі презентації
Категорії