X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Релігія і культура Давнього Китаю

Завантажити презентацію

Релігія і культура Давнього Китаю

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

РЕЛІГІЯ ТА КУЛЬТУРА СТАРОДАВНЬОГО КИТАЮ

Слайд 2

Мета: ознайомити учнів з давніми віруваннями китайців, сформувати уявлення про релігію та культурно-наукову спадщину, охарактеризувати основні положення конфуціанства та даосизму; удосконалювати вміння працювати з різноманітними джерелами, здійснювати порівняльний аналіз, формулювати і висловлювати власну думку; виховувати почуття поваги до історії та культури інших народів.

Слайд 3

ПЛАН УРОКУ 1.Міфи та релігійні уявлення давніх китайців. 2. Конфуцій та його вчення. 3. Даосизм. 4.Поява писемності та книжок. Культура Стародавнього Китаю. 5. Китайські церемонії.

Слайд 4

Давньо- китайські міфи

Слайд 5

Міф Стародавньої Греції Саме в Китаї найголовнішими космічними силами були не стихії, а чоловіче і жіноче начала, які є головними діючими Силами у світі. Відомий китайський знак Інь і Янь – це найпоширеніший символ в Китаї.

Слайд 6

Один з найвідоміших китайських міфів про створення світу записаний в II столітті до н. е. З нього випливає, що в глибоку давнину існував лише похмурий хаос, в якому поступово самі собою сформувалися два начала - … … Інь (похмурий) та Янь (світлий) Вони визначили вісім головних напрямків світового простору. Після встановлення цих напрямків дух Янь став керувати небесами, а дух Інь - землею.

Слайд 7

До створення двох першоначал небо і земля перебували в хаосі, подібно до вмісту курячого яйця.

Слайд 8

У «яйці» спав велетень, і звали його Пань-Гу.

Слайд 9

Пань-Гу спав більше 18 тисяч років. Прокинувшись, він відчув себе препогано: у «яйці» було душно й темно.

Слайд 10

Тоді він замахнувся сокирою, рубонув по шкаралупі - і вона зі страшним тріском розкололася.

Слайд 11

Чиста, біла й легка речовина шкаралупи повільно піднялася вгору і стало небом (інь), а все чорне, нечисте і важке (янь) поступово опустилося і стало землею.

Слайд 12

з його вдохом народжуеться вітер і дощ, з видихом - грім і блискавка, він відкриває очі - настає день, закриває - настає ніч. Відділення неба від землі відбувалося у міру зростання Пань-Гу, з яким пов'язується і походження явищ природи:

Слайд 13

Коли Пань-Гу вмирає, його лікті, коліна і голова перетворюються на п'ять священних гірських вершин, волосся на його тілі - у людей.

Слайд 14

Існує також міф про прародительку Нюй-ва, яка уявлялялась у вигляді напівлюдини – напівзмії (або дракона), вважалася творителькою всіх речей і людей (але міф про створення нею всесвіту невідомий). Відповідно до одного з міфів, вона виліпила людей з лісу і глини.

Слайд 15

Якщо Пань-Гу не творить світ, але сам розвивається разом з відділенням неба від землі, то Нюй-ва постає і як своєрідний деміург. Вона ремонтує частину небосхилу, що відвалився, відрубує ноги гігантської черепахи і підпирає ними чотири межі неба …

Слайд 16

… збирає очеретяний попіл і перегороджує шлях розливу вод.

Слайд 17

Кажуть, що Нюй-ва весь час живе в хмарах, ніколи не хвалиться, і люди на землі завжди пам'ятають її.

Слайд 18

КОНФУЦІАНСТВО КОНФУЦІЙ (КОН ФУЦЗІ) 551 – 579 рр. до н.е. ФІЛОСОФСЬКЕ ВЧЕННЯ, ЯКЕ ВИПРАВДОВУВАЛО НЕРІВНІСТЬ І ЗАКРІПЛЮВАЛО ВЛАДУ ІМПЕРАТОРА. КОНФУЦІЙ УЧИВ, ЩО КОЖНА ЛЮДИНА МАЄ ВОЛОДІТИ ДВОМА ЯКОСТЯМИ: ГУМАННІСТЮ І ПОЧУТТЯМ ОБОВ’ЯЗКУ. ВІН МРІЯВ ПРО СУСПІЛЬСТВО ЦІЛКОВИТОГО ПОРЯДКУ, В ЯКОМУ КОЖЕН ЗНАЄ СВОЄ МІСЦЕ. ОСНОВА ПОРЯДКУ – СУВОРЕ ПІДКОРЕННЯ СТАРШИМ. СЛІПА ПОКОРА ВОЛІ СТАРШОГО – НЕОБХІДНА УМОВА МІЦНОСТІ СУСПІЛЬСТВА. КОНФУЦІЙ СФОРМУЛЮВАВ ЗОЛОТЕ ПРАВИЛО ЕТИКИ: «НЕ РОБИ ЛЮДИНІ ТОГО, ЧОГО НЕ БАЖАЄШ СОБІ».

