етіопатогенез колагенозів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Колагенози Системні хвороби сполучної тканини, колагенози, або ревматичні хвороби, становлять актуальну проблему сучасної медицини. Соціальне значення їх обумовлене значним розповсюдженням, важким пошкодженням внутрішніх органів, початком хвороб у дитячому віці і ранньою інвалідизацією хворих. Морфологічною основою зазначеної патології є системна дезорганізація сполучної тканини.
До колагенових захворювань відносять недуги, в патогенезі яких суттєве місце належить імунопатологічним реакціям, які виникають у відповідь на клінічно виражену, наприклад, при ревматизмі, або латентну (ревматоїдний артрит та інші) інфекцію. Це такі недуги, як ревматизм, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, склеродермія, вузликовий периартеріїт, дерматоміозит і хвороба Бехтєрева.
До клініко-морфологічних ознак, які об’єднують ці хвороби слід віднести: безперервне, хвилеподібне, прогресуюче хронічне протікання; системна дезорганізація сполучної тканини, стінок судин, з ураженням мікроциркуляторного русла, яка супроводжується клітинними реакціями, підвищенням тканинної проникливості і обмінними порушеннями; поєднання у кожному випадку захворювання свіжих дистрофічних змін сполучної тканини з явищами організації і склерозу; виражені явища порушення імунного гомеостазу з гіперплазією імунокомпетентних органів і ознаками диспротеїнозу; артралгії через ушкодження синовіальних оболонок; вісцеральні ураження.
Етіологія колагенових хвороб Етіологія колагенових хвороб вивчена недостатньо. Найбільше значення надається інфекції, генетичним факторам, фізичним факторам, медикаментозній несприйнятливості.
Доведено, що збудником ревматизму є бета-гемолітичний стрептокок групи А. Це підтверджується тим, що у більшості випадків захворюванню ревматизмом передують часті ангіни, фарингіти або скарлатина. У таких хворих часто висівають стрептокок, а в сироватці крові виявляється стрептококовий антиген і високий тир стрептококових антитіл.
Стосовно вірусної природи колагенових хвороб, то більшість дослідників схильні вважати, що віруси, найбільш імовірно, приєднуються до ревматичної недуги в результаті різкого ослаблення імунітету. Поряд з цим існує думка, що віруси спричиняють первинне пошкодження і дають поштовх до розвитку аутоімунної реакції.
Патогенез В основі патогенезу колагенових захворювань лежать імунопатологічні реакції – реакції гіперчутливості як негайного, так і сповільненого типу.
Згідно даної концепції, при колагенових захворюваннях збільшується кількість імунокомпетентних клітин, які мають на поверхні рецептори, здатні реагувати з антигеном, а також підвищується вміст у крові аутоантитіл. при цьому провідне значення у розвитку хвороби надається органотканинній реактивності. В одних випадках переважає проліферативна реакція, в інших – деструктивні і неспецифічні запальні процеси.
Схожі презентації
Категорії