X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Історія назв сузір'їв

Завантажити презентацію

Історія назв сузір'їв

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Овен вважається першим в поясі зодіаку, оскільки в той час, коли створювалася грецька астрономія, Сонце вступало в це сузір'я під час весняного рівнодення. Сузір'я малопримітне, складається із зірок 2-й, 3-й, 4-й, 5-й величин. Головна зірка Овна – Хамаль– навігаційна зірка. Культ жертовного агнця (баранчика) пройшов через тисячоліття. Символ білої покірливої, ні в чому не повинної істоти, що віддає себе в жертву людям в ім'я їх блага і спокутування їх вчинків, – така ідея ієрогліфа сузір'я Овен. Верховний бог Єгипту, бог сонця Амон-Ра, священною твариною якого вважався баран, часто зображався з баранячою головою, причому роги у нього були заломлені так, що захистити ними себе він не міг. На додаткових рогах Овна сяє диск Сонця – символ космічної мудрості.

Слайд 3

СУЗІР'Я ТЕЛЬЦЯ Велике сузір'я із зірок 1-й, 2-й, 3-й, 4-й, 5-й величин. Зірка 1-й величини Альдебаран навігаційна зірка. Одна з найкрасивіших зірок нашого неба. Навкруги Альдебарана знаходиться розсіяне зоряне скупчення – Гіади. Правіше і вище за Альдебарана – більш тісна група зірок – Плеяди. В сузір'ї Тельця є дивна крабоподібна туманність – залишки найновішої зірки, що спалахнула в 1054 році. В Єгипті культ священного бика (тельця) Апіса процвітав протягом тисячоліть. Він втілював собою силу, потужність відтворення. Тому зображення Апіса є символ сили, що творить. У стародавніх народів найголовніше було сузір'я Тельця, оскільки новий рік починався весною. В зодіаку Телець найстародавніше сузір'я, оскільки в житті стародавніх народів скотарство грало величезну роль, і з биком (тельцем) пов'язували те сузір'я, де Сонце як би перемагало зиму і сповіщало прихід весни і літа.

Слайд 4

БЛИЗНЮКИ Сузір'я складається із зірок 2-й, 3-й 4-й величин. Голова близнят відзначена двома прекрасними зірками: Кастор і Поллукс. В назві зірок, що відзначають голови близнюків, відобразилися елементи грецької міфології – Кастор і Поллукс – герої-близнята, сини Зевса і Леди, що вчинили ряд подвигів. Свою назву вони одержали на честь аргонавтів - Кастора і Поллукса - близнят, братів Олени Прекрасної – винуватиці троянської війни. Кастор славився як майстерний візничий, а Поллукс як неперевершений кулачний боєць. Вони брали участь в поході аргонавтів і калидонскому полюванні. Але одного разу Діоськури не поділили здобич з своїми двоюрідними братами, велетнями Ідасом і Лінкєєм. В битві з ними брати були сильно поранені. І коли Кастор помер, безсмертний Поллукс не схотів розлучитися з братом і попросив Зевса не розлучати їх. З тих пір по волі Зевса брати півроку проводять в царстві похмурого Аїда, а півроку - на Олімпі. Бувають періоди, коли в один і той же день зірка Кастор видна на фоні уранішньої зорі, а Поллукс - вечірньої. Можливо, саме ця обставина і дало привід для народження легенди про братів, що мешкають то в царстві мертвих, то на небі. Брати Діоськури вважалися в старовині покровителями моряків, що потрапили в бурю. А поява на щоглах кораблів перед грозою «Вогнів Святого Ельма» вважалася відвідинами близнюків їх сестрою Оленою.

Слайд 5

РАК Ледве помітне сузір'я: найяскравіші його зірки не перевищують 4-й величини. Головна зірка – Акубенс. В цьому сузір'ї знаходиться зоряне скупчення Ясла. На ім'я знака сузір'я названий тропік Раку. Понад дві тисячі років тому літнє сонцестояння припало на це сузір'я. Сонце по-материнському виливало на Землю світло і тепло. Тому сузір'я пов'язано з ім'ям богині Ісіди, що втілює ідею материнства, вічної жіночності і земної мудрості. Один з атрибутів богині – Місяць, і сузір'я Раку присвячено Місяцю, а його символ зображений у вигляді краба, що нагадує місяць формою. Ієрогліфічно сузір'я означає мудрість, яка виявляється в безкорисливій любові.