Слайд 19

вислови Конфуція -Чого собі не побажаєш, того не роби й іншим. ( «Золоте правило моралі») - Марне навчання без думки, небезпечна думка без навчання. -Не будь легкий на слова, не говори недозволенного. -Немає слова без відповіді, немає добра без подяки. -Коли зробив помилку, не бійся її виправити. -Молоді люди мусять удома виявляти повагу до батьків, а поза домом — пошану до старших, серйозно і чесно ставитися до справи, безмежно любити свій народ і товаришувати з добрими людьми. Якщо після цього в них ще будуть сили, нехай читають книжки.

Слайд 20

ДАОСИЗМ ФІЛОСОФСЬКЕ ВЧЕННЯ, ЯКЕ РОЗГЛЯДАЛО СВІТ ЯК ЄДИНЕ ЦІЛЕ. НАВЧАЛО, ЯК НАЙМЕНШИМИ ЗУСИЛЛЯМИ ДОСЯГТИ НАЙБІЛЬШОГО РЕЗУЛЬТАТУ. ДАО – У КИТАЙСЬКІЙ ФІЛОСОФІЇ – ШЛЯХ, ЗАКОН ІСНУВАННЯ, ЗАГАЛЬНИЙ ЗАКОН ПРИРОДИ. ЗАСНОВНИК ДАОСИЗМУ – УЧИТЕЛЬ ЛАО-ЦЗИ – ПРОПОВІДУВАВ ГАРМОНІЮ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ. ЛАО-ЦЗИ (604 р. до н. е. — 531 р. до н. е.)

Слайд 21

З повчань філософа Лао -Цзи Закон гідних - творити добро і не сваритися. Причина того, що важко керувати народом, полягає в тому, що народ навчається і в ньому багато розумних. Будьте уважні до своїх думок - вони початок вчинків. Слід зробити своє серце байдужим, твердо зберігати спокій. І тоді все у світі саме змінюватиметься, а нам лишатиметься тільки споглядати. Той, хто діє, зазнає невдачі. Той, хто чимось володіє,— втрачає, а потім за цим жалкує. Наймудріший не діє, і тому не зазнає невдач. Він нічого не має і тому нічого не втрачає. Він просто пливе за течією життя.

Слайд 22

- все в світі влаштовано вищим розумом; - все живе і неживе проходить однаковий шлях; - не порушуй встановлений порядок своєю нерозумною поведінкою; - заклик до повернення людини в лоно природи; - пропагування простого життя без розкошів; - заклик не здійснювати ніяких дій, бо „хто нічого не має, той нічого не втрачає” - - поділ суспільства на керуючих і керованих ; - сумлінне виконання своїх обов’язків ; - обов’язкове дотримання кожним китайцем законів Неба ; - найголовніший обов’язок людини – поважати і шанувати батьків; - заклик чиновників до навчання: тільки освічена людина може вміло керувати державою; - заклик укріпляти і цінувати сім”ю: „чим міцніша сім”я, тим міцніша держава - визнання того, що люди створені вищою силою; - заклик до обов’язкового дотримання норм поведінки і правил, встановлених Небом; - пропагування аскетичного способу життя. КОНФУЦІЙ ЛАО ЦЗИ

