X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Гіппократ

Завантажити презентацію

Гіппократ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Роботу виконала Студентка 22 сб групи КРВУЗ «Кримський мед.коледж» Ибрагімової Земінє Керівник : Феоктістова О.В

Слайд 2

Гіппократ, його внесок у становлення і розвиток медицини Народився в 460 році до н. е.. і жив в епоху розквіту давньогрецької культури. Один з основоположників античної медицини. За свій величезний внесок у розвиток медицини Гіппократ був названий батьком медицини. Народився він у місті Меропіс, на острові Кос. Батько Гіппократа походив з роду Асклепіад (лікарів). Він же і був першим вчителем Гіппократа в галузі медицини. Але Гіппократ не обмежився знаннями, набутими у свого головного наставника. Ставши після смерті своїх батьків мандрівним лікарем - періодевтом (в їх обов'язки зокрема входило лікування бідного населення) він багато подорожував по багатьом грецьким містам, а також Малої Азії. Це дало можливість Гіппократу мати велику лікарську практику і накопичити великий досвід, узагальнений їм у вигляді медичних творів. Частина цих творів дійшла до нашого часу в так званому "Гиппократовом збірнику". З особливою повагою до Гіппократу ставилися лікарі Еллади і Фессалії. Взагалі питання про те, які праці залишив після себе Гіппократ, до цих пір остаточно не вирішено. Згідно з традиціями того часу лікарі не підписували своїх творів, і всі вони з часом виявилися анонімними.

Слайд 3

Перший збірник праць давньогрецьких лікарів був складений через багато років після смерті Гіппократа в III ст до н. е.. в знаменитому олександрійському сховище рукописів. За велінням Птолемея з усього світу звозилися до Олександрії рукописи вчених, які систематизувалися в каталоги, вивчалися, перекладалися і переписувалися. Серед 700 тисяч сувоїв було 72 медичних твори, написані по-грецьки. Всі вони були безіменними: історія не зберегла жодного оригіналу, в якому було б зазначено авторство Гіппократа чи інших лікарів Стародавньої Греції класичного періоду. Близько 300 до н. е.. медичні рукописи були об'єднані в "Гиппократов збірник". Таким чином олександрійські вчені зберегли для нащадків твори Гіппократа та інших грецьких лікарів мешканців V - III століття до н. е.. У Гіппократа було два сини Фессала і Дракон. Вони працювали з батьком, під його безпосереднім керівництвом і впливом. Частина робіт "Гиппократова збірки" написана ними. Гіппократ помер за одними джерелами у віці 83, а за іншими - 104 років. Похований у Ларіссі Фессалійської. Місцеві жителі дуже шанували його могилу і ще у II ст н. е.. показували мандрівникам.

Слайд 4

Найбільш ранніми роботами Гіппократа вважаються "Афоризми". Можна погодитися з думкою Літтл, що основою цієї книги є особисті спостереження автора, але в них використано також і деякі положення жрецької медицини Єгипту; крім того, "Афоризми" представлені у вигляді східних мудростей. У "Афоризмах" вказані прояви плевриту, кишкових кровотеч, непрохідності кишечника, правця, уражень нирок і т. д. Деякі з афоризмів вражають тонкістю і глибиною спостережень. Наприклад, більшість лікарів мають уявлення про "особі Гіппократа" при перитоніті, описаному в "Афоризмах": "Деформація особи - зловісний ознака; менш небезпечно, якщо він є в результаті безсоння, голоду чи шлункового розладу, особа, змінилося від цих причин, видужує за ніч і день. Буде ж воно таке: впавшие очі, загострений ніс, запалі віскі, стягнуті і холодні вуха, тверда шкіра, жовтий або чорний колір. Але якщо віка і губи, або ніс стають синюватими, це вказує на швидку смерть ". У "Афоризмах" Гіппократ наводить класифікацію захворювань по віку: в молодому, середньому віці і в старості. Вплив єгипетської медицини певною мірою простежується у поглядах Гіппократа на походження і розвиток захворювань. У Єгипті з його жарким кліматом все живе і саме життя пов'язували з вологою, водою. Це не могло не відбитися на загальних поглядах при поясненні незрозумілих тоді явищ про походження життя і захворювань.

