Держава без території
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
«Держава без території» Саме так, очевидно, слід назвати тих, хто під впливом політичних, економічних, ідеологічних чинників залишили Україну і знайшли своє нове помешкання у низці країн Євро-Азіатського, Американського, Австралійського та Африканського континентів.
Перші згадки про українців у Франції Перші згадки про українців у цій державі мають глибоке історичне коріння. 1051 року французький король Генріх I одружується з дочкою київського князя Ярослава Мудрого – Анною.
Полтавська битва 1709 року та поразка козаків у ній спричинила до того, що останні масово виїздять за кордон. Невелика їх частина осідає у Франції. Власне, “осідання” у Франції козаків вважають першою хвилею еміграції. Другу пов’язують з революцією 1905 року в Росії.
Третя хвиля охоплює міжвоєнний період, а її соціальний склад репрезентують: службовці українських дипломатичних місій УНР та ЗУНР; колишні вояки і старшини УНР; визначні політичні діячі УНР (С.Петлюра, В.Прокопович, О.Шульгин).
Четверта хвиля переміщення осіб українського походження до Франції припадає на 1939-1945 роки та повоєнний період. Зокрема: під час війни українські полонені були вивезені німцями до Франції на примусові роботи; частина радянських партизанів (у тому числі українців), які допомагали в очищенні території “дружньої” країни від загарбників, осіла тут;
На професійному рівні українська мова викладається в Паризькому університеті – Сорбонні. При університеті функціонує Інститут східних мов і цивілізацій (ІНАЛКО), де з ініціативи проф. І.Борщака та О.Шульгіна 1939 року було відкрито кафедру українознавства з предметами: мова, література, історія, географія України.
Українці Франції виявили свою активність і в утворенні організацій, об’єднань, товариств, з-посеред яких слід виділити три основні масиви: 1. 1908 рік – “Гурток українців у Парижі”, лідери якого В.Винниченко, Л.Бачин-ський, Я.Федорук. 1946 – Українське академічне товариство. 1949 – Об’єднання українців у Франції. Нині діють Українське товариство імені Т.Г.Шевченка, Товариство імені М.Шашкевича, Український центральний громадський комітет у Франції.
2. 1929 рік – час виникнення Спілки українських інженерів 1945 рік – Культурно-професійне об’єднання робітників у Франції 1949 рік – Спілка української молоді. 1956 рік – Організація української молоді у Франції. 1947 рік – обрання головою українців у Франції Я.Мусіяновича (один з лідерів ОУН (М))
На Ейфелевій вежі викарбовано напис: до Києва – 2485 км., подібний вказівник знаходиться на п’єдесталі пам’ятника архистратигу Михаїлу у Києві
І хоча чимала відстань відділяє українців Франції від землі їхніх пращурів, але головною, на мою думку, є не територіальна, а духовна присутність у Батьківщині.
Схожі презентації
Категорії