гігієна шкіри
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
З м і с т Вихід Як користуватися програмою 1. “Зміст” містить гіпертекстові посилання (виділені синім кольором та підкреслені) до відповідного матеріалу. 2. По всій програмі гіпертекстові посилання через натискання лівої клавіші “мишки” переводять до даного матеріалу. 3. З будь-якого місця можна повернутися до змісту, натиснувши на кнопці “Зміст”, яка знаходиться у нижньому лівому куті екрана. 4. Переміщення по навчальному матеріалу здійснюється: а) натисканням на кнопки; б) клавішами переміщення курсору. 5. Вихід з програми: а) нажаття на кнопці “Вихід”; б) клавіша “Esc”. Програма створена в “PowerPoint”, інтерфейс розрахований на маніпулятор типу “мишка”. Про програму Вимоги до знань та вмінь учнів з теми “Шкіра” Урок 1. Будова і функції шкіри. Лабораторна робота № 5. Будова шкіри, нігтя, волосини (макро- і мікроскопічна). Урок 2. Механізм терморегуляції. Фізіологічний механізм загартування. Урок 3. Перша допомога при ушкодженнях шкіри. Гігієна шкіри. Практична робота № 8. Перша допомога при тепловому і сонячному ударах, опіках, ураженні електричним струмом або блискавкою. Практична робота № 9. Перша допомога при обмороженнях. Основні терміни та поняття з теми “Шкіра” Цікаво знати, що ... . Література Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
П р о п р о г р а м у Зміст Вихід С. О. Баранчук, О. Я. Баранчук. Цикл уроків з теми “Шкіра”. Дана програма створена у певній відповідності до діючих програм (Програма з біології для загальноосвітніх навчальних закладів. 6-11 класи. –К.: Шкільний світ, 2003) та підручника “Шабатура М.Н., Матяш Н.Ю., Мотузний В.О. Біологія людини (частина перша). 8 клас. – К.: Генеза, 2000. – 246 с.”. Програму можна використати при вивченні біології у 8 класі (розділ 6. Людина. Шкіра). Програма містить основні вимоги до знань та вмінь учнів з теми “Шкіра”, розробку уроків № 1-3 з даної теми, подається план уроку, містяться інструктивні картки до виконання лабораторних та практичних робіт, таблиці, схеми, малюнки. Словник основних понять та термінів допоможе швидко знайти визначення певного терміну з теми. Розділ “Цікаво знати, що...”, містить інформацію для допитливих. Програма розрахована на вчителів біології, учнів 8-их класів. Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
Вимоги до знань та вмінь учнів з теми “Шкіра” Учень називає: функції шкіри, захворювання шкіри, гігієнічні вимоги до одягу. Розпізнає: епідерміс, дерму, підшкірну клітковину на малюнках. Характеризує: будову і функцію шкіри; процеси теплообміну, механізми терморегуляції, рефлекторний характер терморегуляції, тепловий і сонячний удар, обмороження. Обґрунтовує: взаємозв'язок будови шкіри з виконуваними функціями; значення шкіри в пристосуванні організму до умов навколишнього середовища. Застосовує знання для: обґрунтування гігієнічних вимог догляду за шкірою і похідними шкіри; профілактики захворювань шкіри; дотримання гігієнічних вимог до одягу і взуття. Робить висновки: про взаємозв’язок органів у процесі життєдіяльності організму; про потребу загартування для збільшення опірності організму до захворювань і негативного впливу довкілля. Дотримується правил: роботи з мікроскопом; загартування, гігієни шкіри, волосся, нігтів; надання першої допомоги при опіках, тепловому і сонячному ударах, обмороженні, загальному замерзанні, ураженні електричним струмом або блискавкою. Зміст Вихід Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
У р о к 1 Зміст Вихід Тема: Будова і функції шкіри. Лабораторна робота № 5. Будова шкіри, нігтя, волосини (макро- і мікроскопічна). План уроку 1. Функції шкіри. 2.Будова шкіри як органу. Тканини трьох шарів шкіри. Лабораторна робота № 5. Будова шкіри, нігтя, волосини (макро- і мікроскопічна). Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