Слайд 5

У книзі "Про природу людини" Гіппократ виступає більше як філософ, визначаючи своє ставлення до панувала в той час точці зору, згідно з якою людина походить з якої-небудь однієї рідини: жовчі, крові, слизу, які змінюються в залежності від пори року та віку людини. Гіппократ вважав, що в основі будови людини лежать зміни всіх видів рідини. "Як протягом року переважає то зима, то весна, то літо, то осінь, так і в людині переважає то слиз, то кров, то жовч, спочатку жовта, а потім так звана чорна". Виходячи зі співвідношення в організмі зазначених елементів, Гіппократ приходить до висновку, що "хвороби породжувані переповненням, виліковуються спорожнення, а народжуються від спорожнення лікуються наповненням, що відбуваються від праці лікує спокій, а народжуються від неробства знищуються працею". Причину хвороби Гіппократ бачив в самій природі (вплив богів він не виключав, та це було б і небезпечно для того часу). У книзі "Про воздухах, водах і місцевостях" він писав: "Проте будь-яка (хвороба) з них має свою власну природу, і ніщо не робиться поза природою. І далі:" ... взагалі, лікарю слід за своїм розсудливості йти назустріч наступаючим хвороб, природним розташуванням, порами року і віком і все напружене дозволяти, а всі ослаблене - зміцнювати, бо таким шляхом найкраще припиняється страждання, і в цьому, на мою думку, полягає лікування ". Він дотримувався такого принципу: протилежне лікується протилежним. У той же час він відзначив, що в одних випадках причиною захворювань є епідемії, в інших - спосіб життя, тому підхід лікаря при лікуванні хворих не може бути однаковим.

Слайд 6

Головним принципом висунутого ним лікування було: " Приносити користь або не шкодити ". Залежно від стану вологи в організмі людини і навколишньої природи люди, як вважав Гіппократ, поділяються на 4 типи: сангвініки, холерики, флегматики і меланхоліки. При наївному поясненні причин зазначених темпераментів вражає точність опису самих темпераментів. Згодом великий фізіолог І. П. Павлов в основу розподілу темпераментів поклав тип вищої нервової діяльності. Але на це потрібні були століття. При розгляді поглядів Гіппократа на патогенез захворювань, його праць з анатомії людини ("Про залозах", "Про насіння та природу дитини", "Про серце") можна, звичайно, говорити про наївність багатьох понять і установок вченого, але вони дають нам уявлення про рівень знань стародавніх по описаних розділам медицини. Крім того, до вивчення наукових праць дослідників минулих століть не зовсім справедливо підходити з точки зору наших поглядів. Прагматичний підхід тут не виправданий. При вивченні наукової спадщини будь-якого вченого для нас дуже важливі ідеї його досліджень, погляди на становище своєї науки і самого вченого в навколишньому світі. З цих позицій роботи Гіппократа є воістину безцінними. Питанням діагностики в творах Гіппократа приділено велику увагу. До цього розділу належать роботи: "Пророцтва", "Косска прогнози", "Прогностика". "Пророцтва" і "Косска прогнози" написані у формі коротких нотаток або афоризмів про діагностику різних захворювань з описом як їх загальних прояви (озноб, лихоманка, кома, судоми), так і локалізації уражень (обличчя, шия, очі, підребер'ї і т. д.).

Слайд 7

Говорячи про необхідність ранньої діагностики захворювань, індивідуального підходу при призначенні ліків, Гіппократ у книзі "Про давньої медицині" писав: "Але вірну точність рідко можна зустріти, тому що більша частина лікарів, здається мені, відчуває те ж, що погані керманичі. Помилки цих , якщо вони управляють кораблем в спокійному морі, залишаються непоміченими, якщо ж їх наздоганяє сильна буря і противний вітер, тоді вже для всіх робиться очевидним, що корабель загинув від їх недосвідченість і з їхньої вини. Таким же чином дуже багато погані лікарі, коли лікують людей легко хворих, по відношенню до яких навіть дуже важливі допущені помилки не приносять ніякої небезпеки, - а багато подібного роду хвороби і набагато частіше, ніж небезпечні, зустрічаються у людей - і в таких хворобах прогрішаються, то це буває приховано від простих людей, коли ж вони зустрінуть велику, сильну небезпечну хворобу, тоді їх невміння та помилки для всіх робляться явними ... " Найбільш закінченим і зрілим твором Гіппократа є "Прогностика", де він показав себе видатним лікарем-дослідником. Це цілком зрозуміло, оскільки для вирішення питань прогнозу необхідно бути не тільки хорошим діагностом справжнього стану хворого, але і на основі клінічного перебігу хвороби передбачити подальший її перебіг. І не випадково на початку роботи Гіппократ пише: "Мені здається, що для лікаря найкраще подбати про здатність передбачення.