Слайд 23

НАПИС ІЗ СТАРОДАВНІХ КИТАЙСЬКИХ ІЄРОГЛІФІВ НА ПАНЦИРІ ЧЕРЕПАХИ ВОРОЖИЛЬНА КІСТКА З НАПИСАМИ

Слайд 24

ЗМІНА СТИЛІВ КИТАЙСЬКОГО ПИСЬМА

Слайд 25

ХАО — ДОБРЕ ЖІНКА АБО ДОЧКА СИН ЖЕНЬ - ТЕРПІННЯ НІЖ СЕРЦЕ СПОСІБ УТВОРЕННЯ НОВИХ ІЄРОГЛІФІВ

Слайд 26

Ван Сіджі ЗРАЗКИ ДАВНЬОКИТАЙСЬКОЇ КАЛІГРАФІЇ

Слайд 27

КАЙШУ ЛІШУ СЯОЧЖУАНЬ ЦАОШУ (сучасний стиль) Знаряддями письма у китайців були пензлик, туш, папір, камінь для розтирання туші. СТИЛІ КИТАЙСЬКОЇ КАЛІГРАФІЇ

Слайд 28

Для написання перших книг із записами документів використовували бамбукові пластини. Написи робили за допомогою дерев’яних паличок, вмочених у лак. Із появою шовку найважливіші документи стали записувати пензлем та тушшю на шовку. Бамбукові книги Книги з шовку

Слайд 29

КАМ'ЯНИЙ ШТАМП ДЛЯ ДРУКУ (Китай, 179 р.) ПРИЛАДДЯ ДЛЯ ДРУКУ З ДЕРЕВ'ЯНОЇ ФОРМИ КИТАЙ – БАТЬКІВЩИНА КНИГОДРУКУВАННЯ

Слайд 30

ПОЗНАЧЕННЯ БІОЛОГІЧНО АКТИВНИХ ТОЧОК АКУПУНКТУРА – ГОЛКОТЕРАПІЯ РОЗВИТОК ДАВНЬОКИТАЙСЬКОЇ МЕДИЦИНИ:

Слайд 31

астрономія 1. Складено точний календар (104 р. до н.е.), в якому встановлена сучасна тривалість року – 365 діб; 2. Створена карта зоряного неба, де відмічено 32, 5 тис. зірок. Дані назви 28 сузір’ям. 3. У 28 р. до н.е. відкриті плями на Сонці.

Слайд 32

СЕЙСМОГРАФ – прилад для визначення підземних поштовхів. КОМПАС -для точного визначення місця розташування ВИНАХОДИ КИТАЙЦІВ (географія ) : новий спосіб складання географічних карт

Слайд 33

РАННІ КИТАЙСЬКІ РАКЕТИ. винайдено порох, гармати, кулі.

Слайд 34

Видано найзначнішу книгу з математики – трактат „Математика” в 9-ти книгах (ІІ ст.. до н.е), в якому вміщено правила дій з дробами, теорема Піфагора, способи рішення завдань і рівнянь та ін.. Найвідоміший історик – Сима Цянь, якого називають „батьком китайської історії”. Ним створена і видана історія Китаю з найдавніших часів „Історичні записки” з описом усіх відомих подій та фактів, характеристиками імператорів, полководців, вельмож. Історія МАТЕМАТИКА

Слайд 35

ЖИВОПИС КИТАЮ НА ШОВКУ

Слайд 36

Слайд 37

Слайд 38

ДРЕВНЬОКИТАЙСЬКА ПОРЦЕЛЯНА

Слайд 39

МОДЕЛЬ ФЛАГМАНСЬКОГО СУДНА, ЗНАЙДЕНОГО ПІД ЧАС РОЗКОПОК ДАВНЬОКИТАЙСЬКІ ДЖОНКИ ФЛОТ ДАВНЬОГО КИТАЮ

Слайд 40

ПОРІВНЯЙТЕ КОРАБЛІ ХРИСТОФОРА КОЛУМБА І КИТАЙСЬКОГО АДМІРАЛА

Слайд 41

5. КИТАЙСЬКІ ЦЕРЕМОНІЇ

Слайд 42

1. Виберіть матеріал , на якому не писали давні китайці: а) папірус; б) бамбукові пластини; в) шовк; г) папір. 2. Виберіть галузі науки, які розвивалися в Давньому Китаї: а) математика; б) фізика; в) хімія; г) медицина; д) географія; е) астрономія. 3. Для запису слів китайці користувалися: а) ієрогліфами; б) буквами; в) спеціальними позначками; г) цифрами.

Слайд 43

4 . У сучасній китайській мові існує: а) 32 ієрогліфи; б) понад 100 ієрогліфів; в) близько 6 тис. ієрогліфів; г) 80 тис. ієрогліфів. 5. Перші китайські книжки записувалися на: а)папері; б) глиняних табличках; в) пластинках з бамбуку; г) папірусі. 6. Перші паперові книги нагадували: а) простирадло; б) рулон шпалер; в) гармошку; г) віяло.