Слайд 6

ЛЕВ До сузір'я лева входять зірки 1-ї, 2-ї, 3-ї, 4-ї, 5-ї величин. Зірка 1-ї величини – Регул, або Серце Лева. Її світимість в 150 разів більше сонячної. В «хвості» сузір'я розташована зірка 2-ї величини – Денебола. Ієрогліфічно на цьому сузір'ї зображений Лев – символ мужності і сили, опорою йому служить змій – символ мудрості. Денебола зображена покірливою дівою – символ вищої мудрості. На кінці хвоста змія – сокіл – символ бога Гора. Над спиною Лева з сувоєм в руці – символом таємних знань сидить бог знання Сиу, який допомагав богу-творцю Атуму творити будівлю миру. Близько 4,5 тисяч років тому в цьому сузір'ї знаходилася точка літнього сонцестояння, і Сонце опинялося в цьому сузір'ї в найжаркішу пору року. Тому у багатьох народів саме Лев став символом вогню. Ассірійці так і називали це сузір'я "великий вогонь", і халдеї пов'язували лютого лева з не менш лютою жарою. Вони вважали, що Сонце одержує додаткову силу і теплоту,

Слайд 7

ДІВА Велике сузір'я із зірок 1-ї, 3-ї, 4-ї величини. Зіркою 1-ї величини є - Спіка. В даний час в сузір'ї знаходиться точка осіннього рівнодення. Ієрогліфічно тут зображена Діва з хлібним колосом в руці – символ виникнення життя. Вона стоїть нерухомо, і це означає, що вона – вічна. Нерідко в ранніх міфах Діву ототожнювали з Реєю, матір'ю бога Зевса, дружиною бога Кроноса. Іноді в ній бачили Феміду, богиню правосуддя, яка в своєму класичному вигляді тримає в руках терези. Є відомості, що в цьому сузір'ї стародавні спостерігачі бачили Астрею, дочку Феміди і бога Зевса, останню з богинь, що покинула Землю в кінці бронзового століття. Астрея - богиня справедливості, символ чистоти і невинності, покинула Землю через злочини людей. Такий ми бачимо Діву в стародавніх міфах. Діву звичайно зображають з жезлом Меркурія і колосом. Спікою (в пер. з латині «колос») названа найяскравіша зірка сузір'я. Сама назва зірки і те, що Діва зображалася з колосом в руках, вказує на зв'язок цієї зірки з сільськогосподарською діяльністю людини.

Слайд 8

Терези Невелике сузір'я із зірками 3-ї, 4-ї величин. Терези – подвійна зірка, араби назвали її Зубен Ельгенубі – Південні Терези і Зубен Ель Хамалі – Північні Терези. Більше двох тисяч років тому Сонце знаходилося в цьому сузір'ї під час весняного рівнодення, звідси виникнення знака, що «врівноважує день з ніччю і працю з відпочинком». Понад два тисячоліття тому в цьому сузір'ї знаходилася точка осіннього рівнодення. Рівність дня і ночі могла стати однією з причин, по якій зодіакальне сузір'я одержало назву "Терези". Поява на небі Терезів в середніх широтах вказувала, що прийшов час сівби, а стародавні єгиптяни вже в кінці весни могли розглядати це як сигнал до початку збирання першого врожаю. У стародавніх греків Астрея – богиня справедливості за допомогою Терезів зважувала долі людей.

Слайд 9

СКОРПІОН Серце Скорпіона – червонувато-оранжева зірка 1-й величини – Антарес – одна з найкрасивіших зірок нашого неба. Зігнутий «хвіст» сузір'я з «жалом» відзначений двома зірками 2-й величини. Ієрогліфічно Скорпіон зображає чуттєвість, яку Стрілець повинен перемогти, щоб просунутися далі по шляху свого внутрішнього зростання і вдосконалення. Не тільки через зовнішню схожість цьому сузір'ю була відведена роль отруйної істоти. Сонце вступало в цю область неба пізньою осінню, коли вся природа як би вмирала, щоб знов відродитися, подібно богу Діонісу, ранньої навесні наступного року. Сонце вважалося "ужаленим" отруйною істотою і «від того хворіло» всю зиму, залишаючись слабким і блідим. Для жителів Полінезії це сузір’я представлялося риболовецьким гачком, яким бог Маун витягнув з глибини Тихого океану острів Нова Зеландія. У індійців майя це сузір'я зв'язувалося з ім'ям Ялагау, що означає "Володар темряви". Знак Скорпіона найзловісніший – це символ смерті. Він здавався особливо страшним, коли в ньому опинялася планета бід - Сатурн. Скорпіон - це сузір'я, де нерідко спалахують нові зірки, крім того, це сузір'я багате яскравими зоряними скупченнями.

