Основні властивості кольору і їх практичне використування
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Вибираємо колір Використовуючи різні кольори і відтінки, ми до певної міри можемо управляти своїми фізичними і психологічними процесами. Тому до вибору колірної гамми приміщень, в яких ми проводимо чималу частину свого життя, необхідно віднестися дуже відповідально.
«Психологія» основних кольорів Теплі кольори. Загальна характеристика кольорів цього спектру – енергія і активність. Основна перевага теплих кольорів – вони зігрівають, заряджають енергією, стимулюють психіку, допомагають концентруватися. Недолік полягає в тому, що у великій кількості вони перенавантажують психіку, давлять, дратують. Пастельні теплі відтінки чудово підійдуть для створення затишної, домашньої атмосфери, що розташовує до спілкування і відпочинку.
ЧЕРВОНИЙ Червоний – дуже активний колір. Він може наповнити енергією, додати людині упевненість. Але червоний – це також сигнал небезпеки. Використовуючи червоний колір, особливо важно не перестаратися. Краще застосовувати його як колірні акценти, а не як основний колір.
ЖОВТИЙ Жовтий – колір радості, що нагадує про сонячний день. Він піднімає настрій, надає оптимізм. Цей колір допомагає сконцентрувати увагу. Тому його використання буде доречне в кабінеті або офісі. Спокійний, неяскравий жовтий колір прекрасно підійде для стін спалень маленьких дітей і літніх людей.
Помаранчевий – це суміш червоного і жовтого. Він поєднує в собі властивості цих кольорів. Помаранчевий колір має кращий стимулюючий ефект для повернення людині гарного настрою, позбавляє від депресії, розташовує до спілкування. Відмінний вибір для вітальні, кухні, їдальні. У більш приглушеному варіанті помаранчевий добрий для дитячих, спалень. Помаранчевий
Холодні кольори Такі кольори заспокоюють, розслабляють, нагадують про гармонію і баланс. Їх часто використовують як базові. Основний недолік – в разі невдалого вибору, інтер'єр легко може стати нудним і «казенним».
СИНІЙ Найпопулярніший серед кольорів холодної гамми. Використовуючи різні відтінки синього, можна добитися різного психологічного ефекту. Блідо-голубі відтінки символізують молодість, морські – досконалість і нескінченність, а іссиня чорні – авторитет і владу.
ЗЕЛЕНИЙ Це колір весни і відродження. Він складається з синього і жовтого. Традиційно зелений вважається кольором спокою і гармонії. Особливо благотворний він для холериків, на яких надає заспокійливу дію.
ФІОЛЕТОВИЙ Фіолетовий – це колір таємничий, містичний і складний. Знайти йому використання не так просто. В будь- якому разі, як і для червоного, для нього справедливе таке правило: у інтер'єрі його краще використовувати як додатковий, а не основний колір.
Монохромні кольори: білий й чорний Білий поряд з чорним утворює особливу, окрему від спектральних групу кольорів. Використовувати білий колір, а також світлі пастельні тони – відмінне рішення, якщо потрібно візуально розширити приміщення. Білі стіни і стеля допомагають створити ефект легкості, невагомості.
ЧОРНИЙ Чорний колір добре працює на контрастах. Він підкреслює, виділяє інші кольори. На чорному фоні вони «лунають» особливо яскраво і виразно. Природно, що як основний колір в житлових приміщеннях чорний колір використовується украй рідко. Таке використання чорного може бути доречно лише в специфічних суспільних інтер'єрах (бутіки, артгалерєї).
Розбіли і затемнення - Розбіл – світла кольорова барвиста суміш, яку отримали в результаті змішування кольорових і білих пігментів або фарб. - Додавання до складу фарб чорних пігментів називають затемненням. Інколи виходить суміш нового тону. Не можна плутати поняття «затемнення» і її насиченість (інтенсивність), коли в світлу кольорову суміш додають пігменти того ж кольору. Забарвлюючі склади розділяють на чотири основні групи: цілісні з пігментів без розбілів (білих пігментів); густі, де кольоровий пігмент переважає над білим; нормальні, де міститься різна кількість кольорових і білих пігментів, розбілені, де переважають білі пігменти, а кольорові додають для підфарбування.
Лесування Лесування - нанесення тонкого шару фарби, яка просвічується. При цьому поверхня набирає додат-кової светлоти і яскра-вості, а лессировочний шар – відтінку кольору основи.
Важкі і легкі кольори Якщо пофарбувати панель світлим кольором, верх стіни над нею – темним, то створиться враження, що темна частина нависає над нижнею. Це явище називають масою кольору. Відчуття пропадає, якщо кольори поміняти місцями. З 2-х кольорів важчим є темніший. Розрізняють важкі (темні) і легкі (світлі) тони, які також враховують для різних конструкцій будівель і споруд. При виборі кольорів для фарбування виробничих приміщень слід враховувати умови праці тих, що працюють там. Наприклад, для роботи при високих температурах переважні холодні тони, а для роботи при низьких температурах - теплі (приміщення з люмінес-центним освітленням, холодильники, склади, вхідні, під'їзди і так далі). Кольор машин, устаткування, контейнерів і тому подібне повинні відрізнятися від загального тону приміщення, але не бути зрительно несумісними. Шорсткі поверхні у багатьох випадках переважно глянсових.
Виступні і відступні кольори Розрізняють також кольори виступні і відступні. Ця відмінність заснована на видаленні, що здається, або наближенні поверхонь, забарвлених в той або інший колір. Ці поняття збігаються з поняттям важких і легких кольорів. Зазвичай всі важкі кольори є відступними, тобто поверхні, забарвлені у важкі кольори, здаються нам більш видаленими і, навпаки, поверхні, забарвлені в легкі кольори здаються виступаючими, такими, що наближаються до нас. Панелі стін зазвичай забарвлюють в темніші, важчі кольори, ніж верхню частину стіни, яка, як правило, забарвлюється в світліший, легший колір. Таке розміщення кольорів сприяє їх кращому сприйняттю і здається нам природнішим.
