як зображують землю
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Підготувала вчитель початкових класів Кам’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Марієнко Людмила Миколаївна
Мета. Закріпити й поглибити знання дітей про план місцевості, масштаб, глобус, формувати уявлення про поняття “географічна карта”; уміння читати карту, використовуючи умовні позначення та масштаб; розвивати спостережливість; виховувати прагнення використовувати одержані знання та вміння в практичній діяльності. Обладнання. Фізична карта України, карта природних зон України, атласи, карта півкуль, демонстраційні таблиці, глобус, олівці, мультимедійний проектор.
ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ Пролунав і стих дзвінок. Починається урок. Всі за парти посідаєм, Працювати починаєм.
ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК - Який у вас настрій? Зобразіть його на обличчі. - Усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з друзями. Я дуже хотіла б, аби такий настрій був у нас усіх до кінця уроку. Тому зараз ми прочитаємо гасло нашого уроку: Якщо хочеш, щоб життя тобі посміхнулося, Спочатку сам посміхнися життю!
БЕСІДА ЗА СПОСТЕРЕЖЕННЯМ Технологія «Мікрофон» - Яка зараз пора року? Початок, середина чи кінець осені? - Який зараз місяць? Початок, середина чи кінець місяця? Інтерактивний метод «Вузлики». Прочитайте закодовані слова. МОНСЯЛ ЖАРХМАРНОКУН ДЛЯПОХМУРОЖ ХОТИ ТРЯНОВІ ЖНОСНІ - Які слова пов’язані із сьогоднішньою погодою? - Температура повітря? Вітер? Опади? - Зміни в живій природі? - Праця людей. Робота з календарем природи та в зошитах спостережень - Зробіть записи у зошиті спостережень і в календарі природи.
ПЕРЕВІР СЕБЕ! Тест Планом предмета називається а) його малюнок; б) його розміри; в) його вигляд зверху. Зображення частини земної поверхні за допомогою умовних знаків називається а) планом предмета; б) малюнком місцевості; в) планом місцевості.
Масштаб показує а) довжину і ширину предмета; б) у скільки разів зменшено справжні розміри предмета; в) висоту предмета. Який масштаб доцільно використати для креслення плану класу? а) 1 см – 5 см; б) 1 см – 1 км; в) 1 см – 100 м; г)1см – 1м.
РОБОТА ПО ІНДИВІДУАЛЬНИХ КАРТКАХ Картка 1 Підпиши, де малюнок стола, а де – його план. Чому? Накресли план підручника, довжина якого 21 см, а ширина – 14 см. Масштаб: 1 см – 7 см.
ПРОЧИТАЙ ЛИСТ ДО ДРУГА Дорогий друже! Влітку я їздив до бабусі в . Спочатку їздив поїздом по , а потім – автобусом по . Бабусине село дуже гарне. Там є багато . Через протікає . Там я ловив рибу, а на збирав лікарські рослини. Часто ходив у по ягоди і гриби. Я добре відпочив за літо.
По вертикалі: Як називають умовне зображення великої території в масштабі? 2. Прилад для визначення сторін горизонту. 3. - так позначають … . 4. Яка сторона горизонту протилежна півдню? - так позначають … . - це зображена … . 7. - так позначають … .
По горизонталі: 8. Як називається вид предмета згори, накреслений у певному масштабі? 9. Як називається частина земної поверхні, яку ми можемо охопити оком? 10. Як називається число, яке показує, у скільки разів зменшена зображена територія? 11. Яка сторона горизонту протилежна сходу? 12. Як називається пристрій, який закріплює намагнічену стрілку на компасі так, щоб вона не рухалась?
ЦІКАВИНКА Масштаб, записаний у вигляді дробового числа, називається дробовим. Запис 1 : 5 000 означає, що зображення на папері зменшене порівняно зі справжніми розмірами в 5 000 разів. Крім дробового, іноді використовують іменований масштаб, виражений словами. Наприклад, в 1 см - 500 км. Довідник школяра молодших класів
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ У наш час точні плани місцевості складаються за допомогою її фотографування із літака, гелікоптера або космічного супутника. Об'єкти сфотографованої місцевості зображаються як їх план або позначаються умовними знаками у масштабі. Умовні знаки плану місцевості називаються топографічними знаками. Вони є азбукою плану. Як без знання букв не можна прочитати й слова, так і без знання умовних знаків не можна дізнатися, що зображено на плані. Із зошита з природознавства Т. М. Байбари
ХВИЛИНКА ВІДПОЧИНКУ Раз! Два! – Час вставати – Будемо відпочивати. Три! Чотири! – Присідаймо, Швидко втому проганяймо. П'ять! Шість! – Засміялись, Кілька разів нахилились. Сім! Вісім! Час настав Повертатися до справ.