Слайд 8

Справді, коли він буде предузнавать і передбачати у хворих і сьогодення, і минуле, і майбутнє, у все те, що хворі опускають при своєму оповіданні, то, звичайно, йому будуть вірити, що він більше знає справи хворих, так що з більшою довірливістю люди будуть вирішуватися вручати себе лікаря. А завдання лікування найкраще буде відбуватися, якщо він зі справжніх страждань передбачив майбутні ". У цій книзі Гіппократ не тільки вказує на необхідність точного визначення для прогнозу різних симптомів (зміни обличчя, очей, кольору шкіри, пітливість, стан хворого, характер дихання і пульсу, температура шкірних покривів, характер травлення та виділення). Він відзначає перш за все значення поєднання симптомів для вірного прогнозу. У своїх творах Гіппократ підняв ряд нових питань, які розробляються і в даний час. Наприклад, роботи "Про воздухах, водах і місцевостях" та "Епідемії" присвячені медичної географії, спеціального розділу сучасної медицини. Вплив місцевості, клімату, вітрів, грунту, води на поширення і перебіг захворювань безсумнівно, і Гіппократ, багато подорожував в молоді роки, із завидною спостережливістю описав це у зазначених роботах. І справді, хіба склад води не впливає на поширення сечокам'яної хвороби та захворювань щитовидної залози? Або взяти питання особливості холодової патології в різних районах нашої країни. Хіба це не представляє інтересу - наукового і практичного - для медицини? Ми добре знаємо, що в деяких районах нашої країни, наприклад, більш поширені сечокам'яна хвороба, захворювання щитовидної залози, що залежить від складу води.

Слайд 9

Великі заслуги Гіппократа в становленні деонтологічних принципах зароджується наукової медицини. Після смерті вченого пройшло більше 23 століть, і якщо про спеціальні роботах великого грека, на жаль, знають не багато лікарів, то про принципи клятви Гіппократа, наприклад, знає майже все населення. У період становлення наукової медицини "клятва" стала своєрідним статутом нового покоління лікарів, порвали зв'язку з храмовою медициною жерців. Але водночас вона об'єднувала лікарів того часу в боротьбі зі знахарями, лжеврачамі, шарлатанами. Положення цієї "клятви": "... направляти режим хворих до їхньої вигоди згідно з моїми силами і моїм розумінням, утримуючись від спричинення всякої шкоди і несправедливості" залишається непорушним в даний час. У наше століття, коли лунають голоси про дегуманізації медицини, особливо актуально звучать слова "клятви" про лікарську таємницю: "Щоб при лікуванні - а також без лікування - я не побачив або не почув відносно життя людської з того, що не слід коли-небудь розголошувати, я промовчу про те, вважаючи подібні речі таємницею ". Цій же проблемі присвячені такі роботи Гіппократа, як "Закон", "Про лікаря", "Про благородне поведінці", "Повчання". У статті "Закон", виступаючи проти посередності в медицині, він писав про лікарів, що "за званням їх багато, на ділі ж - як не можна менш". У роботі "Про лікаря", вказуючи на необхідність аргументованості, обгрунтованості суджень лікаря біля ліжка хворого зазначав, що "... поспішність і надмірна готовність, навіть якщо буває досить корисні, зневажати".

Слайд 10

Говорячи про необхідність професійної підготовки хірурга і шкоду невігласів в цій області, великий учений писав: "А соромно через операцію не досягти того, чого бажаєш". У підготовці хірурга він основну увагу приділяв не технічну сторону проведення операції, а діагностичного процесу в діяльності лікаря. "Тільки той хто буде мати знання ознак правильно приступить до хірургії". У роботі "Про благородне поведінці" Гіппократ говорить не тільки про правила поведінки лікаря в суспільстві, але і про стан медицини в системі інших наук і зв'язку медицини з філософією. "Адже лікар філософ дорівнює богу. Та й трохи справді відмінності між мудрістю і медициною і все, що шукається для мудрості все це є і в медицині, а саме: презирство до грошей, совісність, скромність, простота в одязі, повагу, судження , рішучість, охайність, достаток думок, знання всього того, що корисно і необхідно для життя, відраза до пороку, заперечення забобонного страху перед богами, божественне перевагу. Те, що вони мають, вони мають проти нестриманості, проти корисливими і брудної професії, проти непомірною спраги придбання, проти жадібності, проти розкрадання, проти безсоромності ... " Довгий час йде полеміка (триває вона і зараз): до чого відноситься лікування, до науки чи мистецтва? З усією визначеністю вже тоді відзначив, що лікування може стати дійсно мистецтвом після тривалої, цілеспрямованої, постійного навчання і копіткої роботи