Контраст кольорів Кольори можуть змінювати свій тон або світлоту під впливом розташованих поряд з ним інших кольорів. Розділяють світлістний, хроматичний, крайовий Якщо сірий квадрат покласти на білий аркуш, другий сірий квадрат на чорний, – це приклад світлотного контрасту.
Світлістний контраст – зміни світлості хроматичного або ахроматичного кольору під впливом інших кольорів, що його оточує. Зміну кольорового тону або насиченості кольору під впливом хроматичних кольорів, що його оточують називають хроматичним контрастом. Зміна світлісті кольору тількі по краях кольорової смуги під впливом інших кольорів, що її оточують і відрізняються від неї світлістю називають крайовим контрастом. Знання контрастів кольорів допомогає зазделегідь встановити, який колір фарбувальної суміші слід підібрати на певному хроматичному фоні для оздоблення приміщення.
Практичне змішування фарб. Змішування кольорів способом додавання. На темний екран направляють одночасно три монохроматичні пучки світла: фіолетовий, зелений і червоний, підібравши кут відхилення пучків світла так, щоб кольорові зображення частково перекривали одне одного, а центральна частина освітлювана трьома пучками світла. За цієї умови ділянка екрану ,яка освітлена зеленим і червоним світлом, здасться жовтою, червоним і фіолетовим — пурпурною, фіолетовим і зеленим — блакитним. Середня частина, освітлена променями трьох видів, буде біла як освітлена ахроматичним світлом повного спектру.
Вичислювальне змішування кольорів. На шляху ахроматичного білого світлового пучка, освітлюючого білий екран, одночасно ставлять три світлофільтри, так, щоб вони частково перекривали один одного. Кожен зі світлофільтрів пропускає промені лише одного кольору — жовті, пурпурні і блакитні, поглинаючи основні кольори спектру — червоні, фіолетові і зелені. На ділянці, захищеній жовтим і блакитним фільтрами, в місцях, де ці фільтри взаємно перекриваються, отримаємо зелений колір, оскільки туди не проникли фіолетові і червоні промені. На ділянці, захищеній жовтим (поглинає фіолетовий колір) і пурпурним (поглинає зелений) фільтрами, отримаємо червоний колір і на ділянці, захищеній блакитним і пурпурним фільтрами, що поглинають червоний і зелений кольори — фіолетовий колір. Середина колірної фігури на екрані, захищена трьома фільтрами, які разом поглинають всі промені спектру, буде чорною.
Колір в інтер'єрі Вдало підібрати кольори для інтер'єру – завдання непросте. Доводиться враховувати масу чинників: загальні закони вживання кольорів, особисті переваги господарів, призначення приміщень, їх розмір, висоту стелі, рівень освітленості. Але ми все ж спробуємо виділити деякі тенденції вживання кольори, актуальні для основних функціональних приміщень будинку або квартири.
КУХНЯ У оформленні кухні доречні теплі кольори. Особливо, якщо кухня для вас є і основним місцем трапези. Кольори теплої гамми, на відміну від холодної, збуджують і підсилюють апетит. Ми радимо дотримуватися максимально природного, екологічного підходу в колірному рішенні для кухні. Це також стосується меблів і підлоги.
СПАЛЬНЯ Щоб створити атмосферу затишку, що розташовує до повноцінного відпочинку, використовуйте світлі, пастельні теплі тони. Зазвичай спальня – приміщення невелике. Використовувати в ній яскраві контрастні кольори не варто. Краще зіграти на нюансах – відтінках того або іншого кольору.
Ванна кімната Для колірного оформ-лення ванн традиційно використовують два підходи. Для маленьких ванн без природного освітлення підійдуть світлі, пастельні тони, а вкраплення яскравих акцентів допоможуть підбадьоритися з ранку. У просторих, добре освітлених ваннах колірна гамма може бути і більш насиченою, яскравою і контрастною.
Дитяча кімната Колірне рішення дитячої вимагає особливої уваги. Бажано змінювати його у міру дорослішання дитини. Маляті до двох років підійдуть лише м'які, ненасичені кольори. Ледве він підросте, як дитяча може перетворитися на найяскравіше, строкатіше і веселіше приміщення в будинку. Але настає пора йти в школу, і колірну гамму доведеться змінити на спокійнішу і суворійшу. Важливо, щоб нічого не відволікало дитину від занять.
Вітальня Тут можна сміливо пофантазувати! Суворих правил колірного оформлення загальних кімнат не існує. Покажіть свою індивідуальність, виразно уявивши, як ви хочете проводити час в цьому приміщенні.
КАБІНЕТ Тут потрібна колірна гамма, що створює атмосферу спокою і зосередженості. Коричневі і зеленуваті відтінки у поєднанні зі світло-коричневими меблями дуже сприятливі для людей активних. Спокійним же можна порадити оформити кабінет в яскравіших кольорах (наприклад, використовувати відтінки жовтого), що бадьорять, а також – включити в інтер'єр яскраві деталі.
Контрольні питання: 1. Назвіть ахроматичні кольори? 2. Назвіть їх властивості. 3. Назвіть хроматичні кольори. Назвіть їх властивості. 4. Надати визначення розбілів, затемнень. 5. Перелічіть які кольори є важкі, легкі. 6. Які кольори виступні, відступні? 7. Які види контрастів ви знаєте? Навести приклади. 8. Як на практиці можна змішувати фарби?
Схожі презентації
Категорії