Слайд 10

СТРІЛЕЦЬ Лежить в області, багатій зоряними скупченнями і туманностями. Головна зірка -Альрамі. В сузір'ї розташована точка зимового сонцестояння. Стрілець знаходиться на схід від Скорпіона. По старогрецькій міфології наймудріший з кентаврів Хирон, син бога Хроноса і богині Феміди, створив і першу модель небесної сфери. При цьому одне місце в Зодіаку він відвів для себе. Але його випередив підступний кентавр Кротос, що зайняв обманом його місце і що став сузір'ям Стрільця. А самого Хирона бог Зевс перетворив після смерті в сузір'я Кентавра. От так і виявилося на небі цілих два кентаври. Злобного Стрільця боїться сам Скорпіон, в якого той цілиться з лука. Іноді можна зустріти зображення Стрільця у вигляді кентавра з двома лицями: одне обернуте назад, інше - вперед. Цим він нагадує римського бога Януса. Сузір'я символізує кінець старого і початок нового року, причому одне його обличчя дивиться в минуле, а інше - в майбутнє. У напрямі сузір'я Стрільця знаходиться центр нашої Галактики. Якщо подивитися на карту зоряного неба, то Чумацький Шлях проходить і через сузір'я Стрільця. Як і Скорпіон, Стрілець дуже багатий красивими туманностями.

Слайд 11

КОЗЕРОГ Сузір'я складається із зірок не яскравіше 3-ї величини. На «лобі» цієї тварини головна зірка Гієді – подвійна. Кожна із її зірок у свою чергу потрійна. Із знаком сузір'я пов'язана назва тропіка Козерога. Ієрогліф Козерога означає, що в результаті еволюції Риба перетворюється наполовину на тварину, зберігаючи тільки частину тіла риб'ячим. Козерог - міфічна істота з тілом козла і хвостом риби. По старогрецькій легенді козлоногий бог Пан, син Гермеса, покровитель пастухів, злякався стоголового велетня Тифона і в жаху кинувся у воду. З тих пір він став водним богом, і у нього виріс риб'ячий хвіст. Перетворений богом Зевсом в сузір'я, Козерог став владикою вод і передвісником бурь. Вважалося, що він посилає на землю рясні дощі. По іншій легенді - це коза Амалтея, що вигодувала своїм молоком Зевса. Деякі народи зображали його напівкрокодилом - напівптахом. Коли Сонце вступало в сузір'я Козерога, індійці святкували Новий рік, надягаючи для церемоніальних танців маски, що зображали козлині голови. Сузір'я Козерога розташовується в нижній частині екліптики. Можливо, це і викликало уявлення про пекельну. В сузір'ї Козерога близько 2 тис. років тому знаходилася точка зимового сонцестояння.

Слайд 12

ВОДОЛЕЙ Велике і складне сузір'я. Складається тільки із зірок 3-ї, 4-ї, 5-ї величин. Майже цілком лежить в південній півкулі. В ньому розташована красива планетарна туманність. Це сузір'я називалося у греків Гидрохос, у римлян – Акуаріус, у арабів - Сакиб-альма. Все це означало одне і теж: людина, що ллє воду. З сузір'ям Водолія пов'язаний грецький міф про Девкаліоне і його дружину Пірре – єдиних людях, що врятувалися від всесвітнього потопу. Назва сузір'я дійсно приводить на «батьківщину всесвітнього потопу» в долину річок Тігр і Евфрат. В деяких письменах стародавнього народу - шумерів - ці дві річки зображаються витікаючими з судини Водолія. За уявленнями шумерів, сузір'я Водолія знаходилося в центрі "небесного моря", а тому провіщало дощову пору року. Воно ототожнювалося з богом, що попередив людей про потоп. Ця легенда стародавніх шумерів аналогічна біблійній оповіді про Ноя і його сім'ю – єдиних людях, що врятувалися від потопу в ковчезі. В Єгипті сузір'я Водолія спостерігалося на небі в дні найбільшого рівня води в річці Ніл. Вважалося, що бог води Кнему переливає до Ніла величезний ківш.

Слайд 13

РИБИ Головна зірка Риб – красива подвійна зірка Ель-ріша. Нині в сузір'ї знаходиться точка весняного рівнодення. На малюнку зображено двох символічних риб зв'язано між собою шнуром. Маленький прямокутник з хвилями, поміщений між рибами, несе ідею первинної води – початок всього живого. Нижня риба знаходиться під струменями вод в своєму звичному середовищі. Походження назви сузір'я Риби дуже стародавнє і, мабуть, пов'язано з міфологією Фінікії. В це сузір'я Сонце вступало якраз багатого рибного лову. Богиня родючості зображалася у вигляді жінки з риб'ячим хвостом, який, як свідчить легенда, з'явився у неї, коли вона разом з своїм сином, злякавшись чудовиська, кинулася у воду. Подібна легенда існувала і у стародавніх греків. Тільки вони вважали, що на риб перетворилися Афродіта і її син Ерот: вони йшли по берегу річки, але налякані злим Тифоном, кинулися у воду і врятувалися, перетворившись на риб. Афродіта перетворилася на південну Рибу, а Ерот – в північну

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Різне