Слайд 11

"Тому повинно взагалі стояти на тому, що дійсно відбувається, і займатися цими справами чималий час, якщо хто хоче придбати собі цю легку і безпомилкову здатність, яку ми звемо лікарським мистецтвом. Адже вона принесе найбільшу користь, як хворим, так і тим, які займаються з ними. І не треба соромитися дізнаватися від простих людей, якщо що здасться корисним для зручності лікування, бо я думаю, що все мистецтво в цілому так було виявлено, що спостерігався кінець в кожному окремому випадку і все було зведено до одного й того ж висновку. Тому повинно звертати увагу на випадкові обставини, які зустрічаються на кожному кроці, і робити справу з користю і тактом, а не з предвозвещаніем і аналогіями під час самої дії ". У настановах для лікарів Гіппократ висловився і за необхідність колегіальних рішень питань діагнозу і лікування скрутних випадків. Він писав, що немає нічого ганебного в тому, що лікар відчуває ускладнення в діагностиці та лікуванні просить скликати консиліум. Немов до прийдешнім поколінням звернені його слова: "Я з клятвою запевняю, що ніколи засудження лікаря, має порушувати заздрості іншого, це означало б показати свою слабкість ...". Важливе місце в творах Гіппократа відводиться науковій роботі лікаря. Він повністю відкидає дилетантський підхід до можливості наукових відкриттів і стверджує значення історичного вивчення того чи іншого питання. "А мені здається, що прагнення і завдання знання полягає в тому, щоб знаходити щось ще не знайдене, то саме, що будучи відкритим, багато краще невідкритого, а також точно доводити, до кінця зроблене наполовину".

Слайд 12

І далі: "... в медицині вже з давнього часу все є в наявності, в ній знайдені і початок, і метод за допомогою яких у продовженні довгого часу багато що і прекрасне відкрито, і інше слідом за цими буде відкрито, якщо хто-небудь , будучи грунтовно підготовленим і знаючи вже відкрите, кинеться, виходячи з цього до дослідження. Навпаки, той, хто, відкидає, зігнорувавши все це, приступає до нового шляху або способом шукання і стверджує, що він відкрив щось, як сам обманюється, так і інших обманює, та й у самому ділі це неможливо ". Велика увага великий лікар приділяв просвітницькій діяльності, яку він вважав, невід'ємною частиною роботи зрілого в професійному та громадянському розумінні цього слова лікаря. Так, в доробку Гіппократа особливе місце займає його книги: "Про природу людини", "Про здоровий спосіб життя", "Про страждання", "Про священної хвороби" та інші, написані в популярній формі, доступні неспеціалісту в медицині. Гіппократ був високоосвіченою людиною. Він підтримував зв'язок з видатними людьми того часу і знаходився в певній мірі під їх впливом. Зберігся лист видатного філософа Демокріта до Гіппократу, в якому зокрема він писав: "Необхідно всім людям знати медичне мистецтво, Гіппократ, і особливо, тим, що здобув освіту і вправний у промовах, бо це в один і той же час прекрасна і корисна річ для життя, оскільки, як я думаю, знання філософії є сестрою медицини і живе з нею під одним і тим самим дахом ...". І далі: "Дійсно філософія звільняє душу від пристрастей, а медицина позбавляє тіло від хвороб.