ЗАВДАННЯ УРОКУ Ознайомимося з поняттям “карта”, різними її видами; навчимося читати карту, використовуючи умовні позначення і масштаб; дізнаємося чим відрізняється карта від плану місцевості.
ГЛОБУС Глобус – зменшена Модель Землі, яка дає правильне уявлення про її форму, розташування материків і океанів, річок, міст, гір. Проте круглий глобус не зручно брати з собою до школи чи користуватися ним у дорозі. Для того існують карти.
БЕЗ КАРТИ НЕ ОБІЙТИСЯ Карта – це зменшене й узагальнене зображення поверхні Землі, яке відображає все, що знаходиться на ній, за допомогою різних умовних знаків. Перші карти з'явилися навіть раніше, ніж виникла писемність. Уже тоді люди вміли зображувати розташування прибережних островів, заток, гирл річок, щоб пояснити людині, не знайомій із місцевістю, як знайти дорогу. Ці карти створювалися на бересті, на кістці, на піску.
ЯКІ БУВАЮТЬ КАРТИ Географи – це вчені, які вивчають форму земної кори, а також країни та їх мешканців. Саме географи складають карти. Карти бувають фізичні, політичні, економічні. На фізичних картах зображують форму земної поверхні: гори, рівнини, річки, озера, моря й океани. На політичних картах показані країни й міста. На економічних картах позначено місця, де видобувають газ чи нафту, виробляють метал або автомобілі, вирощують кукурудзу чи яблука.
ЧИМ СХОЖІ ВСІ КАРТИ Є різні види карт. На одних картах зображено форми земної поверхні. На інших – країни, міста або промислові й сільськогосподарські центри. Карти можуть охоплювати всю земну поверхню або її частину. Однак всі карти мають спільні риси. Те, що зображено на карті, має значно менший розмір, ніж насправді. На картах використовують умовні позначки. Наприклад, міста позначаються кружечками, а столиці – зірочками. А ще на всіх картах видно, де південь, а де північ.
МАСШТАБ Будь яка карта має свій масштаб. Чим більша територія поверхні Землі зображена на карті, тим менший масштаб карти. А чим менша територія - тим масштаб більший.
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ С. 92 – 95 1 гр. - Поверхня Землі на глобусі. 2 гр. – Що таке географічна карта. 3 гр. – Фізична карта півкуль. 4 гр. - Учись працювати з картою. Перевірка.
АЛГОРИТМ РОБОТИ З КАРТОЮ Біля карти слід стояти справа, щоб не заступити її собою. Вказівну паличку потрібно тримати у лівій руці. Показувати потрібно не назву міста, а умовний знак, яким місто позначене. Щоб показати море, озеро чи гори, потрібно обвести вказівною паличкою по береговій лінії та межі гір. Річку починають показувати із витоку і закінчують там, куди вона впадає. Коли показують міста, гори, річки, називають їх місцезнаходження (на півночі, південному заході і т. д.)
ПРАКТИЧНА РОБОТА Розгляньте умовні знаки, що використано на карті. Розкажіть, що вони означають. Для чого використовується масштаб? Який масштаб використовується на картах? Порівняйте план і карту. Чим вони відрізняються?
РОБОТА В ПАРАХ Визначити відстань за картою. Прочитати карту з використанням умовних знаків.
ПІДСУМОК УРОКУ Що ми відкрили на уроці? Що було нового для кожного із вас зокрема? Що найбільше запам'яталось на уроці? Кому на уроці було цікаво? Про що з цієї теми вам хочеться дізнатися іще? Чи можете ви сказати, що сьогодні знаєте більше, ніж учора?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 92 – 95 – у підручнику; С. 15 – у зошиті; за бажанням: відшукати в довідковій літературі цікавий матеріал по даній темі; намалювати малюнки.
Схожі презентації
Категорії