"Гуцульська кухня"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Гуцульська кухня - частина української кухні, розповсюджена на Гуцульщині, має давню історію, славиться різноманітністю. Історія гуцульської кухні сягає глибокої давнини і при цьому відповідає регіональним особливостям. Наша кухня багата традиціями та різноманітністю страв. Серце кухні – всеочищаючий вогонь, жива ватра. Перед очима постає традиційне: біля печі порається жінка, навпроти дверей стоїть стіл, накритий тканою скатертиною, на столі – кулеша, пишна, весела, запашна.
Це густа каша з кукурудзяного борошна, яку требе добре вимішувати, щоб відставала від стінок. Гуцули кажуть: якщо дівчина вміє зварити добру кулешу, то вже може виходити заміж. Тому, варячи кулешу, дівчата приспівували: Кулешу мішєю, Дай ти, Боже, здоровєчка, пишний кулішєрю. Кулеша в гуцулів – другий хліб, адже в таких суворих кліматичних умовах кукурудза – єдина злакова культура.
До кулеші подавали бринзу – овечий сир. Подоїли всю худібку – й ватаг приступає, Коло сиру він мудрує, смаку прибавляє. Отже, виготовленням сиру на полонині займається тільки ватаг, бо це надзвичайно відповідальна справа, яка потребує і знань, і особливого чуття.
До Яка ж тота полонинка повесні весела, Як овечки у ню ідут із кожного села… Скотарство – основний промисел на Гуцульщині. Вівці давали і одяг, і їжу. Тому гуцули ставилися до цих тварин з великою любов`ю. Подоїли коровочок, овечок здоїли, Ватаг бринзу б`є в берівку, шоби усі їли. І гуцули бринзу їдє, і гуцульські діти, Не слабуют вни ніколи, в кожушки одіті.
Утамувати спрагу горянам допомагали гарбата (чай із трав) або вар (узвар) – компот із сухофруктів (сушениць). Зазвичай фрукти сушили в бужарнях. Тому напій із сушениць має особливий колір, смак і аромат. Він добре тамує спрагу, зберігає корисні вітаміни та не містить багато калорій.
А ще до кулеші дуже смакує гуслянка – оригінальний і корисний кисломолочний продукт. Гуслянку вживають до кулеші, картоплі, а коли вона добре вистоїться, готують смачний і корисний напій – розвід. Він дуже добре тамує спрагу, тому незамінний у час сінокосу для косарів та громадінників.
Смачна і поживна гуцульська страва – бануш. Кукурудзяна каша, зварена на сметані (вершках). Бануш, як і бринзу, протягом століть готують виключно чоловіки, тому що вівчарство і все, що з ним пов'язане, - справа чоловіча. Справжній бануш готують на вогні, щоб димом пропах і вогню набрався.
Голубці — поширена українська страва, яка готується з листя свіжої чи кислої капусти та начинки з м'яса, рису чи гречки, кукрудзяних чи пшоняних круп, картоплі, квасолі, грибів, цибулі, моркви та прянощів. Гуцульські голубці – особливі. Готують їх, начиняючи квашене капустяне листя кукурудзяною крупою, до якої додають сала чи мяса. Голубці гуцульські
У щоденному вжитку були картопля, капуста, росівниця(капустяна юшка, підбита кукурудзяною крупою). Варили борщ із квашених буряків, їли квасою, біб, цибулю, часник, конопляну або лляну олію. Готувалися й вареники з капустою, картоплею чи сиром, які в нас називають пирогами.
Схожі презентації
Категорії