Слайд 13

. Розум зростає, поки має здоров'я, турбота про який, прекрасну справу розсудливих, але коли тілесне стан пошкоджено, розум не має навіть полювання піклуватися про чесноти, бо настала біль жахливим чином затьмарює душу, залучаючи до страждання розум ". Можна вважати, що книга "Про страждання" написана в певній мірі під впливом подібних переконань, розрахована на широку публіку, вона повідомляє такі відомості про хвороби їх лікуванні, які потрібно знати малодосвідченого в медицині людині, щоб за певних обставин надати собі допомогу. Знаменно початок книги: "Всяка розсудлива людина, усвідомлюючи, що для людей здоров'я дорожче за все, повинен вчитися допомагати собі в хворобах власним судженням, розпізнавати також, що говорять йому лікарі та визначають для його тіла, знати все це в тій мірі, яка личить приватному людині ". Розбираючи причини захворювань, вчений вказує на їжу і питво, втома і рани, нюх, слух, зір, статеві зносини, тепло і холод. Розвиваючи положення про необхідність розповсюдження медичних знань серед населення, Гіппократ відзначає: "... важливо також, щоб проста людина сприяв власним своїх суджень того, що говорить і робить лікар". У книзі "Про страждання" особливо цінні розділи, присвячені застосуванню дієти при лікуванні, а також опис застосування тепла, холоду, компресів при різних захворюваннях.

Слайд 14

Просвітницька діяльність і відсутність страху перед засудженням корпорації лікарів щодо розголошення "таємниць лікування" принесли Гіппократу широку популярність. Ці думки великого вченого про медичному освіті населення не застаріли і зараз і отримали подальший розвиток. В даний час ліквідація медичної безграмотності грає важливу роль в утвердженні здорового способу життя, профілактики травматизму та багатьох захворювань. Гіппократ прославився і як лікар-практик. При лікуванні хворих він користувався такими засобами: 1) дієтотерапія; 2) лікарськими препаратами; 3) бальнеотерапією; 4) лікувальною фізкультурою, 5) навіюванням, 6) скальпелем. Створена ним лікарня складалася з гімнастичного залу, водолікарні з басейном, операційній. Що стосується дієтотерапії, то про значення, яке він їй надавав, можна судити навіть за назвами його праць: "Про дієті при гострих захворюваннях", "Про дієті". Книга "Про здоровий спосіб життя" присвячена дієті для здорових людей в різні пори року з урахуванням конституції і бажанням схуднути або, навпаки, поповніти. Він широко використовував лікарські препарати рослинного походження. Як видно з наведеного не так уже й мало було в розташуванні у Гіппократа засобів, що сприяють збереженню здоров'я пацієнтів, і вони були направлені в першу чергу на посилення захисних сил організму при різних стражданнях, на його зміцнення. А хіба не це лінія є стратегічною в сучасній медицині?

Слайд 15

Зазначена спрямованість практичної діяльності здобула Гіппократу славу видатного лікаря сучасності і всіх наступних століть. Наука інтернаціональна з цим зараз ніхто не сперечається. Але вчений як представника своєї нації може домогтися інтернаціональної популярності тільки будучи патріотом свого народу, своєї батьківщини. Гіппократ був патріотом грецького народу. Коли його запросив до себе на службу перський цар Ахашверош, обіцяючи йому незліченні багатства він категорично відмовився. Тому приводу він писав своєму народові: "Я мав би ганьба від багатства царя і від достатку ворожого мою батьківщині, я мав би ними подібно до того, хто став би спустошник містом Греції. Багатство не є придбання грошей звідусіль бо були великі святині чесноти, яких справедливість не закриває але робить видимими ". І далі: "Щасливі ті люди, що знають, що чудові люди служать їм захистом - не вежі і не стіни, але мудрі поради мудрих людей". Ще зовсім недавно в період переломних моментів розвитку медицини, коли власний фактичний матеріал не міг бути пояснений пануючими теоріями медицини, а передові досягнення не освоювалися з суб'єктивних чи об'єктивних причин, песимісти від медицини проголосили гасло: "Назад до Гіппократу". Не можна визнати і гасло оптимістів: "Вперед з Гіппократом". Не цінувати інтелект, не визнавати і не використовувати досягнення окремих особистостей - помилка, дорого обходиться суспільству, але обожнювати будь-яку особистість у будь-якій галузі людських знань не менш шкідливо, бо це затримує поступальний розвиток суспільства, зобов'язує його на застій. Тому ми з повною підставою можемо сказати, що досягнення минулих поколінь можуть і повинні бути променем, спрямованим у майбутнє.

Слайд 16

Список використовуваної літератури: 1. Велика Радянська Енциклопедія, 2-е видання, том 11, 1952 року. 2. "Історія Медицини", Т. С. Сорокіна, 1992 рік. 3. Журнал "Клінічна медицина", № 7 за 1986 рік. 4. Лікарі - філософи ", С. Я. Чікін, 1990 рік.

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Медицина