Слайд 44

7. Найвідомішим філософом Давнього Китаю був: а) Будда; б) Григорій Сковорода; в) Конфуцій; г) Цінь Шіхуанді. 8. У перекладі з китайської мови „даосизм” означає: а) шлях; б) доля; в) віра; г) благополуччя. 9. Вислів „Чим міцнішою буде родина, тим міцнішою буде держава” належить: а) Лао Цзи; б) Конфуцію; в) Цінь Щіхуанді; г) Лю Бану. 10. Правила поведінки, яких мали дотримуватися китайці, називалися: а) церемонії; б) етикет; в) дисципліна; г) режим.

Слайд 45

КИТАЙСЬКА АРХІТЕКТУРА

Слайд 46

ДАВНЬОКИТАЙСЬКИЙ ЗОДІАК

Слайд 47

МОНЕТИ ДАВНЬОГО КИТАЮ

Слайд 48

Слайд 49

КРИШКА РИТУАЛЬНОЇ ПСУДИНИ. X СТ. ДО Н.Е.БРОНЗА РИТУАЛЬНА ПОСУДИНА З ГОЛОВАМИ ДРАКОНІВ, СЛОНІВ ТА БАРАНІВ.XII-X СТ. ДО Н.Е.БРОНЗА РИТУАЛЬНА ЧАША ДЛЯ ВИНА. XV-XI СТ. ДО Н.Е. РИТУАЛЬНИЙ ГЛЕК ІЗ ЗОБРАЖЕННЯМ МИСЛИВСЬКИХ СЦЕН. X СТ. ДО Н.Е СВІТИЛЬНИК (СЛУЖАНКА З ЛІХТАРЕМ) XI-X СТ. ДО Н.Е. СТАТУЕТКИ ЛЕОПАРДІВ. 113 р. ДО Н.Е. З ГРОБНИЦІ ЛЮ ШЕНА. БРОНЗА, ЗОЛОТО, СРІБЛО, ГРАНАТ ПРЕДМЕТИ КУЛЬТУ ТА ПОВСЯКДЕННЯ

Слайд 50

КИТАЙСЬКИЙ ВИНАХІД – ПАРАСОЛЬКА КИТАЙСЬКА МОДА – БИНТУВАННЯ ЖІНОЧИХ НІГ

Слайд 51

КОРАБЕЛЬ ДЛЯ ВОЇНІВ ПАТРУЛЬНЕ СУДНО

Слайд 52

ФЛАГМАНСЬКЕ СУДНО АДМІРАЛА ЧЖЕН ХЕ СУДНО-ТАНКЕР ДЛЯ ВОДИ

Слайд 53

ДРАКОН – СИМВОЛ КИТАЮ

Слайд 54

1. Релігійне та культурне життя стародавнього Китаю знаходилося на високому для свого часу рівні і мало свої особливості та своєрідність; 2. Найдавніші релігійні вірування китайців пов’язувалися з Небом і культом предків. 3. Писемність в Китаї виникла 4 тис. тому. Записи робили на панцирах черепах, пластинках з бамбуку, шовку. 4. Для записів текстів китайці користувалися ієрогліфами. 5. Пік виготовлення книг припадає на винахід китайцями паперу, а трохи пізніше – друкування. 6. Найвідомішим філософом Китаю був Конфуцій, який започаткував одну з найпоширеніших релігій – конфуціанство. 7. Другою за популярністю релігією Китаю став даосизм. 8.Китайці поповнили світову скарбницю багатьма відкриттями:компасу,сейсмографу,астрономічними відкриттями, введенням у обіг нового календаря, досягненнями в галузі медицини, географії тощо.

Слайд 55

ТРАДИЦІЙНИЙ (ЛІВОРУЧ) І СПРОЩЕНИЙ ЗАПИС (ПРАВОРУЧ) КИТАЙСЬКОГО СЛОВА ХАНЬЦЗИ

Слайд 56

ВЧЕНИЙ, МУДРЕЦЬ РОТ, СЛОВА, МОВА ЦЗІ – УДАЧА ФО — БУДДА ЛЮДИНА ЧАСТКА ЗАПЕРЕЧЕННЯ «НЕ» СПОСІБ УТВОРЕННЯ НОВИХ ІЄРОГЛІФІВ

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Релігієзнавство