X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
“Птахи Підкарпаття”

Завантажити презентацію

“Птахи Підкарпаття”

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

“Птахи Підкарпаття”

Слайд 2

Влаштування гнізд Перед відкладанням яєць більшість видів птахів влаштовує гнізда. Спорудження гнізда є прикладом інстинктивної поведінки: молоді птахи навіть уперше будують його так само, як і батьки. Більшість птахів будують свої гнізда на певній відстані від інших, займаючи свою гніздову територію. А деякі види, наприклад берегова ластівка, мартини, граки, влаштовують колонії. Такий тип гніздування надає певні переваги при захисті від ворогів. Гнізда мостять з корінців, травинок, моху, вистеляючи шерстю та пір'ям. Наприклад, чорний дрізд ще додає до гнізда ґрунт і обмазує землею.

Слайд 3

Хто народжується двічі? Відповідь проста – птахи. Вперше коли відкладається яйце, а вдруге – коли вилуплюється. Шкаралупа захищає яйце від механічних пошкоджень. А пори у ній забезпечують процеси газообміну зародка, що розвивається. Ззовні шкаралупи розташована ще одна тоненька оболонка, яка перешкоджає проникненню хвороботворних мікроорганізмів. У птахів, що відкладають яйця у відкритих гніздах або на ґрунті, забарвлення яєць часто збігається з тлом навколишнього середовища, що робить їх малопомітними.

Слайд 4

Їхня стихія – політ Птахи єдиний клас хребетних тварин, яким притаманний політ. Для цього вони мають легкий, але разом з тим міцний кістяк, відсутні зуби, чотирикамерне серце, яке позволяє не втомлюватись під час польоту

Слайд 5

Яструб великий Яструб великий. Це найбільший птах серед яструбів. Його тіло має довжину до 50-60 см, а розмах крил сягає 97-117 см. Птах зверху сірий, тім'я чорнувате, низ білий з сірувато-бурими поперечними смугами, восковиця і ноги жовті. Самка більша від самця і буріша. Яструб великий веде осілий спосіб життя. Оселяється він у різноманітних лісах. Часто селиться поблизу людських осель. Чимале гніздо мостить на старому високому дереві. При нагоді залюбки займає гнізда інших птахів - крука, канюка, підорлика малого, шуліки чорного. Зайняте чи побудоване самостійно гніздо використовує протягом багатьох років поспіль. Самка у квітні відкладає 3-5 яєць зеленкувато-білого кольору. Насиджує їх протягом п'яти тижнів. У цей час самець приносить їй їжу, а також буває допомагає висиджувати потомство, регулярно змінюючи свою партнерку на гнізді. Пташенята у гнізді перебувають до 8 тижнів. Весь цей час батьки активно їх годують.

Слайд 6

Сіра чапля Гніздиться колоніями і також частенько з іншими видами чапель на високих деревах, зокрема, на соснах та чагарниках поблизу води. На одному дереві може бути кілька гнізд. Батьки висиджують яйця 25-26 діб. Враховуючи сильну різницю в часі і рості між пташенятами часто виживають найсильніші. Перо у пташенят починає рости не раніше ніж за тиждень. Перші 20 діб вони перебувають під пильним доглядом батьків. На 50 день починаються перші спроби польотів. Літати вони зможуть не раніше ніж за 55 днів з моменту вилуплення. Самки готові до розмноження на наступний рік, самці ще за рік. Головний харч чапель - риба, проте не нехтують і іншими водяними істотами. Чаплі нерухомо вичікують здобич, а потім різким рухом вихоплюють її з води. Добова потреба у рибі - 300-500 гр, але деякі ненажери можуть з'їсти і кілограм.