Зміст Вихід 1. Розглянути шкіру відкритих частин тіла. Звернути увагу на колір шкіри, характер її поверхні, пружність. 2. Розглянути при малому збільшенні мікроскопа мікропрепарат поперечного зрізу шкіри і замалювати його в зошиті. 3. Розглянути ніготь і замалювати його будову. 4. Розглянути волос. У центрі предметного скла на відстані 2 cm одна від одної вмістити дві кульки пластиліну, до яких прикріпити волос. 6. При малому збільшенні мікроскопа розглянути стрижень і волосяну цибулину, звернути увагу на черепицеподібні лусочки кутикули, що покривають стрижень. Лабораторна робота № 5. Будова шкіри, нігтя, волосини (макро- і мікроскопічна). Мета: вивчити макроскопічну і мікроскопочну будову шкіри, нігтя і волосини. Обладнання і матеріали: мікроскоп, лупа, предметне скло, мікропрепарат шкіри, пластилін, зошит, підручник. Хід роботи 7. Намалювати побачене, визначити частини волоса. 8. Зробити висновок, в якому указати, як будова шкіри і її похідних пов'язана з функціями, що виконуються. Рис. 1. Будова нігтя Рис. 2. Будова волосини Рис. 3. Будова шкіри Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
У р о к 2 Зміст Вихід Тема: Механізм терморегуляції. Фізіологічний механізм загартування. План уроку 1. Відносна сталість та добовий ритм температури організму. 2. Шкіра як орган тепловіддачі. 3.Поняття про терморегуляцію та її механізм. Терморегуляція – урівноваженість процесів віддачі і утворення тепла в організмі. 4. Причини виникнення застудних захворювань. 5. Фізіологічний механізм загартування – зниження чутливості холодових і теплових рецепторів. 6. Основні методи і правила загартування. Фактори, чинники Вплив на організм Гігієнічні вимоги Повітряні ванни Сонячні ванни Водні процедури Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
У р о к 3 Зміст Вихід Тема: Перша допомога при ушкодженнях шкіри. Гігієна шкіри. Практична робота № 8. Перша допомога при тепловому і сонячному ударах, опіках, ураженні електричним струмом або блискавкою. Практична робота № 9. Перша допомога при обмороженнях. План уроку 1. Переохолодження та перегрівання організму, його наслідки. 2. Поняття про тепловий і сонячний удар, опіки, обмороження та механічні травми шкіри. 3.Причини, ознаки та наслідки інфекційних захворювань шкіри. Способи запобігання цих захворювань. 4. Гігієнічні вимоги до шкіри, волосся, нігтів, одягу, взуття, косметики. Практична робота № 8. Перша допомога при тепловому і сонячному ударах, опіках, ураженні електричним струмом або блискавкою. Практична робота № 9. Перша допомога при обмороженнях. Мета: навчитися надавати першу допомогу при пошкодженнях шкіри. Обладнання і матеріали: бинт, вата, спирт, розчин перманганату калію, вазелін, зошит, підручник. Хід роботи Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
Зміст Вихід 1.Використовуючи текст підручника заповніть таблицю. Ступені опіків Ступені обморожень Зняття дії електричного струму з потерпілого Стан ушкодження Причина Ознаки Перша допомога Тепловий удар Сонячний удар Хімічний опік Термічний опік Ураження електр. струм. або блискав. Обмороження Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
Зміст Вихід Волосся — рогове похідне дерми, що утворює покрив певних ділянок шкіри. Дерма — власне шкіра, шар сполучної тканини, що скла дається з еластичних і колагенових волокон, які надають шкірі еластичності. Залоза — орган, що виробляє і виділяє особливі речовини — секрети: •потова — залоза зовнішньої секреції, має вигляд трубочки, що починається закрученим клубочком; •сальна — залоза зовнішньої секреції, виділяє секрет — шкірне сало, що змащує шкіру і волосся. Короста — захворювання, яке виникає внаслідок проникнення в шкіру коростяних кліщів (сильне свербіння). Косметика — (від грец. kosmetike — мистецтво прикрашати) комплекс індивідуальних засобів, що поліпшують зовнішність людини: •гігієнічна — запобігає захворюванням і косметичним дефектам шкіри (косметичні засоби: мило, зубні пасти, шампуні, одеколони тощо); •декоративна — підкреслює риси обличчя, робить малопомітними дефекти; •лікувальна — усуває захворювання та дефекти шкіри (кон сервативні методи лікування: маски, масаж, втирання; хірургічні: видалення бородавок, виправлення форм окремих частин тіла). Нігтьовий валик — шкірна складка, якою оточена нігтьова пластинка. Обмороження — ушкодження деяких частин тіла, що спричиняються дією низьких температур. Опіки шкіри — ушкодження, що виникають внаслідок дії сонячного проміння, високої температури, електричного струму, їдких речовин. Регенерація — (від лат. regeneratio — відродження) відновлення шкіри. Підшкірна клітковина — найглибший шар шкіри, клітини якого запасають поживні речовини. Педикульоз — захворювання, яке викликають воші (також переносять збудників висипного і поворотного тифів). Сонячний удар — патологічний стан, зумовлений загальним перегріванням організму внаслідок дії зовнішніх теплових чинників. Терморегуляція — урівноваженість процесів утворення і віддачі тепла в організмі. Шкіра — зовнішній покрив тіла, що складається з епідермісу, дерми (власне шкіри) і підшкірної клітковини; є бар'єром між зовнішнім і внутрішнім середовищем організму. Основні терміни та поняття з теми “Шкіра” Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
Зміст Вихід •На голові людини росте 80-100 тис. волосин, кожна з яких може жити 2-4 роки. За добу випадає кілька десятків волосин. •«Космет» — так називали рабинь, які прикрашали тіло і обличчя жінкам Стародавнього Риму. •Звичай використовувати косметичні засоби виник у південних країнах. В умовах спекотного клімату частіше з'являлися захворювання шкіри, які потребували застосування різних засобів, зокрема мазей і вмивань з профілактичними і лікувальними властивостями. •Крем або мазь складалися спочатку з тваринних жирів, потім до них почали додавати рослинні олії, пахучі речовини, віск і медикаменти. •Батьківщиною косметики вважають Стародавній Схід, де мистецтво прикрашати обличчя і тіло досягла особливо високого розвитку. У цих країнах цінували південноаравійські пахощі, а фарбування волосся хною та басмою збереглося до наших днів. •Мистецтвом виготовлення. косметичних засобів володіли в основному жерці Стародавнього Єгипту. Винайдені ними тисячоліття тому косметичні засоби використовують і у сучасній косметології. Широко застосовували і декоративну косметику, яка мала в деяких випадках профілактичне значення. Наприклад, підфарбовували очі не лише жінки, а й чоловіки, що запобігало запаленню повік від спекотливого сонця й сухого вітру, їдкий сік деяких ірисів застосовували як рум'яна (подразнення шкіри цим соком викликало почервоніння, яке зберігалося тривалий час). •У Давній Русі для догляду за шкірою використовували в основному натуральні засоби — трави, тваринні жири, але й ними в той час користувалася переважно заможні люди. У простого народу основне місце займав гігієнічний догляд за шкірою, утримання її в чистоті. З найдавніших часів відомі бані із своєрідним масажем березовим віником, використанням духмяних трав. Милом користувалися лише багаті, бідні використовували для прання луг (настій попелу). Для тіла робили масажі з мазями, виготовленими на травах, особливо поширений був так званий «холодець» — настій чи дистилят з м'яти. •В Україні для миття голови використовували любисток, м'яту, руту, а у воду для умивання клали ягоди калини, щоб обличчя було рум'яним. Водою із снігу, який випадав у березні, виводили веснянки. Для пом'якшення шкіри обличчя застосовували кисле молоко, сметану, хлібний квас, розсіл із солоних огірків, толокно, свіже молоко, яєчний жовток. Цікаво знати, що ... Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
Зміст Вихід Література Балан П.Г. та ін. Програма з біології для загальноосвітніх навчальних закладів. 6-11 класи // Хімія. Біологія. – 2003. - №5-6 (вкладка). - С.16. Задорожний К.М. Біологія. 8 клас. Плани-конспектів уроків. – Харків: Ранок, 2001. – 192 с. Новикова Н. Формування понятійного апарату в курсі біології 8-го класу. // Хімія. Біологія. 2004. № 45 (369). С. 12—21. Кушнір М. Будова і функції шкіри. Розробка уроку, 8 клас. // Хімія. Біологія. 2006. № 13 (481). С. 9-11. Черняк В.М., Бабин І.І., Гладюк Т.В. Тематичне планування навчального курсу "Біологія" (VІІІ клас). – Тернопіль: Мандрівець, 1998. – 136 с. Шабатура М.Н, Матяш Н.Ю., Мотузний В.О. Біологія людини: Підруч. для 8 кл. серед. школи. – К.: Генеза, 2000. – 248 с. Шабатура М.Н, Матяш Н.Ю., Мотузний В.О. Біологія людини: Підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закладів. – К.: Генеза, 2004. – 192 с. Яковлєва Є. В. Уроки біології. Методичний посібник для вчителів біології. 8 клас. – Запоріжжя: Просвіта, 1998. – 160 с. Баранчук С.О., Баранчук О.Я. Білогір’я, 2006 р.
Схожі презентації
Категорії