Слайд 7

Горлиця садова Горлиця садова тендітніша від голуба сизого, має майже однотонне світло-буре забарвлення з рожевим відтінком і чорним вузьким напівкільцем на задній частині шиї (у дорослих птахів). Відсутність строкатості у забарвлення відрізняє її від горлиці| звичайної. Тримається у населених пунктах цілорічно. Гніздиться на деревах, високих кущах окремими парами. На гніздовій території виконує шлюбні польоти і подає трискладові туркотливі звуки. Поза населеними пунктами майже не гніздиться на відміну від горлиці звичайної. У осінньо-зимовий період тримається зграями, які можуть вилітати за межі населених пунктів на сільгоспугіддя або зосереджуватися біля кормних місць у їх межах. Важить бл. 200 г, довжина тіла 31-33 см, розмах крил 47-55 см. Поширений на всій території України крім високогір'я.

Слайд 8

Бджолоїдка Вони довго тримаються в повітрі, а свою здобич ловлять у польоті, іноді, ніби зависаючи в повітрі практично на одному місці. Часто, особливо перед відльотом, збираються в зграї. Зазвичай бджолоїдки відпочивають на берегах та гілках дерев. Після зимового відпочинку в країнах Центральної та Південної Африки бджолоїдки прилітають в кінці квітня – на початку травня. Своїх пташенят вони виводять в норах завглибшки до 1,3-1,5 м, які самки викопують в глинистих урвищах. Оселяються бджолоїдки колоніями. Власне кажучи, гнізда, як такого, у цих птахів немає, але з часом в гнізді збирається багато хітинових залишків комах, які служать своєрідним замінником підстилки. Кладка складається з 4-5 (іноді до 8) яєць (кінець травня – початок червня). Пташенята залишають гніздо у середині липня. Харчуються бджолоїдки комахами, спійманими на льоту (у тому числі і осами). Під час польоту вони видають щебетання: «Крю–крю-крю» або «K’юрт–к’юрт». На зимівлю бджолоїдки відлітають у вересні

Слайд 9

Сапсан Сапсан — це великий сокіл: довжина його тіла складає 34-50 см, розмах крил 80-120 см. Як і в більшості решти хижих птахів, самки сапсанів є помітно більшими за самців: важать у межах 910—1500 г, тоді як самці приблизно на третину менші за розміром, а їхня вага складає 440—750 г. Згідно деяких джерел, це найшвидший птах (і взагалі тварина) у світі — при нападі він здатний розвивати швидкість понад 322 км/год, або 90 м/с Об'єктом полювання цього сокола є переважно середнього розміру птахи, як, наприклад, голуби, шпаки, качки та інші водні і навколоводні види, рідше невеликі ссавці. Статева зрілість сапсана наступає у віці двох років, пари зберігаються протягом усього життя. Включений до Червоної книги України як нечисленний вид. Сапсан зазвичай вибирає малодоступні для людини місця з широким горизонтом; перевагу віддає скелястим берегам різних водойм — як внутрішніх, так і зовнішніх. Найбільші популяції птахів зустрічаються в долинах гірських річок, де є оптимальні умови для гніздування.

Слайд 10

Горобець хатній Довжина тіла 16 см, маса 23—35 г. Хатній горобець веде осілий спосіб життя, чому сприяють умови для гніздування і рясний корм в поселеннях людини. Харчується в основному рослинною їжею, лише навесні частково комахами, якими також вигодовує пташенят. У раціон горобця входять насіння сільськогосподарських культур, відходами різних продуктів, які він підбирає в поселеннях людини, хлібні злаки на полях, ягоди вишні, смородина, винограда в садах, навесні пуп’янки квітів. За відсутності поблизу полів вилітає харчуватися на луги, узлісся і в степи, де збирає насіння дикорослих трав і комах. За рядом спостережень, горобці утворюють пари фактично на все життя. А життя у них не дуже довге: хоча відзначали і 9-ти, і 11-ти річних горобців, більшість їх не доживає і до 4 років. Кладка складається з 4—10, частіше 5—7, білих яєць з бурими цятками і плямами, насиджування яких займає 11—13 днів. Пташенят вигодовують самець і самка, переважно комахами. Через 10 днів після вилуплення (у середній смузі в кінці травня — початку червня) пташенята вилітають з гнізда.

Слайд 11

Гаїчка болотяна Мешкає в листяних, заплавних, рідше змішаних лісах (часто заболочених), садах і парках. У хвойних лісах зрідка. Живиться комахами, насінням, взимку інколи відвідує годівниці. Гніздиться переважно в листяних, рідше змішаних ділянках лісу, найчастіше поблизу лісових струмочків, річечок або боліт. Гаїчки їдять насіння соняшника і багато інших культур. Яйця відкладають двічі. Яйця білі, злегка блискучі, з дрібними червонувато-коричневими цятками і крапками. Розміри яєць: (16-17) х (12-13) мм. Насиджування самкою продовжується 13-15 діб. Пташенята залишаються в гнізді 17-19 діб.

Слайд 12

Шпак Довжина тіла рідко перевищує 23 см, вага коливається від 68 до 79 грам. Шпаки можуть влаштовувати гнізда у найрізноманітніших місцях: дуплах дерев, збільшених норах берегових ластівок, розщілинах, уступах кам'янистих обривів, під дахами домів, в щілинах глиняних споруд, може використовувати гнізда інших птахів. Шпаки - одні з перших серед перелітних птахів повертаються навесні (у березні) на гніздування. Не випадково поява шпака після зимівлі у багатьох асоціюється з настанням справжньої весни. Спочатку вони тримаються зграями, але не забувають про пошук місця для вирощування потомства. Цим займається самець, який потім привертає до себе та знайденого гнізда майбутню дружину для того, щоб вона оцінила його вибір. Привертає за допомогою співу. А співати шпаки вміють. Нерідкі випадки, коли шпаки, об'єднуючись, відвойовують гніздо (наприклад, шпаківню) в інших видів птахів (наприклад, горобців). Відомі також випадки, коли самець відганяв від свого житла ворон, сорок або навіть котів. Шпаки частіше розселяються окремими сім'ями, але цілком можуть утворювати і цілі колонії.

Слайд 13

Після схвалення самки та новосілля, пара починає облаштовуватися: внутрішня частина житла заповнюється свіжою травою, пухом, пір'ям птахів, випадково підібраною ватою та іншими м'якими матеріалами. Через деякий час відкладаються яйця. У кладці як правило 5-6 яєць блакитного кольору. Висиджування продовжується 13-15 днів. У ньому бере участь і самець. Вільний від цього заняття член сім'ї інтенсивно здобуває корм. А коли пташенята з'являються на світ, інтенсивність підносу їжі ще зростає - до 300 разів на день. Багато в чому завдяки такому масовому знищенню комах-шкідників в період вирощування потомства шпаків відносять до одних з найкорисніших птахів. Особливо дістається хрущам, довгоносикам та їх личинкам. Шпак - майстерний співак та імітатор звуків. Співати він любить, і робить це з явним задоволенням - закидає голову, широко розкриває дзьоб, змахує крилами і взагалі поводиться дуже жваво. Свого набору звуків для розкриття здібностей співака шпаку недостатньо. Він часто чергує характерні тільки для себе звукові ефекти з піснями інших птахів (від переливів вивільги або солов'я до каркання ворон); може наслідувати гавкіт та гарчання собаки, квакання жаб, поросячий виску, іржання коня, видавати ляскаючі, скрипучі, свистячі, стукаючі і булькаючі звуки, тріщати, передавати почуте в південних країнах під час зимівель. При утримання в неволі насвистує пісні, що часто звучать, імітувати електроприлади, людський голос, іноді може вивчити декілька слів або навіть зв'язних фраз. Завдяки особливій будові звукового апарату, цей птах володіє здатністю відтворювати одночасно декілька звуків.

Слайд 14

Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Природознавство